Afaceri offline 2014?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

27 Sep 2014, 16:23

M-am tot gandit sa deschid o afacere offline insa nu doresc ceva foarte complicat..

Vreau ceva legat de ferma deoarece stau la casa acum si imi ofera mai multa extindere.

M-am gandit la o crescatorie de prepelite sau sa cumpar niste stupi cu albine.

Ce credeti ca e mai profitabil ?

Am calculat si la 50 prepelite care oua zilnic, ai un profit de 70 lei saptamanal vanzand cu 0,2 lei/ ou (profit doar din vanzarea oualelor de prepelita)
Pe langa vanzarea oualelor mai poti vinde si carne de prepelita, pretul fiind in jur de 20 lei / kg.

Prepelitele se inmultesc repede deci nu ar fii problema de inmultire si nici de spatiu.

Problema este urmatoarea, oare de unde as putea cumpara custi cu extensii pentru apa etc ? Exista vreun website de unde sa le cumpar hrana?
Stiti mai multe despre cele 2 tipuri de afaceri? Va rog sa spuneti...

O sa dau report celor care fac offtopic sau vin cu mistouri de copii abandonati la orfelinat.
RoyalServer
User avatar
SuNNNeR
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2348
Joined: 05 Jun 2010, 19:22
Detinator Steam: Da
Location: Galati
Has thanked: 143 times
Been thanked: 154 times

27 Sep 2014, 16:56

Te gandesti doar la profit dar hrana/investitia in infrastructura nu le calculezi?
Cu albinele e mult mai greu (iti zic ca am ceva experienta) bani multi de investit(o cutie costa 2 milioane+kilogramul de fagure artificial e 45 de lei +25 de rame din lemn neasamblate 35 de lei cuisoare, sarma, vitaminele, tratamentele) e ceva de munca dar e o afacere buna daca ajungi la un anumit numar de stupi si stii sa faci ce trebuie- daca nu ai experienta si nu te poate ajuta nimeni nu te apuca de asta, mai bine aia cu prepelitele e mult mai usor


Cat despre astia ce ii sariti in cap aiurea , sunteti patetici, omul macar se gandeste si vrea sa miste ceva.
Sona asta e userul vechi ce invartea afaceri de veneau centii cu zecile pe saptamana? Daca esti tu intreb mai vinzi domenii .ro cu 9 euro plus webhost plus pupat in fund , totul pe un an de zile? nu de alta dar m am saturat de hartie igienica :D
Va asteptam pe comunitatea GuNImpact
Image
Image
User avatar
eXtreamGFX
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 561
Joined: 09 May 2010, 15:53
Detinator Steam: Da
SteamID: tosjaguar
Location: Ploiești
Has thanked: 36 times
Been thanked: 34 times

27 Sep 2014, 17:27

Informează-te despre cătină , este cautata in mediul farmaceutic si se vinde pe bani frumosi .
LoL Summoner : SKEEDD
Image
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

27 Sep 2014, 18:10

eXtreamGFX wrote:Informează-te despre cătină , este cautata in mediul farmaceutic si se vinde pe bani frumosi .
Numai spune,eu am cumparat catina de la cei care au cules-o,le-am vazut mainile de la intepaturi la ce fel arata.... si au vandut cu 8 lei un KG.....timp pierdut aiurea.
Iti recomand apicultura bio.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

27 Sep 2014, 18:12

SuNNNeR wrote:Te gandesti doar la profit dar hrana/investitia in infrastructura nu le calculezi?
Cu albinele e mult mai greu (iti zic ca am ceva experienta) bani multi de investit(o cutie costa 2 milioane+kilogramul de fagure artificial e 45 de lei +25 de rame din lemn neasamblate 35 de lei cuisoare, sarma, vitaminele, tratamentele) e ceva de munca dar e o afacere buna daca ajungi la un anumit numar de stupi si stii sa faci ce trebuie- daca nu ai experienta si nu te poate ajuta nimeni nu te apuca de asta, mai bine aia cu prepelitele e mult mai usor


Cat despre astia ce ii sariti in cap aiurea , sunteti patetici, omul macar se gandeste si vrea sa miste ceva.
Sona asta e userul vechi ce invartea afaceri de veneau centii cu zecile pe saptamana? Daca esti tu intreb mai vinzi domenii .ro cu 9 euro plus webhost plus pupat in fund , totul pe un an de zile? nu de alta dar m am saturat de hartie igienica :D
Intradevar albinele sunt greu de intretinut si necesita o investitie mai mare..si vinzi mai greu mierea..

Prepelitele ma intereseaza mai mult deoarece piata de vanzare este destul de mica, si pot vinde la supermarket-uri foarte usor..la minim 0,2 lei .. mi-ar convine si asa.

La prepelite investitia e foarte mica si anume : 100 lei cusca 50 exemplare direct cumparata din fabrica (150 lei poate cu extensie de apa, doarece in poze nu am vazut asa ceva) .

De inceput as cumpara un mascul si o femela care costa in jur de 50 lei si ouale care le face femela le bag in incubator sa fac pui.
Cred ca mancarea pentru o luna + tratament nu ma costa mai mult de 100 lei pentru inceput, desi e cam exagerata suma la o familie de prepelite avand in vedere ca sunt in curs de a face alti pui..

Cu 300 lei maxim as face de inceput ceva ok.

Daca mai stiti ceva informatii despre prepelite va rog sa-mi spuneti.

@ Catina: nu ma prea intereseaza deoarece nu am mult spatiu pentru plantat si stau mult pana cresc si etc..asa la prepelite am o activitate continua.
Hprofil
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 58
Joined: 23 Sep 2014, 12:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

27 Sep 2014, 19:29

SuNNNeR wrote: Sona asta e userul vechi ce invartea afaceri de veneau centii cu zecile pe saptamana? Daca esti tu intreb mai vinzi domenii .ro cu 9 euro plus webhost plus pupat in fund , totul pe un an de zile? nu de alta dar m am saturat de hartie igienica :D
Am citit de 5 ori propozitia asta si nu inteleg cui te adresezi.Cred ca il confunzi pe userul ce a facut acest topic cu mine (Sona) si suntem 2 persoane diferite.Cateodata sa gandesti prea mult cum ai facut acum dauneaza, uite ce prostie ai putut sa scrii.
ON:succes cu mica ferma, incearca daca iti place si crezi tu ca ai succes nu te lua dupa toti pescarii de aici.Ce daca nu era forumul asta, nu mai faceai nimic in lume?
Acum si ts3 prin http://hostprofil.info
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

27 Sep 2014, 20:35

Hprofil wrote:
SuNNNeR wrote: Sona asta e userul vechi ce invartea afaceri de veneau centii cu zecile pe saptamana? Daca esti tu intreb mai vinzi domenii .ro cu 9 euro plus webhost plus pupat in fund , totul pe un an de zile? nu de alta dar m am saturat de hartie igienica :D
Am citit de 5 ori propozitia asta si nu inteleg cui te adresezi.Cred ca il confunzi pe userul ce a facut acest topic cu mine (Sona) si suntem 2 persoane diferite.Cateodata sa gandesti prea mult cum ai facut acum dauneaza, uite ce prostie ai putut sa scrii.
ON:succes cu mica ferma, incearca daca iti place si crezi tu ca ai succes nu te lua dupa toti pescarii de aici.Ce daca nu era forumul asta, nu mai faceai nimic in lume?
Evident ca nu. Insa cer parerea oamenilor cu toate ca e forum de CS si stiu ca majoritatea sunt trolleri si copii inapti..

Mai sunt unii care mai au ceva pe umeri sau cunostinte cu astfel de microferme.
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

27 Sep 2014, 21:44

Din cate se vede nu esti nici tu sigur pe tine ce vrei sa faci.

O sa citez ce mi-a spus mie profesorul de psihologie:
"Am venit din Constanta la Bucuresti acum 20 de ani cu scopul de face bani, nu stiam ce sa fac asta ca am stat si m-am uitat la oameni. Oameni cumpara haine, fara haine ei nu ar avea cu ce sa se imbrace, asa ca imi voi face un magazin cu haine. Am facut magazinul cu haine, preturile erau la jumate de pret, ba chiar erau asa de mici incat nu aveam nici un profit, asa ca mi-am dat seama, eu nu stiu sa fac bani. Asa ca am inceput sa citesc carti despre cum se fac bani si cum pot influenta un om,am inceput sa ma axez pe gandirea oamenilor nu doar pe un proiect de afacere"

Sper ca asta te-a ajutat
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

28 Sep 2014, 02:02

sharkstar wrote:Din cate se vede nu esti nici tu sigur pe tine ce vrei sa faci.

O sa citez ce mi-a spus mie profesorul de psihologie:
"Am venit din Constanta la Bucuresti acum 20 de ani cu scopul de face bani, nu stiam ce sa fac asta ca am stat si m-am uitat la oameni. Oameni cumpara haine, fara haine ei nu ar avea cu ce sa se imbrace, asa ca imi voi face un magazin cu haine. Am facut magazinul cu haine, preturile erau la jumate de pret, ba chiar erau asa de mici incat nu aveam nici un profit, asa ca mi-am dat seama, eu nu stiu sa fac bani. Asa ca am inceput sa citesc carti despre cum se fac bani si cum pot influenta un om,am inceput sa ma axez pe gandirea oamenilor nu doar pe un proiect de afacere"

Sper ca asta te-a ajutat
Ma axez in mare parte pe microferma de prepelite. Astept ceva idei/informatii sau chiar alte afaceri ca cine stie poate e ceva mai usor si mai profitabil ! :)
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

28 Sep 2014, 04:38

Poti sa faci exhibitionism prin cluburi =))
Poti sa dansezi la bara... e offline ... vrei sa faci furori prin sat ?

ON: Cred ca cu mierea e mai ok... stiu pe cineva care castiga bine din asta.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

28 Sep 2014, 21:05

tictac wrote:Poti sa faci exhibitionism prin cluburi =))
Poti sa dansezi la bara... e offline ... vrei sa faci furori prin sat ?

ON: Cred ca cu mierea e mai ok... stiu pe cineva care castiga bine din asta.
Vrei sa pari interesant? Sa stii ca nu ai reusit :(

Du-te la mami si cere-i 10 lei sa iesi si tu la un suc si taci din gura ;)

Next? Oameni cu capul pe umeri nu idioti ca cel de mai sus.
User avatar
Ovidiu_
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3142
Joined: 02 Apr 2013, 15:55
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 141 times
Been thanked: 295 times
Contact:

28 Sep 2014, 21:10

" M-am gandit la o crescatorie de prepelite sau sa cumpar niste stupi cu albine. "
am niste prieteni de familie , care se ocupa tot cu stupi de cativa ani , si credema ca fac bani frumosi dupa stupi aia .
cea mai frumosa " afacere " offline care o poti face + profitabila + fara mult munca , doar o investitie la inceput si dupa un timp ai amortizat investitia + iesi in profit . poti incepe cu 10 stupi , cand ai scos bani dupa ei te maresti la 20 dupa la 30 :)
succes
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information