Casti muzica si gaming

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
ceferistul
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 575
Joined: 08 Nov 2008, 15:08
Detinator Steam: Da
CS Status: fragar si rankist... a, si pandar!
Detinator server CS: Nu
SteamID: ceferistu
Location: Bacau, Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 49 times

19 Feb 2015, 23:22

impedanta nu cred ca are importanta decat pentru munca de studio, cred ca ar trebui sa cauti fidelitate si un echilibru bun joase/inalte
Image

"Să fie bine ca să nu fie rău" - G. Hagi
RoyalServer
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

20 Feb 2015, 07:13

http://www.altex.ro/casti-gaming-asus-v ... egru,dacai ai bani,daca nu,alege o pereche de casti de la Razer.
User avatar
Imperius
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 327
Joined: 02 Feb 2014, 13:50
Detinator Steam: Da
Location: Braila
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

20 Feb 2015, 13:21

Am vazu acum pe saitul altex aceste 2 modele http://www.altex.ro/casti-sony-mdr-v55b-negru si http://www.altex.ro/casti-sony-mdr-zx610apb-negru , par ok. O sa merg maine la magazin si daca le au le testez.

De la Razer nu imi place cum arata....+ ca nu imi trebuie microfon, am deja.
Image
User avatar
ceferistul
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 575
Joined: 08 Nov 2008, 15:08
Detinator Steam: Da
CS Status: fragar si rankist... a, si pandar!
Detinator server CS: Nu
SteamID: ceferistu
Location: Bacau, Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 49 times

20 Feb 2015, 13:42

iti mai dau un sfat: in timp cauta sa iti iei si o placa de sunet ca sa iti puna in valoare castile. recomandare personala: soundblaster
Image

"Să fie bine ca să nu fie rău" - G. Hagi
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Feb 2015, 15:13

Daca vrei casti de calitate du-te pe Sennheiser (sunt cei mai ieftini cu calitate germana) si o placa de sunet buna ori externa ori interna. (peste 100 de lei)
La telefon nu ai cum sa pui o casca asa mare si sa se auda bine (cu exceptia unui HTC cu amplificator special sau unui telefon cu amplificator Yamaha), adica se va auzi incet, iti trebuie un amplificator de buzunar pentru asemenea casti.

Daca te duci pe profesional/semi vezi orice de la FiiO, daca iti trebuie cea mai ieftina placa de sunet externa buna vezi Behringer UCA202, daca vrei cel mai ieftin amplificator cu DAC vezi FiiO E10K. (sunt si mai noi, cauta pe net, in general nu dai gresi cu FiiO si lucruri cu review-uri bune)

Alternativ iti poti face propriul amplificator de buzunar CMoy daca vrei sa te apuci de electronica. Un amplificator extrem de bun se poate face cu opamp-uri NE5532 la un pret de nimic, problema e cu sursa, adica ori vrei baterii litiu-ion ori baterii de 9V. NE5532 e un cip foarte ieftin (poti sa iei si cel mai bun OPA/Burr-Brown la 10$ pe cip care ceva mai bun dar ai nevoie de 4), componentele pe langa te duc inca pe la 50 de lei/canal dar pentru ziua de azi consuma mult curent si fara baterii bune ai probleme. (o baterie de 2000mAh te tine ~10 ore)

Castile profesionale iti depasesc cu mult bugetul, gen Audio-Tehnica, Technics, Beyerdynamic, Bose, V-Moda.
User avatar
Imperius
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 327
Joined: 02 Feb 2014, 13:50
Detinator Steam: Da
Location: Braila
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

20 Feb 2015, 18:25

IsTI37 wrote:Daca vrei casti de calitate du-te pe Sennheiser (sunt cei mai ieftini cu calitate germana) si o placa de sunet buna ori externa ori interna. (peste 100 de lei)
La telefon nu ai cum sa pui o casca asa mare si sa se auda bine (cu exceptia unui HTC cu amplificator special sau unui telefon cu amplificator Yamaha), adica se va auzi incet, iti trebuie un amplificator de buzunar pentru asemenea casti.

Daca te duci pe profesional/semi vezi orice de la FiiO, daca iti trebuie cea mai ieftina placa de sunet externa buna vezi Behringer UCA202, daca vrei cel mai ieftin amplificator cu DAC vezi FiiO E10K. (sunt si mai noi, cauta pe net, in general nu dai gresi cu FiiO si lucruri cu review-uri bune)

Alternativ iti poti face propriul amplificator de buzunar CMoy daca vrei sa te apuci de electronica. Un amplificator extrem de bun se poate face cu opamp-uri NE5532 la un pret de nimic, problema e cu sursa, adica ori vrei baterii litiu-ion ori baterii de 9V. NE5532 e un cip foarte ieftin (poti sa iei si cel mai bun OPA/Burr-Brown la 10$ pe cip care ceva mai bun dar ai nevoie de 4), componentele pe langa te duc inca pe la 50 de lei/canal dar pentru ziua de azi consuma mult curent si fara baterii bune ai probleme. (o baterie de 2000mAh te tine ~10 ore)

Castile profesionale iti depasesc cu mult bugetul, gen Audio-Tehnica, Technics, Beyerdynamic, Bose, V-Moda.
Thx pentru ideea cu amplificatorul....poate o sa il incerc sa il fac la anu ca tot o sa am curs de electronica la facultate :gusta Pana atunci ma multumesc cu ce are telefonul in el.
O sa merg prin altex sa vad daca au acolo casti Sennheiser si Sony si sa le testez.
Am cam 300 de lei de dat.
Image
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

21 Feb 2015, 12:56

Eu unul nu as cumpara castile puse in comparatia ta. Mi se par foarte scumpe si nu sunt nici foarte aspectuoase.
In locul tau, as cumpara astea pentru pc (jocuri si ascultat muzica): http://www.altex.ro/casti-gaming-zalman ... 200-stereo. Le am si eu si sunt foarte bune pentru pretul lor in jocuri si muzica se aude destul de bine.
Si pentru telefon mi-as cumpara o pereche de casti wireless. Cele mai atragatoare sunt: http://www.altex.ro/casti-bluetooth-pre ... -alb-verde.
Per total as iesi mai ieftin decat ce ai pus tu si sunt si 2 perechi de casti. Despre ce ai pus tu nu stiu ce parere sa imi fac, pe mine unul nu ma atrag.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot] and 412 guests