In cine credeti mai mult, in voi sau Dumnezeu ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply

In cine credeti mai mult, in propria persoana sau in Dumnezeu ?

Poll ended at 01 Jul 2015, 15:03

In mine
23
42%
Dumnezeu
32
58%
 
Total votes: 55
User avatar
amE
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 19 Dec 2009, 16:48
Detinator Steam: Nu
CS Status: beep.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( o luna)
Has thanked: 133 times
Been thanked: 108 times

06 Oct 2012, 07:16

Voi nu sunteti in masura sa va comparati cu Einstein / Edison si asa mai departe. Voi sunteti niste nimicuri pe langa aceste genii. Daca chiar vreti dovezi clare despre aceste 2 exemple aici intervine alta problema, care poate fi interpretata in 2 feluri: FALS / ADEVARAT.

Cat despre Dumnezeu si atei nostri dragi de pe forum. Tind sa cred ca voi cat ati trai nu o sa credeti in Dumnezeu chiar daca o sa fiti pe drumuri fara 1 mana si fara un picior nu??

Acum sa interpretez acest "Dumnezeu nu EXISTA". Daca Dumnezeu nu ar fi fost "creat" de catre oameni pentru a-si explica anumite lucruri precum crearea noastra ar fi fost haos total. Credinta in Dumnezeu s-a manifestat de-a lungul timpului in multe multe domenii si daca vrei unul foarte foarte indelungat este: RAZBOIUL. Armatele Romane ale Imp. Rom. de Rasarit plecau la razboi cu preoti dupa ei pentru ca ei considerau ca, credinta in Dumnezeu ii va ajuta sa castige impotriva paganilor.

Acum bun daca nu crezi asta e dar vreau un raspuns concret din partea lui nea trefla alias I'll be back si Ex3cution: Cine ne-a creat pe noi? Va rog frumos sa nu veniti cu chestii legate de evolutionism ca nu isi au logica.
RoyalServer
exDDD
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 237
Joined: 07 Jan 2011, 23:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Nume de lingura
SteamID: far_se
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban permanent !
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

06 Oct 2012, 08:08

StoreWeb wrote:Fiecare cu parerea lui . Eu sunt sa zicem necredincios ortodox , deci nu pot sa spun ca Universul la creat Dumnezeu . Tin sa cred ca universul sa format de la Big-Bang
Si chestia cu Dumnezeu e cam exagerata , deci cred in mine.
Ortodox necredincios - Versurile lui Dragonu'
Poti tu contrazice ca D-zeu a avut de a face cu bing-bangul ? Din cate stiu eu in biblie cand se refera la o zii, se refera la 1 mie de ani :)
Deci poate in 7000 de ani s-a format pamantul cu omul :).
keke1923
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 49
Joined: 10 Sep 2012, 22:36
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Contact:

06 Oct 2012, 08:25

amE wrote:Voi nu sunteti in masura sa va comparati cu Einstein / Edison si asa mai departe. Voi sunteti niste nimicuri pe langa aceste genii. Daca chiar vreti dovezi clare despre aceste 2 exemple aici intervine alta problema, care poate fi interpretata in 2 feluri: FALS / ADEVARAT.

Cat despre Dumnezeu si atei nostri dragi de pe forum. Tind sa cred ca voi cat ati trai nu o sa credeti in Dumnezeu chiar daca o sa fiti pe drumuri fara 1 mana si fara un picior nu??

Acum sa interpretez acest "Dumnezeu nu EXISTA". Daca Dumnezeu nu ar fi fost "creat" de catre oameni pentru a-si explica anumite lucruri precum crearea noastra ar fi fost haos total. Credinta in Dumnezeu s-a manifestat de-a lungul timpului in multe multe domenii si daca vrei unul foarte foarte indelungat este: RAZBOIUL. Armatele Romane ale Imp. Rom. de Rasarit plecau la razboi cu preoti dupa ei pentru ca ei considerau ca, credinta in Dumnezeu ii va ajuta sa castige impotriva paganilor.

Acum bun daca nu crezi asta e dar vreau un raspuns concret din partea lui nea trefla alias I'll be back si Ex3cution: Cine ne-a creat pe noi? Va rog frumos sa nu veniti cu chestii legate de evolutionism ca nu isi au logica.
daca ajungem sa dezbatem exista lui D-zeu, sa nu ne legam de raspunsurile celor care au legatura cu intrebarea pusa :)p
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

06 Oct 2012, 09:47

Acum bun daca nu crezi asta e dar vreau un raspuns concret din partea lui nea trefla alias I'll be back si Ex3cution: Cine ne-a creat pe noi? Va rog frumos sa nu veniti cu chestii legate de evolutionism ca nu isi au logica.
Evolutionismul are logica.Totul tine de genetica.
Acum sa interpretez acest "Dumnezeu nu EXISTA". Daca Dumnezeu nu ar fi fost "creat" de catre oameni pentru a-si explica anumite lucruri precum crearea noastra ar fi fost haos total
Inainte sa existe Dumnezeu si crestinismul , au existat o gramada de religii politeiste , fiecare avand un zeu care ii conducea pe ceilalti.
Armatele Romane ale Imp. Rom. de Rasarit plecau la razboi cu preoti dupa ei pentru ca ei considerau ca, credinta in Dumnezeu ii va ajuta sa castige impotriva paganilor.
Asta dupa ce crestinismul a fost adoptat ca religie oficiala a Imperiului Roman.Inainte de asta , se rugau zeului Marte.
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
User avatar
amE
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 19 Dec 2009, 16:48
Detinator Steam: Nu
CS Status: beep.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( o luna)
Has thanked: 133 times
Been thanked: 108 times

06 Oct 2012, 10:12

Si ma rog draga Kronos vrei sa devenim si noi POLITEISTI? Ia zi raspunde la intrebare. Vad ca toti ati dat-o in ateism. Macar stiti cand a aparut ateismul?? Cativa care erau reprezentanti sau doar asa vorbe in vant.

Eu o las moarta pentru ca nu vreau sa dau in alte puncte de stiinta/religie. Eu propun ca subiectul sa fie inchis. Fiecare crede ce vrea si in cine vrea.

OFF: Daca as avea puterea lui Hitler v-as extermina pe toti smecheri / cocalari si retarzi cu atitudine ;)
ASTEPT WARN <3.
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

06 Oct 2012, 10:22

amE wrote:Si ma rog draga Kronos vrei sa devenim si noi POLITEISTI? Ia zi raspunde la intrebare. Vad ca toti ati dat-o in ateism. Macar stiti cand a aparut ateismul?? Cativa care erau reprezentanti sau doar asa vorbe in vant.

Eu o las moarta pentru ca nu vreau sa dau in alte puncte de stiinta/religie. Eu propun ca subiectul sa fie inchis. Fiecare crede ce vrea si in cine vrea.

OFF: Daca as avea puterea lui Hitler v-as extermina pe toti smecheri / cocalari si retarzi cu atitudine ;)
ASTEPT WARN <3.
Ateismul exista de cand am aparut ca oameni.La inceput am fost toti atei , pe urma au aparut religiile.Exista argumente si explicatii pentru tot , putem continua discutia la infinit :)

EDIT: Din cate imi aduc aminte nu poti sa omori un om.Ar insemna sa pacatuiesti :)

P.S: Doar imi exprim punctul de vedere.Sunt realist.
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

06 Oct 2012, 10:28

amE wrote:Si ma rog draga Kronos vrei sa devenim si noi POLITEISTI? Ia zi raspunde la intrebare. Vad ca toti ati dat-o in ateism. Macar stiti cand a aparut ateismul?? Cativa care erau reprezentanti sau doar asa vorbe in vant.

Eu o las moarta pentru ca nu vreau sa dau in alte puncte de stiinta/religie. Eu propun ca subiectul sa fie inchis. Fiecare crede ce vrea si in cine vrea.

OFF: Daca as avea puterea lui Hitler v-as extermina pe toti smecheri / cocalari si retarzi cu atitudine ;)
ASTEPT WARN <3.
Dar, dragule de ce sa se inchida topicul? Pentru ca incepi sa ramai fara argumente valide in a-ti sustine afirmatiile nefondate? ^^
Eu consider ca tu esti obsedat, sau crezi ca NOI, ca toata lumea trebuie sa creada in ceva, deci daca refuzi ideea de Dumnezeu atunci creierul tau va cauta altceva, dar te intreb eu; De ce? De ce ai tu nevoie de asa ceva? De ce nu poti pur si simplu sa negi ideea asta pentru ca nu inteleg cu ce te ajuta pe tine IN SECOLUL 21.

Sunt de acord cu inventarea acestui termen in TRECUT, cand erau razboaie si neintelegeri, iar lumea nu era asa dezvoltata, dar acum nu consider ca mai este nevoie de asa ceva. Acum avem nevoie de mai multa ratiune si iubire PENTRU NOI si pentru cei din jur , NU IUBIRE PENTRU CEVA IMAGINAR !!!!

Daca ne-ai extermina pe noi, cei rationali si realisti in general sti ce ai rezolva? Pai...tu abia descopereai FOCUL cu Dumnezeul ta cu tot :-j .
User avatar
RedForce
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1478
Joined: 17 Sep 2007, 18:20
Detinator Steam: Da
SteamID: redforcex
Reputatie: Fost moderator
Membru Club eXtreamCS (2 luni)
0.1/3
Location: Calea Moşilor, Bucureşti
Has thanked: 353 times
Been thanked: 135 times

06 Oct 2012, 10:38

Acest topic nu-si are rostul, starneste prea multa ura si discutii idioate, intrebarea a fost in cine credem mai mult, in noi sau Dumnezeu, cei de alte religii sau ateii trebuiau sa se abtina sa raspunda, intrebarea nu era pentru ei.

Thread locked. (am primit aprobarea de la un Administrator, ca sa nu fie discutii.)
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

06 Oct 2012, 14:41

platinum wrote:
Laur eXtream wrote:In mine.
de ai fi intr-un avion care e in cadere libera cu 1000 km/h tot in tine ai crede ?
As crede ca urmeaza sa mor :). M-as relaxa. M-as bucura de ultimele momente.

Dumnezeu este o conceptie fiindca psihicul unui om nu poate trai fara CREDINTE. Fara a crede in ceva, esti mort. Esti distrus psihic, considerat nebun.
Sunt multe lucruri care poate distruge omul, iar nevoia de a crede in ceva reprezinta una dintre ele.

Fara un "dumnezeu", ne-am macelari intre noi, fara pic de mila.
keke1923
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 49
Joined: 10 Sep 2012, 22:36
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Contact:

06 Oct 2012, 23:35

dupa cum spune si Laur, Dumnezeu poate sa fie o conceptie :) eu personal merg pe alta idee, omul e mult prea prost ca el sa fi creat intreaga lumea, sa i se atribuie titlul de creator al lumii, trebuie sa existe ceva mai mult maret iar personal in momentul de fata eu il vad pe Dumnezeu :)

P.S tot vreau sa mai aud pareri de ce majoritatea apeleaza de fiecare data la Dumnezeu...
JACOBS ~
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 737
Joined: 24 Jul 2011, 12:01
Detinator Steam: Da
Has thanked: 110 times
Been thanked: 104 times

06 Oct 2012, 23:47

Sa moara vecini mei , mai aveti umpic si ne intrebati cat purtam la chiloti si ce culoare preferam la ei .
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

07 Oct 2012, 01:55

JACOBS ~ wrote:Sa moara vecini mei , mai aveti umpic si ne intrebati cat purtam la chiloti si ce culoare preferam la ei .
Dar pana si asta e o intrebare, nu ? :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 423 guests