Atentat terorist in Copenhaga, Danemarca

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
FizZle
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1622
Joined: 17 Jan 2015, 19:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: da
SteamID: berserknorse
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 26 times
Contact:

15 Feb 2015, 14:50

Sunt fanatici ei asa judeca , poti sa le dai si in cap ca tot degeaba , De ce sa ne punem in minte cu cineva sub nivelul nostru intelectual ? Asta arata ca ne coboram la nivelul lor cea ce rezulta ca suntem la fel de batuti in cap ca ei .
RoyalServer
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

15 Feb 2015, 15:01

IsTI37 wrote:
FizZle wrote:E vina danezilor ca se pun cu fanaticii aia , la ce dq deseneaza musai pe mohamed ?
Fiindca au dreptul sa deseneze pe oricine vor. Invers islamistii extremisti trebuie opriti.
Sunt perfect de acord. Oamenii aia aveau dreptul sa deseneze orice si pe oricine voiau ei. Nu exista nicio lege care sa le impuna sa nu-l fi caricaturizat pe Mahomed. Vina le apartine in totalitate islamistilor, pentru ca, in gandirea lor medievala, le este jignita religia si zeul. Ceea ce in vremurile astea ar trebui sa nu se mai puna problema (sa crezi in povesti). Dar simt si eu ca oamenii astia sunt manipulati si ei la randul lor de cineva mai puternic ca ei... cert e ca or sa urmeze vremuri cam grele.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

15 Feb 2015, 15:07

Si totusi bine ca Franta e impotriva romaniei sa intre in spatiul shengen si acolo s-au comis atentate in tarile care sunt in spatiul shengen
Si oricum vesticii sunt prosti,nu-si dau seama ca ei se leaga de un popor islamist care aia sunt razbunatori,gen nu te da la urs.
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

15 Feb 2015, 15:43

IsTI37 wrote:Romanul niciodata nu o sa inteleaga ce inseamna liberatea de exprimare. Romanul daca patronul ii pune sotia sub birou la munca in genunchi tace si face pentru ca 'e mai bine ceva decat nimic', orice alt om din alta natie si-ar castra pe loc patronul la urmatoarea intalnire.

La noi majoritatea se prostitueaza pentru ca libertatea de exprimare este aparata cu cenzura, adica daca jignesti pe cineva mai bine sa nu il jignesti ca cine stie ce patesti. De aici incep problemele cu mafiile, daca cineva permite acest comportament cei destepti vor profita de aceasta naivitate si profita dupa cum se vede in orice ramura a societatii romanesti.

Daca cineva te jigneste il poti jigni si tu, acesta este un principiu al liberatii. Sa nu uitam CA AVEM DREPTUL SA JIGNIM ISLAMUL, EI NE JIGNESC PRIN FAPTUL CA AU DECLARAT JIHADUL SI NE AMENINTA PE TOTI CU MOARTEA. Ce altceva iti da mai mult drept sa jignesti pe cineva decat daca acel cineva te ameninta cu moartea fara nici un motiv rational ?
Nu este mafie daca omu isi apara infatisarea publica, asta se numeste violare de intimitate, avem dreptul la viata privata nu sa vad la tv sau mai stiu eu pe unde ca lumea ma barfeste poate nu ma afecteaza direct dar totusi cu ce drept se vorbeste de un om, poate omu ala nu vrea sa se vorbeasca de el, intradevar prima oara este indicat sa comunici cu cei care te-au facut de ras si sa cadeti la un comun acord, iar daca nu inceteaza ori ii dai in judecata ori daca esti islamist ii inpusti simplu.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
Poiana
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 158
Joined: 14 Sep 2014, 10:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Feb 2015, 16:23

Articolul 10 al Convenției pentru apărarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale prevede:

1. Orice persoana are dreptul la libertatea de exprimare. Acest drept cuprinde libertatea de opinie si libertatea de a primi sau de a comunica informatii ori idei fara amestecul autoritatilor publice si fara a tine seama de frontiere. Prezentul articol nu impiedica statele sa supuna societatile de radiodifuziune, de cinematografie sau de televiziune unui regim de autorizare.

2. Exercitarea acestor libertati ce comporta indatoriri si responsabilitati poate fi supusa unor formalitati, conditii, restringeri sau sanctiuni prevazute de lege, care constituie masuri necesare, intr-o societate democratica, pentru securitatea nationala, integritatea teritoriala sau siguranta publica, apararea ordinii si pevenirea infractiunilor, protectia sanatatii sau a moralei, protectia reputatiei sau a drepturilor altora pentru a impiedica divulgarea de informatii confidentiale sau pentru a garanta autoritatea si impartialitatea puterii judecatoresti.
CRISZLY
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4045
Joined: 14 May 2014, 17:49
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Itsirc
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Been thanked: 69 times

15 Feb 2015, 17:03

FizZle wrote:E vina danezilor ca se pun cu fanaticii aia , la ce dq deseneaza musai pe mohamed ?
Sa lasam un pictor sa deseneze nu aia, poate l-au desenat urat, si teroristii se revolta..
User avatar
BranzaRuginita
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 165
Joined: 04 Oct 2014, 21:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Feb 2015, 19:30

IsTI37 wrote:Romanul niciodata nu o sa inteleaga ce inseamna liberatea de exprimare. Romanul daca patronul ii pune sotia sub birou la munca in genunchi tace si face pentru ca 'e mai bine ceva decat nimic', orice alt om din alta natie si-ar castra pe loc patronul la urmatoarea intalnire.

La noi majoritatea se prostitueaza pentru ca libertatea de exprimare este aparata cu cenzura, adica daca jignesti pe cineva mai bine sa nu il jignesti ca cine stie ce patesti. De aici incep problemele cu mafiile, daca cineva permite acest comportament cei destepti vor profita de aceasta naivitate si profita dupa cum se vede in orice ramura a societatii romanesti.

Daca cineva te jigneste il poti jigni si tu, acesta este un principiu al liberatii. Sa nu uitam CA AVEM DREPTUL SA JIGNIM ISLAMUL, EI NE JIGNESC PRIN FAPTUL CA AU DECLARAT JIHADUL SI NE AMENINTA PE TOTI CU MOARTEA. Ce altceva iti da mai mult drept sa jignesti pe cineva decat daca acel cineva te ameninta cu moartea fara nici un motiv rational ?
+1 frate, +1.
User avatar
dominus
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2598
Joined: 24 Feb 2012, 15:01
Detinator Steam: Da
Location: Constanta
Has thanked: 51 times
Been thanked: 185 times

15 Feb 2015, 19:49

Nu mi se pare normal sa isi bata joc de Mohamed in halul asta... Ce ar fi sa il desenez pe Iisus intr-o ipostaza jenanta ?
Cand toti iti vor binele, nu lasa pe nimeni sa ti-l ia.
https://www.facebook.com/agnphotographyy
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

15 Feb 2015, 19:54

In mare parte sunt de acord cu "miber".
Sa zicem ca IsTI37 are dreptate la faza in care spune ca :"omul poate sa jigneasca si sa deseneze pe oricine fara a instiinta/intreba persoana respectiva",dar eu sunt de parere ca nu are,doarece e ca si cum un ziar/televiziune te-ar filma pe tine fara aprobare si te-ar da la TV(bineintele ca egoul tau ar spune,sa ma dea la tv,ma fac vedeta),dar filmarea ar putea sa contina ceva negativ la adresa ta,atunci nu ai mai vrea.Acelasi lucru se intampla si cu "Mahomed",nu ar trebui sa il deseneze in caricaturi.

Ceea ce se intampla,se intampla dintr-un motiv anume.Si acel motiv este incapatanarea si credibilitatea de a protesta desenandu-l pe Mahomed.

@dominus,acelasi exemplu am vrut sa il dau si eu
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
vLd.#
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 454
Joined: 28 Jun 2013, 12:54
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: amx_vld
Location: Bucuresti, Romania
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

15 Feb 2015, 20:04

Voi nu intelegeti acest lucru, LIBERTATE DE EXPRIMARE. Daca lumea s-a luat de Mohamed nu e CORECT ca islamici sa vina cu arme si sa faca prapad, vi se pare normal?
Exista totusi o lege, o justitie si nimeni nu are dreptul sa-si faca dreptate singur si mai ales cu ARMA (indiferent cine or fi ei, chiar daca sunt incapatanati).
Oricum religia e mai nou un mijloc de manipulare, un mijloc de facut bani. Cel putin in tara noastra 70% din preoti sunt hoti, fumeaza, au masini scumpe si toate cele.
Am vizitat acum 2 ani o manastire si la intrare erau parcate vreo 3-4 BMW-uri X5 in care se urcau niste maicute, iar la intrare in manastire era o cruce vopsita auriu + ca mai nou am auzit ca au o gradina in care tin pauni. PENTRU CE ACESTE LUCRURI? LA CE LE TREBUIE BMW X5?? Sa numai zic ca invat langa un liceu teologic si vreau sa zic ca majoritatea elevilor de acolo fumeaza, injura, se bat. (O fost un caz de viol intr-o toaleta a liceului) Astia or sa fie viitorii preoti?
Eu sincer am cam inceput sa-mi deschid ochii si sa gandesc altfel, cred in stiinta. Religia, zeitatile sunt create tot de noi cu scopul ca oamenii sa se teama de ceva si sa fie cat de cat PACE, dar mai nou a ajuns un mijloc de facut $$$.
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

15 Feb 2015, 20:09

vLd.# wrote:Voi nu intelegeti acest lucru, LIBERTATE DE EXPRIMARE. Daca lumea s-a luat de Mohamed nu e CORECT ca islamici sa vina cu arme si sa faca prapad, vi se pare normal?
Exista totusi o lege, o justitie si nimeni nu are dreptul sa-si faca dreptate singur si mai ales cu ARMA (indiferent cine or fi ei, chiar daca sunt incapatanati).
Oricum religia e mai nou un mijloc de manipulare, un mijloc de facut bani. Cel putin in tara noastra 70% din preoti sunt hoti, fumeaza, au masini scumpe si toate cele.
Am vizitat acum 2 ani o manastire si la intrare erau parcate vreo 3-4 BMW-uri X5 in care se urcau niste maicute, iar la intrare in manastire era o cruce vopsita auriu + ca mai nou am auzit ca au o gradina in care tin pauni. PENTRU CE ACESTE LUCRURI? LA CE LE TREBUIE BMW X5?? Sa numai zic ca invat langa un liceu teologic si vreau sa zic ca majoritatea elevilor de acolo fumeaza, injura, se bat. (O fost un caz de viol intr-o toaleta a liceului) Astia or sa fie viitorii preoti?
Eu sincer am cam inceput sa-mi deschid ochii si sa gandesc altfel, cred in stiinta. Religia, zeitatile sunt create tot de noi cu scopul ca oamenii sa se teama de ceva si sa fie cat de cat PACE, dar mai nou a ajuns un mijloc de facut $$$.
"Daca Dumnezeu nu exista si tu ai crezut in El, nu ai pierdut nimic. Dar daca Dumnezeu exista si tu nu ai crezut in El, ai pierdut totul!" (Pascal)
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

15 Feb 2015, 20:18

S!l@ba wrote:
vLd.# wrote:Voi nu intelegeti acest lucru, LIBERTATE DE EXPRIMARE. Daca lumea s-a luat de Mohamed nu e CORECT ca islamici sa vina cu arme si sa faca prapad, vi se pare normal?
Exista totusi o lege, o justitie si nimeni nu are dreptul sa-si faca dreptate singur si mai ales cu ARMA (indiferent cine or fi ei, chiar daca sunt incapatanati).
Oricum religia e mai nou un mijloc de manipulare, un mijloc de facut bani. Cel putin in tara noastra 70% din preoti sunt hoti, fumeaza, au masini scumpe si toate cele.
Am vizitat acum 2 ani o manastire si la intrare erau parcate vreo 3-4 BMW-uri X5 in care se urcau niste maicute, iar la intrare in manastire era o cruce vopsita auriu + ca mai nou am auzit ca au o gradina in care tin pauni. PENTRU CE ACESTE LUCRURI? LA CE LE TREBUIE BMW X5?? Sa numai zic ca invat langa un liceu teologic si vreau sa zic ca majoritatea elevilor de acolo fumeaza, injura, se bat. (O fost un caz de viol intr-o toaleta a liceului) Astia or sa fie viitorii preoti?
Eu sincer am cam inceput sa-mi deschid ochii si sa gandesc altfel, cred in stiinta. Religia, zeitatile sunt create tot de noi cu scopul ca oamenii sa se teama de ceva si sa fie cat de cat PACE, dar mai nou a ajuns un mijloc de facut $$$.
"Daca Dumnezeu nu exista si tu ai crezut in El, nu ai pierdut nimic. Dar daca Dumnezeu exista si tu nu ai crezut in El, ai pierdut totul!" (Pascal)
ba nu, total fals. doar daca acel prieten imaginar e un bulangiu, in cazul asta e si prost
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Jokic, Yandex [Bot] and 412 guests