Carnea te imbolnaveste

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

06 Jun 2019, 16:30

sergiu4995 wrote:
06 Jun 2019, 16:24
HecaTe wrote:
06 Jun 2019, 16:16
sergiu4995 wrote:
06 Jun 2019, 11:21
Inainte sa te duci la doctor nu simti nimic, dupa nascocesc ca ai aia aia si dupa iti mai e si rau
Ha? :hand_to_chin:
Crezi ca doctorii mai sunt ce au mai fost? iti face mai rau de acum, am simtit pe propria piele
tot sistemul medical e in cap
RoyalServer 2
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

06 Jun 2019, 17:24

sergiu4995 wrote:
06 Jun 2019, 16:24
HecaTe wrote:
06 Jun 2019, 16:16
sergiu4995 wrote:
06 Jun 2019, 11:21
Inainte sa te duci la doctor nu simti nimic, dupa nascocesc ca ai aia aia si dupa iti mai e si rau
Ha? :hand_to_chin:
Crezi ca doctorii mai sunt ce au mai fost? iti face mai rau de acum, am simtit pe propria piele
iti fac*

Depinde de doctori ca nu sunt chiar toti asa, eu acum 2 ani si ceva aveam probleme imi batea inima foarte repede si am facut cum a zis doc. cardiolog si sunt fresh acuma.
Image
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

06 Jun 2019, 19:17

Dacă ai ceva boala care nu se încadrează în anumite simptome exacte și ajungi pe la mai mulți doctori de specializări diferite, toți o să îți găsească câte ceva, ce tine de domeniul lor, și așa pleci mai bolnav ca înainte și te trezești că iei un pumn de pastile pe zi :)

Cât despre legume vs carne, corpul are nevoie de ambele, și nu e propaganda corporatista asta, și doctorii recomanda să mănânci de toate.
Dar dacă îți iei carne și vegetale din supermarket toate sunt pline de chimicale.

Vrei să trăiești sănătos? Mută-te la țară și apucă-te de sapă și de crescut animale... Nu îți mai trebuie nici sală.
User avatar
Tatu Eugen
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 379
Joined: 25 Oct 2008, 04:23
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 4 times
Been thanked: 62 times
Contact:

06 Jun 2019, 19:42

Daca te iei dupa youtube, mori de foame, garantat. Eu mananc orice, n-am nici pe dracu, n-am avut niciodata nimic, din contra sunt prea bine :)))))
User avatar
DCT #
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 487
Joined: 25 Feb 2017, 17:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: ON
Fond eXtream: 0
Discord: doculet
Been thanked: 6 times

07 Jun 2019, 10:16

Si tigarile o fac si bautura la fel dar oamenii sunt programati de mici sa manance orice.Nu poti sa opresti asta doar ca apari tu si porti un discurs motivational despre cum este sa traiesti sanatos.A fi vegan dupa parerea mea inseamna sa te nasti asa, nu sa te " pocaiesti in ale carnii " ca ai auzit tu ca e rau pentru sanatate.
Stramosii nostri au folosit carnea la fel ca si noi, si stiu persoane care au rude ce au atins si 100+ ani.Mananca in fiecare zi mese normale cu carne, vegetale si nu au nici pe dracu.Daca ar fi cum spui tu, peste 10 miliarde de oameni ar fi morti cu vremea nevenita.

In concluzie : Nu carnea ne omoara, nu carnea ne imbolnaveste.Nu spun ca nu este un factor in ideea de a micsora sansele la viata.Dar sa ne gandim ca respiram un aer poluat 99%, inhalam substante din jurul nostru pe care nu ni le dorim de cele mai multe ori ( ex tutun ).Sa nu mai spun si despre clima care este si ea un factor major ( azi sunt 30 de grade mare caldura, maine 5 grade cu ploi si vanturi de 90 km/h ).Chiar si plantele cultivate sunt daunatoare pentru ca agricultorii grabesc procesul de crestere si nu se gandesc ca ne pun viata in pericol.Si sunt si alte motive pentru care pot sa explic de ce topicul asta nu isi are niciun scop informativ.Dupa parerea mea, partea asta cu discursurile sunt exact ca si predicatorii pocaitilor, acei predicatori care vorbesc despre adevaratul dumnezeu, ce bine e sa cantam si sa dansam dar sa donam un apartament la fratie.

Cheers!
WWW.TECTONICPX.COM [ Professional Web Design Services ]
User avatar
Kryme
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1922
Joined: 31 Dec 2008, 12:45
Detinator Steam: Da
SteamID: PM si il dau.
Reputatie: Ban 1 luna
Ban 2 luni
Location: Zalău
Has thanked: 132 times
Been thanked: 69 times

07 Jun 2019, 10:49

O tampenie ,crezi ca lumea nu stie ce-i bine si ce nu ?
Crezi ca tu ai descoperit roata Laur ? :)))
Fiecare dintre noi alege ceea ce face pentru ca pana la urma o viata avem si o traim cum vrem noi nu cum zic altii.
Daca te iei dupa toata cacaturile ajungi sa nu mananci nimic si sa nu bei nimic.
Ma asteptam mai mult de la marele administrator ixtrimcs.
O zi buna.
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

07 Jun 2019, 16:19

Noi ca specie am evoluat astfel încât să putem mânca orice. Avem trăsături fizice de ierbivori, precum dinții dar și de carnivori, ochii în față. Și în plus putem digera orice fel de mâncare, dai la vacă carne și se strică în ea că nu produce enzime care să digere carne.

Când ești adult poți să mănânci ce vrei, ce crezi tu că este mai bine. Problema e că sunt unii părinți care își forțează copii de mici să fie vegetarieni, dar copiii au nevoie de proteine și grăsimi să se dezvolte normal...
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

08 Jun 2019, 00:21

Orice produs de pe raft cumparat are otrava
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

08 Jun 2019, 08:14

sergiu4995 wrote:
08 Jun 2019, 00:21
Orice produs de pe raft cumparat are otrava
Cu un adevar nu chiar in totalitate adevarat, asa este.
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

08 Jun 2019, 10:14

Felicitari @LaureXtream pentru acest topic!
Multe proteine care sunt gasite in carne se gasesc si-n ciuperci!
Nu o dau pe credinta, dar sunt multi calugari care n-au mancat carne doar legume etc... si au ajuns la 80-90 ani... cand noi de la 50 de ani ne ducem!
Image
User avatar
LondoN eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2755
Joined: 10 Oct 2014, 06:21
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/london_extreamcs
Reputatie: Fost scripter eXtreamCS
Fost moderator ajutator
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Roman, Neamț
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

08 Jun 2019, 11:06

Daca este sa ma iau dupa acest mit toti oamenii ar fii putin subnutriti dupa parerea mea, deoarece, plantele nu pot oferi aportul de proteine atat de ridicat cum o face carnea. Practic ajungi sa nu te mai dezvolti deloc.
Am studiat si eu putin nutritia, practic raportul carne-plante este bun deoarece din carne poti prelua proteine, grasimi (fie bune sau rele) iar din plante preiei vitamine si totodata te ajuta la detoxifierea corpului eliminand grasimile rele.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

08 Jun 2019, 11:29

Intrebare pentru astia de mancati doar frunze.... vi se mai scoala?

Cititi despre bucataria japoneza sau de ce nu vietnameza, cheia este cum imbini alimentele si cum le prepari.
Intr-adevar omul a mancat frunze la inceput, insa intre timp (foarte mult timp daca stam sa ne gandim) organismul s-a adaptat si a evoluat si o va face in continuare, este in ADN-ul nostru si al tuturor animalelor. Poate este adevarat ca in momentul de fata nu este la nivelul in care poate fi doar carnivor, insa sa elimini carnea este absurd.

Nu mai dati exemplu ciupercile, este pe departe inlocuitorul carnii. 1kg de ciuperci are undeva la 20g de proteina. Prin comparatie 1 ou are 6g, 100g de Soia, linte, sau mazare are 25g de proteina.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information