Aplicarea legii in cazul lui REX !

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

08 Sep 2015, 14:48

Cerem ca organele abilitate (Politia in colaborare cu DVS-ul) sa identifice autorul acestei orori si sa aplice legea protectiei animalelor 205/2004, modificata de legea 9/2008.

Nu mai vrem ca astfel de indivizi sa nu dea socoteala pentru faptele lor, nu ii mai vrem liberi printre noi, capabili sa comita si alte orori, asupra altor animale sau oameni.

Cazul REX = cazul cainelui care a fost torturat si caruia i s-au scos ochii cu tepuse inrosite in foc de catre un individ deocamdata neidentificat, In Iacobeni (9 km distanta de Vatra Dornei). Cainele a fost tinut in perfuzii, stabilizat, si-a pierdut definitiv vederea (ambele pleoape ii sunt cusute) si se afla intr-un lung si anevoios proces de recuperare si adaptare dupa trauma suferita. Medicul care l-a ingrijit a declarat ca actul a fost comis cu rea intentie si ca nu este vorba de un accident.

Autorul actului, prin atrocitatea de care a dat dovada, denota ca este un pericol social, astfel incat identificarea, cercetarea si pedepsirea sa legala constituie acte de protectie sociala. O astfel de persoana, poate comite in continuare astfel de atrocitati fie asupra altor animale fie chiar asupra altor semeni umani.

http://www.petitieonline.com/cerem_apli ... _cazul_rex
RoyalServer
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

08 Sep 2015, 15:25

10 ani de inchisoare merita pe putin.
E o fiinta si nu merita tratata asa.

Sa nu uitam de amenda.


Dar ia gandestete cand Huidu a omorat 3 oameni, a patit ceva?
Asa o sa fie si in cazul asta.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
DarkMeen
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 10 Jan 2012, 10:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Online
Detinator server CS: ---
SteamID: darkmeen
Location: Craiova
Been thanked: 5 times
Contact:

08 Sep 2015, 15:27

Minim 20 de ani i-as da la jeg.
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

08 Sep 2015, 15:29

Nu stiu cum poate exista atata rautate in unii oameni, jur. Sa ajungi sa chinuiesti un animal, care nu ti-a gresit cu absolut nimic.
Vai de el, 20 de ani ca ochiu i-as da. Si acolo sa fie chinuit si el la randul lui.
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

08 Sep 2015, 15:47

Sincer sa fiu,cainele nu mai are rost sa traiasca din moment ce nu vede.E o suferinta pentru toti sa vezi un caine fara ochi. :(
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

08 Sep 2015, 15:53

OriginalDeath wrote:Sincer sa fiu,cainele nu mai are rost sa traiasca din moment ce nu vede.E o suferinta pentru toti sa vezi un caine fara ochi. :(
Intr-adevar e, practic ti se rupe sufletul cand il vezi asa. Ma refer la oamenii la care le e mila de animale in general.
Dar individul care a facut asta, trebuie sa plateasca pentru asta.
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

08 Sep 2015, 16:00

Eu am dat odata un picior in cap unui caine care mi-a sarit la picior cand mergeam cu bicicleta, fac puscarie ?
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

08 Sep 2015, 16:02

zenner wrote:Eu am dat odata un picior in cap unui caine care mi-a sarit la picior cand mergeam cu bicicleta, fac puscarie ?
Nu are legatura cu povestea acestui caine. Mai sunt si caini care iti sar la picior cand mergi cu bicicleta. Am patit si eu.
Doar omul asta, a facut-o intentionat. Probabil a crezut ca o sa ajunga 'vedeta' pe internet, daca face asa ceva..
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

08 Sep 2015, 16:07

OriginalDeath wrote:Sincer sa fiu,cainele nu mai are rost sa traiasca din moment ce nu vede.E o suferinta pentru toti sa vezi un caine fara ochi. :(
Cainii nu au neaparat nevoie de ochi, au un simt al mirosului incredibil si auz aproape vizual. E un caine mai special, dar daca il pui sa iti apere casa ti-l va apara fara doar si poate si fara ochi, din cate inteleg e si caine de rasa si are stapan, probabil e foarte socat dar daca isi revine va fi la fel de iubitor si jucaus ca orice alt caine.

Am auzit povesti mult mai rele, gen s-a turnat acid de baterie pe cainele vecinului sau ca l-au stropit cu benzina si i-au dat foc. In statele unite, anglia, australia si multe tari se pedepseste cu inchisoare, aici nici macar nu se ocupa politistii cu cazuri de genul. E un caine, dar gestul sugereaza ca e vorba de un om cu probleme psihice grave care poate sa faca acelasi lucru altui om, practic e genul care isi leaga sotia de calorifer si ii da pumni pana oboseste sau mai rau. Ma indoiesc sa isi poata controla rautatea, astia sunt oameni care fac ceva si dupa se gandesc. Cine a facut acest lucru e un om sadic si asta spune extrem de multe.

E cu total alt lucru sa te aperi si sa ranesti cainele, acolo e treaba stapanului daca nu-l leaga. Daca sare la tine poti linistit sa il omori, in special daca e o rasa periculoasa.
toxi-host-teapa
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 22
Joined: 06 Sep 2015, 21:50
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Sep 2015, 16:21

zenner wrote:Eu am dat odata un picior in cap unui caine care mi-a sarit la picior cand mergeam cu bicicleta, fac puscarie ?
nu ar fi rau, un parazit in minus in societate.
CRISZLY
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4045
Joined: 14 May 2014, 17:49
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Itsirc
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Been thanked: 69 times

08 Sep 2015, 17:30

Ar trebui ca sa nu-l inchida, da' sa-i scoata ochii.
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

08 Sep 2015, 19:20

Itsirc wrote:Ar trebui ca sa nu-l inchida, da' sa-i scoata ochii.
Lasa-l tata, sa faca si puscarie. Daca l-a mancat asa tare in fund sa ii scoata cainelui ochii.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 423 guests