Club C++/Programare

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

16 Feb 2015, 20:00

vLd.# wrote:@sharkstar: Si eu sunt mate-info si chiar vreau sa urmez o facultate de informatica, de unde stii tu ca eu nu o sa am diploma si o sa lucrez la negru? Stiu putin c++ (sunt cls. a10-a) si vreau sa invat, am vazut ca mai sunt pe aici persoane care doresc sa invete si exerseaza si mai sunt si unele persoane pricepute (carnacior,kronos,etc) si poate chiar se ofera sa ne ajute sau sa ne dea un sfat, asta incerc eu sa discut. E mult mai ok sa lucram/invatam impreuna deoarece putem invata mai multe unii de la altii si nici nu te plictisesti.
Sincer nu mi s-a sculat sa invat c++ ca ii vad pe unii pe aici sau ca asa mi-a sarit mustaru'...in primul rand vreau sa fac performante si la scoala si in al2-lea rand niciodata nu o sa strice in viata un lucru invatat si stiu de tine in plus.

Nu ne mai vorbi ca si cum ai fi vreun mare programator, angajat si cu salariu de 5000 de euro.

PS: Evita te rog acest topic, n-am chef.
hai prietene, eu ti-am spus realitatea.

Succes la nimic, ca asta vei face. :gusta
Last edited by VegaS on 16 Feb 2015, 20:25, edited 2 times in total.
Reason: Când cineva-ți citește reply-urile agasante, la final rămâne cu: bla-bla-bla. Potolește-te, să nu fii forțat.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
RoyalServer
User avatar
vLd.#
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 454
Joined: 28 Jun 2013, 12:54
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: amx_vld
Location: Bucuresti, Romania
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

16 Feb 2015, 20:02

Cum spui tu, bine ca tu stii c++ foarte bine si ca esti un programator de renume.


Bafta.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Feb 2015, 20:20

C++ este cel mai greu limbaj, pune-te cu burta pe carte si daca nu stii matematica bine fii pregatit de chestii care o sa te enerveze la culme. (gen probleme cu memoria si obiectele)
E cel mai eficient limbaj dar trebuie sa stii sa il folosesti altfel nu e nici pe departe, ceea ce se invata in liceu e doar vederea de la 2km distanta.

Daca nu stii cumva limba engleza foarte bine apuca-te calumea de engleza, fa un test gen Cambridge CAE/IELTS/TOEFL si pregateste-te pentru cea mai mare nota posibila singur sau cu un profesor.
Dupa apuca-te de proiecte mici si mari, gen un joc 2d, un programel.

Pentru C/C++ e foarte bine daca iti iei un Arduino si ceva scule.

Un Atmega328 cu usb e la 3$, nu iti trebuie programator extern neaparat. O copie Arduino e la 4$ care are programator incorporat daca vrei sa schimbi si bootloaderul.
Un breadboard frumusel mai bun transparent e pe la 4$.
100 de leduri asortate te duc pe la 3$.
Un set de rezistoare asortate iarasi te duc pe la 3-4$.
Un set de cabluri te duc pe la 5-6$.
Un set de tranzistori te duc pe la 2$.
Un set de condensatori te duc pe la 3$.
Chestii gen afisaj led cu 7 segmente, relee, optocuploare, RTC (ceas care mentine timpul si e destul de precis), ecran LCD, ecran OLED, servomotoare, tranzistori diferiti senzori de temperatura, umiditate, miscare, etc se gasesc la preturi foarte mici pe ebay.

Cu el poti invata foarte multe, in special daca nu folosesti IDE-ul Arduino ci programezi in C. Un atmega328 are 32kb memorie, ceea ce e mult dar tot dai de limite si trebuie sa gasesti solutii mai bune mereu. Eu sincer dupa 1 semestru la universitate abia am invatat ceva fiindca nu pot invata mai nimic doar ascultand pe cineva vorbind despre programare, de invatat inveti din mici proiecte pe care le poti arata si altora.

De exemplu ultimul meu proiect real e un sistem cu relee care actioneaza niste motorase pentru a uda diferite legume intr-o sera, daca vrei ceva gata facut te duce pe la 100 de euro minim (sunt 8 relee), eu il pot face omului cu tot cu componente in 20 de minute la 40-50 de euro cu un profit de 50-100 lei + ca il fac mai frumos cu interfata, adica isi leaga doar laptop-ul si seteaza orele in care se actioneaza automat.
User avatar
satasa
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 371
Joined: 12 Nov 2012, 10:43
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ocupat
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 iun - 2 iul, Acces in Club)
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times
Contact:

16 Feb 2015, 20:24

sharkstar mai bine taci in liceu faci o ****;)
Pe net gasesti tot ce vrei despre orice,aici depinde de tine daca vrei sa inveti sau sa-ti pierzi timpul.
Sa obtii o diploma nu e greu(o cumperi(esti in Romania aici cumperi ce vrei tu)sau dai la o facultate de informatica(nu trebuie sa sti mare lucru deoarece la facultate se ia de la 0)).
Si o data ajuns in facultate si stii cu se mananca poti face bani frumusei din proiecte deoarece mai mult de 50% din studentii nu stiu nici o boaba din domeniul respectiv(deoarece ei s-au dus de gura parintiilor sau s-au dus crezand ca odata absolvita facultatea vin si bani).
Deci te rog,nu vorbi fara sa stii...
Apropo daca faci grup de c/c++ sa ma cauti.
Last edited by CryWolf on 17 Feb 2015, 14:56, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit Avertisment pentru limbaj.
cristi-indungi
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 223
Joined: 19 Nov 2014, 12:34
Detinator Steam: Da
CS Status: Tu ce face?? =))
Detinator server CS: da
SteamID: cristiindungi
Fond eXtream: 0
Location: vaslui
Contact:

16 Feb 2015, 20:31

Eu is clasa a 9-a la mi ,si mi-a zis profesoara ca din sem 2 o sa incepem cu c++ acuma nu stiu ce sa zic,am facut zilele astea inca 2 structuri: structura executa......cat timp si pentru.......executa
Detalii:
Y!M:[email protected]
My Server
Image[/center]

Download Counter Strike: http://www.girlshare.ro/34498849
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

16 Feb 2015, 20:42

satasa wrote:sharkstar mai bine taci in liceu faci o ****;)
Pe net gasesti tot ce vrei despre orice,aici depinde de tine daca vrei sa inveti sau sa-ti pierzi timpul.
Sa obtii o diploma nu e greu(o cumperi(esti in Romania aici cumperi ce vrei tu)sau dai la o facultate de informatica(nu trebuie sa sti mare lucru deoarece la facultate se ia de la 0)).
Si o data ajuns in facultate si stii cu se mananca poti face bani frumusei din proiecte deoarece mai mult de 50% din studentii nu stiu nici o boaba din domeniul respectiv(deoarece ei s-au dus de gura parintiilor sau s-au dus crezand ca odata absolvita facultatea vin si bani).
Deci te rog,nu vorbi fara sa stii...
Apropo daca faci grup de c/c++ sa ma cauti.
Unchiul meu este de 15 ani software engineer, acum locuieste in Anglia.
Am doi veri care au facut facultatea de informatica titu maiorescu. Unul locuieste in Spania si unul in Romania. Am fost la ei la facultate, si stiu ce se face acolo, daca ai mentalitatea ca o sa "cumperi" o diploma, inseamna ca esti redus mintal. Daca vrei sa te angajezi undeva si isi da seama ca diploma e falsa, nici la REBU nu o sa te poti angaja dupa. Eu sunt un nimeni, adica prin nimeni ma refer ca nu stiu C++ si nici nu prea sunt interesat sa invat.
Este adevarat, daca sti C++ poti face multe.. am un prieten care sta in China de ceva timp si face aplicati pentru Android pentru mai multe firme.

Este adevarat ca poti sa iei diploma usor... dar ca sa o iei trebuie sa inveti. Daca esti dispus sa inveti, e ok atunci. Eu doar am spus ca daca nu ai vointa sa inveti, nu ajungi nicaieri, chiar daca ai tutoriale mura in gura.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Feb 2015, 20:46

sharkstar wrote:
satasa wrote:sharkstar mai bine taci in liceu faci o ****;)
Pe net gasesti tot ce vrei despre orice,aici depinde de tine daca vrei sa inveti sau sa-ti pierzi timpul.
Sa obtii o diploma nu e greu(o cumperi(esti in Romania aici cumperi ce vrei tu)sau dai la o facultate de informatica(nu trebuie sa sti mare lucru deoarece la facultate se ia de la 0)).
Si o data ajuns in facultate si stii cu se mananca poti face bani frumusei din proiecte deoarece mai mult de 50% din studentii nu stiu nici o boaba din domeniul respectiv(deoarece ei s-au dus de gura parintiilor sau s-au dus crezand ca odata absolvita facultatea vin si bani).
Deci te rog,nu vorbi fara sa stii...
Apropo daca faci grup de c/c++ sa ma cauti.
Unchiul meu este de 15 ani software engineer, acum locuieste in Anglia.
Am doi veri care au facut facultatea de informatica titu maiorescu. Unul locuieste in Spania si unul in Romania. Am fost la ei la facultate, si stiu ce se face acolo, daca ai mentalitatea ca o sa "cumperi" o diploma, inseamna ca esti redus mintal. Daca vrei sa te angajezi undeva si isi da seama ca diploma e falsa, nici la REBU nu o sa te poti angaja dupa. Eu sunt un nimeni, adica prin nimeni ma refer ca nu stiu C++ si nici nu prea sunt interesat sa invat.
Este adevarat, daca sti C++ poti face multe.. am un prieten care sta in China de ceva timp si face aplicati pentru Android pentru mai multe firme.

Este adevarat ca poti sa iei diploma usor... dar ca sa o iei trebuie sa inveti. Daca esti dispus sa inveti, e ok atunci. Eu doar am spus ca daca nu ai vointa sa inveti, nu ajungi nicaieri, chiar daca ai tutoriale mura in gura.
Diploma nu se ia asa usor daca nu stii matematica bine. Eu am probleme mari cu matematica de la facultate si sunt nevoit sa ma las pentru un timp de aceasta idee.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

16 Feb 2015, 20:53

Ideea era sa formam un mic GRUP (ansamblu, brigada, formatie) in care sa ne impartasim cunostintele si in acelasi timp sa ne ajutam intre noi, dar vad ca sharkstar deja vorbeste de joburi la NASA si diploma de SAVANT.Exagerezi amice.
Image
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

16 Feb 2015, 20:55

IsTI37 wrote: nu pot invata mai nimic doar ascultand pe cineva vorbind despre programare, de invatat inveti din mici proiecte pe care le poti arata si altora..
l-am marit sa vada lumea mai bine, copii, nu mai faceti probleme de matematica ce va da la scoala, puneti-va ceva in cap si incercati sa implementati ce va da la scoala in ce faceti
eu de ex in clasa a 9a am facut un joc RPG text-based , nu e virus stati calmi

cu asa ceva te si distrezi invatand, cu un program care face ceva matematic intr-o cutie neagra nu prea

ps:: daca e vreunu caruia ii place foarte mult muzica din war3, nu mai plecati din meniul principal :))
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
vLd.#
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 454
Joined: 28 Jun 2013, 12:54
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: amx_vld
Location: Bucuresti, Romania
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

16 Feb 2015, 21:15

Carnacior wrote:
IsTI37 wrote: nu pot invata mai nimic doar ascultand pe cineva vorbind despre programare, de invatat inveti din mici proiecte pe care le poti arata si altora..
l-am marit sa vada lumea mai bine, copii, nu mai faceti probleme de matematica ce va da la scoala, puneti-va ceva in cap si incercati sa implementati ce va da la scoala in ce faceti
eu de ex in clasa a 9a am facut un joc RPG text-based , nu e virus stati calmi

cu asa ceva te si distrezi invatand, cu un program care face ceva matematic intr-o cutie neagra nu prea

ps:: daca e vreunu caruia ii place foarte mult muzica din war3, nu mai plecati din meniul principal :))

frumos, chiar te pricepi.
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

16 Feb 2015, 21:33

vLd.# wrote:
Carnacior wrote:
IsTI37 wrote: nu pot invata mai nimic doar ascultand pe cineva vorbind despre programare, de invatat inveti din mici proiecte pe care le poti arata si altora..
l-am marit sa vada lumea mai bine, copii, nu mai faceti probleme de matematica ce va da la scoala, puneti-va ceva in cap si incercati sa implementati ce va da la scoala in ce faceti
eu de ex in clasa a 9a am facut un joc RPG text-based , nu e virus stati calmi

cu asa ceva te si distrezi invatand, cu un program care face ceva matematic intr-o cutie neagra nu prea

ps:: daca e vreunu caruia ii place foarte mult muzica din war3, nu mai plecati din meniul principal :))

frumos, chiar te pricepi.
facut la minte de clasa a 9a, sursa are 1200 de linii, e foarte prost facut

ideea e ca asa poti exersa ceva fara sa te plictisesti rapid, o data ce-ti pui mintea la ceva te tine acaparat, trec orele la pc fara sa-ti dai seama

daca nu se intampla asa la cei care incercati, fie gasiti o aplicatie a limbajului care sa va placa (pentru mine a for pawn, foarte asemanator ca si structura cu c++)

daca nu reusiti mai bine va reprofilati, daca lucrati dezinteresati sau cu scarba nu "se lipeste" nimic de voi
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

16 Feb 2015, 22:15

Din munca poti invata si sa realizezi.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot], Google [Bot] and 407 guests