UPGRADE eXtreamCS v1.0

Sugestii, pareri si orice altceva in legatura cu forumul !

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

04 Mar 2019, 23:26

La multi ani!
Mie chiar imi place tema, n-am intrat de un an si deja sunt schimbari majore. :lifter_tone2:


Ati reusit sa faceti intr-un an ce n-am reusit eu in 10.
Last edited by IsTI37 on 05 Mar 2019, 00:36, edited 1 time in total.
User avatar
levin
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3844
Joined: 24 Aug 2011, 12:24
Detinator Steam: Da
CS Status:
Detinator server CS: ☯∴
SteamID: riseofevo
Reputatie: Scripter eXtreamCS
Nume anterior: Adryyy
Location: ҳ̸Ҳ̸ҳ
Discord: devilclass
Has thanked: 36 times
Been thanked: 594 times
Contact:

04 Mar 2019, 23:59

ce e așa de greu în a face upgrade la o platforma(mai ales una free), și de a pune o temă...asta se face în câteva minute(ore dacă ai de făcut modificări,extindere db,și o temă calumea)
Pentru ajutor, faceți cerere bine detaliată, completând și respectând modelul corespunzător.
Nu-mi mai dați cereri doar pentru a mă avea în lista de prieteni.
Dacă te ajut, și mă ignori/etc > te adaug în „foe”.
Aveți grijă la cei ce încearcă să mă copieze sau să dea drept mine..Puteți lua legătura cu mine prin STEAM dacă aveți o problemă/nelămurire în acest caz! Cont de forum am doar aici.
În cazul în care utilizați ceva din ce am postat(ex: aici), e bine să fiți la curent cu modificările aduse și de aici, iar dacă sunt ceva probleme nu ezitați să luați legătura cu mine. Actualizarea unor coduri nu se vor afișa public, doar dacă se găsește ceva critic/urgent de remediat, unele fiind coduri vechi iar unele refăcute chiar recent dar private.
* Nume pe cs1.6: eVoLuTiOn \ Nume vechi: eVo
* Atelierul meu - post2819572.html#p2819572 (închis, click link ca să vedeți de ce)
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

05 Mar 2019, 00:34

Pai din cate vedeti, e putin mai greu decat pare. Orice copil isi putea pune o tema la forum-ul lui, eXtreamCS era unul si nimeni n-a reusit sa il copieze, nici macar cu toata tema free pe internet si baza de date o data furata.

RIP

Image


https://web.archive.org/web/20071220220 ... :80/forum/
2007-2019
TwO
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 752
Joined: 10 Jun 2011, 21:31
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 46 times
Been thanked: 31 times

05 Mar 2019, 03:52

IsTI37, extreamcs nici nu cred ca s-a vrut copiat, un forum al anului 2007 si asa a ramas
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

05 Mar 2019, 10:46

iLuSiOn wrote:
04 Mar 2019, 18:34
Tema e facuta de cineva care abia acum invata CSS?
Da, am manualul de css sub perna. Mi-a spus mie cineva ca cica asa inveti repede; daca dormi cu el sub perna.

Pe bune, asta e problema ta ? Cum arata codul scuipat de compilator ? Who gives a hoot about that ? Pe mine ma intereseaza cum arata codul sursa, care in cazul de fata este sass. Cu ala lucrez si ala trebuie sa fie structurat. Singurul lucru care ma intereseaza despre css-ul rezultat, este sa fie corect si sa fie parsat corect de toate browserele. Restul este cancan.

Tema a fost facuta de un designer (mai exact de vreo 4, pentru ca nu a fost nici unul in stare sa o faca cap coada), codata de altcineva si integrata in phpBB de catre mine.
Aproape fiecare designer a avut impresia ca el este cel care o sa rupa gura targului, dupa care au realizat in ce s-au bagat si au dat cu PSD-ul in gard. Desi tema a fost codata OK-ish, nu s-a tinut cont de faptul ca o sa fie integrata intr-o platforma existenta, ceea ce a insemnat un nou impediment.

Desi s-au investit bani in acest proiect, a fost nevoie de 4 designeri sa termine acesta tema partial. Patru mai oameni buni, PATRU. Laur inca cauta un designer capabil sa o termine si dupa cateva zile de esecuri, a fost nevoie sa ma apuc eu sa repar anumite probleme semnalate de unii dintre voi chiar in acest topic (carora le multumim pentru ajutor) si sa fac varianta "dark" a temei.

Eu am pregatire de inginer si cunosc 3 culori, dintre care 2 sunt non-culori. :wut: Nu sunt creativ si nu sunt in masura sa fac/repar/continui un design. Asa ca daca va simtiti designeri si coderi, luati legatura cu Laur si produceti voi acel "wow". Mai scoateti si un ban cu ocazia asta.

In alta ordine de idei, eu unul sunt deschis la critici din partea oricui si le astept in continuare, atata timp cat sunt constructive. In esenta cand ne spui ca nu iti place ceva, astept sa ne spui si DE CE nu iti place sau DE CE consideri ca trebuie schimbat. Si da, "nu-mi place cum arata codul css" sau faptul ca "te rup la ochi" cele ~10 elemente galbene nu se incadreaza la o opinie constructiva, cel mult se poate incadra la "ii caut nod in papura lui Laur".

L-ati blamat pe Isti ani la rand ca nu a facut o tema noua. Acum cand tema noua este inca in lucru, in loc sa veniti cu idei bune si sa influentati modul in care va arata varianta finala a temei, va ocupati timpul cu citirea codului css (wtf dude ?) si vaitatul precum bocitoarele profesioniste, ca va dor ochii de la cele ~10 elemente galbene din design. In primul lucru este lipsa de respect fata de voi si in al 2-lea rand nu o sa castigati niciodata astfel respectul celorlalti. Este plina tara asta de bocitoare si de "judecatori" de weekend. Faceti diferenta.

E ca si cum ati avea zugravul in casa si in loc sa ii spuneti ce culoare vreti pe pereti, va luati de el pentru cum tine trafaletul in mana. Prin faptul ca Laur a decis ca aceasta tema sa fie publicata cand era inca in stadiul incipient de dezvoltare, v-a oferit o ocazie sa contribuiti la modul in care va arata acest forum in urmatorii ani. Profitati de oportunitate.

In incheiere as vrea sa rog staff-ul sa lase topic-ul deschis, chiar daca pe alocuri s-a deviat de la subiect. Poate se mai gasesc persoane pe forum-ul asta dornice sa ajute cu raportarea de bug-uri sau oferirea de opinii constructive, pe care as vrea sa le aud.

Stima
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

05 Mar 2019, 11:33

nu ati procedat corect, nu se platesc 4 designeri sa faca tema in photoshop apoi vine altcineva s-o codeze :))
tema din start e copilareasca, cu imagini din cs, cu culori galbene..
atentia la detalii e zero barat, nu se vede unde e profilul in topic, nu se mai vad linkuri importante sau abia le gasesti
ca sugestii v-am zis sa va uitati la concurenta ca sa vedeti ce ar fi trebuit sa faceti

comparatia ta cu zugravu e degeaba, daca il vad ca nu stie sa tina trafaletu in mana nu il invat eu meserie, il dau afara si chem altu :)) cam asa si cu cine a facut tema asta nu asteptati sugestii ca sugestii primiti pana la anu fara opririe la cate aveti de schimbat la tema ca sa fie acceptabila, trebuie din start sa fie facuta de cineva care intelege conceptul unui forum si care intelege de ce userii extreamcs in special au ales sa stea atata timp, trebuiesc pastrate anumite elemente, aspecte ca sa para familiar si usor de folosit, nu sa se faca ceva asa fara nicio directie cum s-a facut

nu-mi aduc aminte foarte bine dar tema aia de pe EXTREAM.RO era mult mai ok fata de asta, de ce n-o refaceti pentru versiunea asta de phpbb?
User avatar
Tatu Eugen
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 379
Joined: 25 Oct 2008, 04:23
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 4 times
Been thanked: 62 times
Contact:

05 Mar 2019, 11:41

Efectul de turma e peste tot...

Fata de ce era in trecut acum este "wow". Dar mai este de lucrat la tema, nu arata chiar ok elementele din ea. Unele pe centru, altele pe stanga, mult spatiu gol, Era mai ok cu avatarele pe stanga decat sus la postari. Nu-i rau, mai trebuie umpic lucrat :D
User avatar
VaLDeS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2776
Joined: 11 Feb 2008, 18:41
Detinator Steam: Da
CS Status: pe mari si oceane
SteamID: valdes93
Reputatie: Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: România
Has thanked: 64 times
Been thanked: 103 times

05 Mar 2019, 11:47

IsTI37 wrote:
05 Mar 2019, 00:34
Pai din cate vedeti, e putin mai greu decat pare. Orice copil isi putea pune o tema la forum-ul lui, eXtreamCS era unul si nimeni n-a reusit sa il copieze, nici macar cu toata tema free pe internet si baza de date o data furata.

RIP

Image


https://web.archive.org/web/20071220220 ... :80/forum/
2007-2019
Ce vremuri ... ce categorii , ce "dinozauri" de membri erau atunci , si putine categorii . Serverele de CS pline , oameni capabili . Jumatatea din cei activi pe forum in momentul de fata , in acel an , ori nu erau nascuti , ori de abia invatatu sa mearga .
Image

STEAM ID : valdes93 :flag_ro:
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

05 Mar 2019, 12:18

sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
nu ati procedat corect, nu se platesc 4 designeri sa faca tema in photoshop apoi vine altcineva s-o codeze :))
Laur s-a adaptat din mers, altfel nu ajungea proiectul nici in stadiul in care este acum. De fiecare data cand un designer a inceput sa fie depasit de situatie, a fost schimbat si din propria experienta iti spun, ca rar gasesti designeri buni, care sa faca o legatura cursiva si coerenta intre un design placut si experienta viitorului utilizator si in acelasi timp sa fie in stare sa scoata si un cod decent cu propriul design. In general predomina cei care dau mult din gura si mai putin din maini, iar cand vad ca nu mai fac fata, cauta motive dintre cele mai penibile sa se retraga din proiect.
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
atentia la detalii e zero barat, nu se vede unde e profilul in topic, nu se mai vad linkuri importante sau abia le gasesti
Adica ce spui tu, este faptul ca pe o tema noua, butoanele si meniurile nu mai sunt in aceleasi locuri ca pe tema anterioara. Ce inseamna la voi "o tema noua" ? Schimbatul paletei de culori la o tema existenta ?
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
comparatia ta cu zugravu e degeaba, daca il vad ca nu stie sa tina trafaletu in mana nu il invat eu meserie, il dau afara si chem altu :))
Nu prea ai inteles esentialul. Nu a zis nimeni ca nu stie sa tina trafaletul in mana, ci era vorba despre faptul ca tu in loc sa ai atentia concentrata pe ce conteaza pentru tine, in speta culorile de pe pereti, esti atent la lucruri total irelevante, ca spre exemplu cum tine zugravul trafaletul in mana.
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
tema din start e copilareasca, cu imagini din cs, cu culori galbene..
Ah, credeam ca sunt pe extreamcs. Poate ai auzit de el. Este un forum despre Counter-Strike. Greseala mea. Cred ca am ajuns din greseala pe forum-ul bursei de valori, unde totul trebuie sa arate foarte "corporate".
Tatu Eugen wrote:
05 Mar 2019, 11:41
Era mai ok cu avatarele pe stanga decat sus la postari
Aici dau +1 sau chiar pe dreapta, pentru ca in esenta continutul conteaza si pentru ca citim de la stanga la dreapta, suntem obisnuiti de cand invatam sa citim ca ceea ce conteaza (postul, in cazul de fata) sa fie in stanga, iar elementele aditionale, precum avatarul, ar putea sa fie mutate in dreapta post-ului.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

05 Mar 2019, 12:25

un forum nu are nevoie de designer :))) un forum n-are nevoie de imagini, decat de un logo si maxim un fundal de header ceva simplu de ce se tot pune accent pe faptu ca designerii au fost incompetenti?

ti-am zis sa te uiti pe indungi laleagane freakz csblackdevil etc si sa vedeti cum ar trebui sa arate, sunt 3 platforme diferite ca sa nu ziceti ca pe extream e phpbb si nu se poate si v-am zis sa va mai uitati si pe forumuri mai mici poate intelegeti ce faceti gresit
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

05 Mar 2019, 12:32

vim wrote:
05 Mar 2019, 12:18
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
nu ati procedat corect, nu se platesc 4 designeri sa faca tema in photoshop apoi vine altcineva s-o codeze :))
Laur s-a adaptat din mers, altfel nu ajungea proiectul nici in stadiul in care este acum. De fiecare data cand un designer a inceput sa fie depasit de situatie, a fost schimbat si din propria experienta iti spun, ca rar gasesti designeri buni, care sa faca o legatura cursiva si coerenta intre un design placut si experienta viitorului utilizator si in acelasi timp sa fie in stare sa scoata si un cod decent cu propriul design. In general predomina cei care dau mult din gura si mai putin din maini, iar cand vad ca nu mai fac fata, cauta motive dintre cele mai penibile sa se retraga din proiect.
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
atentia la detalii e zero barat, nu se vede unde e profilul in topic, nu se mai vad linkuri importante sau abia le gasesti
Adica ce spui tu, este faptul ca pe o tema noua, butoanele si meniurile nu mai sunt in aceleasi locuri ca pe tema anterioara. Ce inseamna la voi "o tema noua" ? Schimbatul paletei de culori la o tema existenta ?
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
comparatia ta cu zugravu e degeaba, daca il vad ca nu stie sa tina trafaletu in mana nu il invat eu meserie, il dau afara si chem altu :))
Nu prea ai inteles esentialul. Nu a zis nimeni ca nu stie sa tina trafaletul in mana, ci era vorba despre faptul ca tu in loc sa ai atentia concentrata pe ce conteaza pentru. tine, in speta culorile de pe pereti, esti atent la lucruri total irelevante, ca spre exemplu cum tine zugravul trafaletul in mana.
sound wrote:
05 Mar 2019, 11:33
tema din start e copilareasca, cu imagini din cs, cu culori galbene..
Ah, credeam ca sunt pe extreamcs. Poate ai auzit de el. Este un forum despre Counter-Strike. Greseala mea. Cred ca am ajuns din greseala pe forum-ul bursei de valori, unde totul trebuie sa arate foarte "corporate".
Tatu Eugen wrote:
05 Mar 2019, 11:41
Era mai ok cu avatarele pe stanga decat sus la postari
Aici dau +1 sau chiar pe dreapta, pentru. ca in esenta continutul conteaza si pentru. ca citim de la stanga la dreapta, suntem obisnuiti de cand invatam sa citim ca ceea ce conteaza (postul, in cazul de fata) sa fie in stanga, iar elementele aditionale, precum avatarul, ar putea sa fie mutate in dreapta post-ului.
Nimeni nu a zis de un design frumos, insa friendly. Acesta nu este nici 30% friendly (mai ales pe partea de viewtopic). Sincer sa fii te rog, l-ai sfatuit sa se mai gandeasca in privinta temei sau doar tu ai codat si ai luat banii? Sfaturi sunt, insa cu tinutul cont este greu.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

05 Mar 2019, 13:10

Mutex wrote:
05 Mar 2019, 12:32
Sincer sa fii te rog, l-ai sfatuit sa se mai gandeasca in privinta temei sau doar tu ai codat si ai luat banii?
Nu l-am sfatuit nimic. Am pus mana si am reparat tot ce a iesit anapoda de la designeri si coder si care facea ca acesta tema sa aiba aproape 8 mega de asset-uri si care de abia se incarca pe localhost.
Legat de partea estetica, nu sunt in masura sa dau sfafuri. Nu m-a pricep si prefer sa nu m-a bag. Deja m-am implicat mai mult decat imi permitea expertiza cand m-am apucat sa fac de capul meu varianta dark de la noua tema, fara nici un designer alaturi. Not a fun ride si sanse extrem de mari de a da cu ideea in gard.
Mutex wrote:
05 Mar 2019, 12:32
Sfaturi sunt, insa cu tinutul cont este greu.
Te rog sa iei acest topic de la pagina intai si sa observi daca au fost sau nu reparate problemele semnalate. Eu consider ca au fost. Desi nu am postat, am citit fiecare post si am incercat sa repar orice problema semnalata. Daca mi-a scapat vreuna, imi spuneti punctual si o rezolv in cel mai scurt timp posibil.
Sa schimb lucruri legate de estetica nu pot pana nu primesc OK-ul de la Laur.

Daca era dupa mine, mutam avatarele pe dreapta sau pe stanga de ceva timp si mai inchideam la culoare galbenul de la elementele din partea interioara a forum-ului de pe versiunea dark (aka butoanele de la fiecare post, pentru quote, edit, paginatia, etc), dar dupa cum spuneam, nu pot face asta de capul meu.

Daca vreti ceva clar, cereti, explicati de ce considerati ca e mai bine asa cum spuneti voi si eu personal imi asum ca periodic voi face rezumat la cerintele voastre si i le trimit lui Laur pentru analiza. La ce primesc OK-ul, implementez in cel mai scurt timp posibil. Haideti sa lasam deoparte atitudinile de "eu sunt mai destept" si sa colaboram ca sa iasa ceva OK.

P.S. Nu am uitat de thanks mod, dar intotdeauna a aparut ceva mai important si nu am apucat sa ma ocup de el. Stiu ca multi il vor si o fie disponibil cat de curand posibil.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Locked

Return to “Forum”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 11 guests