Alegere mouse

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

21 Jan 2018, 08:53

Ar fi calitate la SteelSeries dar cauciucul ala de pe margini imi da de gandit daca sa il iau sau nu.
Nici nu as comanda Rival 700 pentru calitate, din cate pare ar avea un material mai rezistent pe laterale.
RoyalServer
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

21 Jan 2018, 09:40

Nu stiu daca prietenul meu a avut ghinion, dar a comandat de Craciun un rival 310 (de pe cel) si acum 1 saptamana l-a dus la reparat. In pubg cel putin se vedea clar un freeze de 2 secunde (cateodata | faza e ca doar la miscari bruste se intampla asta, daca esti incepator sau doar navighezi pe browser nu-ti dadeai seama) asa ca s-a decis sa-l duca in service. Aleg mouse-ul de la Zowie, am avut unul in mana si isi face treaba foarte bine in fps-uri. Important este ca mana sa nu se simta obosita, altfel poate sa fie si mouse de 5000 lei ca tot nu e bun.
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

21 Jan 2018, 13:11

Eu in banii aia iti recomand Logitech G402
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

21 Jan 2018, 17:20

kiarfuzzy wrote:Eu in banii aia iti recomand Logitech G402
La Logitech G402 o alta problema, in special la mousii Logitech au probleme cu cablul si culoarea materialului.
Cablul ala se toceste cumva iar culoarea se duce aratand aiurea din cate vad din review-urile de pe youtube.
Si la scroll am inteles din comentarii ca sta naspa, se aude scartait.
User avatar
s o u n d -
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 104
Joined: 23 Aug 2017, 22:12
Detinator Steam: Nu
SteamID: https://evict.ro/snd
Fond eXtream: 0
Contact:

22 Jan 2018, 01:14

si vrei un mouse sa te tina toata viata sau cum?
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

22 Jan 2018, 01:45

Tu îți iei mouse să-l ți drept bibelou? Pentru mine contează puțin spre deloc că se decolorează, conteaza sa aibă senzor bun, iar mai bun ca senzorul lui g402 cu accelerometru nu o să găsești.
Despre cablu nu știu ce să zic, îl am de puțin timp și pare ok, dacă ii faci o buclă la cablu nu cred că are cum să se toceasca.
Scroll-ul e adevărat ca pare / suna ieftin, dar este foarte bun. Eu unul joc mult kz / bhop unde folosesc foarte mult scroll-ul și pentru mine este cel mai bun scroll folosit pana acum. Pe kz majoritatea jucătorilor pro folosesc acest mouse fiindcă este "regele" în momentul de față.

Am avut g502 înainte și nu îl recomand. Cam "sare" din când în când iar scroll-ul zici că-i tractor.
User avatar
s o u n d -
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 104
Joined: 23 Aug 2017, 22:12
Detinator Steam: Nu
SteamID: https://evict.ro/snd
Fond eXtream: 0
Contact:

22 Jan 2018, 01:51

am un mouse de laptop la 20 lei de la cora ma tine de 2 ani si asta isi face probleme ca iese culoarea de pe un logitech =)))
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

23 Jan 2018, 19:35

kiarfuzzy wrote:Tu îți iei mouse să-l ți drept bibelou? Pentru mine contează puțin spre deloc că se decolorează, conteaza sa aibă senzor bun, iar mai bun ca senzorul lui g402 cu accelerometru nu o să găsești.
Despre cablu nu știu ce să zic, îl am de puțin timp și pare ok, dacă ii faci o buclă la cablu nu cred că are cum să se toceasca.
Scroll-ul e adevărat ca pare / suna ieftin, dar este foarte bun. Eu unul joc mult kz / bhop unde folosesc foarte mult scroll-ul și pentru mine este cel mai bun scroll folosit pana acum. Pe kz majoritatea jucătorilor pro folosesc acest mouse fiindcă este "regele" în momentul de față.

Am avut g502 înainte și nu îl recomand. Cam "sare" din când în când iar scroll-ul zici că-i tractor.
Nici ca bibelou dar nici sa ma tina 2-3 luni.In pretul ala ar trebui sa fie ceva mai de calitate, totusi nu e un mouse de 50 de lei.
Cat despre Logitech senzorul nu e chiar asa de bun, e mai bun la Rival 310 de 10x din cate se pare chiar ei spun ca e cel mai bun senzor din lume.
La Logitech oricare ar fi G402, G403 are greutatea aia de 10g sau cat si nu stiu daca e atat de ok ca nu am mai avut mousi de genul ala.

@s o u n d -, tu ori nu ai ce vorbi ori incerci sa impresionezi.
Si eu am un mouse Canyon din 2010 de 30 de lei si merge bine si acum, l-am dat cuiva ca ma saturasem de el incepea rotita sa faca zgomot.
Pentru un mouse la pretul ala am pretentii sa tina ceva timp si sa nu se strice materialul dupa o luna ca deh eu pastrez lucrurile nu ca unii arunca mouseul in tavan, pe pereti si pe geam dau cu pumnii in el pe urma joaca mai departe CS:GO si isi zic ca asa e normal.
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

23 Jan 2018, 21:27

Mouse Gaming SteelSeries Rival 310
Image
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

24 Jan 2018, 11:02

La Rival 700 materialul ala de pe margini e cumva ceva mai rigid decat la Rival 310?
Asa mi se pare din review-uri, la Rival 310 e un silicon ceva un material mai maleabil.
Dar cred ca si la Rival 700 e un material naspa ca la Rival 100, tot un cauciuc dar mai rigid si tot s-ar desprinde repede dupa cum spun comentariile.

Rival 700 nu imi place altceva, are afisarul ala digital care nu prea ma incanta.
Bani platiti in plus pe acel afisaj si cateva mici modificari aduse fata de Rival 310.
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

24 Jan 2018, 12:29

n-o mai lungii atunci,ia-ti 310 si asta este
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot] and 277 guests