Sa le acordam ungurilor o sansa?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
FaByaN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 980
Joined: 21 Aug 2007, 11:59
Detinator Steam: Da
CS Status: RETRAS DEFINITIV
Reputatie: Fost moderator
Fost eXtreamCS Addons Master
Fost Unbanner CS.eXtreamCS.com
Location: VASLUIANGELES
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

15 Dec 2008, 22:14

In viata de zi cu zi am intalnit mai multe "specii" de oameni , dar cea mai rea dintre ele este natia maghiara ;) . Si cand colo , vin baietii in Romania , se aseaza prin Ardeal , Covasna , Sf gheorge si se cred stapani :-j . Eu unul joc 9dragons , sunt multi cu HUN si vb romaneste , o romaneste "spurcata" . Unul dintre exemple e "dzukii" , "admin de rangul tepar" pe serverul extream . Sufera baiatul si crede ca Transilvania e pamant secuiesc sau nu mai stiu ce bolborosea .
Va cer si parerea voastra ca eu unul m-am saturat de bozg ... astia :|
RoyalServer
compaq
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2598
Joined: 01 Dec 2008, 15:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost contribuitor
Fost manager
Fost Scripter eXtreamCS
Has thanked: 15 times
Been thanked: 152 times

16 Dec 2008, 11:27

FaByaN wrote:In viata de zi cu zi am intalnit mai multe "specii" de oameni , dar cea mai rea dintre ele este natia maghiara ;) . Si cand colo , vin baietii in Romania , se aseaza prin Ardeal , Covasna , Sf gheorge si se cred stapani :-j . Eu unul joc 9dragons , sunt multi cu HUN si vb romaneste , o romaneste "spurcata" . Unul dintre exemple e "dzukii" , "admin de rangul tepar" pe serverul extream . Sufera baiatul si crede ca Transilvania e pamant secuiesc sau nu mai stiu ce bolborosea .
Va cer si parerea voastra ca eu unul m-am saturat de bozg ... astia :|
Ce ai mă cu ei ? :| Şi ei sunt oameni .
User avatar
darkwing
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 471
Joined: 22 Nov 2007, 19:18
Detinator Steam: Da
Location: Craiova
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

16 Dec 2008, 12:45

sa fie oameni in tara lor!Sa se creada ca sunt un nou Hitler insa nu sunt de acord ca ei sa aiba autonomie in ardeal!Ce naiba e cumva al lor?acum cateva secole ei ne asupreau pe noi,nu ne permiteau religia ortodoxa sa o avem,limba romana!Chiar ma enervez cand il vad pe Marko Bela asta.Sa fie ei parlamentari in tara lor nu a noastra!Nu as fi de acord ca o minoritate cum sunt ungurii sa ne ia tara noastra!NU SUNT EXTREMIST,ASTA E PAREREA MEA!!
ice*
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 24 Nov 2008, 10:40
Detinator Steam: Da

16 Dec 2008, 14:25

sa fie oameni in tara lor!Sa se creada ca sunt un nou Hitler insa nu sunt de acord ca ei sa aiba autonomie in ardeal!Ce naiba e cumva al lor?acum cateva secole ei ne asupreau pe noi,nu ne permiteau religia ortodoxa sa o avem,limba romana!Chiar ma enervez cand il vad pe Marko Bela asta.Sa fie ei parlamentari in tara lor nu a noastra!Nu as fi de acord ca o minoritate cum sunt ungurii sa ne ia tara noastra!NU SUNT EXTREMIST,ASTA E PAREREA MEA!!

Clar cum zice dark..

Cum ma ? ei au partide la noi, isi cer autonomi, ei au drepturi mai mari ca romani, ei fac ce vor in tara noastara :|
Pff sunt din satu mare vecin cu ei... am fost de cateva ori pe acolo la discoteca ... dar nu am avut dreptul sa scot un cuvant urat ca ma scoteau din discoteca :|

Ei asa se comporta cu noi.:| noi de ce am fi altfel?

Aaaa UDMR :))) lol pe marko bela las`i trimite acasa la maicasa sa faca partid nu in Romania ;)

Ce ma Noi avem Partid in tara lor ? daca sar incumeta vreau`n roman sa faca acolo un partid ar fi inpuscat pe strada

Sa mearga ACASA IN UNGARIA SI SA FACA PE SEFI.

Oamnei de nimic care cred ca totu-l e al lor..
compaq
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2598
Joined: 01 Dec 2008, 15:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost contribuitor
Fost manager
Fost Scripter eXtreamCS
Has thanked: 15 times
Been thanked: 152 times

16 Dec 2008, 14:46

Aveţi dreptate . Lasă :-j .
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Dec 2008, 15:13

Fabyan care e problema ta ?
Nu conteaza daca esti ungur, roman, american sau altceva pentru ca poti sa fii prost indiferent de natie.

Secuii sunt secui... Nu vorbesc ungureste ci 'secuieste' (ca si romana -> 'moldoveana'). Si sunt greu de inteles. De asta e nevoie de 'conservare', adica autonomie... Este un grup etnic care are o cultura unica in lume.
Ungurii sunt unguri si romanii sunt romani ? Va asigur ca nu. Intrebativa parintii, sunt sigur ca bunicii stiau si ungureste si romaneste. ( cel putin daca suneti din ardeal)
Practic UDMR vrea sa protejeze tinutul secuiesc. Nu sa faca o autonomie pentru unguri.

Marko Bela e hilar. N-am ce sa zic, eu nu prea il inteleg.

Fabyan nu stii deloc istoria. De unde ai scos ca ungurii s-au asezat in "Ardeal , Covasna , Sf Gheorge" ?
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%A2ara_ ... easc%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Ungariei

Daca aveti vreo problema intr-un joc e treaba voastra. Eu in wow am multe probleme cu romanii care cersesc si fura la greu. Din cauza lor era sa fiu banat din motivul ca sunt din 'romania' si ala avea acelasi ip cu al meu (rds)...
Si daca aveti probleme cu vreun admin puteti oricand sa ii trimiteti un pm lui La@ur.

Ceva de comentat ?
Jozsef
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 290
Joined: 29 Apr 2008, 21:48
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost Manager
Fost Moderator
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Dec 2008, 15:17

corect si sunt de acord cu IsTI37
StatuS-^ # WoOoW
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 640
Joined: 14 Aug 2008, 07:59
Detinator Steam: Da
Location: Satu Mare
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

16 Dec 2008, 17:01

ice* wrote:
sa fie oameni in tara lor!Sa se creada ca sunt un nou Hitler insa nu sunt de acord ca ei sa aiba autonomie in ardeal!Ce naiba e cumva al lor?acum cateva secole ei ne asupreau pe noi,nu ne permiteau religia ortodoxa sa o avem,limba romana!Chiar ma enervez cand il vad pe Marko Bela asta.Sa fie ei parlamentari in tara lor nu a noastra!Nu as fi de acord ca o minoritate cum sunt ungurii sa ne ia tara noastra!NU SUNT EXTREMIST,ASTA E PAREREA MEA!!

Clar cum zice dark..

Cum ma ? ei au partide la noi, isi cer autonomi, ei au drepturi mai mari ca romani, ei fac ce vor in tara noastara :|
Pff sunt din satu mare vecin cu ei... am fost de cateva ori pe acolo la discoteca ... dar nu am avut dreptul sa scot un cuvant urat ca ma scoteau din discoteca :|

Ei asa se comporta cu noi.:| noi de ce am fi altfel?

Aaaa UDMR :))) lol pe marko bela las`i trimite acasa la maicasa sa faca partid nu in Romania ;)

Ce ma Noi avem Partid in tara lor ? daca sar incumeta vreau`n roman sa faca acolo un partid ar fi inpuscat pe strada

Sa mearga ACASA IN UNGARIA SI SA FACA PE SEFI.

Oamnei de nimic care cred ca totu-l e al lor..
si eu sunt din satu mare.... aici castiga partidul maghiar alegerile?:|
Image
User avatar
darkwing
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 471
Joined: 22 Nov 2007, 19:18
Detinator Steam: Da
Location: Craiova
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

16 Dec 2008, 17:35

IsTI37 wrote:Fabyan care e problema ta ?
Nu conteaza daca esti ungur, roman, american sau altceva pentru ca poti sa fii prost indiferent de natie.

Secuii sunt secui... Nu vorbesc ungureste ci 'secuieste' (ca si romana -> 'moldoveana'). Si sunt greu de inteles. De asta e nevoie de 'conservare', adica autonomie... Este un grup etnic care are o cultura unica in lume.
Ungurii sunt unguri si romanii sunt romani ? Va asigur ca nu. Intrebativa parintii, sunt sigur ca bunicii stiau si ungureste si romaneste. ( cel putin daca suneti din ardeal)
Practic UDMR vrea sa protejeze tinutul secuiesc. Nu sa faca o autonomie pentru unguri.

Marko Bela e hilar. N-am ce sa zic, eu nu prea il inteleg.

Fabyan nu stii deloc istoria. De unde ai scos ca ungurii s-au asezat in "Ardeal , Covasna , Sf Gheorge" ?
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%A2ara_ ... easc%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Ungariei

Daca aveti vreo problema intr-un joc e treaba voastra. Eu in wow am multe probleme cu romanii care cersesc si fura la greu. Din cauza lor era sa fiu banat din motivul ca sunt din 'romania' si ala avea acelasi ip cu al meu (rds)...
Si daca aveti probleme cu vreun admin puteti oricand sa ii trimiteti un pm lui La@ur.

Ceva de comentat ?
udmr=uniunea democrata a ungurilor din romania.Nu pot sa cred ca sustii asemenea oameni!Deci acest partid vrea autonomia secuilor.EI NU SUNT ROMANI n-au ce cauta aici.Intr-adevar sunt un grup etnic insa de ce ei sa fie conducatori in orasele romane?ce treaba au ei cu asta?sa se duca la mama ungaria si sa ne lase.Le platim si noi cu aceeasi moneda.Crezi ca in I.Hbsburgic sau Austro-Ungar noi aveam sustinatori?NU!Am depus sute de petitii si nu am primit raspuns.
Noi de exemplu in Italia avem examen la limba materna(Romana)?NU.Secuii deja au primit multe multe de la noi!Adevarul e ca am exagerat.Nu ii discriminez,doamne fereste!vreau doar sa zic ca ei nu pot primii autonomia in orasele noastre.Am acelasi respect pentru orice om fie el roman,englez,american,tigan,ungur.NU MA CONFUNDATI CU VADIM TUDOR!
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Dec 2008, 20:09

darkwing tu unde locuiesti ? Intelegema ca in Ardeal sunt aproape la fel de multi unguri ca si romani... (in unele orase) De aia avem si noi un partid, avem dreptul sa ne exercitam drepturile, inclusiv dreptul la conducere.

Ardealul era o tara maghiara, nu era ungaria (Dupa ce turcii au separat ungaria in 3 parti). Si din cauza asta sunt asa de multi unguri, romanii au facut din unguri romani in ardeal. Secuii pastreaza diferite traditii daca ma intelegi si de asta e nevoie de o conservare, care e greu de facut fara o autonomie. De exemplu autonomia inseamna ca Tinutul Secuiesc isi poate schimba legiile fata de cele romane. Iar in tinutul secuiesc sunt foarte putini romani... Nu inteleg ce aveti impotriva. Va duceti si cumparati apoi o parcela in Covasna,Harghita sau Mures si va inmatriculati masina fara o taxa. Nu e convenabil in schimbul autonomiei ?
User avatar
perdoN
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 38
Joined: 13 Dec 2008, 06:43
Detinator Steam: Nu
CS Status: iti dau hs! :)

16 Dec 2008, 20:14

IsTI37 wrote:darkwing tu unde locuiesti ?
Scrie la "Location"
..dragul meu iubit
..al dracu de tampit
...iti trimit din departare un cd si-o lumanare...
....si ca amintire
.....VESNICA POMENIRE...
User avatar
darkwing
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 471
Joined: 22 Nov 2007, 19:18
Detinator Steam: Da
Location: Craiova
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

16 Dec 2008, 22:34

IsTI37 wrote:darkwing tu unde locuiesti ? Intelegema ca in Ardeal sunt aproape la fel de multi unguri ca si romani... (in unele orase) De aia avem si noi un partid, avem dreptul sa ne exercitam drepturile, inclusiv dreptul la conducere.

Ardealul era o tara maghiara, nu era ungaria (Dupa ce turcii au separat ungaria in 3 parti). Si din cauza asta sunt asa de multi unguri, romanii au facut din unguri romani in ardeal. Secuii pastreaza diferite traditii daca ma intelegi si de asta e nevoie de o conservare, care e greu de facut fara o autonomie. De exemplu autonomia inseamna ca Tinutul Secuiesc isi poate schimba legiile fata de cele romane. Iar in tinutul secuiesc sunt foarte putini romani... Nu inteleg ce aveti impotriva. Va duceti si cumparati apoi o parcela in Covasna,Harghita sau Mures si va inmatriculati masina fara o taxa. Nu e convenabil in schimbul autonomiei ?
isti doar pentru ca avem puncte de vedere diferite nu inseamna ca trebuie sa ne certam.Eu raman la ce am zis.De ce sa-si schimbe legile atata timp cat ei sunt pe teritoriul romaniei?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 426 guests