AFACERE

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Syl
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2334
Joined: 30 Apr 2008, 22:48
Detinator Steam: Da
CS Status: -
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 82 times
Been thanked: 114 times

17 Jan 2015, 01:53

I See Souls wrote:Dapoi multi au playstation si pc acasa ... doar daca nu merg mai multi sa se distreze si sa dea banii aiurea :)
Una e cand te joci de acasa prin skype si alta e cand mergeti la sala. Nici nu iti dai seama cand ai terminat pachetul
Eu zic ca merita
Când ţi-e dor o să te doară
Dar tu să rămâi o fiară
Că-s hiene în jurul tău gata să sară


Image
»
RoyalServer 2
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

17 Jan 2015, 03:18

DUZE wrote:
M3taph0riK wrote:
DUZE wrote:Am un loc al meu intr-o zona centrala a bucurestiului (intr-un cartier), se merita sa deschid o sala moderna PC si PLAYSTATION 4 cu plata pe ora ? :-?
Ce parere aveti despre aceasta idee ?

Din multe puncte de vedere NU ! Daca faceai treaba asta acum 10 ani poate era o treaba acuma toata lumea butoneaza acasa + ca iti trebuie o gramada de bani (cateva mii de euro bune)
De jos incepi... mi... Cu 130 MIL fac totul...

Cu 13.000 de roni iti faci sala cu PC si PS 4 moderna ? Dute ba baiatule de aici ca habar nu ai ce vorbesti... in primul rand trebuie sa fi o societate/firma sa functionezi la care numa hartiile te costa vreo 2000 roni. Apoi daca nu investesti nu castigi nimic trebuie sa vii cu ceva nou si sa fi performant.

Am o cunostinta care si-a deschis o afacere de asta acum 6 ani si a investit atunci vreo 10.000 de euro. Daca intrii la el te joci cu ce si pe ce vrea scula ta ! Asta trebuie sa gaseasca omu la tine nu 3 pc-uri amarate si un PS4
User avatar
GamingWorld
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2205
Joined: 08 Mar 2012, 00:18
Detinator Steam: Da
CS Status: PHP GOD
Detinator server CS: Da
SteamID: legend_xpc
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (8 luni)
Location: Bucuresti
Has thanked: 24 times
Been thanked: 35 times

17 Jan 2015, 04:15

Mai bine ai face ceva productiv cu spatiul ala ca sa zic asa :) A-si avea eu cateva ideei dar necesita o oarecare implicare financiara.

ON @ Nu se merita pentru ceea ce ai zis tu.
Pentru a-l contacta pe userul GamingWorld poti trimite un PM accesand direct profilul meu .
De altfel puteti sa ma gasiti si pe ImageBlog & si ImageYoutube !!
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

17 Jan 2015, 05:09

Nici o sansa.
Eu am o idee sa imi deschid o cafenea/club pentru programatori, designeri, gameri si artisti in Cluj in care sa fie un colt pentru fiecare si sa fie berea ieftina sau gratuita in functie de ce faci (dupa ce reusesc sa imi pun pe picioare ceva din care sa vina bani) dar cu un simplu internet club sau ceva de genul nu atingi multe.
waves12
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 348
Joined: 19 Dec 2014, 10:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Jan 2015, 05:44

Isti... restaurant pizzerie cofetarie fastfood... restu sunt aiureli.
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

17 Jan 2015, 07:33

Cu un plan bine gandit si un buget pe masura se merita. Cei care nu ies din casa sa nu comenteze. Eu inca merg la sala de PC sa dau un CS cu prietenii. Una e sa joci face2face si sa faci panarama, alta e sa joci cu skype.

Poti origaniza seri speciale pentru gameri, gen Sunday Mix Night [ CS & CS:GO ] cu premii in bani ( sume modeste gen 50 de lei de persoana + timpul jucat moka ) si asa iti aduni clienti. Tine minte, publicul cauta provocari.

Daca faci mici turnee, competitii cu diverse premii, gen un mouse bun si alte nimicuri dastea ieftine ( cat de cat ) o sa aduni o gramada de oameni. Competii eu zic sa faci la DOTA, LOL si CS/GO. Astea sunt singurele jocuri la care se merita. Daca vrei sa-ti promovezi localul pune afise in zone aglomerate din oras.
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

17 Jan 2015, 08:22

Îți trebuie bani... Si eu m-am gândit la asta. Sălile cu PS4 merg, de PC nu stiu.
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

17 Jan 2015, 09:52

IsTI37 wrote:Nici o sansa.
Eu am o idee sa imi deschid o cafenea/club pentru programatori, designeri, gameri si artisti in Cluj in care sa fie un colt pentru fiecare si sa fie berea ieftina sau gratuita in functie de ce faci (dupa ce reusesc sa imi pun pe picioare ceva din care sa vina bani) dar cu un simplu internet club sau ceva de genul nu atingi multe.

Coffee IT :D>- imi place ideea ta. Daca deschizi anunta-ne vreau sa fiu primu client.

Ps: Las bacșiș :))
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

17 Jan 2015, 10:29

Ai putea sa faci altceva. Ca si cum ai vrea sa iti iei o masina buna de drifturi dar tu ai doar jumatate din suma. Poate iti va iesi, doar ca ori nu va fi ceva serios, ori va fi doar pe o perioada scurta de timp ceva 4fun dupa care faliment.
User avatar
uzzi
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 780
Joined: 28 Aug 2007, 17:12
Detinator Steam: Da
CS Status: 24/24 CS:GO
SteamID: steamhighman
Reputatie: Restrictie moderator
Nick anterior: Hermes, HADES
Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: Craiova - București
Contact:

17 Jan 2015, 14:54

asasinulfantoma wrote:130mil=130.000=aprox28.500E
Daca ai spatiu si tot si tu trebuie sa cumperi doar echipamente ar merge...si ai mai putea sa mai organizezi tu ceva competitii cu bani si sa se tina la tine la sala. Doar daca faci cu competitii zic ca vei avea sanse sa scoti banii, dar iti trebuiesc echipamente bune.
Prietene... 130 de milioane nu înseamnă 28,500 euro. Sunt aproximativ 3000-3500 euro. Mai bine tăceai.
"Happy to be alive."

STEAM: http://steamcommunity.com/id/steamhighman
Mă găsești doar pe steam.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

17 Jan 2015, 14:58

In realitate orice merge daca inventezi o tema si te tii de treaba sa fie frumos si calumea, respectiv sa ai pe cine angaja caruia sa ii pese ce face (in special fete). Problema mare e locatia, care trebuie sa fie o locatie cu caracter, ai nevoie de un designer si chiria pe o locatie centrala te duce peste 1000,1500 de euro pe luna, ceea ce e foarte mult fiindca nu prea ai cum sa faci profit, daca pui preturi mari romanii nu se duc.


Exista multe cluburi cu caracter de gaming in europa si merg bine. Cea mai buna strategie in Romania e sa mergi la sigur, adica de exemplu daca platesti 30 lei intrarea pe o seara atunci ai bere/cola/chips-uri fara limita, respectiv ca la cluburi faci intrarea fetelor gratuita.

Sex sells, daca reusesti cumva sa atragi o echipa de fete de cs/dota/league of legends, ceea ce nu e chiar asa de greu si ii sponsorizezi nu ai cum sa dai gres, dar e acolo variabila ca suntem in Romania si foarte putini stiu sa faca o treaba calumea de la 0. Daca vrei sa bagi niste pc-uri intr-o locatie si un grasan pe post de admin e fail din start.
User avatar
dominus
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2598
Joined: 24 Feb 2012, 15:01
Detinator Steam: Da
Location: Constanta
Has thanked: 51 times
Been thanked: 185 times

17 Jan 2015, 15:00

Daca ai o locatie mare, fa o sala de forta. Vei avea succes sigur :P
Cand toti iti vor binele, nu lasa pe nimeni sa ti-l ia.
https://www.facebook.com/agnphotographyy
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 414 guests