Camera auto – un gadget necesar.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
WEDELIN
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 176
Joined: 10 Aug 2016, 14:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Administrator
Detinator server CS: N-am
SteamID: N-am
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Utilizator neserios ( tepar ) - exul
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Contact:

10 Aug 2016, 14:47

Camera auto – de ce ar trebui sa o cumperi?
Camera auto te poate ajuta in traficul infernal din ziua de azi care genereaza multe incidente si evenimente nefaste in trafic, in care daca esti implicat de multe ori, stabilirea vinovatiei generarii unor astfel de intamplari se face doar pe baza declaratiilor celor implicati sau a martorilor. Cum nu toata lumea este de buna credinta, o camera auto este bine venita la bordul masinii tale si te poate scapa de multe ori dintr-un impas.

Daca in cazul instantelor de judecata secventele inregistrate de camerele auto nu sunt recunoscute decat in urma unor expertize, in cazul celor de la asigurari aceste inregistrari pot fi relevante si te pot ajuta pentru cazul in care esti acuzat pe nedrept de vreun participant la trafic.

Motive pentru achizitionarea unei camere auto ar mai fi, dar cele doua de mai sus mi se par indeajuns de convingatoare pentru a motiva achizitionarea unui astfel de gadget.

:heavy_check_mark: Cum alegi o camera auto?:
Cand e vorba de alegerea unei camere auto bineinteles ca alegerea va fi una dificila si greu de facut, din cauza complexitatii ofertei de pe piata. Pentru a-ti usura alegerea gasesti mai jos cateva caracteristici de care, dupa parerea mea, ar trebui sa tii cont atunci cand te vei hotara sa iti cumperi o camera auto. Ordinea in care eu le-am prezentat nu este nu neaparat in ordinea importantei lor, pentru fiecare isi poate dori altceva de la camera lui auto.

:heavy_check_mark: Pretul camerei auto:
Bineinteles primul lucru pe care va trebui sa il faci este sa iti stabilesti un buget pe care il vei aloca acestei cheltuieli. Trebuie sa stii de la inceput ca pentru o camera auto cu performante medii bugetul va trebui sa fie de minim 300 lei.

:heavy_check_mark: Tipul camerei auto:
Ar fi bine sa va iti stabilesti de la inceput ce vrei sa faci cu camera auto. Asta pentru ca sunt camere care se pot monta pe parbriz si ele filmeaza si inregistreza doar in fata masinii, camere auto care se pot monta de asemenea pe parbriz dar care filmeaza atat in fata masinii cat si in interior sau camere auto se pot monta pe parbriz si pe luneta oferind imagini atat din fata cat si din spatele masinii. Ei, acum tu hotarasti ce anume iti trebuie. Eu zic ca filmarea in partea din fata a masinii e suficienta, insa fiecare face cum crede de cuviinta.

:heavy_check_mark: Camera auto cu sau fara LCD?:
Un alt lucru asupra caruia trebuie sa va hotarati, este daca doriti sa va cumparati o camera auto cu sau fara LCD. Aici exista diferite pareri, fiecare cu argumente pro sau contra.

Cei care sustin utilitatea unui ecran LCD, spun ca iti este foarte usor sa vezi imediat ca iti este foarte usor sa vezi ce ai filmat, lucru care in cazul unui accident poate ajuta politistul la stabilirea vinovatului.
Image
Cei ce sustin ca ecranul LCD este doar o „optiune” si nu o necesitate, au ca principal argument dimensiunile reduse a camerei auto si faptului ca in ziua de azi exista tehnologii care te pot ajuta sa vezi ce imediat ce a inregistrat camera video in cazul in care esti implicat intr-un incident rutier. Poti introduce cardul de memorie intr-un telefon sau laptop sau te poti conecta la camera prin wi-fi si in felul acesta iti poti descarca fisierul video de care esti interesat.

Caracteristici generale ale camerelor video auto.
Aici voi enumera o serie de caracteristici ce definesc camerele auto si care fac diferenta intre diferitele tipuri de camere ce se afla pe piata.

Voi incepe cu bateria camerei auto care in unele cazuri poate lipsi, camera fiind dotata cu un condensator capabil sa pastreze curentul necesar inregistrarii a 5 secunde inainte su dupa un eventual incident rutier. Ca in toate cazurile in care sunt implicate baterii, zici treaba e simpla, cu cat e mai mare cu atat e mai buna. Asta desi in zilele noastre exista deja acumulatori portabili care pot fi foarte usor sa alimenteze o astfel de camera auto.
Unghiul de filmare al camerei auto este o caracteristica importanta de care trebuie sa tineti cont neaparat, iar aici lucrurile sunt la fel ca si in cazul bateriei: cat mai mare posibil, insa ar fi bine sa fie minim 130°. In cazul in care circulati mai mult in oras e bine sa alegeti o camera auto cu un unghi de filmare in jur de 170°, pe cand daca deplasarile tale sunt mai mult in afara localitatilor este de ajuns un unghi de 130°.
Rezolutia la care o camera auto filmeaza este si ea foarte importanta, in ziua de azi exitand camere care pot filma chiar si 4K, insa o rezolutie FullHD, e indeajuns, zic eu. Inainte de a cumpara o camera auto, verifica cu atentie calitatea filmarilor. Pe internet vei gasi aproape pentru orice model filmari atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte.
Apropo de filmarea pe timp de noapte, e bine sa acordati mai multa atentie asupra acestui punct si sa verificati daca modelul pe care doriti sa il cumparati ar un mod de filmare de noapte sau filmare in mod infrarosu.
Tot aici, trebuie sa va ganditi la capacitatea de stocare, pentru ca atunci cand vorbim de rezolutii mari, trebuie sa stiti ca si fisierele salvate vor fi mari. In acest caz e bine sa va interesati daca camera suporta slot de card si daca suporta care este capacitatea maxima a cardului suportat.
Foarte important pentru o camera video auto sunt senzorii de miscare si de impact (senzorul G). Primul senzor va ajuta camera sa afle cand masina este pusa in miscare, moment in care ea va incepe sa filmeze. Cel de-al doilea senzor, este cel mai important si este de fapt motivul principal pentru care veti achizitiona camera auto. Acest senzor va declansa in mod automat salvarea ultimelor secunde intr-un folder separat pentru evitarea suprascrierii inregistrarii.
GPS-ul este una din optiunile din ce in ce mai des intalnite la modele din ziua de azi, insa dupa parerea mea, aceasta optiune nu face decat sa aduca inca un cablu in plus.
O alta optiune de care de poti lipsi este dotarea cu WI-FI a camerei auto, care in mod principal o puteti folosi pentru managementul acesteia, pentru activarea sau dezactivarea anumitor setari a camerei. Daca credeti ca va este de folos, treceti-o pe lista voastra de dotari, insa nu va cramponati de ea.
O chestie importanta, cel putin pentru mine, este sistemul de prindere al camerei auto pe parbriz si cat de usor se poate scoate camera din suport atunci cand vrei sa parchezi. Cand alegeti acesti sistem, trebuie sa tineti seama si de faptul ca temperatura pe timpul verii va fi foarte ridicata pe parbriz, ceea ce face ca sistemele de prindere cu ventuze de calitate mai slaba, sa va faca o surprinza neplacuta in timp ce conduceti si sa va treziti cu camera auto in brate. Deci mare atentie ce sistem alegeti.
Image
In concluzie, eu as alege o camera micuta, nu neaparat cu ecran LCD, cu alimentare la 12V, dar si cu baterie, cu filmare pe timp de noapte buna, stabilizator de imagine, senzor de miscare si de impact, posibilitate de atasare a unui card si cu un unghi de filmare undeva in jur de 160° – 170°.

Pe langa aceste caracteristici ar fi bine sa gasesti o camera care printre alte accesorii are si un filtru de polarizare (CPL) care te va ajuta in zilele cu soare puternic.

Acum, dupa ce ai citit cum sa alegi o camera auto, poti intra aici pentru a-ti alege modelul dorit.

Sa auzim doar de bin
VAND MASTERSERVER: anunturi/vand-masterserver-t328424.html !
CUMPAR MASTERSERVER/PLATFORMA POPULAT/A: anunturi/cumpar-platforma-boost-populata-t328422.html !
RoyalServer
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

10 Aug 2016, 15:29

Toate camerele au display mic, nu prea ai ce sa vezi.Eu am un prestigio roadrunner 550. Am dat 300 ron pe ea, filmeaza bine dar uneori se mai blocheaza. Trebuie apasat butonul reset sau scoasa din bricheta si baga-ta iar. Aveti grija unele camere au butonul de reset in interior, aveti nevoie de un ac.
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

10 Aug 2016, 15:32

Pune si tu sursa de unde iei un articol.

http://www.blog.comp-service.ro/camera- ... t-necesar/
Image
Image
Image
User avatar
WEDELIN
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 176
Joined: 10 Aug 2016, 14:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Administrator
Detinator server CS: N-am
SteamID: N-am
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Utilizator neserios ( tepar ) - exul
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Contact:

10 Aug 2016, 15:52

TZACANEL wrote:Pune si tu sursa de unde iei un articol.

http://www.blog.comp-service.ro/camera- ... t-necesar/
Asa o sa fac data viitoare :D
VAND MASTERSERVER: anunturi/vand-masterserver-t328424.html !
CUMPAR MASTERSERVER/PLATFORMA POPULAT/A: anunturi/cumpar-platforma-boost-populata-t328422.html !
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

10 Aug 2016, 19:40

Acum in septembrie dau si eu de carnet.
Voi fi incepator si mai ales eu sunt o persoana mai fricoasa cand e vorba de viata mea.

Sigur voi opta si eu pentru asa ceva.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
sosababyyyyyyy
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 41
Joined: 05 Aug 2016, 00:49
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Aug 2016, 20:04

daca va luati camera auto, luati va ceva cu care se vad si numerele de la masini
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 413 guests