Audi A4 sau Bmw 320

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

11 Mar 2015, 22:14

Audi ... parerea mea, e mai clasic.
RoyalServer 2
Andrei N.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1365
Joined: 04 Sep 2010, 14:49
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior: msK, ANGU
Has thanked: 217 times
Been thanked: 202 times
Contact:

11 Mar 2015, 22:20

jeicabbb wrote:
Andrei N. wrote:
jeicabbb wrote:mai bine te orientezi spre un golf 5
Nu prea ma atrage.
decat sa iti iei 320 tunat ca toti tigani din ziua de azi , mai bine optezi pentru un a4 2005
Nu il vreau tunat,doar geamurile fumurii,in rest cat mai simplu.
.
User avatar
MariusNN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 140
Joined: 16 Feb 2015, 11:58
Detinator Steam: Da
CS Status: Afacerist de meserie
SteamID: 127.0.0.1
Fond eXtream: 0

11 Mar 2015, 23:02

Un A4 e mai ok .. cu bmw-u o sa ai si probleme cu un audi nu prea cred :)
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

11 Mar 2015, 23:45

Orienteaza-te spre ceva cu consum mic. Presupun ca bugetul ala pentru masina a fost muncit de tine. Sau primit de la parinti. Nu te infige la BMW ca o sa consume, iar Audi-ul o sa te duca mult intretinerea.
Image
Image
Image
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

11 Mar 2015, 23:50

Parerea mea este sa nu dai banii pe rable SH ciordite de tigani din germania care te rupe la taxe, la bani si nervi, in cel mai sigur caz se vor strica in cateva luni.

Mai strange vreo 2-3 mii si iati ceva nou, un KIA cv sau chiar un Fiat.
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

12 Mar 2015, 00:29

Eu am A4 S-line din 2002. Te asigur ca trage grav, are cuplu mare, si are doar 1.6 benzina, pe cursa lunga iti omoara BMW-urile pana in 2000 cmc. Hai sa-ti fac o detaliere rapida, pe langa parerile de profesionisti de deasupra mea, care saracii doar pe youtube au vazut masinile astea, dar isi dau cu parerea.

In primul rand, depinde de ce fel de persoana esti. Cam asa sunt cunoscute marcile nemtesti: BMW - sport, Mercedes - eleganta, Audi - ambele. Nu te astepta sa urci iarna la munte cu un BMW, iti spun din proprie experienta, si la Straja si la Parang ma duc regulat, iar astia cu BMW le lasa jos, undeva la cota 400-500. Tractiunea pe spate e vai mama ei in conditiile astea, iar 4x4 se merita la BMW doar daca ai bani de aruncat.

In al 2-lea rand, masina o am din 2007 din Germania. Taxa a fost doar 300 euro, fiind euro 4, acum e mai scumpa dar nu stiu sigur cat sa-ti spun. Impozitul e parca 200 lei pe an, nu mai stiu sigur. In astia 8 ani am schimbat consumabilele (ca la orice masina: ulei, filtre etc) , distributia la 120.000 km (desi recomandat era la 80.000, masina n-a schitat niciun gest) si am mai schimbat un CIP din interiorul volanului (era ars si nu mai mergeau geamurile si stergatoarele) care ce-i drept, a fost in jur de 1000 lei.

Consuma putin daca esti bland cu ea, in jur de 9-10% in oras si 4-5% afara. Cand ma dau la ea, ma rupe la consum, dar senzatia face toti banii. Daca mai ai intrebari, te astept.

LE: Era sa uit, ma mai rupe si uleiul, fiind S-line, are motor sport, suspensii sport si interior sport (volan si schimbator din piele albastra + interior albastru), vara bag Castrol 0w30 si e cam 60 lei litru, e ulei de curse din ce mi-a zis mecanicul.

LE2: In curbe e de neclintit, datorita suspensiilor sport, care intr-adevar, fac toti banii la o masina. O curba periculoasa cu un hatchback o iei cu maxim 60km/h, la limuzine (mai ales cu suspensii sport) poti s-o iei cu viteza mai mare.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
Be My Wife
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 100
Joined: 15 Aug 2013, 21:06
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times
Contact:

12 Mar 2015, 09:27

BMW 320 vezi la orice colt de strada , dar unul modificat (garda joasa , kit-ul modificat) ar merge .
User avatar
Zdranganel
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 71
Joined: 01 Feb 2015, 18:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent!
Detinator server CS: Nu prea
SteamID: gola97
Fond eXtream: 0
Location: Oltenia
Contact:

12 Mar 2015, 10:39

BRANDY #1 wrote:Eu am A4 S-line din 2002. Te asigur ca trage grav, are cuplu mare, si are doar 1.6 benzina, pe cursa lunga iti omoara BMW-urile pana in 2000 cmc. Hai sa-ti fac o detaliere rapida, pe langa parerile de profesionisti de deasupra mea, care saracii doar pe youtube au vazut masinile astea, dar isi dau cu parerea.

In primul rand, depinde de ce fel de persoana esti. Cam asa sunt cunoscute marcile nemtesti: BMW - sport, Mercedes - eleganta, Audi - ambele. Nu te astepta sa urci iarna la munte cu un BMW, iti spun din proprie experienta, si la Straja si la Parang ma duc regulat, iar astia cu BMW le lasa jos, undeva la cota 400-500. Tractiunea pe spate e vai mama ei in conditiile astea, iar 4x4 se merita la BMW doar daca ai bani de aruncat.

In al 2-lea rand, masina o am din 2007 din Germania. Taxa a fost doar 300 euro, fiind euro 4, acum e mai scumpa dar nu stiu sigur cat sa-ti spun. Impozitul e parca 200 lei pe an, nu mai stiu sigur. In astia 8 ani am schimbat consumabilele (ca la orice masina: ulei, filtre etc) , distributia la 120.000 km (desi recomandat era la 80.000, masina n-a schitat niciun gest) si am mai schimbat un CIP din interiorul volanului (era ars si nu mai mergeau geamurile si stergatoarele) care ce-i drept, a fost in jur de 1000 lei.

Consuma putin daca esti bland cu ea, in jur de 9-10% in oras si 4-5% afara. Cand ma dau la ea, ma rupe la consum, dar senzatia face toti banii. Daca mai ai intrebari, te astept.

LE: Era sa uit, ma mai rupe si uleiul, fiind S-line, are motor sport, suspensii sport si interior sport (volan si schimbator din piele albastra + interior albastru), vara bag Castrol 0w30 si e cam 60 lei litru.

LE2: In curbe e de neclintit, datorita suspensiilor sport, care intr-adevar, fac toti banii la o masina. O curba periculoasa cu un hatchback o iei cu maxim 60km/h, la limuzine (mai ales cu suspensii sport) poti s-o iei cu viteza mai mare.

Sunt mult mai frumoase audi decat bmw.. parerea mea.. si mai bune!
http://xgmania.com

DESIGN UNIC!
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

12 Mar 2015, 11:16

Modelele noi sunt frumoase toate. Are niste avantaje minore Audi fata de Mercedes si BMW, dar nu inseamna ca nu sunt masini de durata. BMW-urile din 2002-2004 e greu sa gasesti unul neforjat. Eu in 2007 am gasit cateva in Germania neforjate dar mi-a fost frica sa-mi iau. Toti zic ca sunt sicrie pe roti, adica nu te poti abtine sa nu o calci cand stii ce poate. Nu e masina de incepatori in niciun caz.

Poti vizita clubaudi si acolo poti cere orice fel de pareri, te ajuta baietii imediat, sunt priceputi. E frumos ca organizeaza intalniri multe pe an, practic concedii si chefuri de vis, de obicei la munte, unde se strang peste 30 masini, iar costurile sunt relativ mici, fiindca au cabanele lor in diverse zone splendide.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

12 Mar 2015, 14:07

Cand alegi o masina trebuie sa te gandesti prima data pentru ce ai nevoie de ea si care ar fi mai potrivita sa-ti indeplineasca cerintele.

Si un A4 si un BMW 320 sunt masini bune. Fiecare are avantaje si dezavantaje pe care trebuie sa le pui in balanta...masina perfecta nu exista. Daca ai bani si vrei si un pic de fite iti iei BMW dar fi pregatit sa ai buget. Eu as ramane la Audi fiindca e mai economic la toate capitolele si iti ofera conditii de confort si manevrabilitate ca un BMW.

Recomand atat motorizarile pe benzina 1.6 cat si dieselu de 1.9. Eu unul sunt dedicat motoarelor pe benzina din mai multe motive...acuma tu trebuie sa decizi.
User avatar
KAPSu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 269
Joined: 19 Jan 2014, 19:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Zeu.
SteamID: mortuftb
Reputatie: Restrictie mesaje private
Location: Bucuresti.
Has thanked: 30 times

12 Mar 2015, 15:29

Zdranganel wrote:
BRANDY #1 wrote:Eu am A4 S-line din 2002. Te asigur ca trage grav, are cuplu mare, si are doar 1.6 benzina, pe cursa lunga iti omoara BMW-urile pana in 2000 cmc. Hai sa-ti fac o detaliere rapida, pe langa parerile de profesionisti de deasupra mea, care saracii doar pe youtube au vazut masinile astea, dar isi dau cu parerea.

In primul rand, depinde de ce fel de persoana esti. Cam asa sunt cunoscute marcile nemtesti: BMW - sport, Mercedes - eleganta, Audi - ambele. Nu te astepta sa urci iarna la munte cu un BMW, iti spun din proprie experienta, si la Straja si la Parang ma duc regulat, iar astia cu BMW le lasa jos, undeva la cota 400-500. Tractiunea pe spate e vai mama ei in conditiile astea, iar 4x4 se merita la BMW doar daca ai bani de aruncat.

In al 2-lea rand, masina o am din 2007 din Germania. Taxa a fost doar 300 euro, fiind euro 4, acum e mai scumpa dar nu stiu sigur cat sa-ti spun. Impozitul e parca 200 lei pe an, nu mai stiu sigur. In astia 8 ani am schimbat consumabilele (ca la orice masina: ulei, filtre etc) , distributia la 120.000 km (desi recomandat era la 80.000, masina n-a schitat niciun gest) si am mai schimbat un CIP din interiorul volanului (era ars si nu mai mergeau geamurile si stergatoarele) care ce-i drept, a fost in jur de 1000 lei.

Consuma putin daca esti bland cu ea, in jur de 9-10% in oras si 4-5% afara. Cand ma dau la ea, ma rupe la consum, dar senzatia face toti banii. Daca mai ai intrebari, te astept.

LE: Era sa uit, ma mai rupe si uleiul, fiind S-line, are motor sport, suspensii sport si interior sport (volan si schimbator din piele albastra + interior albastru), vara bag Castrol 0w30 si e cam 60 lei litru.

LE2: In curbe e de neclintit, datorita suspensiilor sport, care intr-adevar, fac toti banii la o masina. O curba periculoasa cu un hatchback o iei cu maxim 60km/h, la limuzine (mai ales cu suspensii sport) poti s-o iei cu viteza mai mare.

Sunt mult mai frumoase audi decat bmw.. parerea mea.. si mai bune!
Imi place sa cred ca am lasat macar o urma pe unde am trecut, atat psihic cat si fizic, placuta sau mai putin placuta, pentru ca nimeni sa nu ma uite niciodata. Daca nu s-a intamplat asta inca, cel mai probabil am sa ma intorc! ;)
User avatar
hankbinscripting
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 788
Joined: 06 Sep 2014, 16:31
Detinator Steam: Da
CS Status: SLK # PARADOX [AUDIO]
SteamID: nessquick8
Fond eXtream: 0
Location: Arad, Arad
Has thanked: 1 time
Contact:

12 Mar 2015, 16:21

I-ati volkswagen golf 2.300 de euro + putin tunat ar fi perfect!
La următoarea abatere semnătura îți va fi dezactivată.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information