Cariera IT ( PROGRAMMER )

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

10 Mar 2019, 11:41

referitor la ecdl, fraierii de l-au facut s-au chinuit 1 semestru intreg sau cat tine sa mearga la ore, sa dea examene, unii mai si picau, au dat bani ca sa faca mizeria aia de curs, majoritatea l-au facut pentru ca 'se echivaleaza cu competentele digitale' si ce sa vezi, competentele digitale au durat maxim 2 ore parca si ce sa vezi erau foarte usoare pentru cineva care sta de la 9 ani pe internet si ce sa vezi puteai vorbi cu colegu si ce sa vezi mai aveai si rezolvarile intr-un folder shared pus de profa de info si ce sa vezi am luat majoritatea experimentat.. au fost si alte cursuri din astea mai bune in liceu precum cisco si oracle dar ciudat era ca profesorii nu prea le promovau cred ca ecdl plateau bine de tot

mutex.. tot ce faci in liceu e PISTOL CU APA pe langa viata.. nu mai asculta atat de mami ca o sa te loveasca realitatea fix in MU*E dupa ce termini liceu
RoyalServer
DanM
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 39
Joined: 16 Jan 2017, 20:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Mar 2019, 13:31

zigweed wrote:
10 Mar 2019, 11:07
Acea proba practica are 3 subiecte: office, baze de date si c++.
Esti prost informat, sunt facultati la care se echivaleaza.

Nu stiu unde ai terminat tu, dar daca la tine a fost atat de slaba proba practica...presupun ca din cauza aia nu se echivaleaza.

Eu mi-am echivalat examenul de admitere la facultate cu atestatul, dar asta acum 10 ani, cand atestatul nu il lua oricine. Ca sa-ti faci o idee, am fost singurul din liceu care a obtinut 100 puncte, iar urmatorul sub mine a obtinut 98,1.
Te rog sa-mi arati o facultate care echivaleaza. Mersi

Edit: atasez si ceva din perioada aia in legatura cu atestatul, poti citii.
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=62754
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

10 Mar 2019, 20:34

https://inscriere.rau.ro
Modul de desfasurare a concursului de admitere la licenta:
- Absolventii de liceu care detin atestate recunoscute/emise sub egida Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice sau competente certificate prin intermediul adeverintelor de absolvire, in unul dintre domeniile economie, informatica, limba romana sau limbi straine, au posibilitatea de a nu mai sustine testul scris, nota de la atestat sau echivalenta reprezentand nota pentru testul scris.
DanM
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 39
Joined: 16 Jan 2017, 20:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Mar 2019, 21:06

Greșeala mea. Eu, in necunoștința mea, nu numeam acea chestie facultate.
Dacă vrei, poți sa zici ca la facultatea aia ai echivalare, însă o facultate buna (din topul țării noastre) nu ia așa ceva in calcul (nici angajatorii, sper)
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

10 Mar 2019, 22:02

Pana nu ajungi acolo, mai bine sa nu-ti dai cu parerea.

O facultate buna din topul tarii noastre (Politehnica Bucuresti), trece studentii pe banda rulanta la greu fara sa stie absolut nimic. Cunosc zeci de specimene de acest gen.
Pe langa asta, am avut posibilitatea sa vad testele/examenele de la Politehnica, si m-am convins cat de "top" este.

Angajatorii nu tin cont de facultatea pe care ai terminat-o, stai linistit, aia se uita la ce stii sa faci, daca ai luat bacu, si in caz ca ai facultate poti sa ai pretentii salariale (mult) mai mari.

Sotia are la munca colegi angajati doar cu BAC-ul, fara facultate, dar nu le da nimeni un salariu mai mare de 6.000 lei, in conditiile in care sunt angajati in companie si cu salarii de 14.000 lei. De ficare data cand s-au dus la marire de salariu, li s-a spus treaba asta, si ca daca vor mai multi bani sa se duca sa faca o facultate, sau sa-si schimbe locul de munca.

Bafta !
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

13 Mar 2019, 14:35

zigweed wrote:
10 Mar 2019, 20:34
https://inscriere.rau.ro
Modul de desfasurare a concursului de admitere la licenta:
- Absolventii de liceu care detin atestate recunoscute/emise sub egida Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice sau competente certificate prin intermediul adeverintelor de absolvire, in unul dintre domeniile economie, informatica, limba romana sau limbi straine, au posibilitatea de a nu mai sustine testul scris, nota de la atestat sau echivalenta reprezentand nota pentru testul scris.
Da boss, la romano-americana te faci ITst :boundlessly_laughing: :boundlessly_laughing:


ECDL, atestat niste pistoale cu apa, nu mai credeti toate prostiile. Invatati un limbaj de programare, faceti o facultate de informatica calumea si gata.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
SkillartzHD
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1096
Joined: 08 Feb 2013, 19:43
Detinator Steam: Da
CS Status: HLDS Vulnerability
Detinator server CS: GoldSrc
SteamID: SkillartzHD_hlds
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Bucuresti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times
Contact:

15 Mar 2019, 03:57

#Unpack wrote:
08 Mar 2019, 21:26
Numa” programatori pe aici 😂
te-ai trezit tu cu "Hacking The Reality!" la status , mai ti minte cand ti-o sugeai si vindeai o sursa de cod copiata de pe internet ? :hand_over_mouth:
Project by HLDS-Project 2017
Static Emulator : Native | Random Emulator : SettiEmu/AVSMP1/AVSMP0/SteamEmu/oldRevEmu/RevEmu is done
KickASS-HLDS v2 (hlds)
KickASS-HLDS v1 (fakedetector)
HL-ClientSteam exploit (pure hlds)
PLCore exploit (dproto&hlds)
FakeConnect 2.0(reunion&rehlds)
KickASS-HLDS v3 in amxx(hlds&rehlds)
...... time passes and evidence are many
Special thanks to Spanwer and Magister
Skype : spyware.spyware1
Steam : Click

SV_CheckForDuplicateNames V2 download
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

15 Mar 2019, 05:20

ECDL-ul este o prostie inutila pe care majoritatea profilor o considera cea mai mare smecherie. Am dat si eu si regret acei bani.
Profesorii de liceu din Romania sunt slabi, nu o spun in nume de rau nu este neaparat vina lor. Multi considera ca daca stiu si ei un cin/for/while gata stiu informatica. Aia e o minciuna si se invata in 2h, important e sa stii algoritmica si sa ii inveti algoritmi importanti pe elevi. Garantez ca peste 90% din profesorii de informatica nu sunt in stare sa faca o problema de 3/4 stele dupa infoarena/campion.edu.
Problema in primul rand pentru care profesorii sunt slabi nu este doar salariul ci si sistemul din tara. La mine la facultate nu doar ca prezenta la cursuri nu este obligatorie, dar daca te consideri smecher care poate lua examenele poti sa nu mergi nici la laboratoare, decat sa mai arati cate o tema sau ceva, pe cand daca vreau sa devin prof trebuie sa fac un modul de tot rahatul la care ma obliga sa am si prezenta 4h/saptamana ca altfel restanta. Pai normal ca mi-am bagat piciorul in el de modul si nu am stat sa imi bat capul, cu toate ca de multe ori ma gandesc ca mi-ar placea sa lucrez cu cei ca mine acum fiindca stiu ca pot ajunge la un salariu decent daca sunt bun.

Acum pentru autorul postului, iti recomand sa mergi la o facultate care iti permite sa te dezvolti singur si iti ofera libertate, au studenti buni/implicati fiindca vor veni cu asociatia si in primele 2-3 luni vei afla tot ce vrei de la ei, cum obtii un internship, despre locuri de munca si altele. Asta daca te implici si stai putin peste program cand fac o intalnire intr-un amfiteatru.

Eu sunt la Universitatea din Bucuresti, nu am planificat sa intru aici, dar nu regret deloc. La facultate nu o sa te invete neaparat totul, dar o sa te invete bazele si cum sa inveti singur.


Nu am vrut sa jignesc pe nimeni sau sa zic ceva rautacios, imi cer scuze daca cineva crede asta.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

15 Mar 2019, 11:11

Marius wrote:
13 Mar 2019, 14:35
zigweed wrote:
10 Mar 2019, 20:34
https://inscriere.rau.ro
Modul de desfasurare a concursului de admitere la licenta:
- Absolventii de liceu care detin atestate recunoscute/emise sub egida Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice sau competente certificate prin intermediul adeverintelor de absolvire, in unul dintre domeniile economie, informatica, limba romana sau limbi straine, au posibilitatea de a nu mai sustine testul scris, nota de la atestat sau echivalenta reprezentand nota pentru testul scris.
Da boss, la romano-americana te faci ITst :boundlessly_laughing: :boundlessly_laughing:


ECDL, atestat niste pistoale cu apa, nu mai credeti toate prostiile. Invatati un limbaj de programare, faceti o facultate de informatica calumea si gata.
Fix nimic nu ai inteles. Toate "prostiile astea" te ajuta deoarece si 1% avantaj fata de celalalt este important, mai ales cand ai si recomandare. Normal ca nimeni nu o sa te angajeze cu toate ca ai 10000 hartii si esti fiul lui x sau y atat timp cat te plangi si dupa 2 ore de stat in fata calculatorului. Aici faci efort mintal, nu fizic si este o mare diferenta si haideti sa lasam povestile ca eu am avut asa, prietenul meu tot asa si vecinul putin diferit fata de mine. In viata mai trebuie sa ai si noroc si o mare dreptate o are MrAndrei, dar multi nu te vor baga in seama daca nu ajungi la stadiul de student. Acum 10-12 ani si chiar mai bine erau subiecte grele, dar vorbim de o perioada in care tehnologia tindea la ceva ce se putea manipula usor, asadar multi au luat bacul foarte usor. Ganditi-va din perspectiva unui elev care va da bacul, va face o facultate in prezent.

Pot sa spun ca este obligatoriu sa cunosti bazele matematicii si cele ale fizicii (informatica este exclusa) pentru ca task-urile pot sa difere si un capitol important ar putea sa fie matricile la matematica si ciocnirile la fizica. Nu ma refer la site-uri cu bootstrap si tot felul de vrajeli, ma refer la munca aceea de birou unde trebuie sa termini task-urile ca sa ai liber de la sef.
zigweed wrote:
10 Mar 2019, 22:02
Pana nu ajungi acolo, mai bine sa nu-ti dai cu parerea.

O facultate buna din topul tarii noastre (Politehnica Bucuresti), trece studentii pe banda rulanta la greu fara sa stie absolut nimic. Cunosc zeci de specimene de acest gen.
Pe langa asta, am avut posibilitatea sa vad testele/examenele de la Politehnica, si m-am convins cat de "top" este.

Angajatorii nu tin cont de facultatea pe care ai terminat-o, stai linistit, aia se uita la ce stii sa faci, daca ai luat bacu, si in caz ca ai facultate poti sa ai pretentii salariale (mult) mai mari.

Sotia are la munca colegi angajati doar cu BAC-ul, fara facultate, dar nu le da nimeni un salariu mai mare de 6.000 lei, in conditiile in care sunt angajati in companie si cu salarii de 14.000 lei. De ficare data cand s-au dus la marire de salariu, li s-a spus treaba asta, si ca daca vor mai multi bani sa se duca sa faca o facultate, sau sa-si schimbe locul de munca.

Bafta !
Exact. Trebuie sa ai pentru ca altfel omul este respectat cand are hartia aia si daca mai si lucrezi bine, avansarea vine rapid. Si ca sa nu mai lungim povestea, ai hartiile necesare, poti sa tii un discurs si esti bun in ceea ce faci -> angajare rapida pe multi bani.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

15 Mar 2019, 14:16

Nu am citit tot, dar vad ca nimeni nu a scris despre aia cu pile... bag ceva in mortii lor cu pile//
Va zic varianta mea, terminat facultate in domeniu, in timpul facultatii la negru, dupa facultate la negru si promisiuni ca face contract in sfarsit, dar nu au vrut si au decis sa mai stau asa la negru, mi-am bagat p in morti lor ca la orice proiect bagat nu eram trecut pe lista cine a participat la realizarea acelui proiect, logic la negru si am zis sa lucrez pentru mine, fara sa ma bata cineva la cap, fara sa mai stau in plus dupa program , fara sa fiu luat la turi de itm de ce stau la negru, asa imi fac bani singur facand singur proiecte pentru altii si cercetand.
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

15 Mar 2019, 16:01

Mutex wrote:
15 Mar 2019, 11:11
Marius wrote:
13 Mar 2019, 14:35
zigweed wrote:
10 Mar 2019, 20:34
https://inscriere.rau.ro

Da boss, la romano-americana te faci ITst :boundlessly_laughing: :boundlessly_laughing:


ECDL, atestat niste pistoale cu apa, nu mai credeti toate prostiile. Invatati un limbaj de programare, faceti o facultate de informatica calumea si gata.
Fix nimic nu ai inteles. Toate "prostiile astea" te ajuta deoarece si 1% avantaj fata de celalalt este important, mai ales cand ai si recomandare. Normal ca nimeni nu o sa te angajeze cu toate ca ai 10000 hartii si esti fiul lui x sau y atat timp cat te plangi si dupa 2 ore de stat in fata calculatorului. Aici faci efort mintal, nu fizic si este o mare diferenta si haideti sa lasam povestile ca eu am avut asa, prietenul meu tot asa si vecinul putin diferit fata de mine. In viata mai trebuie sa ai si noroc si o mare dreptate o are MrAndrei, dar multi nu te vor baga in seama daca nu ajungi la stadiul de student. Acum 10-12 ani si chiar mai bine erau subiecte grele, dar vorbim de o perioada in care tehnologia tindea la ceva ce se putea manipula usor, asadar multi au luat bacul foarte usor. Ganditi-va din perspectiva unui elev care va da bacul, va face o facultate in prezent.

Pot sa spun ca este obligatoriu sa cunosti bazele matematicii si cele ale fizicii (informatica este exclusa) pentru ca task-urile pot sa difere si un capitol important ar putea sa fie matricile la matematica si ciocnirile la fizica. Nu ma refer la site-uri cu bootstrap si tot felul de vrajeli, ma refer la munca aceea de birou unde trebuie sa termini task-urile ca sa ai liber de la sef.
zigweed wrote:
10 Mar 2019, 22:02
Pana nu ajungi acolo, mai bine sa nu-ti dai cu parerea.

O facultate buna din topul tarii noastre (Politehnica Bucuresti), trece studentii pe banda rulanta la greu fara sa stie absolut nimic. Cunosc zeci de specimene de acest gen.
Pe langa asta, am avut posibilitatea sa vad testele/examenele de la Politehnica, si m-am convins cat de "top" este.

Angajatorii nu tin cont de facultatea pe care ai terminat-o, stai linistit, aia se uita la ce stii sa faci, daca ai luat bacu, si in caz ca ai facultate poti sa ai pretentii salariale (mult) mai mari.

Sotia are la munca colegi angajati doar cu BAC-ul, fara facultate, dar nu le da nimeni un salariu mai mare de 6.000 lei, in conditiile in care sunt angajati in companie si cu salarii de 14.000 lei. De ficare data cand s-au dus la marire de salariu, li s-a spus treaba asta, si ca daca vor mai multi bani sa se duca sa faca o facultate, sau sa-si schimbe locul de munca.

Bafta !
Exact. Trebuie sa ai pentru ca altfel omul este respectat cand are hartia aia si daca mai si lucrezi bine, avansarea vine rapid. Si ca sa nu mai lungim povestea, ai hartiile necesare, poti sa tii un discurs si esti bun in ceea ce faci -> angajare rapida pe multi bani.

Mutex, nu stiu daca stii, dar lucrez in domeniu de 5 ani si am lucrat in timpul asta doar la corporatii de renume in industrie doar pe pozitii tehnice de L2 , L3 (adica nu zic ca fac IT facand catch and dispatch la tichetele de suport..ala nu e IT). Ce am spus mai sus crede-ma ca am spus din proprie experienta si din ce am vazut in jur si discutat cu anumiti recrutori intr-o pauza sau ce-mi vine pe linkedin.

Nu te intreaba absolut nimeni la facultate ce ai facut la ECDL si ce ai facut la atestat...crede-ma, asta e realitatea. Ce sa mai zic de job interview...nu intereseaza pe nimeni de astea, ci deseori conteaza doar ce stii si cum te comporti. De ex. poti fi mediocru la cunostinte tehnice, dar daca stii bazele IT-ului, vrei sa inveti si esti serios, ai o sansa pe care nu trebuie s-o ratezi.

Chiar daca la inceput banii nu sunt multi (am inceput pe 2000 de lei in Timisoara, apropo), recompensa va veni pe parcurs daca te tii de treaba! :clapping_hands:
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 363 guests