Chestionar Gazduire

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Care panel va ofera mai multa siguranta si confort in utilizare ?

Poll ended at 14 Jul 2015, 19:18

cPanel / WHM
42
79%
DirectAdmin
7
13%
i-MSCP
0
No votes
ISPManager
0
No votes
Plesk/Parallels
1
2%
Interworks
1
2%
LiveConfig
1
2%
ISPConfig
1
2%
 
Total votes: 53
User avatar
-BlacKodE-
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1193
Joined: 16 Nov 2013, 11:57
Detinator Steam: Da
SteamID: blackode
Reputatie: Fost Super moderator
Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Membru Club eXtreamCS (5 apr - 5 mai - acces in club)
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

15 Jun 2015, 10:09

Am votat cPanel. Sunt obisnuit cu el si mi se pare cel mai confortabil.
RoyalServer 2
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

15 Jun 2015, 10:33

cPanel, dar toate panourile de control sunt usor de utilizat.
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
Traficant De Wi-Fi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1278
Joined: 29 Mar 2015, 22:22
Detinator Steam: Da
SteamID: traficant_de_wifi
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Location: Arad
Been thanked: 14 times
Contact:

15 Jun 2015, 10:45

Clar cPanel !
Discord: lucifer_xro
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

15 Jun 2015, 16:12

Eu recomand cPanel cu Cloudlinux pentru amatorii in gazduire chiar daca e destul de scump.
Daca vrei sa treci la urmatorul nivel iti faci propriul panou cu Openshift/Openstack/Docker.

Gazduirea shared cu cPanel are problemele lui, dar se rezolva cu cloudlinux. Fara cloudlinux iti garantez ca daca nu pe loc, candva o sa iti preia cineva tot serverul si o sa isi salveze fiecare baza de date, fiecare site gazduit la tine. Ramane doar problema cu DNS-ul nedistribuit, dar cu niste vps-uri ieftine prin lume le poti distribui.

Totusi, daca vrei gratuit recomand VestaCP. Este foarte simplu de modificat, practic folosesti un kernel cu docker, iti faci o imagine docker pentru fiecare client cu nginx+apache+php sau ce doreste si rulezi totul prin docker total virtualizat cu fisierele sincronizate (faci un rsync cu nodejs cand se schimba ceva fisier) din folderul lui. Mysql-ul ramane shared (sau shared pe un vps docker). In acest fel ai totul virtualizat, limitat, rapid si sigur gratuit.

Eu lucrez de 2 ani pe un panou foarte elegant ca tehnica de utilizare. Practic incarci orice site si automat iti optimizeaza un vps pe care ruleaza site-ul tau. Singurul dezavantaj e ca fisierele nu se salveaza inapoi daca nu se doreste expres acest lucru din probleme de performanta (I/O limitat la hdd-uri). (practic vps-ul se configureaza dupa fisierele unui site si este reincarcat mereu cand fisierele sunt actualizate dar nu salveaza fisierele incarcate inapoi pe host permanent, aici intra securitatea, adica e imposibil ca un hacker sa iti poata afecta fisierele de baza) Totusi practic daca vps-ul nu moare ti se efectueaza un backup iterativ (pe versiuni si doar la ce s-a schimbat) la fisierele schimbate pe cele de baza la cateva ore. DNS-ul si domeniile fiind administrate printr-un site care se ocupa expres de acest lucru, evitand ddos-ul de DNS la serverele primare. In plus se poate cere absolut orice configuratie pe vps, se pot optimiza valorile in functie de resursele permise.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

15 Jun 2015, 16:51

IsTI37 wrote:Eu recomand cPanel cu Cloudlinux pentru amatorii in gazduire chiar daca e destul de scump.
Daca vrei sa treci la urmatorul nivel iti faci propriul panou cu Openshift/Openstack/Docker.

Gazduirea shared cu cPanel are problemele lui, dar se rezolva cu cloudlinux. Fara cloudlinux iti garantez ca daca nu pe loc, candva o sa iti preia cineva tot serverul si o sa isi salveze fiecare baza de date, fiecare site gazduit la tine. Ramane doar problema cu DNS-ul nedistribuit, dar cu niste vps-uri ieftine prin lume le poti distribui.

Totusi, daca vrei gratuit recomand VestaCP. Este foarte simplu de modificat, practic folosesti un kernel cu docker, iti faci o imagine docker pentru fiecare client cu nginx+apache+php sau ce doreste si rulezi totul prin docker total virtualizat cu fisierele sincronizate (faci un rsync cu nodejs cand se schimba ceva fisier) din folderul lui. Mysql-ul ramane shared (sau shared pe un vps docker). In acest fel ai totul virtualizat, limitat, rapid si sigur gratuit.

Eu lucrez de 2 ani pe un panou foarte elegant ca tehnica de utilizare. Practic incarci orice site si automat iti optimizeaza un vps pe care ruleaza site-ul tau. Singurul dezavantaj e ca fisierele nu se salveaza inapoi daca nu se doreste expres acest lucru din probleme de performanta (I/O limitat la hdd-uri). (practic vps-ul se configureaza dupa fisierele unui site si este reincarcat mereu cand fisierele sunt actualizate dar nu salveaza fisierele incarcate inapoi pe host permanent, aici intra securitatea, adica e imposibil ca un hacker sa iti poata afecta fisierele de baza) Totusi practic daca vps-ul nu moare ti se efectueaza un backup iterativ (pe versiuni si doar la ce s-a schimbat) la fisierele schimbate pe cele de baza la cateva ore. DNS-ul si domeniile fiind administrate printr-un site care se ocupa expres de acest lucru, evitand ddos-ul de DNS la serverele primare. In plus se poate cere absolut orice configuratie pe vps, se pot optimiza valorile in functie de resursele permise.
Salut IsTI37,

Iti multumesc pentru raspuns. Totusi "punctul de interes" il reprezinta zona end-user-ului, ce ii place, ce nu ii place, ce i se pare complicat .... etc. Asta ne ajuta sa formam serviciile in sincronicitate cu feedback-ul venit de la utilizatorii de rand, ei fiind de altfel beneficiarii directi ai acestui tip de serviciu.
Referitor la backend-ul serviciului de gazduire, acesta nu reprezinta un subiect de interes in mod direct pentru utilizatori, intrucat oricum nu au acces la acesta. Sistemele de hardening, balancing, i/o, izolare, multi-thread .... etc, sunt realizate, cel putin, conform cu standardele PCI si TIA in domeniu.

@restul: As prefera daca este posibil sa si argumentati alegerea, nu doar sa postati "Am votat xpanel", pentru ca asta pot observa din rezultatele votului. Ceea ce v-a determinat sa votati xpanel ma intereseaza cu adevarat.

Va multumesc.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

15 Jun 2015, 17:17

Eu prefer cPanel, foarte usor de utilizat.

Si directAdmin ar fi o solutie, imi place mai mult direct admin.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
flosstradamus
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 04 Jun 2015, 16:47
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

15 Jun 2015, 17:29

Fantasy1 wrote:Eu prefer cPanel, foarte usor de utilizat.

Si directAdmin ar fi o solutie, imi place mai mult direct admin.
Hotaraste-te.
PHP Developer
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

15 Jun 2015, 17:31

Eu am ales Direct Admin pentru ca mi se pare compact si ai tot ce ai nevoie pe prima pagina, e usor de utilizat si placut la interfata. Acum poti sa pui sa isi aleaga clientul panoul pe care il prefera, desi cPanel mi se pare ca are un aspect urat ( ma refer la tema si la aranjarea uneltelor in el ).
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

15 Jun 2015, 18:42

Cpanel am votat.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 417 guests