PC - Topic Oficial [Modding/Build/Discutii/Pareri]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

16 Feb 2017, 23:28

Chris Duskblade wrote:apar precomenzile
procesoarele apar in martie,placile de baza cam la fel,abia astept sa vad preturile
oricum aici cum e romania din 500 de lei o sa stoarca de la noi 700-800...
Am precizat "preturile", stiu ca e precomanda dar nu am mai scris.
Eu am un FX 8300 cumparat acum 1 luna iar daca este sa bata intelu` o sa achizitionez unu daca sunt la pret bun.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
binaryExtension
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Feb 2017, 06:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

16 Feb 2017, 23:41

Fantasy1 wrote:
Chris Duskblade wrote:apar precomenzile
procesoarele apar in martie,placile de baza cam la fel,abia astept sa vad preturile
oricum aici cum e romania din 500 de lei o sa stoarca de la noi 700-800...
Am precizat "preturile", stiu ca e precomanda dar nu am mai scris.
Eu am un FX 8300 cumparat acum 1 luna iar daca este sa bata intelu` o sa achizitionez unu daca sunt la pret bun.
DACA...dar degeaba, poate sa puna 3 procesoare cum au facut cu rx480 au pus doua in SLI ca sa bata un gtx 1080.
Decat sa pun 10 placi video si 4 procesoare care consuma cat un bloc cu 10 etaje mai bine una si buna.
Subiecte oficiale cu discutii despre aria respectiva.
-------------------------------------------------------------------
Image Image Image
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

16 Feb 2017, 23:55

binaryExtension wrote:
Fantasy1 wrote:
Chris Duskblade wrote:apar precomenzile
procesoarele apar in martie,placile de baza cam la fel,abia astept sa vad preturile
oricum aici cum e romania din 500 de lei o sa stoarca de la noi 700-800...
Am precizat "preturile", stiu ca e precomanda dar nu am mai scris.
Eu am un FX 8300 cumparat acum 1 luna iar daca este sa bata intelu` o sa achizitionez unu daca sunt la pret bun.
DACA...dar degeaba, poate sa puna 3 procesoare cum au facut cu rx480 au pus doua in SLI ca sa bata un gtx 1080.
Decat sa pun 10 placi video si 4 procesoare care consuma cat un bloc cu 10 etaje mai bine una si buna.
Nu exista SLI pe AMD ma :))
Si FX 8300'le lu fantasy isi ia fum de la Pentium G4560, deci ce intel sa bata ? poate un G1830 cu C2D E8400 :))
Fantasy da si mie linkul la aia cu preturile ma ca eu nu gasesc..
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

17 Feb 2017, 03:15

Ma refer la generatia ryzen.
Este video yt cand un amd ryzen bate 6900k de face caca pe el.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
binaryExtension
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Feb 2017, 06:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

18 Feb 2017, 20:41

Este normala temperatura la CPU, am pus doua coolere de 120 mm ca astazi mi-a dat panica procesoru` frigea coolerul de la procesor mai tare decat un calorifer dat la maxim (cred ca avea peste 90 grade celsius) si chestia este ca nu s-a oprit ci am oprit eu unitatea din sursa doar imaginea a inghetat si miroase a ars prin carcasa.
Image
Subiecte oficiale cu discutii despre aria respectiva.
-------------------------------------------------------------------
Image Image Image
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

18 Feb 2017, 21:26

Ia dai un stress mic de vreo 15 minute in prime95. Daca ai temperaturi anormal de mici, sub 45 de grade atunci e clar ca ti s-a bulit senzoru de caldura. Cat despre mirosu de ars din carcasa verfica cu atentie condensatorii dupa placa de baza, vezi sa nu fie umflati ( daca sunt e cam groasa ) si cei din sursa, cel mai probabil ti-a cedat sursa si nu mai are mult de trait, e probabil sa primesti freeze-uri mai dese, in general cand iei freeze-uri de genu e fie de la placa de baza care nu distribuie corect energia electrica catre componente, fie de la sursa care nu alimenteaza suficient de bine sistemul.

Alte teste de siguranta ar fi un scan cu HDtune pe HDD & SSD, mie cand mi-a facut asa odata mi-a bulit si un HDD.
Vezi si in bios temperaturile la CPU, poate programu care il folosesti nu detecteaza bine temperaturile.
Daca ai OC / Turbo ar fi o idee buna sa le dezactivezi pana iti dai seama care component s-a defectat.

Zi-mi ce cooler ai la CPU si ce sursa, exact modelul.

EDIT: Ti se invarte cooleru ? Vad ca nu detecteaza RPM-urile de la CPU-Fan, fapt care ma face sa cred ca e cam de *** programu ala sau ai o problema la placa de baza.
binaryExtension
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Feb 2017, 06:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

18 Feb 2017, 21:38

sursa: http://www.samwise.ro/cumpara/sursa-ms- ... ess-pfc-19
cooler cpu: http://www.prolimatech.com/en/products/ ... 150&page=1

LE: le citeste corect, oare este prea mult cu 2 coolere?!
Image
Subiecte oficiale cu discutii despre aria respectiva.
-------------------------------------------------------------------
Image Image Image
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

18 Feb 2017, 21:52

Ti-ai luat pe sursa smr... Te-ai calicit pentru ~80 de lei in plus. un sirtec 550W sau un seasonic, de fapt cred ca chiar si un njoy e mai bun decat aia.

Temperaturile sunt OK, de ce nu i-ai dat stress de vreo 15 minute si puneai logu. Sper sa nu iti afecteze placa de baza, sau sa nu o fi afectato deja, ca sursa gasesti destul de ieftin, o placa de baza buna, care sa scoata tot untu din procesoru ala e vreo 600 de lei. Cea mai mare greseala pe care o poti face cand iti faci un build este sa pui o panarama de sursa, mai ales sa fie si SH.

Un prieten si-a facut un build din componente SH si a economisit vreo 1200 de lei, in 3 luni i s-a dus placa de baza pe care bineinteles ca nu i-a primito la garantie, la nici o saptamana dupa ce a inlocuito s-a dus sursa ( singurele componente pentru care am insistat sa le ia noi pentru ca sunt cruciale, nu are rost sa risti cu asa ceva ). Din 1200 de lei cat economisise a ramas cu ~300 de lei si un sistem pentru care aproape ca n-are nici o garantie ca nu o sa-i pocneasca :)) .
binaryExtension
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Feb 2017, 06:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

18 Feb 2017, 21:55

tre3fla wrote:Ti-ai luat pe sursa smr... Te-ai calicit pentru ~80 de lei in plus. un sirtec 550W sau un seasonic, de fapt cred ca chiar si un njoy e mai bun decat aia.

Temperaturile sunt OK, de ce nu i-ai dat stress de vreo 15 minute si puneai logu. Sper sa nu iti afecteze placa de baza, sau sa nu o fi afectato deja, ca sursa gasesti destul de ieftin, o placa de baza buna, care sa scoata tot untu din procesoru ala e vreo 600 de lei. Cea mai mare greseala pe care o poti face cand iti faci un build este sa pui o panarama de sursa, mai ales sa fie si SH.

Un prieten si-a facut un build din componente SH si a economisit vreo 1200 de lei, in 3 luni i s-a dus placa de baza pe care bineinteles ca nu i-a primito la garantie, la nici o saptamana dupa ce a inlocuito s-a dus sursa ( singurele componente pentru care am insistat sa le ia noi pentru ca sunt cruciale, nu are rost sa risti cu asa ceva ). Din 1200 de lei cat economisise a ramas cu ~300 de lei si un sistem pentru care aproape ca n-are nici o garantie ca nu o sa-i pocneasca :)) .
Am luat sursa cand aveam E8400 si gtx 750, sugea mult curent si cand mi-am luat astea nu m-am mai gandit sa fac un upgrade.
Subiecte oficiale cu discutii despre aria respectiva.
-------------------------------------------------------------------
Image Image Image
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

18 Feb 2017, 22:07

Vezi sa nu te faca sursa aia de vreo 800 de lei asa pentru ca te-ai zgarcit :)) .
Daca ai timp sa-l duci la un service sa-ti faca o diagnoza, le zici sa teste absolut tot, iti ia cam 25 de lei aia.
binaryExtension
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Feb 2017, 06:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

18 Feb 2017, 22:10

tre3fla wrote:Vezi sa nu te faca sursa aia de vreo 800 de lei asa pentru ca te-ai zgarcit :)) .
Daca ai timp sa-l duci la un service sa-ti faca o diagnoza, le zici sa teste absolut tot, iti ia cam 25 de lei aia.
Momentan mi-am luat un gtx 1060 g1 si nu prea mi-au ramas bani de pc, nu pot sa bag toti banii in fiare..poate luna viitoare.

ma gandeam si la placa asta video sa nu aibe coil noise sau cine stie ce alte probleme, am prins-o la reducere si asta mi-a placut plus ca ai 6gb.
Image
Subiecte oficiale cu discutii despre aria respectiva.
-------------------------------------------------------------------
Image Image Image
alexanderrrrr
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1192
Joined: 09 Sep 2015, 23:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Fuck cs, let s play HS!
Detinator server CS: Fuck cs
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Feb 2017, 13:30

Am si eu o sursa chinezarie http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-d600scr/
O schimb? am un sistem cu i5 6400 16 gb ram 960 gtx 4 gb. Imi e frica sa nu patesc si eu
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Mail.RU [Bot], Semrush [Bot], The Kalu, Yandex [Bot] and 255 guests