Accident la metrou Dristor 1

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

14 Dec 2017, 17:27

n-a avut timp sa reactioneze.. a impins-o in ultimu moment.. iar primu instinct e sa urci inapoi pe unde ai cazut nu sa cauti refugiu
daca mai dura pana venea metrou poate reusea sa iasa

pacat oricum n-a avut nicio sansa femeia si nici nimeni n-a avut timp sa o ajute..

din ce am inteles in alte tari sunt garduri din sticla langa peron / scari ca sa poti iesi rapid / refugii / sinele au si ele refugiu pe mijloc ca sa te poti culca si sa treaca metrou peste tine / buton de panica care opreste curentu ca sa nu te electrocutezi si asa mai departe..
RoyalServer 2
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

14 Dec 2017, 17:34

In alte tari nu se recicleaza trenurile si le baga pe o magistrala (M4) pentru ca nu vor sa dea banii pe altele noi.

Singura statie care are spatiu intre sine si imi vine in cap acum e la Victoriei unde chiar se vede diferenta intre ele. Nu stiu daca si la alte statii cu peron central e spatiu cum e la Victoriei, de exemplu la Basarab sau la Gara de Nord nu e asa mare.

Daca nu venea metroul se ducea in capat si putea sa se urce pe scara care e de obicei in capat la majoritatea peroanelor sau se pur si simplu statea acolo pana venea cineva si o salva. Acolo nu ai ce sa patesti.
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5137
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

14 Dec 2017, 17:37

Code: Select all

Daca nu venea metroul se ducea in capat si putea sa se urce pe scara care e de obicei in capat la majoritatea peroanelor sau se pur si simplu statea acolo pana venea cineva si o salva. Acolo nu ai ce sa patesti.
ideea este ca dementa aia a impins-o stiind ca vine metroul
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

14 Dec 2017, 17:44

Vlad wrote:In alte tari nu se recicleaza trenurile si le baga pe o magistrala (M4) pentru ca nu vor sa dea banii pe altele noi.

Singura statie care are spatiu intre sine si imi vine in cap acum e la Victoriei unde chiar se vede diferenta intre ele. Nu stiu daca si la alte statii cu peron central e spatiu cum e la Victoriei, de exemplu la Basarab sau la Gara de Nord nu e asa mare.

Daca nu venea metroul se ducea in capat si putea sa se urce pe scara care e de obicei in capat la majoritatea peroanelor sau se pur si simplu statea acolo pana venea cineva si o salva. Acolo nu ai ce sa patesti.
tu stii mai bine ca esti din buc, eu am fost de cateva ori doar cu metrou.. dar in orice caz poate se gandesc astia totusi sa faca ceva acum dupa ce s-a intamplat
User avatar
p@ntera
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 833
Joined: 10 Feb 2008, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading Swag... 100% .
SteamID: p@ntera
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Bucureşti
Contact:

14 Dec 2017, 17:45

snd wrote:n-a avut timp sa reactioneze.. a impins-o in ultimu moment.. iar primu instinct e sa urci inapoi pe unde ai cazut nu sa cauti refugiu
daca mai dura pana venea metrou poate reusea sa iasa

pacat oricum n-a avut nicio sansa femeia si nici nimeni n-a avut timp sa o ajute..


din ce am inteles in alte tari sunt garduri din sticla langa peron / scari ca sa poti iesi rapid / refugii / sinele au si ele refugiu pe mijloc ca sa te poti culca si sa treaca metrou peste tine / buton de panica care opreste curentu ca sa nu te electrocutezi si asa mai departe..
In alte tari la peroane e asa http://m.click.ro/news/lume/uite-cum-au ... -la-metrou
Nu ati vazut ca nimeni nu s-a bagat? Totusi erau persoane acolo , putea sa se duca cineva dupa acea femeie sa o prinda. Dar in Romania nimeni nu se baga pentru nimeni e fiecare pe cont propriu


Nu se gandesc sa faca nimic , a si propus ieri directorului metrorex si a spus ca nu sunt fonduri pentru asa ceva :)
close
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5137
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

14 Dec 2017, 17:47

voi comparati Japonia cu Romania ma?
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

14 Dec 2017, 18:41

In Japonia daca se intampla un cutremur si se distruge ceva pod in cateva saptamani e reconstruit. La noi in cativa ani se gasesc banii pentru reconstructie, asta e diferenta.

@p@ntera, cand tu ceri pe un abonament 70 de lei si 5 lei pe o cartela de doua calatorii (cred ca se vinde aproape la fel de bine ca painea cartela asta) nu cred ca poti sa spui ca nu sunt fonduri.. macar din obraz. Sunt unele statii unde peretii sunt vai de ei, e umezeala, dar nimanui nu-i pasa.

http://transport-in-comun.ro/bucuresti/reportaj2.html astea sunt de pe vremea lui Ceausescu parca, tu in 2017 mai faci transport cu ele? Pai normal, daca sunt bune, de ce nu. Asta e treaba si cu RATB, multe vechituri care sunt folosite la maxim.
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

14 Dec 2017, 18:57

Exista 2 locuri unde poti sta fara sa te loveasca trenul:
1. Sub peron (nu in toate statiile).
2. Intre sine culcat.

Dar trebuie sa gandesti ce ai de facut ca sa nu mori, si nu toata lumea e capabila de asta.
User avatar
p@ntera
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 833
Joined: 10 Feb 2008, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading Swag... 100% .
SteamID: p@ntera
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Bucureşti
Contact:

14 Dec 2017, 19:22

Vlad wrote:In Japonia daca se intampla un cutremur si se distruge ceva pod in cateva saptamani e reconstruit. La noi in cativa ani se gasesc banii pentru reconstructie, asta e diferenta.

@p@ntera, cand tu ceri pe un abonament 70 de lei si 5 lei pe o cartela de doua calatorii (cred ca se vinde aproape la fel de bine ca painea cartela asta) nu cred ca poti sa spui ca nu sunt fonduri.. macar din obraz. Sunt unele statii unde peretii sunt vai de ei, e umezeala, dar nimanui nu-i pasa.

http://transport-in-comun.ro/bucuresti/reportaj2.html astea sunt de pe vremea lui Ceausescu parca, tu in 2017 mai faci transport cu ele? Pai normal, daca sunt bune, de ce nu. Asta e treaba si cu RATB, multe vechituri care sunt folosite la maxim.
Din cate am vazut. Nu mai sunt alea vechi...
close
User avatar
Addicted:-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 873
Joined: 09 Mar 2016, 09:31
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

14 Dec 2017, 19:33

Vlad wrote:In Japonia daca se intampla un cutremur si se distruge ceva pod in cateva saptamani e reconstruit. La noi in cativa ani se gasesc banii pentru reconstructie, asta e diferenta.

@p@ntera, cand tu ceri pe un abonament 70 de lei si 5 lei pe o cartela de doua calatorii (cred ca se vinde aproape la fel de bine ca painea cartela asta) nu cred ca poti sa spui ca nu sunt fonduri.. macar din obraz. Sunt unele statii unde peretii sunt vai de ei, e umezeala, dar nimanui nu-i pasa.

http://transport-in-comun.ro/bucuresti/reportaj2.html astea sunt de pe vremea lui Ceausescu parca, tu in 2017 mai faci transport cu ele? Pai normal, daca sunt bune, de ce nu. Asta e treaba si cu RATB, multe vechituri care sunt folosite la maxim.
de acord, si la victorie e de c acat
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

14 Dec 2017, 20:21

p@ntera wrote: Din cate am vazut. Nu mai sunt alea vechi...
Pe M4 sunt alea din poze, care au intre vagoane niste usi care nu sunt inchise mereu, daca un copil se duce si deschide usa aia nu mai are sansa de scapare.
Pe M5 (Drumul Taberei - care cica de 2-3 ani trebuia sa fie gata) o sa bage tot vechiturile din pozele alea.
Pe M6 (1 Mai - Otopeni - care trebuie sa fie gata pana la Euro 2020) cel mai probabil o sa bage aceleasi vechituri.

Noi intai sa avem magistralele terminate, ca panourile de care se spune la TV nu o sa fie niciodata. Cel mai probabil o sa mai angajeze niste paznici care se joaca pe telefon in metrou si asta e.

Azi cand am plecat la facultate, era full peronul si oamenii s-au inghesuit fara probleme, nici nu zici ca a murit cineva acum doua zile la metrou. Mai sunt si terminatii aia de zici ca e ultimul metrou din ziua respectiva de se imping ca bizonii.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information