BOR nu se opreste aici

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
KAPSu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 269
Joined: 19 Jan 2014, 19:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Zeu.
SteamID: mortuftb
Reputatie: Restrictie mesaje private
Location: Bucuresti.
Has thanked: 30 times

03 Mar 2015, 17:24

vAc wrote:"Acum mai bine de 25 de ani, romanii au luptat pentru libertate si au invins"
Si atunci de ce au ei gura daca avem dreptul de a alege, nu asta inseamna libertate?
La mine la liceu am fost obligati sa semnam anul asta sem 2 pentru ca aveam deja mediile de pe sem 1 si de la anul bye-bye, oricum e o ora pierduta degeaba.



Dar stai, a zis Connect-R ca el crede in iubire, acum o pun pe mama sa semneze :(
Nu iti strica o medie de 10. Si nu iti strica nici o medie generala mai mare. :)
Imi place sa cred ca am lasat macar o urma pe unde am trecut, atat psihic cat si fizic, placuta sau mai putin placuta, pentru ca nimeni sa nu ma uite niciodata. Daca nu s-a intamplat asta inca, cel mai probabil am sa ma intorc! ;)
RoyalServer 2
User avatar
I See Souls
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 513
Joined: 03 Sep 2014, 15:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: U MAD !
Fond eXtream: 0
Location: Cluj-Napoca
Contact:

03 Mar 2015, 17:34

Eu fac religie deoarece am media 10 si nu fac nimic ...
Nu ma duc sa invat religie , ma duc ca ma inteleg bine cu profesorul si glumim .
User avatar
iLuSiOn
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 881
Joined: 06 May 2011, 17:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Contact:

03 Mar 2015, 18:40

rochuck wrote:
DVLM wrote:pentru ce iti trebuie religie ? ca nu esti capabil sa gandesti singur si sa fii un prost si un controlat toata viata ? papusa la astia ? ramai cu religia ta daca nu esti in stare sa-ntelegi lucrurile, ba chiar stiinta. stiinta a descoperit multe, religia pana acum nimic..
Cand ai un necaz sau se intampla ceva cu tine,cui te rogi?Na,poate o sa mai cresti si o sa-ti dai seama.Aici nu e vorba de stiinta man,asa credeam si eu pana acum ceva timp.

LE: Eu ma gandesc la toti ateii astia,in momentele grele,la ce va ganditi?nu sunt adeptul bisericii,dar eu cred intr-un Dumenezeu,si nici n-am treaba cu preotii.
asta e treaba, ca voi, crestinii, va ganditi la dumnezo doar cand dati de greu. sunt ateu si nu ma gandesc la nimeni cand dau de greu, pur si simplu asta-i viata. chiar daca ar exista, nu m-as ruga unui astfel de zeu.
discutati despre bor, nu despre dumnezeu, e dreptul fiecarui om sa creada sau sa nu creada in ceva. eu nu am ales sa fac religie, nu stau sa ascult basme, sunt curios ce o sa fac in locul acestei ore.
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

03 Mar 2015, 19:00

Mie la scoala un coleg mi-a spus : "tu chiar nu vezi ca astia ne indoctrineaza ?"
Poate multi aveti o gandire de genul,in care credeti ca profesorii de religie si preotii va indoctrineaza.Nu,nu va indoctrineaza,este alegerea voastra daca credeti sau nu in Dumnezeu.Pentru mine ora de religie este o ora de relaxare,la care mai si aflu ceva din istoria religiei,dar mai si raspund(daca stiu),este o ora pe care chiar vreau sa ma duc la ea chiar daca e la prima ora.

Si pana la urma ajungem la acest citat : „Dacă crezi în Dumnezeu si nu există, n-ai nimic de pierdut. Insă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul”
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

03 Mar 2015, 19:04

Nu stiu cum e la voi dar la mine nu se pun absente la religie, ultima data mi se pare ca ne-a povestit (ca asa face de obicei) stiluri arhitecturale intalnite la diverse biserici etc.. in general ne zice despre bunul simt, cum ar trebui sa se poarte omul in societate si altele de genul..

Mi se pare stupid sa iti lasi impusa o anumita idee. Daca te intereseaza ceva, cauti, daca nu, nu.
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

03 Mar 2015, 19:05

S!l@ba wrote:Mie la scoala un coleg mi-a spus : "tu chiar nu vezi ca astia ne indoctrineaza ?"
Poate multi aveti o gandire de genul,in care credeti ca profesorii de religie si preotii va indoctrineaza.Nu,nu va indoctrineaza,este alegerea voastra daca credeti sau nu in Dumnezeu.Pentru mine ora de religie este o ora de relaxare,la care mai si aflu ceva din istoria religiei,dar mai si raspund(daca stiu),este o ora pe care chiar vreau sa ma duc la ea chiar daca e la prima ora.

Si pana la urma ajungem la acest citat : „Dacă crezi în Dumnezeu si nu există, n-ai nimic de pierdut. Insă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul”


Cu asta mi-ai dat death match,nu m-am gandit niciodata la asta.
User avatar
zeus4s
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2621
Joined: 02 May 2010, 08:54
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back.
Reputatie: Ban 3 luni
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: New York
Has thanked: 4 times
Been thanked: 300 times
Contact:

03 Mar 2015, 19:42

rochuck wrote:
DVLM wrote:pentru ce iti trebuie religie ? ca nu esti capabil sa gandesti singur si sa fii un prost si un controlat toata viata ? papusa la astia ? ramai cu religia ta daca nu esti in stare sa-ntelegi lucrurile, ba chiar stiinta. stiinta a descoperit multe, religia pana acum nimic..
Cand ai un necaz sau se intampla ceva cu tine,cui te rogi?Na,poate o sa mai cresti si o sa-ti dai seama.Aici nu e vorba de stiinta man,asa credeam si eu pana acum ceva timp.

LE: Eu ma gandesc la toti ateii astia,in momentele grele,la ce va ganditi?nu sunt adeptul bisericii,dar eu cred intr-un Dumenezeu,si nici n-am treaba cu preotii.




Eu am semnat foile alea ca vreau sa fac religia pentru ca profesorul este de treaba .
User avatar
Mr.Patrik
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 372
Joined: 27 Aug 2014, 22:05
Detinator Steam: Da
CS Status: Headshots4ever
Detinator server CS: nu
SteamID: ciurtinpatrik
Fond eXtream: 0
Location: Turda
Contact:

03 Mar 2015, 19:49

Şi eu am primit la liceu o astfel de foaie. Am ales să fac în continuare,deoarece e încă o medie de 10 care-ţi ridică media generală şi e o oră de relaxare şi cunoaştere.
Respectă-mă şi te voi respecta şi eu.
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

03 Mar 2015, 23:03

ce logica la ala, cica daca dai de greu si esti ateu, la cine ma rog ? da' tre sa fie vina lui d-zeu pentru ca dai tu de greu ? ca n-ai fost in stare sa te descurci si dai de greu, te rogi la aer....de ce dai vine pe un om imaginar pentru greselile tale ? dumnezeu ne-a dat liber arbitru, sa alegem de partea cui suntem, iar daca nu alegem ce vrea el, ne trimite in Iad. logica asta e grava rau. ne lasa sa ne inmultim, spune ca sexu' e pacat. iara ceva nu e in regula. nu vezi ca nimic din tot ce e legat de biblie n-are logica? cum sa spui tu ca un sarpe vorbitor le-a spus sa manance un mar din aceea gradina ? unde-i logica ?
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

03 Mar 2015, 23:05

DVLM wrote:ce logica la ala, cica daca dai de greu si esti ateu, la cine ma rog ? da' tre sa fie vina lui d-zeu pentru ca dai tu de greu ? ca n-ai fost in stare sa te descurci si dai de greu, te rogi la aer....de ce dai vine pe un om imaginar pentru greselile tale ? dumnezeu ne-a dat liber arbitru, sa alegem de partea cui suntem, iar daca nu alegem ce vrea el, ne trimite in Iad. logica asta e grava rau. ne lasa sa ne inmultim, spune ca sexu' e pacat. iara ceva nu e in regula. nu vezi ca nimic din tot ce e legat de biblie n-are logica? cum sa spui tu ca un sarpe vorbitor le-a spus sa manance un mar din aceea gradina ? unde-i logica ?
Niciodata nu a fost sexul un pacat , iar Dumnezeu nu te obliga sa alegi ce vrea El ! Iti da de ales intre bine si rau !

Noi singuri trebuie sa ne obligam sa alegem ce e mai bun pentru ca asta Il ilustreaza pe El. ( binele )
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

03 Mar 2015, 23:07

binele, nu ?

ia spune-mi atunci ce intelegi de aici: ,,„Dacă crezi în Dumnezeu si nu există, n-ai nimic de pierdut. Insă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul”
se presupune ca daca nu-l alegi pe El, te trimite in Iad, indiferent daca ai fost un om bun sau rau in viata ta...si se spune ca reprezinta bunatatea si iubirea. ce logica de rahat in unii. de ce pierd totul daca nu cred in el si sa spunem ca sunt o persoana buna ? unde-i logica, r0nan ? explica de rog si adu-mi argumente convingatoare; merci.
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

03 Mar 2015, 23:12

DVLM wrote:binele, nu ?

ia spune-mi atunci ce intelegi de aici: ,,„Dacă crezi în Dumnezeu si nu există, n-ai nimic de pierdut. Insă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul”
se presupune ca daca nu-l alegi pe El, te trimite in Iad, indiferent daca ai fost un om bun sau rau in viata ta...si se spune ca reprezinta bunatatea si iubirea. ce logica de rahat in unii. de ce pierd totul daca nu cred in el si sa spunem ca sunt o persoana buna ? unde-i logica, r0nan ? explica de rog si adu-mi argumente convingatoare; merci.
Nu intelegi un lucru :)

Odata ce ai fost un om bun e si normal ca pe Dumnezeu l-ai ales nu ? Nici nu trebuie sa spui : Il aleg Il aleg ... prin faptele noastre demonstram de partea cui suntem :)

Si nu fi asa revoltat , schimbati parerea fata de El :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information