PC - Topic Oficial [Modding/Build/Discutii/Pareri]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
User avatar
FunnkyHD
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 373
Joined: 23 Sep 2015, 10:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

25 Jun 2016, 13:37

Ryse wrote:Nu, doar sa iasa calumea pentru ce vrea sa il foloseasca (YOUTUBE,RENDARE,TWITCH).
Si da poate sa depaseasca bugetul.
Ok fac altul , dar cu cat pot depasi ?
Image
RoyalServer
User avatar
Ryse
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 10 Jun 2016, 01:52
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 93.119.26.88:27015
SteamID: ryseofficial
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

25 Jun 2016, 13:38

3200 maxim.
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

25 Jun 2016, 13:55

FunnkyHD wrote:
Ryse wrote:Imi face si mie cineva un PC bomba pentru un prieten pentru streaming/gaming? 3000 lei buget.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1898691/ + cod reducere in descriere. Ok , 30 de milioane , dar cu cat putem sa trecem peste? Pot sa bag un HDD WD Blue 1TB 7200rpm + ssd adata 120gb si ajunge la 3050 de mil. Are ceva daca-i fac intel cu amd ?
I3'u ala si cei 8 GB RAM nu sunt suficienti pentru streaming la jocuri mai mari ( gen GTA 5 ). De fapt nici GTA 5 nu-l duce in 50-60 FPS pe ultra fara sa faci stream sau ceva de genu. Nu iti trebuie neaparat SSD, desi niciodata nu strica sa ai windowsu pe alta unitate de stocare decat aia pe care iti tii jocurile pentru ca astfel eviti anumite probleme care apar din cauza supra-solicitarii HDD-ului.

PC special pentru overclock, fara nu e asa capabil
PC streaming capabil
User avatar
FunnkyHD
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 373
Joined: 23 Sep 2015, 10:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

25 Jun 2016, 14:08

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1898745/ , cod reducere in descriere. Nu trebuie sa joace GTA V la ultra , merge si High-Very High ,daca sti cum sa faci setarile e perfect . Poti sa pui windows+GTA V pe SSD ca sa nu fie problema. Poate sa filmeze cu Shadowplay ca sa nu afecteze FPS. Poate sa faca streaming cu OBS . Pot sa fac si eu in 32 de mil cu AMD si capabil de OC.
Image
User avatar
FunnkyHD
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 373
Joined: 23 Sep 2015, 10:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

25 Jun 2016, 14:29

Image
User avatar
BuTucK!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 511
Joined: 24 Jun 2015, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: ~ bTcK ~
Fond eXtream: 0

25 Jun 2016, 15:11

un pc pentru gta 5 pe medium 60 fps constant ? pana in 20 miliaone
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

25 Jun 2016, 15:33

BuTucK! wrote:un pc pentru gta 5 pe medium 60 fps constant ? pana in 20 miliaone
-> http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1898820/

As fi nebun daca ti-as garanta ca vei scoate 60 FPS constant, vei avea fluctuatii de FPS ca nu esti la CS 1.6 sa-ti stea fix, in unele zone din joc vei avea chiar si 30 FPS, nu toate zonele sunt optimizate bine, in special zona aia pe unde ai misiunile lui Trevor e dezastru cu ea, e low FPS ca dracu. In general vei avea o medie de 40-45 FPS, asta inseamna ca vei trece de 60 FPS in anumite situatii dar in altele iti va scadea.

Sa nu folosesti MSAA ca scade FPS rau de tot, chiar daca e un effect foarte frumos si nici tessellation ca si asta papa FPS aiurea si doar misca crengile la pomi.
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

25 Jun 2016, 15:50

Ok, deci cred ca vine vremea sa imi fac un upgrade la pc
Momentan am:
Intel Pentium G3220
Sapphire R7 240 2gb 128bit with boost
hdd de 250gb (da, stiu, e cam mic)
un motherboard de la asrock, nu stiu daca e atat de important modelul. daca vrei, ma chinui si il caut
sursa Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W

buget: 20-25 milioane

In principiu il folosesc pentru gaming, editat, coding, poate si streaming, idk. As dori sa imi mearga si jocurile astea mai noi...

Ma gandeam la rx480, ca tot apare curand, dar nu-s sigur. La procesor, nu stiu.
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

25 Jun 2016, 16:30

faggoat wrote:Ok, deci cred ca vine vremea sa imi fac un upgrade la pc
Momentan am:
Intel Pentium G3220
Sapphire R7 240 2gb 128bit with boost
hdd de 250gb (da, stiu, e cam mic)
un motherboard de la asrock, nu stiu daca e atat de important modelul. daca vrei, ma chinui si il caut
sursa Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W

buget: 20-25 milioane

In principiu il folosesc pentru gaming, editat, coding, poate si streaming, idk. As dori sa imi mearga si jocurile astea mai noi...

Ma gandeam la rx480, ca tot apare curand, dar nu-s sigur. La procesor, nu stiu.
Tu realizezi ca doar acel RX 480 va costa in jur de 20 si ceva de milioane nu ? Din cate am vazut este comparabil cu GTX 1070 care este ~25 mil.

- > http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1898945/

Nu ai mentionat memoria ram, ar fi fost destul de important...

Este destul de necesar sa mentionezi numele, versiunea si rev-ul placii de baza pentru ca ne ajuta in cazuri precum :
- Stim daca este compatibila sau nu pentru overclock
- Vedem ce dotari are ( slot PCI Express [versiunea X], USB-uri [versiunea Y], cate sloturi de ram are disponibile si ajuta daca ne spui si cate ai ocupate si ce frecvente au ramii tai actuali )
- Aflam ce chipset are, cu cat este mai bun cu atat iti pune oferi upgrade-uri mai adecvate
- Cati GB rami suporta si cu ce frecvente lucreaza
- Daca suporta sau nu SLI / CrossfireX
- etc, etc

Ti-am 8 GB ram pe o singura placuta cu frecvente 1866 over-standard, dar daca ai rami cu o frecventa mai mica te rog sa-mi zici sa-ti modific astfel vei avea probleme cu memoriile (in cel mai bun caz placa de baza si procesorul ii va folosi la frecventa cea mai mica / in cel mai rau caz nu ii va citi )

Nu cred iti vei permite noua placa video de la AMD, in orice caz nu cu un nou processor de care ai neaparata nevoie.
Acel i5 duce lejer orice joc posibil, e foarte potent, poti face stream-uri pe el dar si randari numai ca in cazul randarilor sa nu te astepti sa fie super-rapid, este un processor blocat, pentru randari folosesti procesoare deblocate la care le poti face overclock.
Ti-am pus un SSD pentru system, te va ajuta cand faci stream, o sa-i lase o gura de aer HDD-ului pe care iti vei tine jocurile.
1 TB ( + acei 250 GB ai tai - optional ) eu spun ca sunt suficienti pentru stocare jocuri & ce randezi tu acolo.

Initial am vrut sa merg pe GTX 970 + i5 dar nu mai ramaneau bani pentru HDD de care ai neaparata nevoie. In locul tau ma orientam spre o placa video SH, un GTX 970 si un i5 4460 tot SH si astfel imi ramaneau bani si pentru HDD si niste rami sau SSD mai bagabont asa, mai de buzunar :))
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

25 Jun 2016, 16:54

tre3fla wrote:
faggoat wrote:Ok, deci cred ca vine vremea sa imi fac un upgrade la pc
Momentan am:
Intel Pentium G3220
Sapphire R7 240 2gb 128bit with boost
hdd de 250gb (da, stiu, e cam mic)
un motherboard de la asrock, nu stiu daca e atat de important modelul. daca vrei, ma chinui si il caut
sursa Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W

buget: 20-25 milioane

In principiu il folosesc pentru gaming, editat, coding, poate si streaming, idk. As dori sa imi mearga si jocurile astea mai noi...

Ma gandeam la rx480, ca tot apare curand, dar nu-s sigur. La procesor, nu stiu.
Tu realizezi ca doar acel RX 480 va costa in jur de 20 si ceva de milioane nu ? Din cate am vazut este comparabil cu GTX 1070 care este ~25 mil.

- > http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1898945/

Nu ai mentionat memoria ram, ar fi fost destul de important...

Este destul de necesar sa mentionezi numele, versiunea si rev-ul placii de baza pentru ca ne ajuta in cazuri precum :
- Stim daca este compatibila sau nu pentru overclock
- Vedem ce dotari are ( slot PCI Express [versiunea X], USB-uri [versiunea Y], cate sloturi de ram are disponibile si ajuta daca ne spui si cate ai ocupate si ce frecvente au ramii tai actuali )
- Aflam ce chipset are, cu cat este mai bun cu atat iti pune oferi upgrade-uri mai adecvate
- Cati GB rami suporta si cu ce frecvente lucreaza
- Daca suporta sau nu SLI / CrossfireX
- etc, etc

Ti-am 8 GB ram pe o singura placuta cu frecvente 1866 over-standard, dar daca ai rami cu o frecventa mai mica te rog sa-mi zici sa-ti modific astfel vei avea probleme cu memoriile (in cel mai bun caz placa de baza si procesorul ii va folosi la frecventa cea mai mica / in cel mai rau caz nu ii va citi )

Nu cred iti vei permite noua placa video de la AMD, in orice caz nu cu un nou processor de care ai neaparata nevoie.
Acel i5 duce lejer orice joc posibil, e foarte potent, poti face stream-uri pe el dar si randari numai ca in cazul randarilor sa nu te astepti sa fie super-rapid, este un processor blocat, pentru randari folosesti procesoare deblocate la care le poti face overclock.
Ti-am pus un SSD pentru system, te va ajuta cand faci stream, o sa-i lase o gura de aer HDD-ului pe care iti vei tine jocurile.
1 TB ( + acei 250 GB ai tai - optional ) eu spun ca sunt suficienti pentru stocare jocuri & ce randezi tu acolo.

Initial am vrut sa merg pe GTX 970 + i5 dar nu mai ramaneau bani pentru HDD de care ai neaparata nevoie. In locul tau ma orientam spre o placa video SH, un GTX 970 si un i5 4460 tot SH si astfel imi ramaneau bani si pentru HDD si niste rami sau SSD mai bagabont asa, mai de buzunar :))
asa, am revenit
mb: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/as ... m-dgs-r20/
am 8 gb ram, 1333mhz parca


pai de unde rx 480 20 de milioane? pretul anuntat de amd e 199$ versiunea de 4gb, si 229$ aia de 8gb, si daca e asa, pot sa dau comanda pe amazon, si nu platesc transportul pana in RO ca mi-l aduce o ruda din New York.
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

25 Jun 2016, 17:07

Un cooler care pretul lui official era $40 pe PCG era 316 lei, adica dublu.... Daca ti-o cumperi din afara e alta treaba, si am persoane in afara care spre exemplu, unu din ei si-a facut PC pe componente in 300 E care in RO costa 35 de milioane, e o diferenta de la cer la pamant cand vine vorba de preturi in afara fata de cele din Romania. Sunt fomistii de pe PCG de nu le umfla...
Gasesti pe amazon niste preturi... 8 GB Ram 10,99 E vazui mai devreme.

Cam slaba placa ta de baza... cam slaba rau. Ma rog, poti sa-i pui inca 8 GB ram la 1333 daca mai ai vreun slot liber.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13699
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 643 times
Contact:

01 Jul 2016, 23:40

Upgrade:

GTX 970 4GB OC sau Z170 pro gaming? Am un mobo h170 d3h si nu prea sunt multumit, n-are treab cu oc saraca placa de baza este ||
Image
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information