Cat costa o licenta de radio FM ??

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
YaNy
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 9
Joined: 15 Sep 2007, 11:33
Detinator Steam: Nu
Contact:

02 Nov 2007, 19:44

Am tot ce-mi trebuie pentru un radio FM dar nu stiu de unde sa iau licenta si cat costa !

Care stie, sa-mi zica si mie ! :)
Nici pe Google nu gasesc!
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

02 Nov 2007, 21:19

Pai s-o luam pe rand:
1. Pentru emisie on-line nu ai nevoie de nici un fel de autorizatie. O poti face oricand vrei chiar de la tine de acasa.
2. Despre licenta FM in Bucuresti ti-am mai explicat ca e IMPOSIBIL sa o obtii daca nu o cumperi de la un radio deja existent. Poti astepta cativa ani pana cand se va da drumul la transmisia digitala terestra pentru radio (exista deja in Bucuresti, dar inca e la stadiul experimental). Cand acest tip de transmisie va fi accesibila in toata tara te vei putea gandi si la acoperire nationala.
3. Pentru ca sa iti deschizi un SRL iti trebuiesc cam 600 RON cu tot ce implica (200 RON capital social + tot felul de aprobari, taxe, etc).
Daca vrei sa creezi un brand si sa il protejezi trebuie sa il inregistrezi la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci (OSIM), dar nu am idee cat costa treaba asta.
(softpedia - *Victor*)

Nu licenta te costa ci autorizatia in primul rand , licenta se da pe baza unei cereri dupa ce ai facut proiectul de infrastructura pentru transmisie radiofonica . Si iti trebuie avize,proiecte, multi bani si o sa ia un an pana fac proiectul si pana dau avizul ca suntem in romania si spaga nu face rau nimanui . Transmisia fm se realizeaza doar de associatia nationala pentru radiodifuziune asa ca nu iti trebuie echipament dar trebuie sa platesti pe luna o anumita suma ...

De exemplu un mic sumar al preturilor :

- 600 lei pentru deschiderea firmei
- 20 lei pentru inregistrarea brandului
- 20000 lei pentru realizarea proiectului de infrastructura si avize
- 1000 lei pentru spagi pentru grabirea autorizatiilor si pentru primirea licentei
- 1000 lei pentru asigurarea conexiunii intre statia de mixaj si turnul de radiodifuziune.

TOTAL :
22620 ron

Daca ai banii necesari poate faci ceva , dar vezi ca poate unde locuiesti nu mai este banda libera ...
Cam atata
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 402 guests