Ce sa aleg?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

03 Nov 2013, 15:35

Ce ziceti de tabletele astea?Care ar fi mai buna?

http://www.emag.ro/tableta-e-boda-essen ... E2VZNBBBM/

http://www.emag.ro/tableta-serioux-fast ... E5SLNBBBM/

http://www.emag.ro/tableta-serioux-visi ... E7HDNBBBM/


Sunt convins ca e-boda e mai buna dar nu prea-mi place ca e alba.
O sa o folosesc mai mult pentru wi-fi/browsing dar si pentru jocuri(angry birds, temple run,etc)
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
RoyalServer 2
Cosmin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 9362
Joined: 06 Jul 2013, 22:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: scosmynnnn
Has thanked: 492 times
Been thanked: 547 times

03 Nov 2013, 15:37

ultima :)
Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

03 Nov 2013, 15:39

Multumesc pentru raspuns, as vrea si niste argumente de ce da/de ce nu.

Aia din mijloc are procesor de 1,2 fata de ultima cu procesor de 1 si e si model mai nou dar am unele dubii.

Vad ca cea din mijloc are la comentarii ca merge foarte prost pe internet.
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
CatalinHDMI
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 441
Joined: 27 Sep 2013, 23:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 36 times
Been thanked: 32 times
Contact:

03 Nov 2013, 15:41

A doua :) de ce? are Frecventa procesor:1.2 GHz ,iar cele doua au Frecventa procesor:1.0 GHZ
User avatar
vAc
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3118
Joined: 10 Apr 2011, 20:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 229 times
Been thanked: 227 times

03 Nov 2013, 15:42

CatalinHDMI wrote:A doua :) de ce? are Frecventa procesor:1.2 GHz ,iar cele doua au Frecventa procesor:1.0 GHZ
Eu sunt necunoscator , te-as ruga sa imi spui si mie ce inseamna "Frecventa procesor" si la ce ajuta .
Danke .

Ori ... recunosti ca ai facut +1 .
CatalinHDMI
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 441
Joined: 27 Sep 2013, 23:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 36 times
Been thanked: 32 times
Contact:

03 Nov 2013, 15:43

vAc wrote:
CatalinHDMI wrote:A doua :) de ce? are Frecventa procesor:1.2 GHz ,iar cele doua au Frecventa procesor:1.0 GHZ
Eu sunt necunoscator , te-as ruga sa imi spui si mie ce inseamna "Frecventa procesor" si la ce ajuta .
Danke .

Ori ... recunosti ca ai facut +1 .
Un procesor este un circuit integrat complex,dar,pana la urma este doar un circuit integrat·Procesoarele sunt clasificate dupa utilizarea pentru care au fost proiectate dar nu voi intra in detalii pentru ca nu asta ne intereseaza pe noi·Revenind,circuitele integrate sunt construite din tranzistori si diode ca elemente active si rezistente,condensatori si bobine,acestea din urma numindu-se componente pasive·Frecventa de lucru a unui circuit integrat-respectiv al unui procesor depinde de timpul de comutatie a tranzistorilor,in mod special si a diodelor din care este facut·Timpul de comutatie al unui tranzistor este timpul in care in tranzistor trece di starea "blocat" in "saturat" sau invers·Trebuie mentionat ca acesti timpi nu sunt neaparat egali·Frecventa de lucru este cu atat mai mare cu cat timpii de comutatie sunt mai mici·Asta inseamna ca aceste doua caracteristici tehnice sunt invers proportionale·Cu alte cuvinte, frecventa de lucru a unui tranzistor este frecventa maxima a unui semnal care trece prin tranzistor,fara distorsionari sau alterari notabile ale acestuia·Acum,intorcandu-ne la procesor,trebuie sa mentionam ca aceste are o gramada de picioruse-sau terminale-fiecare avand o functie bine determinata dar,dintre toate pe noi ne intereseaza in mod special intrarea de tact sau de ceas-clock·Cu cat frecvents de lucru a procesorului respectiv este mai mare cu atat frecventa de pe intrarea de clock-sau de sincronizare,mai pe romaneste-este mai mare·Asta inseamna ca poate prelucra-sau numara-mai multa informatie-sau semnal-in aceeasi unitate de timp·Ca o paranteza,pentru cei care nu sunt prea familiarizati cu prelucrarea semnalelor digitale,specific ca un procesor,la fel ca oricare alt circut care lucreaza cu semnale logice-sau dogitale,are nevoie de un semnal care sa sincronizeze functionarea circuitului·Acest semnal se aplica pe intrarea de tact,asta daca nu cumva schema utilizata cere altceva·Sper din suflet ca nu am folosit un limbaj prea academic·PS-Timpul de comutatie a unui tranzistor depinde de materialul din care este facut si este direct proportional cu capacitatile parazite-sau distribuite-ale acestuia·Este de dorit ca acestea sa fie cat mai mici·
User avatar
KingWz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 360
Joined: 11 Dec 2012, 10:27
Detinator Steam: Da
CS Status: s o *** pe splat
Location: cf armando ejti bine?
Has thanked: 41 times
Been thanked: 64 times

03 Nov 2013, 15:45

CatalinHDMI wrote:
vAc wrote:
CatalinHDMI wrote:A doua :) de ce? are Frecventa procesor:1.2 GHz ,iar cele doua au Frecventa procesor:1.0 GHZ
Eu sunt necunoscator , te-as ruga sa imi spui si mie ce inseamna "Frecventa procesor" si la ce ajuta .
Danke .

Ori ... recunosti ca ai facut +1 .
Un procesor este un circuit integrat complex,dar,pana la urma este doar un circuit integrat·Procesoarele sunt clasificate dupa utilizarea pentru care au fost proiectate dar nu voi intra in detalii pentru ca nu asta ne intereseaza pe noi·Revenind,circuitele integrate sunt construite din tranzistori si diode ca elemente active si rezistente,condensatori si bobine,acestea din urma numindu-se componente pasive·Frecventa de lucru a unui circuit integrat-respectiv al unui procesor depinde de timpul de comutatie a tranzistorilor,in mod special si a diodelor din care este facut·Timpul de comutatie al unui tranzistor este timpul in care in tranzistor trece di starea "blocat" in "saturat" sau invers·Trebuie mentionat ca acesti timpi nu sunt neaparat egali·Frecventa de lucru este cu atat mai mare cu cat timpii de comutatie sunt mai mici·Asta inseamna ca aceste doua caracteristici tehnice sunt invers proportionale·Cu alte cuvinte, frecventa de lucru a unui tranzistor este frecventa maxima a unui semnal care trece prin tranzistor,fara distorsionari sau alterari notabile ale acestuia·Acum,intorcandu-ne la procesor,trebuie sa mentionam ca aceste are o gramada de picioruse-sau terminale-fiecare avand o functie bine determinata dar,dintre toate pe noi ne intereseaza in mod special intrarea de tact sau de ceas-clock·Cu cat frecvents de lucru a procesorului respectiv este mai mare cu atat frecventa de pe intrarea de clock-sau de sincronizare,mai pe romaneste-este mai mare·Asta inseamna ca poate prelucra-sau numara-mai multa informatie-sau semnal-in aceeasi unitate de timp·Ca o paranteza,pentru cei care nu sunt prea familiarizati cu prelucrarea semnalelor digitale,specific ca un procesor,la fel ca oricare alt circut care lucreaza cu semnale logice-sau dogitale,are nevoie de un semnal care sa sincronizeze functionarea circuitului·Acest semnal se aplica pe intrarea de tact,asta daca nu cumva schema utilizata cere altceva·Sper din suflet ca nu am folosit un limbaj prea academic·PS-Timpul de comutatie a unui tranzistor depinde de materialul din care este facut si este direct proportional cu capacitatile parazite-sau distribuite-ale acestuia·Este de dorit ca acestea sa fie cat mai mici·
ce te faci tu fara wikipedia?
ON : E-BODA,nu recomand serioux.
dem hoez
Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

03 Nov 2013, 15:58

Ciudat e ca am fost in flanco si era un tip cu o tableta e-boda, probabil la fel si tipa pe acolo ca i s-a stricat dupa 3 zile de la cumparare.Deci

Prima are legatura cu ce am scris mai sus
A doua are in comment-uri ca merge foarte prost pe internet.
A 3-ea pare buna dar ma gandesc ca e mai buna a doua fiind o marca mai noua si are mai mare procesorul.

Deci sunt total nelamurit.
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
CatalinHDMI
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 441
Joined: 27 Sep 2013, 23:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 36 times
Been thanked: 32 times
Contact:

03 Nov 2013, 15:59

Toti au zis sa alegi ultima de acolo :) inseamna ca e buna .
Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

04 Nov 2013, 12:23

Multumesc.Alte pareri?
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
User avatar
Yungdru
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1318
Joined: 30 Apr 2013, 14:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Nume anterior: dRU*
Has thanked: 65 times
Been thanked: 25 times
Contact:

04 Nov 2013, 13:00

Resident22 wrote:Multumesc.Alte pareri?

A 3-a
de ce? Simplu eu o am pe prima si fratele meu pe a doua si nu suntem multumiti deloc.
Si a 3-a am auzit ca este foarte buna.
User avatar
spartphone
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 11
Joined: 03 Nov 2013, 18:12
Detinator Steam: Da
CS Status: Bitch ;x
Detinator server CS: Da
SteamID: hs_umbra
Location: Lugoj
Contact:

04 Nov 2013, 15:47

ultima eu zic ca arata cel mai bine si se vede super ok . tot pe aceasta o am si eu si sunt foarte multumit de ea
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information