Carrier IQ: spionul din Android

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

01 Dec 2011, 23:49

Nu cred...companiile care produc telefoanele nu prea au nici o vina...si nici google.
Aplicatia nu este instalata de cei de la Samsung de exemplu , sau de google , ci de firma de telefonia mobila , cu care ai semnat un contract si de la care ai cumparat telefonul.Pentru ca la ei se duc informatiile pe care aplicatia le culege.

Cum in romania inca sunt destui care folosesc cartele prepay , fara contract...iar telefoanele nu sunt branduite...ori furnizorii nostri de telefonie mobila nu sunt "bagati" in treaba asta , nu cred ca trebuie sa ne facem griji

Insa povestea e reala , aplicatia e reala , doar ca in mare parte este folosita doar pe telefoanele branduite de firmele din SUA pe care le-am spus intr-un post mai sus...

Cam asa ceva am dedus eu din cate am citit ...

PS: cei care au custom rom-uri instalate...care sunt bazate pe cyanogenmod , nu aveti aceasta aplicatie
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
RoyalServer 2
User avatar
Lica'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1443
Joined: 11 May 2011, 13:02
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 78 times
Been thanked: 99 times

02 Dec 2011, 00:18

Nimci surprinzator ....
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

02 Dec 2011, 18:07

Android nu e cu nimic de vina, puneti-va pe telefon o varianta optimizata din punct de vedere al securitatii ca sa vedeti toate procesele, chiar si pe cele de sistem si inchideti-le.
E normal sa existe virusi si etc.

Oricum nu sunteti deloc in siguranta pe o retea WiFI sau 3G, pentru a fi in siguranta trebuie sa va setati un VPN la telefon prin care sa accesati internetul, ceea ce necesita un server dedicat. Fara o retea privata nu va recomand sa va logati de pe un telefon pe site-uri unde puneti date personale.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot], Google [Bot] and 733 guests