Cersetorii moderni

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

FratziW3AR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 197
Joined: 07 May 2016, 00:32
Detinator Steam: Da
CS Status: "Curtremur"
Fond eXtream: 0
Contact:

11 May 2016, 15:08

Azi am fost la un prieten, la tara, m-a sunat sa vin sa-i schimb un display la un monitor si sa-i repar un PC mai vechi. Mi-am luat liber de la munca si am mers. Am schimbat display'u ala, am inlocuit niste condesatori de pe placa de baza, I-am modificat putin carcasa, astfel incat sa-i incapa trei hard disk-uri, ma rog... Dupa ce am terminat treaba am iesit in curte la el ca era soare, frumos rau afara, stateam la masa, eu beam suc si el fuma si imi povestea ceva. La un moment dat se auzeau niste strigate pe la portile vecinilor "Alo, veniti putin va rog", si pe o parte si pe alta a drumului. Peste vreo doua minute ajunge si la porta tipului, iese mama lui si incepe persoana care o chemase "Doamna daca puteti sa ajutati un copil...", la care mama tipului a reactionat "NU ! Nu va dau nici un ban pentru ca acei bani nu sunt pentru nici un copil. Plecati de la poarta mea sau chem politia". In tot acest timp tanti aia nu s-a oprit nici un moment si a continuat chiar si dupa ce mama prietenului meu I-a spus clar ca nu ii da nici un ban, ba chiar ii arata si niste foi ( ceva rezultate de analize, cred ) si niste poze cu un copil. Parca era programata, vorbea si gesticula, fara sa-i pese de ce avea de zis persoana cu care comunica :| . Mi s-a parut ireala faza, ramasesem blocat ! Timp de vreo 3 minute tipa aia a vorbit incontinuu, incerca sa ne arate nu stiu ce documente de la nu stiu ce spitale, semnaturi, ce avea ea acolo.

Locuiesc in Bucuresti de 4 ani, niciodata nu mi s-a intamplat sa-mi vina astfel de persoane, sa-mi bata la usa si sa-mi ceara bani pentru nu stiu ce caz social. Am cautat pe net informatii despre astfel de persoane si am vazut ca nu sunt nici un fel de fundatie, au fost arestati zeci de practicanti ai ... nici nu stiu cum sa-i spun. Oamenii aia sunt niste escroci, nu ajuta pe nimeni, banii merg in buzunarele lor si ale persoanelor din spatele lor, de la care primesc recuzita (adica pozele, analizele false si ce mai au ei acolo). mi se socant cum autoritatile locale nu iau masuri impotriva lor, ii lasa sa jefuiasca practic acei oameni. Din cate am inteles nu prea sunt pe la orase, merg in zonele rurale pentru ca acolo oamenii sunt mult mai usor de influentat si sensibilizat si am observant ca fac bani seriosi din mizeria asta. O vecina de-a prietenului meu I-a dat tipei 100 de lei, fara sa-i ceara nici o chitanta, nici un act care sa arate unde se duc banii aia, nimic, pur si simplu I-a dat banii si a intrat in curte.

Fundatiile caritabile, care intr-adevar ajuta oamenii, nu merg din casa-n casa pentru bani. Aceste fundatii organizeaza evenimente caritabile la care pot participa doar invitatii sau oricine vrea sa ajute. Banii se doneaza intr-un cont bancar unde banii pot fi urmariti de catre autoritati, nu se baga in buzunarul cuiva. Acele evenimente caritabile sunt promovate prin mass-media sau cu ajutorul retelelor de socializare sau site-uri web, nu prin strigate din poarta-n poarta.

Nu faceti prostia sa le dati bani acestor persoane chiar daca aveti intentia de a ajuta pe cineva, banii aia merg la ei, nu la "cazurile" prezentate.
PC Hardware suport
  • Sfaturi si informatii despre componente PC
  • Modificari ale PC-urilor
  • Ajutor upgrade, tunning si overclock
  • Exemple de PC-uri pentru diferite standarde de folosire
  • Vrei sa ai parte de toate chestiile de mai sus ? Da click nu fi fraier :))
Atentie: In acel topic nu se ofera support pentru probleme hardware ale PC-ului tau, doar se ofera sfaturi si optiuni pentru persoanele care vor sa-si schimbe PC-ul sau componentele acestuia.

"Lasa sa fie bine ca sa nu fie rau !" G. Hagi :gusta
RoyalServer
User avatar
Jorj
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3494
Joined: 13 Aug 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Furien.LsZ.Ro
SteamID: clic_lsz
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (patru luni)
Nume anterior: Clic
Location: Piatra Neamt
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times
Contact:

11 May 2016, 15:42

Mai stiu eu 2 din Piatra Neamt care au aceasi meserie prin autogări. Strâng bani si dupa ii joaca la păcănele.
Intermediez tranzactii cand am chef si timp ! :)

Image
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

11 May 2016, 16:26

E unu care vine de mai multe ori de-a lungul anului scolar in licee si cere bani, face liste si chitante, mereu gaseste cate un copil pe care cica-l ajuta. E plin de d-astia, si multi dintre ei sunt si nesimtiti si te provoaca, spunand ca nu vrei sa ajuti acele persoane.
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

11 May 2016, 16:44

Vlad wrote:E unu care vine de mai multe ori de-a lungul anului scolar in licee si cere bani, face liste si chitante, mereu gaseste cate un copil pe care cica-l ajuta. E plin de d-astia, si multi dintre ei sunt si nesimtiti si te provoaca, spunand ca nu vrei sa ajuti acele persoane.
Aci la mine se cersesc like :gusta :meme :troll
Image
User avatar
hoffaramirtpm
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1301
Joined: 08 May 2016, 15:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Planting the bomb
Reputatie: Nume anterior: Anthalius
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Utilizator neserios (tepar!)
Unban achitat
Fond eXtream: 0
Location: Botosani County
Been thanked: 1 time

11 May 2016, 16:57

MzQ* wrote:
Vlad wrote:E unu care vine de mai multe ori de-a lungul anului scolar in licee si cere bani, face liste si chitante, mereu gaseste cate un copil pe care cica-l ajuta. E plin de d-astia, si multi dintre ei sunt si nesimtiti si te provoaca, spunand ca nu vrei sa ajuti acele persoane.
Aci la mine se cersesc like :gusta :meme :troll
#2016
Mai bine era pe timpul lui Ceauşeşcu, atunci aveai un loc de muncă asigurat şi o casă.
Probabil, puțini ştiau ce este un cerşeştor.
User avatar
Allview.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 08 May 2016, 19:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

11 May 2016, 17:58

Eu stau la sat, si mai mereu vad astefel de persoane...
Si nu e de curand, este de multi ani.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13712
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

11 May 2016, 18:03

Allview. wrote:Eu stau la sat, si mai mereu vad astefel de persoane...
Si nu e de curand, este de multi ani.
Se vede :troll

Se practica de mult timp acest tip de cersetorie, nu este o noutate dar probabil tu ai aflat deabia acum.Ceva de genul este si pe internet unde pretind ca au nu stiu ce boala, fac astia bani pe

Image
Image
User avatar
Madalin
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3247
Joined: 16 Apr 2007, 14:20
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Dependent
Fost super moderator
Location: Bucuresti.
Has thanked: 109 times
Been thanked: 368 times

11 May 2016, 18:48

Se practica de mult timp aceasta meserie, dar ce pot sa zic.. succes celor care o fac ca pr0st nu-i ala care cere, pr0st e ala care da..
ale, ale, ale!
FratziW3AR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 197
Joined: 07 May 2016, 00:32
Detinator Steam: Da
CS Status: "Curtremur"
Fond eXtream: 0
Contact:

11 May 2016, 18:52

Nu-I inteleg pe oamenii aia... De ce ar vrea cineva sa profite de bunatatea altor persoane doar pentru niste bani, bani pe care cat de rapid ii faci la fel de rapid se si duc.

Ar trebui luati de pe strada cum sunt cainii vagabonzi luati de hingheri. Ar trebui sa fie pline puscariile de astfel de specimene, dar sa aiba regim diferit, nu doar sa stea inchisi. Sa fie pusi sa munceasca si in functie de munca prestata sa primeasca hrana, o celula mai buna, colegi de celula mai buni. Daca nu muncesc sa primeasca multe sapunuri foarte alunecoase, in loc de celula sa stea permanent la dusuri si cat mai multi clienti :))
PC Hardware suport
  • Sfaturi si informatii despre componente PC
  • Modificari ale PC-urilor
  • Ajutor upgrade, tunning si overclock
  • Exemple de PC-uri pentru diferite standarde de folosire
  • Vrei sa ai parte de toate chestiile de mai sus ? Da click nu fi fraier :))
Atentie: In acel topic nu se ofera support pentru probleme hardware ale PC-ului tau, doar se ofera sfaturi si optiuni pentru persoanele care vor sa-si schimbe PC-ul sau componentele acestuia.

"Lasa sa fie bine ca sa nu fie rau !" G. Hagi :gusta
User avatar
hoffaramirtpm
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1301
Joined: 08 May 2016, 15:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Planting the bomb
Reputatie: Nume anterior: Anthalius
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Utilizator neserios (tepar!)
Unban achitat
Fond eXtream: 0
Location: Botosani County
Been thanked: 1 time

11 May 2016, 19:02

FratziW3AR wrote:Nu-I inteleg pe oamenii aia... De ce ar vrea cineva sa profite de bunatatea altor persoane doar pentru niste bani, bani pe care cat de rapid ii faci la fel de rapid se si duc.

Ar trebui luati de pe strada cum sunt cainii vagabonzi luati de hingheri. Ar trebui sa fie pline puscariile de astfel de specimene, dar sa aiba regim diferit, nu doar sa stea inchisi. Sa fie pusi sa munceasca si in functie de munca prestata sa primeasca hrana, o celula mai buna, colegi de celula mai buni. Daca nu muncesc sa primeasca multe sapunuri foarte alunecoase, in loc de celula sa stea permanent la dusuri si cat mai multi clienti :))
"Săpunuri foarte alunecoase" :)) Sau date cu vaselină.

Findcă sunt profitori, de asta.
Lenea-i cucoană mare. De ce să munceşti când poți fura?
#2016
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

11 May 2016, 19:08

Oho .. stiu persoane care faceau asta cand aveau nevoie de bani! Apropo, nici fundatiile nu prea ajuta! Stiu pe cineva care a lucrat la o fundatie foarte mare si cunoscuta din Romania si prima oara aveau grija de ei, adica intrau un buzunari banii de care aveau nevoie si restul ii donau, ramaneau foarte putini!
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
TrrrQ
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2594
Joined: 04 Feb 2013, 00:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Restrictie moderator!
Unban achitat (x2)
Fost moderator
Fond eXtream: 8
Has thanked: 135 times
Been thanked: 67 times
Contact:

11 May 2016, 19:11

Acum câțiva ani am cunoscut un tip care s-a ocupat cu așa ceva și ne-a povestit cum acei bani intră în buzunarele celor care pleacă la cerșit pe la uși și a celor care le oferă materiale, documente de prezentare, etc.

Sunt escrocherii.

Nu oferiți bani pentru așa ceva.
Dacă aveți un suflet bun și vreți într-adevăr să ajutați, donați bancar pentru cazuri prezentate la știri / cazuri pe care le cunoașteți personal
Filme Online HD subtitrate fără reclame automate: https://filmeonline-hd.com
Prezentarea site-ului: https://www.youtube.com/watch?v=k4K3tgEkYjw
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information