Carnea te imbolnaveste

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

08 Jun 2019, 14:12

mariuss615 wrote:
08 Jun 2019, 11:29
Intrebare pentru astia de mancati doar frunze.... vi se mai scoala?

Cititi despre bucataria japoneza sau de ce nu vietnameza, cheia este cum imbini alimentele si cum le prepari.
Intr-adevar omul a mancat frunze la inceput, insa intre timp (foarte mult timp daca stam sa ne gandim) organismul s-a adaptat si a evoluat si o va face in continuare, este in ADN-ul nostru si al tuturor animalelor. Poate este adevarat ca in momentul de fata nu este la nivelul in care poate fi doar carnivor, insa sa elimini carnea este absurd.

Nu mai dati exemplu ciupercile, este pe departe inlocuitorul carnii. 1kg de ciuperci are undeva la 20g de proteina. Prin comparatie 1 ou are 6g, 100g de Soia, linte, sau mazare are 25g de proteina.
La ciuperci parca erau 2g per 100g de ciuperci.
Ce sa zic, sa bage in ei 10kg de ciuperci sa aiba proteine, si mult succes :hand_over_mouth:
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
RoyalServer 2
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

08 Jun 2019, 15:06

Laur, vitamina B12 din ce iti iei daca mananci doar fructe si legume ?
User avatar
Ramb00
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 966
Joined: 12 Feb 2014, 17:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Nume anterior: Claudiu123
Location: Calarasi
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

09 Jun 2019, 16:13

Check this out!

Image
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

10 Jun 2019, 12:19

mariuss615 wrote:
08 Jun 2019, 11:29
Intrebare pentru astia de mancati doar frunze.... vi se mai scoala?

Cititi despre bucataria japoneza sau de ce nu vietnameza, cheia este cum imbini alimentele si cum le prepari.
Intr-adevar omul a mancat frunze la inceput, insa intre timp (foarte mult timp daca stam sa ne gandim) organismul s-a adaptat si a evoluat si o va face in continuare, este in ADN-ul nostru si al tuturor animalelor. Poate este adevarat ca in momentul de fata nu este la nivelul in care poate fi doar carnivor, insa sa elimini carnea este absurd.

Nu mai dati exemplu ciupercile, este pe departe inlocuitorul carnii. 1kg de ciuperci are undeva la 20g de proteina. Prin comparatie 1 ou are 6g, 100g de Soia, linte, sau mazare are 25g de proteina.
https://bonduelle.ro/articol/stii-cate- ... -afla-aici#

Astia se cred vaci :boundlessly_laughing:
Image
saunu
Membru nou
Membru nou
Posts: 1
Joined: 10 Jun 2019, 22:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time

10 Jun 2019, 23:26

Salut,

Mi-am facut cont doar ca sa dau reply aici, desi nu imi sta in fire sa ma bag in conversatii degeaba. Laur, eu cred ca esti baiat destept, dar sunt surprins ca iei in considerare tot felul de teorii slobozite de tot felul de semidocti pe net. Un stil de viata vegan, vegetarian, raw vegan etc nu este normal si o sa iti explic logic, structurat de ce. Nu incerc sa te conving pe tine, dar cred ca este bine ca tinerii de umbla pe aici sa poata selecta si citi mai multe opinii.

Pentru inceput, hai sa ne intoarcem un pic catre istoria noastra, ca specie, la Homo erectus (o sa las linkuri pentru mai multe lucruri, ca e bine sa aprofundam). Primul dintre oameni care a stat in picioare, care a alergat biped. Un pas important, ar zice orice om de stiinta, fie el antropolog sau de alta natura. Hai sa intelegem si de ce: ca indivit care sta in patru labe si se foloseste si de maini pentru deplasare, este clar ca pozitia nu permite un camp vizual largit si pe langa asta, deplasarea cvadupedra in cazul speciei noastre a insemnat din punctul de vedere al vitezei si mobilitatii un dezavantaj. Dezvoltandu-ne spre bipedism, a aparut o noua componenta care a facut diferenta in cazul supravietuirii si evoluarii speciei noastre. Ne-am putut folosi mainile pentru altceva in afara de mers. Am putut sa "fabricam" arme, unelte care ne-au ajutat si facut viata mai usoara, am reusit sa stapanim focul si sa folosim limbajul semnelor.. Acum, hai sa incercam sa vedem de ce sunt lucrurile enumerate (si nu numai) foarte importante dpdv al evolutiei noastre si sa intelegem daca suntem carnivori, ierbivori sau omnivori. Lucrurile, privite in ansamblu chiar si de un ochi neavizat sunt relativ simple. Odata cu bipedismul si aparitia uneltelor si armelor cu un grad de sofisticare din ce in ce mai ridicat, am reusit nu numai sa ne aparam pesterile si teritoriile, dar si sa vanam. Genetic, asta nu s-a intamplat in urma cu foarte mult timp, dar cu suficient timp in urma in asa fel incat sa ramana scris in codul omului modern (Homo sapiens - din latina, tradus "omul intelept" ). Si asta probabil o sa te duca pe tine, un adept al teoriei veganismului, catre intrebarea "Dar toate astea nu s-ar fi putut realiza fara carne?". Si o sa iti raspund simplu: NU!. Iata si de ce, scurt, ca sa nu plictisim lumea. Carnea din vanat si mai apoi produsa domestic, prin agricultura asigura pentru stramosii nostri un lucru de mare importanta, un lucru care a permis dezvoltarea creierului de-o natura nemaintalnita. Carnea, prin aportul mare caloric i-a permis omului vechi sa fie satul, l-a fortat sa dezvolte un limbaj - nu ca sa socializeze, ci ca sa coordoneze vanatoarea / si ghici ce, mancatul si culesul de ierburi nu trebuie coordonat prin limbaj, ca e relativ simplu -, i-a oferit siguranta si statut in trib si l-a trimis catre protocivilizatie si civilizatia de acum. Suntem oamenii care suntem pentru ca am mancat carne. Logic si fara drept de apel.

Intrebarea ar fi, mai are nevoie omul modern de carne? Da, dar nu neaparat din aceleasi motive pentru care homo erectus avea nevoie de ea. Avem nevoie de carne pentru ca genetic am fost programati sa mancam si carne, iar geneticul nu se schimba peste noapte de astazi sau de acum o saptamana cand am decis eu sau cand a decis Laur ca nu mai mananca produse de origine animala. O sa mai mancam carne in viitor? Poate da, poate nu, dar asta inseamna ca specia noastra sa supravietuiasca destul de mult in viitor si asta e o cu totul o alta discutie (daca avem interesati pe aici, puteti citi despre o ecuatie PUR orientativa si TEORETICA in legatura cu probabilitatea de a contacta viata extraterestra din interiorul galaxiei noastre, ecuatia unde este cuprinsa si estimarea ciclului de viata al unei civilizatii tehnologice. CLICK AICI).

Ca incheiere, am fost si suntem momentan omnivori si am evoluat asa. Genetic suntem inca apropiati de primii oameni bipezi, carnivori si trebuie sa mai treaca mult, mult timp ca sa putem observa schimbari genetice in ADNul nostru.
csionutz98
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 488
Joined: 26 Sep 2014, 13:29
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time

27 Nov 2019, 13:49

kiarfuzzy wrote:
07 Jun 2019, 16:19
Noi ca specie am evoluat astfel încât să putem mânca orice. Avem trăsături fizice de ierbivori, precum dinții dar și de carnivori, ochii în față. Și în plus putem digera orice fel de mâncare, dai la vacă carne și se strică în ea că nu produce enzime care să digere carne.

Când ești adult poți să mănânci ce vrei, ce crezi tu că este mai bine. Problema e că sunt unii părinți care își forțează copii de mici să fie vegetarieni, dar copiii au nevoie de proteine și grăsimi să se dezvolte normal...
IN SECOLUL 21 INCA MAI CREZI IN PROSTIA AIA DE EVOLUTIA:))? A FOST IN VOGA ACUM 150 DE ANI, INTR-O LUME FARA TEHNLOGIE, INTR-O LUME PLINA DE ATEISM, IN CARE OMUL ERA CONSIDERAT DOAR MATERIE....:))) CINE A GHIDAT OCHII SA SE AMPLASEZE IN FATA? O INTREBARE LA CEEA CE AI SPUS TU ACOLO...FII SERIOS...TOATA EVOLUTIA E LIPSITA DE SENS, CAT DESPRE ALIMENTELE PE CARE LE CONSUMAM, INTR-ADEVAR LAUR ARE DREPTATE PRIN ACESTA POSTARE, MANCATI CAT MAI MULTE LEGUME SI FRUCTE PENTRU O VIATA SANATOASA....STUDIILE DEMONSTREAZA CA ACEST ALIMENT NUMIT CARNEA, ITI DIMINUEAZA DURATA VIETII...... TE POTI DEZVOLTA NORMAL SI DIN LEGUME SI FRUCTE..... :)) TERMINATI CU PROSTIILE.....
User avatar
MASTER ~
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3651
Joined: 05 Nov 2007, 01:25
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Restrictie moderator
Has thanked: 7 times
Been thanked: 19 times

27 Nov 2019, 15:47

csionutz98 wrote:
27 Nov 2019, 15:45
MASTER ~ wrote:
27 Nov 2019, 15:27
-coLd- wrote:
27 Nov 2019, 15:10


daca ti le bagi in palme ca Isus poate devii Sfantul Romaniei ce zici ? zic si eu ,,
asta fac des coi, esti nebun?
" @MASTER ~ Utilizator neserios (tepar) " - incerci sa salvezi si ultimii sobolani pe care i ai prin preajma casei de la moarte? te-ai apucat sa dai tepe pe extreamcs?
dau și tepe dau si mui3 la prosti ca tine, de ce intrebi?
csionutz98
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 488
Joined: 26 Sep 2014, 13:29
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time

27 Nov 2019, 15:53

MASTER ~ wrote:
27 Nov 2019, 15:47
csionutz98 wrote:
27 Nov 2019, 15:45
MASTER ~ wrote:
27 Nov 2019, 15:27


asta fac des coi, esti nebun?
" @MASTER ~ Utilizator neserios (tepar) " - incerci sa salvezi si ultimii sobolani pe care i ai prin preajma casei de la moarte? te-ai apucat sa dai tepe pe extreamcs?
dau și tepe dau si mui3 la prosti ca tine, de ce intrebi?
https://www.medlife.ro/articole-medical ... nsuri.html : citesti aici varuleee sa vezi ce scrieee, daca mananci o data pe luna n ai nicio sansaaaaa :)))
ahahahhahahahahahahhahahahahhaha
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

28 Nov 2019, 12:21

Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot], Facebook [Bot] and 477 guests