Cat costa o reclama la TV?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

buzucan
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 37
Joined: 08 Jun 2007, 00:55
Detinator Steam: Da
CS Status: join pub.eurocs.ro
Detinator server CS: pub.eurocs.ro
Location: Ploieşti
Been thanked: 2 times
Contact:

14 Dec 2016, 07:26

E greu de estimat. Pe locale sunt prețuri de la 1E pe secunda, pe naționale vorbim de mii de euro. Contează trustul, agenția, audiența.
Scriu pe blog zilnic pe aici si postez aberații pe chestiiutile.com! Câteodată, mai citesc ce se zice pe aici.
RoyalServer
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

14 Dec 2016, 12:31

Am înțeles, nu banii ar fi problema neapărat, dar trebuie contactați pe mail sau cum se face? Ca pe mail am mai încercat odată la ProTv sa ii caut dar nu a răspuns nimeni (de vreo 2 ani) :))
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

14 Dec 2016, 15:28

zark wrote:Am înțeles, nu banii ar fi problema neapărat, dar trebuie contactați pe mail sau cum se face? Ca pe mail am mai încercat odată la ProTv sa ii caut dar nu a răspuns nimeni (de vreo 2 ani) :))
Trebuie sa contactezi o firma autorizata care se ocupa cu advertising-ul pe TV. Nu contactezi direct posturile de televiziune.
Te lauzi ca vrei sa cumperi reclama pe TV si nici macar asta nu stii? Salpa
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

14 Dec 2016, 23:22

gloryous wrote:
zark wrote:Am înțeles, nu banii ar fi problema neapărat, dar trebuie contactați pe mail sau cum se face? Ca pe mail am mai încercat odată la ProTv sa ii caut dar nu a răspuns nimeni (de vreo 2 ani) :))
Trebuie sa contactezi o firma autorizata care se ocupa cu advertising-ul pe TV. Nu contactezi direct posturile de televiziune.
Te lauzi ca vrei sa cumperi reclama pe TV si nici macar asta nu stii? Salpa
Nu ma laud cu nimic. Felul tău de exprimare arata cu exactitate cărei categorii de vârstă aparții, însă nu voi dezvălui asa ceva aici pentru a nu te face de râs. Eu am întrebat pentru ca nu sunt atotștiutor, nici eu nici nimeni. Dacă în familia ta ai învățat ca atunci când un om pune o întrebare trebuie să te iei de el nu e vina mea. Daca părinții tăi se luau unul de altul este normal ca tu sa înveți sa faci același lucru.

Respectele mele. OSU!
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

15 Dec 2016, 15:54

zark wrote:
gloryous wrote:
zark wrote:Am înțeles, nu banii ar fi problema neapărat, dar trebuie contactați pe mail sau cum se face? Ca pe mail am mai încercat odată la ProTv sa ii caut dar nu a răspuns nimeni (de vreo 2 ani) :))
Trebuie sa contactezi o firma autorizata care se ocupa cu advertising-ul pe TV. Nu contactezi direct posturile de televiziune.
Te lauzi ca vrei sa cumperi reclama pe TV si nici macar asta nu stii? Salpa
Nu ma laud cu nimic. Felul tău de exprimare arata cu exactitate cărei categorii de vârstă aparții, însă nu voi dezvălui asa ceva aici pentru a nu te face de râs. Eu am întrebat pentru ca nu sunt atotștiutor, nici eu nici nimeni. Dacă în familia ta ai învățat ca atunci când un om pune o întrebare trebuie să te iei de el nu e vina mea. Daca părinții tăi se luau unul de altul este normal ca tu sa înveți sa faci același lucru.

Respectele mele. OSU!
Am 18 ani, dupa cum scrie si pe profil. Nu te cunosc si nici nu cred ca mi-as dori asta avand in vedere ca tragi concluzii despre persoane fara sa le cunosti. Te-ai "laudat" indirect prin toate reply-urile date de tine mai sus. De ce nu poti sa fii un om normal si DOAR sa intrebi despre pretul publicitatii? Fara sa te mai faci cocos pe ocolite.
Asadar, daca doresti sa cumperi publicitate pe TV nu postezi pe extreamcs, ci contactezi o firma specializata de advertising pe TV, fiindca nu este doar una. Ei te pot lamuri privind TOTUL, nu noi! Noi ne dam cu parerea.
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

15 Dec 2016, 18:58

gloryous wrote:
zark wrote:
gloryous wrote: Trebuie sa contactezi o firma autorizata care se ocupa cu advertising-ul pe TV. Nu contactezi direct posturile de televiziune.
Te lauzi ca vrei sa cumperi reclama pe TV si nici macar asta nu stii? Salpa
Nu ma laud cu nimic. Felul tău de exprimare arata cu exactitate cărei categorii de vârstă aparții, însă nu voi dezvălui asa ceva aici pentru a nu te face de râs. Eu am întrebat pentru ca nu sunt atotștiutor, nici eu nici nimeni. Dacă în familia ta ai învățat ca atunci când un om pune o întrebare trebuie să te iei de el nu e vina mea. Daca părinții tăi se luau unul de altul este normal ca tu sa înveți sa faci același lucru.

Respectele mele. OSU!
Am 18 ani, dupa cum scrie si pe profil. Nu te cunosc si nici nu cred ca mi-as dori asta avand in vedere ca tragi concluzii despre persoane fara sa le cunosti. Te-ai "laudat" indirect prin toate reply-urile date de tine mai sus. De ce nu poti sa fii un om normal si DOAR sa intrebi despre pretul publicitatii? Fara sa te mai faci cocos pe ocolite.
Asadar, daca doresti sa cumperi publicitate pe TV nu postezi pe extreamcs, ci contactezi o firma specializata de advertising pe TV, fiindca nu este doar una. Ei te pot lamuri privind TOTUL, nu noi! Noi ne dam cu parerea.
Se pare ca nu ai înțeles. Cu ce ma ajuta dacă întreb prețul unui produs dacă nu știu să-l cumpăr? Eu am vrut doar sa întreb cum se cumpără o astfel de reclama, nu cât costa. Nu am vrut sa ma laud cu nimic, nici nu vreau. Situația financiara a unui om nu e motiv de lauda. Îți vei da seama de asta când vei lucra pentru fiecare bănuț și vei ajunge la concluzia ca oricine poate dacă vrea. Mulțumesc.
User avatar
eu.Blizz
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 806
Joined: 03 Jul 2016, 20:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: #
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Unban achitat (x2)
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Dec 2016, 20:52

zark wrote:
gloryous wrote:
zark wrote:
Nu ma laud cu nimic. Felul tău de exprimare arata cu exactitate cărei categorii de vârstă aparții, însă nu voi dezvălui asa ceva aici pentru a nu te face de râs. Eu am întrebat pentru ca nu sunt atotștiutor, nici eu nici nimeni. Dacă în familia ta ai învățat ca atunci când un om pune o întrebare trebuie să te iei de el nu e vina mea. Daca părinții tăi se luau unul de altul este normal ca tu sa înveți sa faci același lucru.

Respectele mele. OSU!
Am 18 ani, dupa cum scrie si pe profil. Nu te cunosc si nici nu cred ca mi-as dori asta avand in vedere ca tragi concluzii despre persoane fara sa le cunosti. Te-ai "laudat" indirect prin toate reply-urile date de tine mai sus. De ce nu poti sa fii un om normal si DOAR sa intrebi despre pretul publicitatii? Fara sa te mai faci cocos pe ocolite.
Asadar, daca doresti sa cumperi publicitate pe TV nu postezi pe extreamcs, ci contactezi o firma specializata de advertising pe TV, fiindca nu este doar una. Ei te pot lamuri privind TOTUL, nu noi! Noi ne dam cu parerea.
Se pare ca nu ai înțeles. Cu ce ma ajuta dacă întreb prețul unui produs dacă nu știu să-l cumpăr? Eu am vrut doar sa întreb cum se cumpără o astfel de reclama, nu cât costa. Nu am vrut sa ma laud cu nimic, nici nu vreau. Situația financiara a unui om nu e motiv de lauda. Îți vei da seama de asta când vei lucra pentru fiecare bănuț și vei ajunge la concluzia ca oricine poate dacă vrea. Mulțumesc.
Titlul spune alt ceva "
Cat costa o reclama la TV?"

:doge:
CioKynezu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 81
Joined: 08 Oct 2016, 13:07
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: VIP.B-ZONE.RO
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Dec 2016, 21:10

Esti total || cu subiectu asta, intrebare era cat costa o reclama la TV, nu ca vreau sa imi fac reclama la servere la TV.
La ce reputatie ai copile, te cred.
Ai invatat si tu ceva din atata "Tepurie" care ai dat-o?
Sau maine, poimaine, te vad pe la Jhilava?
Image
User avatar
Lucian.[]
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 230
Joined: 16 Sep 2016, 15:51
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Dec 2016, 22:04

CioKynezu wrote:
Esti total || cu subiectu asta, intrebare era cat costa o reclama la TV, nu ca vreau sa imi fac reclama la servere la TV.
La ce reputatie ai copile, te cred.
Ai invatat si tu ceva din atata "Tepurie" care ai dat-o?
Sau maine, poimaine, te vad pe la Jhilava?
traducere?
User avatar
MMDJ.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 336
Joined: 29 Aug 2014, 21:52
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Giurgiu

16 Dec 2016, 10:21

Code: Select all

Okay, fii pe faza:
Se mai pot cumpara spot-uri de 30 de secunde, si costul lor variaza... poti plati per regiune de exemplu: PROTV Timisoara, 30 de sec la Happy Hour este aprox 300-400 RON (!).
La Esca pe national este aprox 4000 EUR (maxim).
Toate preturile sunt negociabile la SANGE! Daca ajungi sa cumperi pe urmatoarele 3-6 luni, cu 5-10 aparitii pe zi, ajungi simtitor la alte sume.
Acum, tu esti Vodka Gunless si vrei reclama pe TOATE posturile, pentru a-ti creste market share-ul. Aici intervin agentiile de publicitate. Ele au deja contacte la toate televiziunile si iti vor negocia un contract cu fiecare. De fapt, tu platesti agentia si e treaba lor sa iti puna reclama pe Skype, pe YouTube, pe History si pe AXN, alaturi de Antena 3 si PROTV.
Asta este daca esti taran.
Daca esti destept, vei cumpara PUNCTE DE RATING si nu spot-uri de 30 de secunde.
Televiziunea se discuta in rating, iar punctele de rating se impart la populatia totala a tarii si la populatia care se uita in ACEL MOMENT la TV. Pe baza market research de la Nielsen. (nu de la UPC, RDS sau cifre REALE ci de la mediabox KANTAR, pe care tu NU il ai acasa... link: http://www.arma.org.ro/admin/uploads/assets/f6f4691f4571ccea8d71.pdf).
Acum, daca tu vrei reclama ta sa fie vazuta de X numar de oameni, vei plati PUNCTE DE RATING pentru a fii sigur ca este vazuta de cineva. Platesti tu spot-uri de 30 de sec cate vrei pe Antena 3, dar doar 300.000 il vad. Asa, nu platesti numarul de spot-uri ci PUNCTELE DE AUDIENTA...
Stabilesti un buget de 100.000 euro si spui ca vrei X puncte de audienta. Si gata. Nu mai e treaba ta (daca nu vrei) ce si cum. In prezent, punctul de rating este 50-100 euro si reprezinta aproximativ 185.000 oameni (link: http://www.arma.org.ro/admin/uploads/assets/b779842db53aad41fcb0.pdf)
GRP (gross rating point)-urile sunt calculate la rating-ul emisiunii x numarul de reclame difuzate. GRP nu e acelasi lucru cu TRP (target rating point)!
Pot intra in detalii, pe baza de studii si cercetare... Adica, cine se uita la Biziday nu se uita la Wowbiz... nu? Poate tu vrei ca cei care se uita la reclama ta sa aibe un anumit venit mediu ... poate vrei anumite rezultate.
Pentru toate astea, iti iei o firma de market study/research si polling. Sau o poate face agentia de publicitate daca e una buna. Iti va spune CAT poate suporta piata... ca deh, nu se vinde DESTULA Vodka incat sa fie loc si de GUNLESS-ul tau la PRODUCTIA ta anuala... adica, daca tu trebuie sa vinzi 1 miliard de hectolitri sa ajungi la BREAK EVEN iar piata din Romania nu iti poate asigura asta... atunci mai bine nu bagi bani. Tot asa aflii ca Vodka Stanleyipkiss are deja 60% din piata si ca locul tau nu poate depasi 35% cu un buget de 100.000. Si atunci mai bine nu faci reclama.
Este o stiinta, costa multi bani, iar in Romania se face ca rahatul. In SUA, se face cu cap.
Sunt mai multe de scris dar m-am plictisit. Enjoy.
Poftim aici.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information