AMD Ryzen 7 - regele seriei ZEN

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

03 Mar 2017, 21:16

Kommendante wrote:
Stefan wrote:Majoritatea de aici sunteti doar pentru troll, iar altii sunteti in pom in ceea ce priveste raportul calitate/pret.
Pentru voi astia care latrati aiurea, ati verificat preturile de la Intel? Un procesor de la Intel costa de 2x mai mult si intrece ryzenul cu 2-3%. Automat ca ryzen pierde in gaming atata timp cat Intel are frecventele mai mari, dar daca lucrati cu programe care necesita multa putere bruta, ryzen este alegerea perfecta. Trebuie sa fii fanboy penibil ca sa arunci cu noroi in ryzen ca pierde 5 fps in jocuri, dar sa nu observi ca pierde in fata unui Intel care costa dublu. Mai bine v-ati bucura ca imediat dupa lansarea Ryzen astia de la Intel au taiat din preturi.
Daca voua va place cu soba in unitate no problem :wut:

Pe mine ma intereseaza puterea pe un singur nucleu sau doua nuclee, sunt putine jocuri care cer 4 nuclee si oricum performanta acestor CPU se vede in diferite RIG-uri/Jocuri/Programe s.a.m.d si nu benchmark-uri.
Care soba? Esti serios macar? RYZEN are TDP mai mic decat ce are intelul pe piata=> temperaturi mici. Cum adica jocurile care cer 4 nuclee sunt rare? Ia-ti un pentium atunci.
Mai e un inteligent mai sus care a zis ca pe single core e varza. Auzi la el, varza. Faptul ca e batut de intel cu cateva procente (5-7%) nu inseamna ca ryzen este varza. Plus ca v-au bagat pe gat unii fanboy intel ca ryzen e varza pe single core, aratandu-va benchmark-uri cu ryzen la 3.8GHz vs intel la 4.5 GHz. Trezireaaaa.
De preturile mici nu ziceti nimic ? Apropo, eu am intel in pc, dar asta nu ma face sa nu vad faptul ca AMD au evoluat mult si fac concurenta Intelului.
RoyalServer
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

03 Mar 2017, 22:08

Atata timp cat Intel va avea concurenta, asta este tot ce conteaza pana la urma. Oricum intel voi cumpara mereu, nu strica sa-l achzitionez la pretul corect datorita concurentei.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13709
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

03 Mar 2017, 22:45

zigweed wrote:Atata timp cat Intel va avea concurenta, asta este tot ce conteaza pana la urma. Oricum intel voi cumpara mereu, nu strica sa-l achzitionez la pretul corect datorita concurentei.
Bine zis zigweed :hearts:

bine ca amd au preturi mici, asa isi permit si astia cu alocatii un compiutar di gheiming :')
Image
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

04 Mar 2017, 09:35

Daca ar fi sa aleg intre Intel 6950x care este sufletul meu tot as merge pe ZEN.
De ce?
Pentru ca pisa 6900k in cam toate capitolele cu putin OverClock :)
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

04 Mar 2017, 12:20

1800X e chiar sub 6900K care costa 5.441 lei la PCG, asa cum am mai spus, ele se bat mai mult cu procesoarele Broadwell-E care sunt extrem de scumpe! Urmatoarea serie Ryzen 5 si 3 se va bate cu cele gen 6700K! Mai jos e doar un exemplu, momentan exista Bottleneck intre el si GPU pana la aparitia driverelor actualizate :)

P.S. cine si de ce **** mea imi sterge post-urile fara avertisment sau ceva? Cele doua posturi de aseara mi-au fost sterse fara motiv!

Image
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information