Cariera IT ( PROGRAMMER )

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

06 Mar 2019, 17:19

Pinu. wrote:
06 Mar 2019, 09:23
Mutex wrote:
04 Mar 2019, 00:24
Si eu mai am cateva luni si sa-ti spun sincer care este gandirea mea despre it-ul asta. Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna cum este la software test engineer. Pentru inceputul cv-ului este ok, insa pentru sume mari trebuie sa muncesti cu mintea enorm de mult. Gandeste-te si pe partea de securitate si mai sunt, nu doar pe partea de dezvoltare si nu te mai gandi sa te axezi doar pe chestia x. De exemplu eu am ceva diplome de la olimpiade, dar am si curs java + cambridge + in curand ecdl si pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java. Treaba asta cu axatul inca din liceu mi se pare o prostie, de exemplu eu mi-as lasa cunostintele pe segmentul x ca sa invat altceva unde ma poate duce in viitor la o suma frumoasa.

Termina liceul, ia bacul, inscrie-te la o facultate si dupa vezi tu ce faci, sunt multe posibilitati daca stii cum sa joci in viata asta.
De ce dracu' dai sfaturi daca tu nici nu lucrezi in domeniu? De ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba?
"Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna"? Normal ca trebuie sa muncesti cu mintea ca doar nu lucrezi pe centura! 3000 ron pentru inceput e un salariu decent si ok! Ca incepator in aceasta profesie, nu o sa iti dea nimeni un salariu de 8000 lei, asta doar in visele tale. Degeaba ai cursuri facute si te lauzi ca stii java si altele, ce ai facut pana acum? Cati bani ai castigat? Daca chiar stii ce ai enumerat mai sus, castigai bani frumosi pe upwork si nu lucrai pe wordpress facand niste site-uri inutile!
Cu wordpress lucreaza si bunica daca ii arat cum sa puna o tema, poate foarte simplu sa caute pe google cum sa editeze x si y.
Nu mi plac deloc oamenii care nu stiu despre ce este vorba in domeniu dar ei dau sfaturi!
Si da, se poate si fara BAC ! Am un amic care a urmat un curs de 1400 E si la terminarea cursului a fost angajat direct, are salariu de 6000 lei acum si urmeaza sa i il mareasca!
Degeaba faci liceu si facultate pentru domeniul asta daca tu nu retii nimic si la terminarea facultatii esti bata!
Cunosc personal pe cineva care a terminat mate info si facultatea de informatica si acum lucreaza ca operator pc la un service auto si de ce ? Pentru ca nu s-a prins nimic si e bata!
"pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java", really? Daca aveai aceasta experienta despre care vorbesti tu, nu faceai site uri inutile in wordpress! Se castiga bine si cu wordpress si e cautat, dar trebuie sa stii sa lucrezi! Nu sa pui o tema si atat!
Lucrez in IT din 2016, am plecat de la salariu de 2800 lei, acum iau undeva la 5000! Nu iti da nimeni salariu mare fara sa vada ce stii si ce poti!


ON: Incepe sa studiezi limbajele de programare, o poti face si pe internet gratis! In primul rand, trebuie sa iti placa sa faci asta, nu s o faci pentru ca se castiga banii multi sau etc. Trebuie sa vrei si sa ti placa, asta i cel mai important!
Nu te axa pe ce faci in liceu sau facultate, axeaza te pe ceea ce crezi tu ca ti se potriveste si poti lucra!
Eu in liceu am facut c++ si acum lucrez cu .NET si java.
Termina liceul, da ti bacul, inscrie te la facultate si poti face in paralel cursuri. Sunte multe cursuri care au parteneri in domeniu asta si la sfarsitul cursului ai sansa sa fii angajat.
Deci tu care "lucrezi" in it stii mai bine decat mine care mama e profesoara de info si am si 2 verisoare care lucreaza tot in it, la firme renumite? :))

Hai sa-ti explic prima data cum sta treaba cu bacul: cei cu bac din start au si un avantaj din punct de vedere legal, dar si faptul ca mentalitatea romanilor este ceva de genul "de ce sa-l angajez cand nici bacul nu a fost in stare sa-l ia, macar cu o nota de trecere". Ne poti spune la ce firma lucrezi si care sunt task-urile la 5000 lei? Daca tot ai inceput discutia, te-as ruga sa continui si ca sa iti termin visul, iti spun ca ceea ce fac acum in online este un hobby, nu ma mai axez pe asa ceva pentru ca nu am timp si oricum venitul meu lunar este cu mult peste salariul tau chiar si in momentul de fata.

Lasandu-ma pe mine deoparte, hai sa vorbim despre subiect. Ceea ce atesta ca ai o experienta oarecare este o hartie, fie ea obtinuta printr-un curs platit sau printr-un examen. CV-ul conteaza si repet inca odata, cei care respecta anumite conditii vor fi eligibili de promovare pe functii importante. Anumite functii cer si studii superioare, nu doar medii. Este corect si ce ai spus, nu doar hartiile sunt importante, ci trebuie sa si stii ce faci, mai ales sa lucrezi in echipa si sa stii si ce sa faci atunci cand esti lider de proiect sau cand esti pus in diferite situatii (mai ales dpdv al timpului). Sfatul meu pentru Andrei (autorul topicului) este sa ia bacul, sa se inscrie la o facultate si dupa sa isi caute de munca (part-time), dar sa nu neglijeze facultatea. Din punctul meu de vedere, cineva care cunoaste de exemplu java si ar vrea sa incerce altceva si acel altceva ii place, atunci sa inceapa pentru ca mai bine lucrezi din placere decat doar pentru bani, mediul de lucru facand intotdeauna diferenta.
RoyalServer 2
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

06 Mar 2019, 17:24

Pinu. wrote:
06 Mar 2019, 09:23
Mutex wrote:
04 Mar 2019, 00:24
Si eu mai am cateva luni si sa-ti spun sincer care este gandirea mea despre it-ul asta. Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna cum este la software test engineer. Pentru inceputul cv-ului este ok, insa pentru sume mari trebuie sa muncesti cu mintea enorm de mult. Gandeste-te si pe partea de securitate si mai sunt, nu doar pe partea de dezvoltare si nu te mai gandi sa te axezi doar pe chestia x. De exemplu eu am ceva diplome de la olimpiade, dar am si curs java + cambridge + in curand ecdl si pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java. Treaba asta cu axatul inca din liceu mi se pare o prostie, de exemplu eu mi-as lasa cunostintele pe segmentul x ca sa invat altceva unde ma poate duce in viitor la o suma frumoasa.

Termina liceul, ia bacul, inscrie-te la o facultate si dupa vezi tu ce faci, sunt multe posibilitati daca stii cum sa joci in viata asta.
De ce dracu' dai sfaturi daca tu nici nu lucrezi in domeniu? De ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba?
"Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna"? Normal ca trebuie sa muncesti cu mintea ca doar nu lucrezi pe centura! 3000 ron pentru inceput e un salariu decent si ok! Ca incepator in aceasta profesie, nu o sa iti dea nimeni un salariu de 8000 lei, asta doar in visele tale. Degeaba ai cursuri facute si te lauzi ca stii java si altele, ce ai facut pana acum? Cati bani ai castigat? Daca chiar stii ce ai enumerat mai sus, castigai bani frumosi pe upwork si nu lucrai pe wordpress facand niste site-uri inutile!
Cu wordpress lucreaza si bunica daca ii arat cum sa puna o tema, poate foarte simplu sa caute pe google cum sa editeze x si y.
Nu mi plac deloc oamenii care nu stiu despre ce este vorba in domeniu dar ei dau sfaturi!
Si da, se poate si fara BAC ! Am un amic care a urmat un curs de 1400 E si la terminarea cursului a fost angajat direct, are salariu de 6000 lei acum si urmeaza sa i il mareasca!
Degeaba faci liceu si facultate pentru domeniul asta daca tu nu retii nimic si la terminarea facultatii esti bata!
Cunosc personal pe cineva care a terminat mate info si facultatea de informatica si acum lucreaza ca operator pc la un service auto si de ce ? Pentru ca nu s-a prins nimic si e bata!
"pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java", really? Daca aveai aceasta experienta despre care vorbesti tu, nu faceai site uri inutile in wordpress! Se castiga bine si cu wordpress si e cautat, dar trebuie sa stii sa lucrezi! Nu sa pui o tema si atat!
Lucrez in IT din 2016, am plecat de la salariu de 2800 lei, acum iau undeva la 5000! Nu iti da nimeni salariu mare fara sa vada ce stii si ce poti!


ON: Incepe sa studiezi limbajele de programare, o poti face si pe internet gratis! In primul rand, trebuie sa iti placa sa faci asta, nu s o faci pentru ca se castiga banii multi sau etc. Trebuie sa vrei si sa ti placa, asta i cel mai important!
Nu te axa pe ce faci in liceu sau facultate, axeaza te pe ceea ce crezi tu ca ti se potriveste si poti lucra!
Eu in liceu am facut c++ si acum lucrez cu .NET si java.
Termina liceul, da ti bacul, inscrie te la facultate si poti face in paralel cursuri. Sunte multe cursuri care au parteneri in domeniu asta si la sfarsitul cursului ai sansa sa fii angajat.
Fara diploma de bacalaureat nu se elibereaza diplome acreditate. Deci, prietenul tau a platit degeaba pentru diploma respectiva :') si nu poate sa aiba salar de 6000 lei fara studii superioare.

Minciuni si povesti.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

07 Mar 2019, 14:49

Si de ce inca mai lucrati in firme, ca patronii fa bani dupa voi o gramada, eu personal lucrez singur, invat singur si e mai bine, iti faci banii tai,nimeni nu te mai streseaza mai ales cu intrebari tampite...
Si prinde bine cand te duci la o prezentare si aia vor vedea ca tu ai facut acel proiect ca exemplu
User avatar
xRIOx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 135
Joined: 24 Feb 2019, 10:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Contact:

07 Mar 2019, 16:39

Daca tot spuneti ca voi castigati 5000 - 6000 lei pe luna , de ce stati in Romania ? Ma uit la celelalte tari si salariul este triplu , chiar mai mult.
User avatar
Pinu.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 676
Joined: 16 Dec 2012, 00:16
Detinator Steam: Da
SteamID: pinucso
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Iasi
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

07 Mar 2019, 16:40

xRIOx wrote:
07 Mar 2019, 16:39
Daca tot spuneti ca voi castigati 5000 - 6000 lei pe luna , de ce stati in Romania ? Ma uit la celelalte tari si salariul este triplu , chiar mai mult.
De ce sa plec in alta tara daca imi e bine in tara mea?
Sa stau departe de casa si familie pentru un ban in plus?
empty
User avatar
xRIOx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 135
Joined: 24 Feb 2019, 10:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Contact:

07 Mar 2019, 17:19

Pinu. wrote:
07 Mar 2019, 16:40
xRIOx wrote:
07 Mar 2019, 16:39
Daca tot spuneti ca voi castigati 5000 - 6000 lei pe luna , de ce stati in Romania ? Ma uit la celelalte tari si salariul este triplu , chiar mai mult.
De ce sa plec in alta tara daca imi e bine in tara mea?
Sa stau departe de casa si familie pentru un ban in plus?
Daca vrei sa iti faci propria afacere , una micuta , se merita sa stai 5-6-7 ani... in care sa strangi si sa ai grija de ei si dupa sa te muti in Romania inapoi
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

07 Mar 2019, 17:26

termina liceu, fa facultate, invata java SAU js si neaparat sql (si firebase e destul de cautat)
programator inseamna efectiv sa implementezi un task
ca tester scrii cod care testeaza cod, dar de cele mai multe ori se folosesc tooluri care fac asta pentru tine
la support repari buguri de implementare preproductie

cauti un voluntariat, una, alta si te angajezi la un internship

banii adevarati se fac la design si arhitectura software, nu la programare
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

08 Mar 2019, 19:03

Mutex wrote:
06 Mar 2019, 17:19
Pinu. wrote:
06 Mar 2019, 09:23
Mutex wrote:
04 Mar 2019, 00:24
Si eu mai am cateva luni si sa-ti spun sincer care este gandirea mea despre it-ul asta. Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna cum este la software test engineer. Pentru inceputul cv-ului este ok, insa pentru sume mari trebuie sa muncesti cu mintea enorm de mult. Gandeste-te si pe partea de securitate si mai sunt, nu doar pe partea de dezvoltare si nu te mai gandi sa te axezi doar pe chestia x. De exemplu eu am ceva diplome de la olimpiade, dar am si curs java + cambridge + in curand ecdl si pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java. Treaba asta cu axatul inca din liceu mi se pare o prostie, de exemplu eu mi-as lasa cunostintele pe segmentul x ca sa invat altceva unde ma poate duce in viitor la o suma frumoasa.

Termina liceul, ia bacul, inscrie-te la o facultate si dupa vezi tu ce faci, sunt multe posibilitati daca stii cum sa joci in viata asta.
De ce dracu' dai sfaturi daca tu nici nu lucrezi in domeniu? De ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba?
"Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna"? Normal ca trebuie sa muncesti cu mintea ca doar nu lucrezi pe centura! 3000 ron pentru inceput e un salariu decent si ok! Ca incepator in aceasta profesie, nu o sa iti dea nimeni un salariu de 8000 lei, asta doar in visele tale. Degeaba ai cursuri facute si te lauzi ca stii java si altele, ce ai facut pana acum? Cati bani ai castigat? Daca chiar stii ce ai enumerat mai sus, castigai bani frumosi pe upwork si nu lucrai pe wordpress facand niste site-uri inutile!
Cu wordpress lucreaza si bunica daca ii arat cum sa puna o tema, poate foarte simplu sa caute pe google cum sa editeze x si y.
Nu mi plac deloc oamenii care nu stiu despre ce este vorba in domeniu dar ei dau sfaturi!
Si da, se poate si fara BAC ! Am un amic care a urmat un curs de 1400 E si la terminarea cursului a fost angajat direct, are salariu de 6000 lei acum si urmeaza sa i il mareasca!
Degeaba faci liceu si facultate pentru domeniul asta daca tu nu retii nimic si la terminarea facultatii esti bata!
Cunosc personal pe cineva care a terminat mate info si facultatea de informatica si acum lucreaza ca operator pc la un service auto si de ce ? Pentru ca nu s-a prins nimic si e bata!
"pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java", really? Daca aveai aceasta experienta despre care vorbesti tu, nu faceai site uri inutile in wordpress! Se castiga bine si cu wordpress si e cautat, dar trebuie sa stii sa lucrezi! Nu sa pui o tema si atat!
Lucrez in IT din 2016, am plecat de la salariu de 2800 lei, acum iau undeva la 5000! Nu iti da nimeni salariu mare fara sa vada ce stii si ce poti!


ON: Incepe sa studiezi limbajele de programare, o poti face si pe internet gratis! In primul rand, trebuie sa iti placa sa faci asta, nu s o faci pentru ca se castiga banii multi sau etc. Trebuie sa vrei si sa ti placa, asta i cel mai important!
Nu te axa pe ce faci in liceu sau facultate, axeaza te pe ceea ce crezi tu ca ti se potriveste si poti lucra!
Eu in liceu am facut c++ si acum lucrez cu .NET si java.
Termina liceul, da ti bacul, inscrie te la facultate si poti face in paralel cursuri. Sunte multe cursuri care au parteneri in domeniu asta si la sfarsitul cursului ai sansa sa fii angajat.
Deci tu care "lucrezi" in it stii mai bine decat mine care mama e profesoara de info si am si 2 verisoare care lucreaza tot in it, la firme renumite? :))

Hai sa-ti explic prima data cum sta treaba cu bacul: cei cu bac din start au si un avantaj din punct de vedere legal, dar si faptul ca mentalitatea romanilor este ceva de genul "de ce sa-l angajez cand nici bacul nu a fost in stare sa-l ia, macar cu o nota de trecere". Ne poti spune la ce firma lucrezi si care sunt task-urile la 5000 lei? Daca tot ai inceput discutia, te-as ruga sa continui si ca sa iti termin visul, iti spun ca ceea ce fac acum in online este un hobby, nu ma mai axez pe asa ceva pentru ca nu am timp si oricum venitul meu lunar este cu mult peste salariul tau chiar si in momentul de fata.
Tata...

Corect, conteaza si scoala si facultatea sa fie IN DOMENIU, dar cel mai mult conteaza CEEA CE STII. Faci ceva pe ea facultate si liceu pe domeniu daca esti bata - cum spunea cineva mai sus, lucrezi operator calculator pe 2000 de lei.

Pe de alta parte am un fost coleg de liceu ce si-a bagat picioarele in ea scoala si a lucrat si la Google ca programator pe super bani.

Eu sincer in liceu am fost mediocru si la facultate slab. Am invatat putin Linux si apoi am facut un training de SAP si am inceput sa fac asta din 2014. Am colegi ce sunt destul de experimentati si castiga cel putin 2k pe luna cu 2-3 ani experienta. Daca ai putina experienta si faci un mic internship, te ajuta foarte mult pe viitor.

Din IT se castiga foarte bine (nu decent cum spunea cineva aici), insa TOTUL DEPINDE DOAR DE TINE. Depinde ce stii, cum vinzi ce stii si cat de mult te implici. Eu sunt si leader pe-o echipa tehnica si prefer oamenii implicati, da r cu mai putine skill-uri. Degeaba stii sa-l faci si pe dracu-n 4 daca n-ai chef sa lucrezi.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
#Unpack
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 21 Oct 2018, 11:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Hacking The Reality!
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Contact:

08 Mar 2019, 21:26

Numa” programatori pe aici 😂
var Knowledge = 0;
var To_Study = 100;

for (var i = 0; i < To_Study; i++) { if (Knowledge == To_Study) { console.log("All-Done."); break; } Knowledge++; }

- Study and learn to make money, invest all you got in you.
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

10 Mar 2019, 09:12

@Mutex, spui ca mama ta este profesoara de informatica si ca urmeaza sa termini cursul de ECDL.
Ar fi trebuit sa-ti spuna ca acel curs de ECDL este pistol cu apa pe langa Atestatul de informatica pe care il sustii in clasa a 12-ea si care iti echivaleaza, pe langa ECDL si examenele de admitere la unele facultati.
De invatat suita office, o poti invata singur acasa, nu iti trebuie profesor pentru asa ceva.
DanM
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 39
Joined: 16 Jan 2017, 20:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Mar 2019, 10:52

zigweed wrote:
10 Mar 2019, 09:12
@Mutex, spui ca mama ta este profesoara de informatica si ca urmeaza sa termini cursul de ECDL.
Ar fi trebuit sa-ti spuna ca acel curs de ECDL este pistol cu apa pe langa Atestatul de informatica pe care il sustii in clasa a 12-ea si care iti echivaleaza, pe langa ECDL si examenele de admitere la unele facultati.
De invatat suita office, o poti invata singur acasa, nu iti trebuie profesor pentru asa ceva.
Prea tare asta.
Fost elev la mate-info - acel atestat e pistol cu apa la fel ca ECDL, si, pe langa asta, nicio facultate nu echivaleaza ala cu asa ceva.
Acel atestat presupune si o proba practica - care ghici ce e: Excel, Word si sa faci o structura cu fisiere. Iar pe el scrie ceva cu administrarea paginilor web - bun pentru a fi PFA.
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

10 Mar 2019, 11:07

Acea proba practica are 3 subiecte: office, baze de date si c++.
Esti prost informat, sunt facultati la care se echivaleaza.

Nu stiu unde ai terminat tu, dar daca la tine a fost atat de slaba proba practica...presupun ca din cauza aia nu se echivaleaza.

Eu mi-am echivalat examenul de admitere la facultate cu atestatul, dar asta acum 10 ani, cand atestatul nu il lua oricine. Ca sa-ti faci o idee, am fost singurul din liceu care a obtinut 100 puncte, iar urmatorul sub mine a obtinut 98,1.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information