Cine ma ajuta sa imi deschid o firma de hosting ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

13 Aug 2011, 19:55

Salutare..asa cum spune si titlul vreau sa imi deschid o firma de hosting, bazata pentru inceput pe webhosting. Daca merge treaba am sa cumpar un vps mai puternic.

Saptamana asta vine un VPS 3 gb ram..atat stiu ca are..este de la o firma din SUA..mi-l da cineva sa il administrez, un bun prieten de al meu..si nu prea le am cu comenzile..+ ca imi trebuie si licenta cpanel si whmcs..si ma duce pana in 400 de euro, daca nu chiar mai mult.

Cine ma ajuta va fi recompensat..am nevoie de oameni cu experienta nu de copii de 12 ani. Cine este interesat sa lase reply cu un id de contact si cu ce stie sa faca.
RoyalServer 2
User avatar
abSINth.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 26
Joined: 12 Aug 2011, 23:25
Detinator Steam: Da
CS Status: Pe linie!
SteamID: abSINtherx
Location: $World CStrike$
Been thanked: 5 times

13 Aug 2011, 20:11

Câți ani ai?

@Nu o lua ca pe o insultă.
De ce insultă? am văzut pe aici că majoritatea se ia de vârsta respectivului.
Last edited by D.Ciprian on 13 Aug 2011, 20:12, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit avertisment pentru offtopic.
ImageCS.eXtream.Ro
Ofer suport in domeniul Cstrike!
Image Pentru ajutor, îmi puteți lăsa un email la adresa [email protected] .
User avatar
Catgroove
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1982
Joined: 09 Aug 2009, 16:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: Working
Detinator server CS: nu
SteamID: nu am
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost contribuitor
Utilizator anterior : twinkie
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 56 times
Contact:

13 Aug 2011, 20:17

Sa-ti explic cum sta treaba fiindca am trecut prin asta.

In primul rand un VPS 3GB de la o firma noname din SUA este echivalentul a nimic. Nu poti face nimic fiindca nu stii cand iti "dispare" VPS-ul. :)

In al doilea rand trebuie sa ai cunostinte in linux MACAR minime. O sa primesti erori, erori, erori si nu o sa stii ce sa le faci, cum sa mentii load-ul pe server astfel incat sa nu afecteze pe celelalte etc.

In al 3-lea rand web hosting-ul este un punct mort in Romania cel putin, multi prefera sa cumpere de la pustani care au resellere de la alte firme noname care dispar peste noapte.

Daca vrei si alte argumente pentru care sa nu deschizi asa zisa "FIRMA" de HOSTING imi spui fiindca mai stiu cateva.
Contact at [email protected]
Daca ati trimis mesaj privat pe contul celalalt, retrimiteti aici pentru a va raspunde. Mi-am recuperat vechiul cont.
Inactiv pe forum - puteti intra in legatura cu mine mai rapid prin mail.

Code: Select all

"Daca ai culoare înseamnă ca ești mai presus decat un utilizator. Culoare e un fel de "răsplată" datorită "plații" pe care ai efectuat-o.
Unii nu realizează că dacă ai culoare înseamnă ca ești smecher." -- by Alexey
Extreme
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 742
Joined: 11 Jun 2011, 18:09
Detinator Steam: Nu
SteamID: L'am pierdut
Reputatie: Membru Club eXtreamCS: (3 luni)
Fost Moderator
Location: ITALIA
Has thanked: 55 times
Been thanked: 61 times

13 Aug 2011, 20:29

Ce ai spus tu mai sus,nu iti poti face firma.Ca sa faci firma ,trebuie sa platesti impozite la stat,sa ai un contract ,asta inseamna CONTRACT.
Ce ai spus tu mai sus,reiese ca vrei sa faci un site cu 1 vps,asta nu inseamna ca ti-ai facut firma.Ca sa ai un site,si sa oferi si servere cs,si webhosturi si resellere web,trebuie 2 vps-uri ! Sau recomand sa iti iei 1 dedicat de inceput,pe urma upgradezi :)
Cu 1 vps,nu faci mai nimic,mai ales servere cs sau webhosturi ,recomandat este un dedicat.
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

13 Aug 2011, 21:30

Am 17 ani si doresc acel VPS, nu pentru a-mi deschide o "firma" ci pentru a da webhost de la 500 de mb pana la 2-3 gb..si nu imi trebuie neaparat site...de aceea am spus ca imi caut o persoana care are cunostinte in acest domeniu deoarece eu sunt incepator..pentru inceput vreau sa imi deschid un site, sa imi aranjez serviciile si sa incep activitatea.
Extreme
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 742
Joined: 11 Jun 2011, 18:09
Detinator Steam: Nu
SteamID: L'am pierdut
Reputatie: Membru Club eXtreamCS: (3 luni)
Fost Moderator
Location: ITALIA
Has thanked: 55 times
Been thanked: 61 times

13 Aug 2011, 21:37

bOOm.wero wrote:Am 17 ani si doresc acel VPS, nu pentru a-mi deschide o "firma" ci pentru a da webhost de la 500 de mb pana la 2-3 gb..si nu imi trebuie neaparat site...de aceea am spus ca imi caut o persoana care are cunostinte in acest domeniu deoarece eu sunt incepator..pentru inceput vreau sa imi deschid un site, sa imi aranjez serviciile si sa incep activitatea.
pai pentru a deschise un site si sa poti da webhost,poti baga pe VPS o platforma CPANEL,care trebuie licenta sau una trial.Eu iti recomand sa iti bagi KLOXO,Kloxo am si eu ,si este gratis si foarte complex,si usor de folosit.
Sau mai degraba cumpara un Reseller Web,si iti faci site ar fi mult mai complex.
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

13 Aug 2011, 21:40

Pai nici la resseller nu ma prea pricep..am avut unu odata de puteam sa dau pana la 5gb webhost..da faza e ca am renuntat la el ca nu stiam cum sa dau..daca aveti un resseller pentru teste..3 zile maxim sa il incerc..caci vreau sa incerc si eu ceva nou..nu numai html, php,mysql.css ca mi s-a luat de astea..
alexandrudaniel02
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 177
Joined: 21 Jul 2011, 15:43
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times
Contact:

14 Aug 2011, 00:40

salut;

ce au spus cei de mai sus e adevarat, insa toti cei care ne ocupam cu hosting am plecat mai jos, de la resellere etc...
twinkie cu toate ca nu vb cu tine tin sa iti zic ca si tu ai plecat de jos, a fost greu, dar daca vrei sa faci ceva reusesti, partea cu webhostingu merge excelent, eu nu ma plang

deci bOOm.wero, daca chiar vrei sa faci ceva si esti dispui sa incepi acces bussines pe internet, te pot ajuta eu, cumperi servicii de la mine iar cu timpu fiind client fidel ai parte de multe avantaje din partea retelei din care fac parte.
ddhost.eu in picioare :D
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

14 Aug 2011, 00:44

Pai as cumpara cu cea mai mare placere daca as avea bani ;))
User avatar
M.Catalin
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 755
Joined: 07 Sep 2010, 21:40
Detinator Steam: Nu
CS Status: Inactiv 2-3 zile.
Detinator server CS: Nu mai am.
SteamID: Nu mai am.
Reputatie: Restrictie moderator (limbaj vulgar si inselaciune)
Membru Club eXtreamCS (9 luni)
Nume anterioare : Catalin,d.wollen
Location: Mordor.
Has thanked: 95 times
Been thanked: 30 times

14 Aug 2011, 00:46

Pai e clar....altu care vrea sa inceapa o afacere fara un leu in "buzunar" ....nu cred ca gasesti baieti buni sa iti dea gratis...!
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

14 Aug 2011, 01:45

Aoleo, daca n-ai propriile tale servere gazduite cu contract nici nu intreba asa ceva.
Altfel titlul pe care l-ai pus e sinonim cu "Cum sa imi bat joc de banii oamenilor ?".

Webhostingul nu e rentabil, baietii cu bani sau baietii destepti isi iau vps-uri, tu nu prea ai cum sa faci vps-uri cu un vps (doar daca nu e un server virtual dedicat care ruleaza prin KVM, Hyper-V sau Xen)

Nu merita sa te complici cu hosting shared, doar cei mai buni rezista, iti pierzi timpul degeaba.

Licenta la WHMCS e 16$/luna, la WHM (cPaneL) e vreo 40 euro lunar daca nu il vrei pe o perioada mai lunga, intra mai jos sa vezi preturile pentru perioade lungi.
http://www.cpanel.net/products/cpanelwhm/pricing.html
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

14 Aug 2011, 02:26

IsTI37 wrote:[...] doar daca nu e un server virtual dedicat [...]
Ha !?!?! Ori e alba, ori e roz in picatele ?

De dragul demonstratiei si in scop educativ, poti sa rulezi openvz in xen de exemplu si sa iti faci de cap linistit. Poti incerca si pe un cont S3 daca ai, pentru ca Amazon tot xen ruleaza. Nu as face asta cu un server de productie, dar dupa cum ziceam, in scop educativ se poate realiza.

Xen + centos 5.5 vps-ul de baza pe care ruleaza Openvz + debian 5.0

Code: Select all

-bash-3.2# vzctl start 101
Starting container ...
Container is mounted
Adding IP address(es): 192.168.0.102
Setting CPU units: 1000
Set hostname: not.so.gentle.ro
Container start in progress...
-bash-3.2# vzctl enter 101
entered into CT 101
Last edited by IsTI37 on 14 Aug 2011, 04:35, edited 3 times in total.
Reason: Eu ce am zis... VPS = OpenVZ, LXC, Linux-Vserver (izolare) / Server dedicat virtual (virtualizare sau paravirtualizare) = Xen, KVM, Hyper-V
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot] and 375 guests