Cariera IT ( PROGRAMMER )

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
xRIOx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 135
Joined: 24 Feb 2019, 10:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Contact:

03 Mar 2019, 21:52

Vreau sa am succes in aceasta cariera . Imi propun asta pentru viitor. Mai am putin si termin liceul , profil (mate-info) . Se afla printre noi programatori ? Vreau sa stiu cat mai multe

Multumesc
RoyalServer 2
User avatar
VLD00
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1941
Joined: 04 Aug 2013, 17:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: Kboom !
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost moderator
Fost manager DR
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

03 Mar 2019, 22:34

Si facultatea nada? O postliceala, un curs, ceva? Nu-ti suna nimic cunoscut?
Inactiv o perioada nedeterminata
User avatar
xRIOx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 135
Joined: 24 Feb 2019, 10:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Contact:

03 Mar 2019, 23:01

VLD00 wrote:
03 Mar 2019, 22:34
Si facultatea nada? O postliceala, un curs, ceva? Nu-ti suna nimic cunoscut?
Normal ca si facultate , cu liceul terminat nu faci nimic
User avatar
SkillartzHD
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1096
Joined: 08 Feb 2013, 19:43
Detinator Steam: Da
CS Status: HLDS Vulnerability
Detinator server CS: GoldSrc
SteamID: SkillartzHD_hlds
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Bucuresti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times
Contact:

03 Mar 2019, 23:10

Code: Select all

Mai am putin si termin liceul , profil (mate-info)
de curiozitate , ai ramas cu ceva cunostinte ? ai invatat mare lucru ? ma refer in materie de programator
Project by HLDS-Project 2017
Static Emulator : Native | Random Emulator : SettiEmu/AVSMP1/AVSMP0/SteamEmu/oldRevEmu/RevEmu is done
KickASS-HLDS v2 (hlds)
KickASS-HLDS v1 (fakedetector)
HL-ClientSteam exploit (pure hlds)
PLCore exploit (dproto&hlds)
FakeConnect 2.0(reunion&rehlds)
KickASS-HLDS v3 in amxx(hlds&rehlds)
...... time passes and evidence are many
Special thanks to Spanwer and Magister
Skype : spyware.spyware1
Steam : Click

SV_CheckForDuplicateNames V2 download
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

04 Mar 2019, 00:24

Si eu mai am cateva luni si sa-ti spun sincer care este gandirea mea despre it-ul asta. Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna cum este la software test engineer. Pentru inceputul cv-ului este ok, insa pentru sume mari trebuie sa muncesti cu mintea enorm de mult. Gandeste-te si pe partea de securitate si mai sunt, nu doar pe partea de dezvoltare si nu te mai gandi sa te axezi doar pe chestia x. De exemplu eu am ceva diplome de la olimpiade, dar am si curs java + cambridge + in curand ecdl si pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java. Treaba asta cu axatul inca din liceu mi se pare o prostie, de exemplu eu mi-as lasa cunostintele pe segmentul x ca sa invat altceva unde ma poate duce in viitor la o suma frumoasa.

Termina liceul, ia bacul, inscrie-te la o facultate si dupa vezi tu ce faci, sunt multe posibilitati daca stii cum sa joci in viata asta.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

04 Mar 2019, 00:41

@mutex, instalat de wordpress, un seo banal si niste reclame pe facebook nu inseamna it :))
@xriox multa bafta e un domeniu de munca cu foarte multe oportunitati, bani decenti
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

04 Mar 2019, 01:01

sound wrote:
04 Mar 2019, 00:41
@mutex, instalat de wordpress, un seo banal si niste reclame pe facebook nu inseamna it :))
@xriox multa bafta e un domeniu de munca cu foarte multe oportunitati, bani decenti
Dar eu nu am spus asa ceva. Ia mai citeste inca odata ce am spus eu, ce zici tu acolo sunt doar ca sa-mi mai omor timpul (acum chiar nu mai pot sa-mi omor asa timpul). Am mai precizat si faptul ca o oportunitate buna de a alege este si dupa terminarea liceului + bac luat. Trebuie sa incerci mai multe chestii ca apoi sa vezi ce iti place, mediul de lucru, venitul brut samd.

P.S: https://www.dol.ro/carti/autoeducare/au ... 00999.html ti-o recomand cu caldura, insa probabil ca esti prea ocupat sa stai pe teamspeak/discord.
User avatar
k i n g
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3092
Joined: 17 Sep 2012, 12:23
Detinator Steam: Da
CS Status: x
Reputatie: Fost moderator ajutator
Restrictie moderator
Nume anterior: k1NNG , TheKing
1.5/3
Utilizator neserios ( tepar )
Location: Pitesti
Has thanked: 34 times
Been thanked: 101 times

04 Mar 2019, 01:30

Ce inseamna pentru tine programator?
User avatar
xRIOx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 135
Joined: 24 Feb 2019, 10:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Contact:

05 Mar 2019, 15:21

Mutex wrote:
04 Mar 2019, 01:01
sound wrote:
04 Mar 2019, 00:41
@mutex, instalat de wordpress, un seo banal si niste reclame pe facebook nu inseamna it :))
@xriox multa bafta e un domeniu de munca cu foarte multe oportunitati, bani decenti
Dar eu nu am spus asa ceva. Ia mai citeste inca odata ce am spus eu, ce zici tu acolo sunt doar ca sa-mi mai omor timpul (acum chiar nu mai pot sa-mi omor asa timpul). Am mai precizat si faptul ca o oportunitate buna de a alege este si dupa terminarea liceului + bac luat. Trebuie sa incerci mai multe chestii ca apoi sa vezi ce iti place, mediul de lucru, venitul brut samd.

P.S: https://www.dol.ro/carti/autoeducare/au ... 00999.html ti-o recomand cu caldura, insa probabil ca esti prea ocupat sa stai pe teamspeak/discord.
Tu termini liceul sau ?
User avatar
micleanu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 493
Joined: 30 Jun 2015, 13:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Nume anterior: notorietate
Fost moderator
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times
Contact:

05 Mar 2019, 18:58

Salut.
Iti recomand sa citesti cartea asta : https://www.libris.ro/exceptionalii-pov ... VYQAvD_BwE

daca nu toata, sunt sigur ca cel putin primele 100 de pagini o sa te ajute =).
https://neoserver.ro/ - hosting CS:GO / 1.6
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

05 Mar 2019, 19:16

Salut,
In primul rand trebuie sa incerci, sa vezi ce iti place mai mult si sa excelezi pe o singura ramura a domeniului IT. Se cauta atat developeri pentru front-end, cat si pentru back-end.

In ziua de azi conteaza foarte mult studiile superioare (indiferent de facultate) sau diplomele acreditate. De exemplu, cunosc persoane care au doar diploma de bacalaureat si lucreaza pe 500 de euro, iar colegii lor, care fac acelasi lucru castiga 700-800 de euro, doar pentru ca sunt trecuti ca si angajati calificati (sunt scutiti de anumite taxe si impozite, iar companiile isi permit sa le ofere salarii mult mai mari).

Eu mi-am platit luna trecuta un curs de java developer, a costat destul de mult (1500 de euro), doar pentru a obtine diploma acreditata.
User avatar
Pinu.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 676
Joined: 16 Dec 2012, 00:16
Detinator Steam: Da
SteamID: pinucso
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Iasi
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

06 Mar 2019, 09:23

Mutex wrote:
04 Mar 2019, 00:24
Si eu mai am cateva luni si sa-ti spun sincer care este gandirea mea despre it-ul asta. Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna cum este la software test engineer. Pentru inceputul cv-ului este ok, insa pentru sume mari trebuie sa muncesti cu mintea enorm de mult. Gandeste-te si pe partea de securitate si mai sunt, nu doar pe partea de dezvoltare si nu te mai gandi sa te axezi doar pe chestia x. De exemplu eu am ceva diplome de la olimpiade, dar am si curs java + cambridge + in curand ecdl si pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java. Treaba asta cu axatul inca din liceu mi se pare o prostie, de exemplu eu mi-as lasa cunostintele pe segmentul x ca sa invat altceva unde ma poate duce in viitor la o suma frumoasa.

Termina liceul, ia bacul, inscrie-te la o facultate si dupa vezi tu ce faci, sunt multe posibilitati daca stii cum sa joci in viata asta.
De ce dracu' dai sfaturi daca tu nici nu lucrezi in domeniu? De ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba?
"Treaba asta cu it merge bine, insa nu si pentru cei care se multumesc cu 3000 ron pe luna"? Normal ca trebuie sa muncesti cu mintea ca doar nu lucrezi pe centura! 3000 ron pentru inceput e un salariu decent si ok! Ca incepator in aceasta profesie, nu o sa iti dea nimeni un salariu de 8000 lei, asta doar in visele tale. Degeaba ai cursuri facute si te lauzi ca stii java si altele, ce ai facut pana acum? Cati bani ai castigat? Daca chiar stii ce ai enumerat mai sus, castigai bani frumosi pe upwork si nu lucrai pe wordpress facand niste site-uri inutile!
Cu wordpress lucreaza si bunica daca ii arat cum sa puna o tema, poate foarte simplu sa caute pe google cum sa editeze x si y.
Nu mi plac deloc oamenii care nu stiu despre ce este vorba in domeniu dar ei dau sfaturi!
Si da, se poate si fara BAC ! Am un amic care a urmat un curs de 1400 E si la terminarea cursului a fost angajat direct, are salariu de 6000 lei acum si urmeaza sa i il mareasca!
Degeaba faci liceu si facultate pentru domeniul asta daca tu nu retii nimic si la terminarea facultatii esti bata!
Cunosc personal pe cineva care a terminat mate info si facultatea de informatica si acum lucreaza ca operator pc la un service auto si de ce ? Pentru ca nu s-a prins nimic si e bata!
"pe langa asta o experienta decenta in utilizarea c#/c/c++/java", really? Daca aveai aceasta experienta despre care vorbesti tu, nu faceai site uri inutile in wordpress! Se castiga bine si cu wordpress si e cautat, dar trebuie sa stii sa lucrezi! Nu sa pui o tema si atat!
Lucrez in IT din 2016, am plecat de la salariu de 2800 lei, acum iau undeva la 5000! Nu iti da nimeni salariu mare fara sa vada ce stii si ce poti!


ON: Incepe sa studiezi limbajele de programare, o poti face si pe internet gratis! In primul rand, trebuie sa iti placa sa faci asta, nu s o faci pentru ca se castiga banii multi sau etc. Trebuie sa vrei si sa ti placa, asta i cel mai important!
Nu te axa pe ce faci in liceu sau facultate, axeaza te pe ceea ce crezi tu ca ti se potriveste si poti lucra!
Eu in liceu am facut c++ si acum lucrez cu .NET si java.
Termina liceul, da ti bacul, inscrie te la facultate si poti face in paralel cursuri. Sunte multe cursuri care au parteneri in domeniu asta si la sfarsitul cursului ai sansa sa fii angajat.
empty
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information