It is currently 23 Jul 2018 12:31

This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
 Servicii de hosting premium - NXWEB.ro | Reduceri 15% 
Author Message
Membru, skill +1
Membru, skill +1

Detinator Steam: Da
CS Status: Adormit ")
Detinator server CS: Da
SteamID: Norocel94
Fond eXtream: 0
Avertismente: 2 din 3
Succes cu proiectul.

11 Jul 2018 16:22
Profile multumesc WWW
Membru, skill 0
Membru, skill 0

Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Mutex wrote:
NixSecure wrote:
Mutex wrote:
Daca cineva doreste sa incerce un serviciu, poate sa cumpere iar conform legii prin plata paypal/transfer bancar sau alta modalitate care permite legal refund atunci clientul poate solicita refund.

Cel putin, la gazduirea web nu prea as avea multe de adaugat, litespeed impreuna cu cloudlinux fac o treaba excelenta pentru cei care tin la viteza de incarcare a paginilor. Inca o imbunatatire ar fi cloudflare care, daca este configurat corect poate asigura si protectie dos/ddos.

Pai si daca clientul nu doreste cloudflare? inseamna ca protectia este egal cu 0 no ?

Cauta mai exact ce inseamna un atac dos/ddos si despre cum filtreaza un echipament fizic (il poti atinge) un atac si cum o face un serviciu de acest gen, cloudflare. La gazduire web nu sunt probleme, insa la vps/dedicat daca intr-adevar se vrea protectie ddos (nu doar strategii marketing) atunci clientul trebuie sa plateasca o anumita suma de bani pentru 5gbps, 10gbps, 100gbps samd.

Nu doar un serviciu precum cloudflare ofera protectie, ci si permisiunile fisierelor, htpasswd, un modul in cazul unui cms. In cazul unui vps se poate apela la suport tehnic standard/premium care presupune de la instalarea modulelor php pana la monitorizarea permanenta a vps-ului. In cazul website-urilor pe vps, te poti intalni deseori de probleme de bind/named si nu multa lume ofera suport pentru asa ceva. De cele mai multe ori, raspunsul firmelor de hosting va fi acela de a contacta programatorul pentru ca ei ofera suport doar pe partea hardware. In cazul nxweb, noi oferim management mai mult decat standard pentru vps-uri (orice problema poate fi dificila dar asta nu inseamna imposibil de rezolvat). Daca exista probleme, prin ticket se rezolva totul nu postand pe forum sau mai stiu eu unde.

Te auzi ce vorbesti ? voi aveti protectie la site? adica pica?

11 Jul 2018 17:55
Profile multumesc WWW
Membru, skill 0
Membru, skill 0

cloudflare isi poate pune oricine, fug de hosturile care imi recomanda cloudflare, nu e treaba ta ca firma de host sa-mi recomanzi mie ca si client asa ceva

12 Jul 2018 00:45
Profile multumesc WWW
Administrator
Administrator

CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Administrator
ssn wrote:
cloudflare isi poate pune oricine, fug de hosturile care imi recomanda cloudflare, nu e treaba ta ca firma de host sa-mi recomanzi mie ca si client asa ceva

Lol? Ce tâmpenie ai putut să scrii. CloudFlare este un serviciu foarte bun și dacă se alege și varianta plătită unde ai opțiuni foarte bune, atunci este un serviciu excelent. O firmă de găzduire îți recomandă activarea lui, nu este obligatorie. Cei care nu au CloudFlare activat, fac o greșeală — mai ales cei care nu se pricep.

Mutex wrote:
Daca cineva doreste sa incerce un serviciu, poate sa cumpere iar conform legii prin plata paypal/transfer bancar sau alta modalitate care permite legal refund atunci clientul poate solicita refund.

Cel putin, la gazduirea web nu prea as avea multe de adaugat, litespeed impreuna cu cloudlinux fac o treaba excelenta pentru cei care tin la viteza de incarcare a paginilor. Inca o imbunatatire ar fi cloudflare care, daca este configurat corect poate asigura si protectie dos/ddos.

Ar trebui să oferiți o perioadă de testare de 14 zile, ca să nu vă bateți capul cu refund-uri. CloudLinux este o alegere excelentă pentru găzduire, felicitări.

Așa arătă un business la început de drum, bravo. Doar că nișa nu este una tocmai bine aleasă — ca să ajungi să câștigi decent, ai nevoie de un marketing bun pentru că ceva nou nu ai ce să aduci. Trebuie să întreci concurența și nu este tocmai ușor, MxHost are vreo 30 de angajați care lucrează în diferite departamente și este dificil să le poți fura clienți având în vedere că oferă tot ce ai nevoie: preț decent, calitate excelentă, suport indiferentă de oră care este foarte rapid și prompt, renumele și cel mai important, experința pe care au dobândit-o în 14 ani.

Image

12 Jul 2018 01:12
Profile multumesc
Membru, skill 0
Membru, skill 0

e imposibil sa nu te contrazici tu cu cineva

fug de firmele care imi recomanda cloudflare pentru protectia anti ddos trebuia sa zic ca tu intelegi mai greu
si nu stiu unde in mesaju meu ai vazut tu ceva contra cloudflare de ai simtit nevoia sa-mi zici cat de bun e, eu am pus accent pe FIRMELE care recomanda cloudflare PENTRU CEVA CE ELE NU SUNT IN STARE SA OFERE!

sper ca ai inteles acum

12 Jul 2018 01:33
Profile multumesc WWW
Membru eXtream
Membru eXtream

SteamID: S
ssn wrote:

fug de firmele care imi recomanda cloudflare pentru protectia anti ddos trebuia sa zic ca tu intelegi mai greu
si nu stiu unde in mesaju meu ai vazut tu ceva contra cloudflare de ai simtit nevoia sa-mi zici cat de bun e, eu am pus accent pe FIRMELE care recomanda cloudflare PENTRU CEVA CE ELE NU SUNT IN STARE SA OFERE!

sper ca ai inteles acum

Vrei protecție ddos? plătești boss, te aștepți ca protecția ddos să fie moca, greșești, eu unul recomand am servicii la dânșii de câteva luni și totu-i blană.

12 Jul 2018 01:41
Profile multumesc
Membru, skill 0
Membru, skill 0

aware's wrote:
ssn wrote:

sper ca ai inteles acum

Vrei protecție ddos? plătești boss, te aștepți ca protecția ddos să fie moca, greșești, eu unul recomand am servicii la dânșii de câteva luni și totu-i blană.

atata timp cat sunt n alte firme care ofera cade ce zici tu
sa bage protectia in pret cine ii opreste

da culmea ca au colocare la bts care au protectie destul de buna

12 Jul 2018 01:51
Profile multumesc WWW
Super moderator
Super moderator

Reputatie: Super Moderator
Moderatorul anului 2016
Intermediar
Abia acum am ajuns acasa si pot sa raspund la feedback.

Prima data o sa incep cu partea de cloudflare ca tot se insista. Desigur, exista si riscuri daca se pune cloudflare, unul dintre ele ar fi rezultatele cu peste -20% in serp daca setarile sunt facute gresit. Ganditi-va la serverele de jocuri, sa luam de exemplu tni care are un plugin bun pentru securitate. Asa este si aici, nu doar firma trebuie sa asigure protectie, ci si clientul. Niciodata nu am spus si nu voi spune ca recomand cloudflare. Orice lucru are avantaje si dezavantaje, daca cineva va vrea sa-ti faca rau cu siguranta ti-o va face si cu si fara cloudflare.

@ssn: As vrea sa te intreb daca ai avut un site la care ai muncit destul de mult, mai ales pe partea de content. Gazduirea web se schimba nu este problema. Daca ti-ar strica munca si nu ai mai putea sa recuperezi sau sa trebuiasca sa schimbi domeniul din cauza unor penalitati in serp ar fi o mare problema. Nu trage linia doar la dos/ddos pentru ca in 2018 lumea nu se mai gandeste la flood stand pe skype cu semintele langa laptop. Cand cineva discuta cu tine vede daca se poate intelege cu tine, altfel il pierzi ca si client. Te-ar ajuta daca pe site ar exista strategii de marketing (totusi informatii vor exista in scurt timp)? Protectie exista, insa cand te referi la protectie niciodata nu o sa existe acel DA, o sa existe doar POATE. Defineste te rog ce inseamna protectie, ce vrei tu de la o firma.

12 Jul 2018 02:01
Profile multumesc WWW
Membru, skill 0
Membru, skill 0

daca tot ai dat exemplu tni protectia ddos si protectia hlds/rehlds e oferita tot de ei deci n-ai de ce sa aduci asta in discutie
s-ar potrivi daca razvan si-ar trimite clientii sa instaleze guarduri / pluginuri de protectie de pe net.. cam asa si cu cf asta

stiu si eu la ce se foloseste cloudflare pe langa anti ddos eu am zis clar, fug de firmele care imi recomanda cloudflare pentru lucruri pe care ei nu le pot oferi mai exact doar anti ddos se incadreaza in ce am zis eu, nu are rost sa insirati optiunile cloudflare

lumea intelege oricum ce am vrut sa zic voi mai luati-va timp de gandire daca va mai trebuie

12 Jul 2018 02:11
Profile multumesc WWW
Super moderator
Super moderator

Reputatie: Super Moderator
Moderatorul anului 2016
Intermediar
ssn wrote:
daca tot ai dat exemplu tni protectia ddos si protectia hlds/rehlds e oferita tot de ei deci n-ai de ce sa aduci asta in discutie
s-ar potrivi daca razvan si-ar trimite clientii sa instaleze guarduri / pluginuri de protectie de pe net.. cam asa si cu cf asta

stiu si eu la ce se foloseste cloudflare pe langa anti ddos eu am zis clar, fug de firmele care imi recomanda cloudflare pentru lucruri pe care ei nu le pot oferi mai exact doar anti ddos se incadreaza in ce am zis eu, nu are rost sa insirati optiunile cloudflare

lumea intelege oricum ce am vrut sa zic voi mai luati-va timp de gandire daca va mai trebuie

Am mai spus si ca o proasta configurare rezulta mai multe vulnerabilitati. O parola rcon de exemplu la cs 1.6 se poate sparge usor chiar daca ai host de la tni. Spre fericirea tuturor exista un modul, un serviciu precum cloudflare, clamav care inlatura situatia. Iti dau un desktop in mana, securizeaza-l fara ajutorul programelor, a setarilor. Poti sa faci asta? Un exemplu, windows are windows defender default pe on. De ce crezi ca oamenii au creat aceste lucruri?

Sunt oameni cu experienta despre care vorbesti tu, au ani in spate si din pacate pentru mine e doar un mediu unde pot invata lucruri noi nu o sursa financiara. Pe langa numele business-ului mai exista si o cifra de afaceri, nu se face totul batand din palme. Deobicei oamenii platesc o protectie dar nu stiu exact ce platesc, sunt doar vorbe.

12 Jul 2018 02:35
Profile multumesc WWW
Administrator
Administrator

CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Administrator
ssn wrote:

sper ca ai inteles acum

Ești sound? Dacă da, e clar, am zis tot. :joy:

Dacă nu, îți zic din nou că ești prost informat și că este mai bine să te informezi înainte să scrii ceva. Dacă tu folosești CloudFlare doar pentru Anti-DDoS ceva nu se pupă în cunoștințele tale — nu știu cine se mai obosește să mai folosească DDoS dar să presupunem că există un rătăcit pe planeta asta și că ai probleme, cu siguranță majoritatea firmelor deja (top 5) oferă protecție suficientă pentru acest rătăcit.

CloudFlare îl folosești pentru CDN (Content Delivery Network), pentru optimizarea site-ului la cele mai recente standarde web, cum ar fi HTTP / 2 și TLS 1.3, pentru optimizarea imaginilor și îți optimizează website-ul pentru cei care îl vizitează de pe telefonul mobil. Îl mai folosești pentru că ai o îmbunătățire de 10x a timpului de răspuns global, de 6x îmbunătățirea timpului de livrare a conținutului direcționat prin utilizarea cache-ului și multe alte lucruri foarte utile. Mai sunt alte detalii și aici.

Noh, acum mai scrie încă o dată prostia pe care ai scris-o.

Image

12 Jul 2018 02:39
Profile multumesc
Moderator
Moderator

Detinator server CS: Nu
SteamID: id/xldcs
Reputatie: Moderator
Membru Club eXtreamCS (8 Iun - 8 Aug)
Mutex wrote:
NixSecure wrote:
Mutex wrote:

Pai si daca clientul nu doreste cloudflare? inseamna ca protectia este egal cu 0 no ?

Cauta mai exact ce inseamna un atac dos/ddos si despre cum filtreaza un echipament fizic (il poti atinge) un atac si cum o face un serviciu de acest gen, cloudflare. La gazduire web nu sunt probleme, insa la vps/dedicat daca intr-adevar se vrea protectie ddos (nu doar strategii marketing) atunci clientul trebuie sa plateasca o anumita suma de bani pentru 5gbps, 10gbps, 100gbps samd.

Nu doar un serviciu precum cloudflare ofera protectie, ci si permisiunile fisierelor, htpasswd, un modul in cazul unui cms. In cazul unui vps se poate apela la suport tehnic standard/premium care presupune de la instalarea modulelor php pana la monitorizarea permanenta a vps-ului. In cazul website-urilor pe vps, te poti intalni deseori de probleme de bind/named si nu multa lume ofera suport pentru asa ceva. De cele mai multe ori, raspunsul firmelor de hosting va fi acela de a contacta programatorul pentru ca ei ofera suport doar pe partea hardware. In cazul nxweb, noi oferim management mai mult decat standard pentru vps-uri (orice problema poate fi dificila dar asta nu inseamna imposibil de rezolvat). Daca exista probleme, prin ticket se rezolva totul nu postand pe forum sau mai stiu eu unde.

Gresesti enorm ce spui , vorbesc ca si fost client al btstelecom(in urma cu 3 ani), de altfel krond foloseste scuza cloudflare in momentul in care nu mai stiu ce sa faca pentru a scapa de atacurile de tip ddos(gazduire web).
In realitate CloudFlare protejeaza si accelereaza orice website. Mai exact in momentul in care site-ul respectiv folosest cloudflare, trafcul acestuia va trece prin infrastructura acelei retele, la nivel mondial. Tu spui ca,Cloudflare blocheaza traficul robotilor sau accesarile abuzive pentru a nu irosi resursele serverului, cel putin eu asta cred ca ai vrut sa spui. Ei bine ai dreptate in proportie de 70%.
In momentul in care folosesti cloudflare adresa ip/nameserverele vor fi ascunse pentru a nu putea ajunge la firma propriu zisa, si anume nxweb.
Eu unu sunt curios la nr de dedicate pe care il aveti, deoarece oferiti 3 tipuri de servicii gazduire jocuri/vps/gazduire web, daca una din aceste servicii este in acelasi loc cu gazduirea web(spre exemplu jocuri cu web sau cel mai sigur in cazul in care aveti doar 1/2 dedicate vps/web) este foarte simplu sa ajungi la un ip pe care sa il ataci pentru a afecta intreaga conexiune la acel server.
E strict parerea mea la ce ai spus tu.

Cat despre .htpasswdiarasi nu are nici o treaba cu atacurile de tip ddos(legat de ce te-a intrebat nixsecure)

Pentru cei care nu stiu ce este .htpasswd
Apache HTTP Server care permite unui utilizator sa restricționeze accesul la fișierele de configurare a conținutului cu doar doi ochi „autoritate“. Numele criptate și stocate sub forma de nume de utilizator și parole nu va fi in plaintext. Caci exista una dintre aceste fișiere pentru a satisface o alta, este limitata la semnul .htpasswd va crea, un fișiere plat folosite pentru a stoca nume de utilizator si parole pentru autentificarea de baza a Apache HTTP pe server.
Mai pe scurt un fel de .htaccess care este folosit pe webhost

Nu zic ca nu e bun cloudflare insa daca tu ca si firma/suport tehic imi dai mie raspunsul direct foloseste cloudflare sau va ajutam la instalarea acestuia eu unu imi pierd increderea in respectiva firma. Pe langa asta in ziua de azi majoritatea firmelor ofera protectie la pachetele de baza minim 5gbps iar tu spui ca pentru 5/10 etc se percepe o taxa. Ei asta suna ciudat, Krond ofera ovh(nu percepe taxa), tni(voxility) nu percepe o taxa, noi(voxility) nu se percepe o taxa, dreamserver(protectia minima de la voxility) nici ei nu percep o taxa.

12 Jul 2018 08:04
Profile multumesc YIM WWW
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.   [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next