Calatoriile Lui Guliver :D

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

05 May 2009, 17:23

Am nevoie de POVESTIREA la cartea Calatoriile Lui Guliver de Jonathan Swift...deci eu am cautat pe net..si am gasit ..TOATA cartea....asa cum e si in cartea de la lmagazin...sau rezumate..dar in care se vorbeste cam in genu asta SI E SI INCOMPLETA...:





Cartea se deschide cu un scurt preambul, in care Gulliver se prezinta, cum era obiceiul in scrierile epocii, si face o expunere a vietii sale si ale calatoriilor facute pana atunci. In prima calatorie, Gulliver este aruncat de valuri in stare de inconstienta, ca singur supravietuitor al unui naufragiu, pe tarmul unei insule. Cand isi revine, constata ca este prizonier al unei rase de oameni inalti de cca. 15 cm, locuitori ai unor insule vecine Lilliput si Blefuscu (alegorie la Anglia si Franta), divizati pana la lupte fratricide din cauza unei indelungate controverse de nerezolvat asupra modului cel mai nimerit de a sparge ouale: sa se inceapa de la partea mai larga sau de la


DECI. ...eu NU vreau asa ceva..ci vreau o povestire a calatoriilor lui...ca si cum l-ai fi facut tu...nu cu fraze de alea "Cartea se deschide cu un scurt preambul de bla blabla..
sau nu stiu ce

CI Ceva de genu "Guliver este invitat intr-o calatorie de .... Dupa un naufragiu el ajunge ...." asa ceva..NU cu toate cuvintele sofisticate...de alea...


INCA CEVA...topicul a fost facut la ora 17:25...si vreau daca puteti sa ma ajutati pana la ora 20:00...daca nu un moderator sa il dea la cos....

MULTUMESC :)
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
RoyalServer 2
kEnzo
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 770
Joined: 03 Jan 2008, 22:29
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator

05 May 2009, 17:35

hahah! tu ce clasa mai esti :( DA CLICK
!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

05 May 2009, 17:40

kEnzo wrote:hahah! tu ce clasa mai esti :( DA CLICK
1. esti :-nb

2. esti :-nb

3. nu-i pentru mine..e pentru fratele meu :)

4 . esti :-nb

5. cauta tu prin sutele alea de carti...nici nu cred ca este...ai dat pe google.. Calatoriile Lui Guliver

si ai luat primul link..si mi l-ai dat..MS MULT asta si fratele meu putea sa faca ..

PS : esti :-nb
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Facebook [Bot], TheDevil, Yandex [Bot] and 366 guests