AMD/Intel

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Aidin
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 09 Apr 2015, 12:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Învăț din greșeli
Fond eXtream: 0
Contact:

09 Apr 2015, 12:21

Mergi pe Intel, chiar dacă sunt deținătorul unui AMD, m-am convins de calitatea lor, și dacă aș avea bani pentru un upgrade la PC, aș schimba procesorul în secunda 2 cu un Intel.
RoyalServer
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

09 Apr 2015, 12:28

Eu am AMD Athlon II X4 750K si vreau sa-i dau foc, deci clar Intel!
Vreau sa fac upgrade la i5 4460, nu imi trebuie mai mult de atat. Bate lejer AMD AMD FX-8350.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

09 Apr 2015, 14:07

Deci daca cautati oriunde pe net, in special pe reddit veti gasi comentarii negative despre AMD de la gameri cu placi video de 1000$.
Cei care au/au avut FX-8350 spun clar ca un amarat de Core i3 de la Intel ii da lectii in jocuri (fps mai mare fiindca pe single si dual core e mult mult mai puternic core i3-ul).

Degeaba are AMD 8 core-uri, 20 mb cache si 4 Ghz ca nu se aproprie de un core i3 haswell in jocuri, cand vine vorba de editare video/foto e aproape de un core i5 overclockat, iar de Core i7-urile Haswell/Ivy absolut nici un procesor AMD nu se atinge ca performanta. Apropo, uita-te si pe twitch la rig-urile profesionistilor, nu vei gasi AMD intr-un sistem profesional.

Daca vrei pentru jocuri un Core i3 Haswell e egal/peste cel mai nou AMD, nu degeaba au aproape acelasi pret. Diferenta intre core i3-i5-i7 si cel mai bun AMD se vede in special la streaming, fps-ul cu AMD e mult sub cel cu procesoarele intel.

@tr3fla eu in 10 ani n-am auzit ceva despre ce ai zis tu, toate procesoarele sunt stabile pana in 60-70 de grade si coolerul functioneaza in functie de placa de baza, procesorul n-are nimic deaface. Intradevar, un AMD consuma si se incalzeste mai tare ca un Intel dar generatia Haswell de Intel se incalzeste mult mai tare ca AMD-ul daca citesti unde trebuie si nu dupa auzite, dar consuma mai putin.

In plus de ce toate calculatoarele Apple au procesoare Intel ? Doar n-a platit Intelul sarantocii de Apple sa puna doar procesoare Intel in ele...
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

09 Apr 2015, 18:26

un AMD FX-9590 5 ghz,8 cores/threads nucleu Vishera cu cine se poate compara?(ma refer la intel)
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

09 Apr 2015, 18:29

Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information