Alegere tip de intreprindere

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

07 Feb 2017, 09:59

Salutari. In primul rand stiu ca nu e chiar cel mai bun loc unde pot intreba, dar o parere in plus nu strica niciodata. Am si eu o intrebare:

Doresc sa infiintez o firma, insa nu stiu pe ce sa ma axez: SRL-D, SRL ? As prefera SRL-D, dar am zis sa mai intreb si pe aici, pentru ca am vazut multi in "industria hosting", cu srl / srl-d toti (inafara de h***fuze sau cum era, ala e PFA). Deci, voi ce preferati? Doresc sa infiintez firma zilele astea.

PS: Daca sunteti copii nu raspundeti va rog, doar cei ce sunt in domeniu. Nu am nevoie de sfaturi de la astia de 16 ani care cer bani dimineata de 2-3 tigari la bucata, doar oameni seriosi care isi desfasoara activitatea legal, cu firma inregistrata. Multumesc.
RoyalServer 2
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

07 Feb 2017, 10:53

informeaza-te ce avantaje si dezavantaje ai la srl-d mai intai si nu mai intreba fara sa te documentezi
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

07 Feb 2017, 11:22

Multumesc pentru raspuns moderatorule. Am intrebat deja, asteptam un raspuns de la cei ce sunt deja in domeniu, ca sunt cativa pe aici, trebuie sa recunoastem. Am ales deja, SRL-D e cel mai ok pentru mine din toate punctele de vedere (am vorbit cu cineva in domeniu). Am rezolvat cer TC, mie nu imi apare jos sa dau eu.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

08 Feb 2017, 00:46

SRL-D ?

SRL-D e cea mai mare prostie inventată în materie de finanțe din România, ai o limitare foarte mare și anume obligația reinvestirii profitului. Dacă vrei să îți scoți profitul ca orice om normal cu dividente nu mai ai cum la o firmă mică. La o firmă doar ca să fie firmă merge fiindcă nu pui profit deloc, pui totul pe salariul tău, dar deja ai putea frumos face un PFA dacă ai măcar BAC-ul.

În plus eu nu mi-aș face o firmă așa rapid, dacă ai nevoie de ceva ce necesită o firmă probabil că faci ceva greșit. Dacă îți pui firma unde locuiești poți avea oricând verificări de la finanțe și ăștia nu umblă singuri ci vin cu cei care îți verifică licențele și chiar și instalația de curent, să ai un extinctor în casă, etc. și dacă ceva nu e autorizat sau în ordine iei o amendă de nu faci suma aia în viața ta. Partea proastă e că nu îi poți refuza dacă vin așa, se pedepsește cu închisoare dacă nu le permiți accesul oricând fără mandat.

Eu nu mi-aș da dreptul să am o casă în care nu intră nimeni ca să am o firmă și îmi poate intra oricine pe diferite motive. O firmă se merită doar când ai propriul sediul social total separat de casa ta și îți permiți să plătești înregistrarea unui SRL normal.

SRL-D-ul are costuri chiar mai mari ca un SRL normal din multe motive, mai mult ca sigur o să trebuiească să îți radiezi firma fiindcă nu va fi profitabil și o să te coste mai mult decât ai câștigat.
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 358 guests