Cine stie bine franceza?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Soimul
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2741
Joined: 14 Jan 2008, 21:42
Detinator Steam: Da
SteamID: Valeriann
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Gravesend / UK
Has thanked: 51 times
Been thanked: 131 times

26 Sep 2008, 03:40

Sper sa fie buna :-? mai modifici tu ceva ca e la feminin :P Acuma o traduci si tu mno!

Code: Select all

                         Intalnire cu Toamna

Ce-i pasa aceste-I toamne atat de frumoasa ca sunt trista?Uneori as vrea sa fiu ca ea.Vesela,bogata in roade,culoarea frunzelor ei sa o am mereu pe chip..Ce mult mi-as dori sa fiu ca ea!dar stiu ca nu se poate.eu sunt doar o copila.Eu nu pot face ca vremea sa fie calda si rece tot timpul in atmosfera,eu fac asta doar in sufletul meu.Si uneori ma deranjeaza;caci nimeni nu vede cat de mult sufar.Nu am pe nimeni mai apropiat.
Sunt singura.De trei ani strabat strazile pustii si ma hranesc cu ce le da mana oamenilor.Mama a decedat in urma cu patru ani,iar tata nu a mai rezistat mult si a plecat si el de printer noi la o luna dupa mama.Duc o viata trista..Dar nimeni nu ma vede.
Uneori simt ca as fi invizibila.Dar nu stiu daca e doar o viziune a mea,sau doar daca e adevarat.Unii oameni nici nu se uita la mine,iar altii,parka vad prin mine.Nimeni nu ma intreaba ce ma doare.
Eu nu pot sa cersesc.Mama mi-a spus ca nu est efrumos.Asa ca imi castig existenta prin vocea mea.Uneori cant balade,alteori doine.Nu mai stiu altele.Ma rog in fiecare zi ca Domnul sa trimita pe cineva dupa mine,caci mi-e tare dor de parintii mei.Ah..cat mi-as dori sa ii strang in brate..Dar stiu ca este imposibil.
O doamana imbracata intr-o rochie lunga si voalata,dar fermecatoare,s-a apropiat de mine.Credeam sa se uita prin mine,la trandafirii din spate,caci nimeni asa de frumoasa nu a mai trecut pe acolo de cateva luni.Era un cartier foarte sarac.Oamenii nu prea aveau bani.Dar doamna aceea parka era un inger venit pe pamant.Era o zi tare ploioasa.Si dintr-o privire,cerul s-a inseninat si se facuse cald,mi s-au mai dezghetat picioarele.
S-a apropiat mai tare,si atunci mi-am dat seama ca la mine se uita.Avea o pivire fermecatoare..Ochii ii erau mari si pleoapele grele lasa impresia de caldura;buzele rosii si catifelateii straluceau in razele soarelui;parul ii era de aur si srtalucea…ii era lug pana in pamant.
As fi vrut si eu sa am parul ei..Dar al meu era incalcit si usccat,caci vantul era tare teios.S-a apropiat de banc ape care steam,si s-a asezat langa mine.se uita in ochii mei,darn u scotea nici un cuvant.Mi-a sters lacrimile de pe obraz si mi-a zambit duios. Nu era o sraina pentru mine.Parca o cunosteam de o viata.
-De esti atat de trista,draga mea?m-a intrebat cu o voce blanda.
-Astept ca Domnul sa trimita pa cineva dupa mine,asa cum a trimis si dupa mama si tata,i-am raspuns cu o voce tremuranda.
-Locul tau nu este aici…Vino cu mine..Spunemi..de ce esti asa de trista?eu in locul tau as fi foarte zambitoare.Ai o viata intreaga inaine.De ce iti doresti sa pleci de printer noi?Asta nu e o dorinta pentru un copil frumos ca tine.Vino cu mine.Am multe sa-ti arat.
Am mers cu ea.Nu steam unde ma va duce.dar..parcaintr-un fel aveam incredere in ea.M-am lasat dusa de val.Ma simteam bine.Pe drum,mi-a spus niste povestioare care m-au facut sa rad.Nu am mai ras de mult.Era tare frumos.M-a dus intr-o lume de basm.Era fermecator.Am ramas uimita.Nu credeam ce-mi vad ochii.Un sirag de ingeri urcau pe o scara de poleita cu aur si duceau fire de lacramioare in mana.Apoi,pe un scaun mare,impletit cu crengi de salcie,si din loc in loc flori,erau mama si tata.
 A alergat pana la ei si i-am strans in brate.erau vii.Ii puteam atinge,Am rugat un inger sa imi aduca un pahar cu apa,caci nu credeam ca este adevarat ce vad.Si mai erau acolo,intr-un alt colt patru alte scaune imparatesti.Pe ele erau 4 regine:una imbracata in verde-era PRIMAVARA,alta in galben-eraVARA,cea din mijloc era IARNA,iar ultima nu era decat prietena mea,doamna cu rochie aramie-TOAMNA.M-am dus si i-am multumit,desi nu eram inca lamurita,de ce era ea interesata de sorta mea,si ca eu eram trista.Atunci miam dat seama.Domnul imi ascultase rugile.Trimisese pe cineva dupa mine,sa ma duca langa parintii mei.Deci,cineva acolo sus,chiar exista. Si se ganseste la mine.
Acum nu mai sunt trista deloc.Datorita Toamnei!!!
 
----------------------------------------------------------|
Image
----------------------------------------------------------|
RoyalServer
User avatar
FaByaN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 980
Joined: 21 Aug 2007, 11:59
Detinator Steam: Da
CS Status: RETRAS DEFINITIV
Reputatie: Fost moderator
Fost eXtreamCS Addons Master
Fost Unbanner CS.eXtreamCS.com
Location: VASLUIANGELES
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

26 Sep 2008, 04:55

Compunere de nota 4 :)) !
User avatar
Soimul
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2741
Joined: 14 Jan 2008, 21:42
Detinator Steam: Da
SteamID: Valeriann
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Gravesend / UK
Has thanked: 51 times
Been thanked: 131 times

26 Sep 2008, 05:31

Nu e facuta de mine!
----------------------------------------------------------|
Image
----------------------------------------------------------|
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

26 Sep 2008, 05:33

timy_fb, dă-mi text-ul sau zi-mi dacă e ok compunerea pe care a pus-o Soimul, ca să mă apuc să îţi traduc. Numai bine.;)
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
wokeN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 260
Joined: 24 Jul 2008, 12:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Cine vrea 1-1 add: eu_faraparola pe mess
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

26 Sep 2008, 22:18

Code: Select all

	
Réunion d'automne

Ce que je garde de lui ces automnes si belle que je suis triste? Parfois, je veux être comme ea.Vesela, riche en fruits, de feuilles de couleur, ils ont toujours une puce sur .. Combien je veux être comme elle ! Mais je sais que non seulement les poate.eu copila.Eu ne peut pas prendre le temps d'être chaud et froid tout le temps dans l'atmosphère, je le fais seulement dans l'âme meu.Si qui me dérange, parfois, parce que personne ne voit comment beaucoup sufar.Nu ont quelqu'un à proximité.
Singura.De ya trois ans à travers les rues désertes et me nourrir de leurs mains oamenilor.Mama est mort après quatre ans et le père n'a pas beaucoup résisté et il a quitté l'imprimante en Novembre d'un mois après mama.Duc une triste vie .. Mais personne ne me voit.
Parfois, je me sens comme je l'ai invizibila.Dar ne sais pas si ce n'est que ma vision, ou tout simplement adevarat.Unii si les gens ne sont même pas me regarder, et voir les autres parka mine.Nimeni me demande pas ce qui fait mal.
Je ne peux pas cersesc.Mama m'a dit n'est pas que je efrumos.Asa vie par la voix mea.Uneori chanter des ballades, parfois doine.Nu altele.Ma Je sais que chaque jour le Seigneur d'envoyer quelqu'un après moi , Parce que mes parents dur mei.Ah. manquer. Mais je voudrais recueillir dans ses bras .. Mais je sais que c'est impossible.
A doamana portait une longue robe et brillent, mais charmant, près de mine.Credeam à regarder à travers moi, les roses dans le dos, parce que personne si belle qu'elle n'a pas été là pour quelques très luni.Era sarac.Oamenii pas vraiment eu bani.Dar parka dame qui a été un ange vint un jour pamant.Era ploioasa.Si dur en un clin d'œil, le ciel était la lumière chaude et ne me place ont été pieds.
Eu, et puis je me suis rendu compte que pour moi, c'est un charmant uita.Avea .. pivire yeux étaient grands et lourds paupières donner l'impression de chaleur, de lèvres rouges et catifelateii brillent dans le soleil, les cheveux d'or srtalucea ... et il LUG à la terre.
Je voudrais avoir ses cheveux .. Mais mine a été violée et usccat, parce que le vent était fort teios.Sa banc près de l'eau que la vapeur, et s'est assis à côté de mine.se regarder dans les yeux, il ne darn u cuvant.mi-a effacé les larmes de sa joue et il sourit tristement. Il y avait un sraina pour mine.Parca de sa vie.
Le re-si triste, mon cher? Question-moi avec une voix douce.
"Attente de Dieu d'envoyer quelqu'un après moi bye, et comme envoyé après maman et papa, j'ai répondu avec un tremblement voix.
-Placez vos pas ici ... Viens avec moi .. .. Spunemi pourquoi es-tu si triste? Vous avez à votre place, je serais très zambitoare.Ai une vie inaine.De ce que vous voulez laisser l'imprimante en Novembre? Ce n'est pas un désir d'un bon nombre de tine.Vino avec mine.Am à vous montrer.
Je suis allé à la vapeur ea.Nu où je duce.dar .. parcaintr une façon j'ai confiance ea.M nous au large de la gauche ont estimé val.Ma bine.Pe manière, m'a dit quelque histoire que j'ai fait rad.Nu vous ne l'avez jamais ri difficile pour mult.Era frumos.Ma abouti à un monde de basm.Era fermecator.Am uimita.Nu j'ai quitté ce que je vois ochii.Un corde urcau des anges sur une échelle de dorer et a conduit à lacramioare fil mana.Apoi sur un haut tabouret, liés avec des branches de saule, et déposer des fleurs à la place, ils sont le père et la mère.
Il a couru jusqu'à elle et je recueillies dans brate.erau vii.Ii pourrait atteindre, j'ai demandé à un ange Apportez-moi un verre d'eau, non pas parce que je pensais que c'était vrai qu'il y avait dans un autre vad.Si coin de quatre autres sièges imparatesti.Pe ils étaient de 4 reines: l'un habillé en vert a été PRINTEMPS, un autre en jaune-eraVARA, de la façon dont il a été IARNA, et le dernier a été non seulement mon ami, Mme robe de cuivre-je TOAMNA.M douche et je heureux, même si je n'étais pas encore précisé, la raison pour laquelle il a été intéressé sorte de moi, et j'ai eu trista.Atunci miam seama.Domnul J'ai entendu quelqu'un rugile.Trimisese après moi, permettez-moi de passer près de mes parents . Alors, quelqu'un là-haut, juste là. Ganseste et pour moi.
Maintenant, ils ne sont plus triste deloc.Datorita Toamnei!
mai vezi prin dictionar ca la google translate nu trebuie si dealea dealea...
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

26 Sep 2008, 22:28

* Multe greşeli de ortografie;
* V-am zis că translate.google.ro e doar pentru cuvinte, nu şi pentru texte / compunere;
* Propoziţile nu au sens, uite:
Mme robe de cuivre-je TOAMNA.M douche et je heureux
Traducere:
Doamna rochie de cupru TOAMNA.M am dus si am fericit
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
wokeN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 260
Joined: 24 Jul 2008, 12:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Cine vrea 1-1 add: eu_faraparola pe mess
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

27 Sep 2008, 01:10

grande_ecks wrote:* Multe greşeli de ortografie;
* V-am zis că translate.google.ro e doar pentru cuvinte, nu şi pentru texte / compunere;
* Propoziţile nu au sens, uite:
Mme robe de cuivre-je TOAMNA.M douche et je heureux
Traducere:
Doamna rochie de cupru TOAMNA.M am dus si am fericit
vai... mor =)))))))
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

27 Sep 2008, 01:21

Aşa vrei tu să îl ajuţi pe copilu'ăsta? Nu îţi mai bate joc de el, poate asta scria, ce i-ai dat tu..şi din cauza unuia ca tine, îi da o nota proastă. Apropo ce e de râs? L-)
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
timy_fb
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1729
Joined: 31 Aug 2007, 22:38
Detinator Steam: Da
CS Status: Daca esti invizibil, poarta-te ca atare
Detinator server CS: Nu
Location: Tarnaveni
Has thanked: 56 times
Been thanked: 37 times
Contact:

30 Sep 2008, 03:44

Nu mai imi trebe,ms la toti... Un moderator sa inchida topicul:)
ImageImageImageImageImageImageImage
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information