Codul penal

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Feb 2015, 13:13

Nu inteleg care e problema voastra cu jandarmii. Probabil s-a intamplat ceva prin zona (furturi/violuri/un serial killer) si doar isi fac datoria. Nu trebuie sa le dati buletinul, e destul cnp-ul sau orice alta dovada de identitate. Nu trebuie sa va legitimati dar daca nu le dati un motiv bun (sau ii injurati) ei au dreptul sa cheme un echipaj de la sectie sa va legitimeze/ sa va duca la sectie si aia va mai dau si o amenda ca i-ati deranjat. (va fac sa va certati in strada si n-aveti ce comenta la sectie cand 5 alti politisti zic ca ati deranjat linistea publica)
RoyalServer 2
User avatar
RobinC
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 19 Oct 2014, 22:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: cat /etc/passwd
Fond eXtream: 0
Location: ~/work/
Contact:

20 Feb 2015, 13:14

#Vali wrote:
RobinC wrote:
#Vali wrote: Nu ti se poate da amenda CA NU AI BULETINU la tine DOAR ca NU VREI SA TE LEGITIMEZI !

E o diferenta intre cele 2 situatii ,tu esti obligat sa te LEGITIMEZI cu sau fara buletin prin furnizarea de informatii precum nume,data nasterii, adresa si ce te m-ai intreaba ei,apoi ei te verifica prin statie si isi completeaza restul de informatii de care au nevoie
Gresit. Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, nu esti obligat sa te legitimezi fara justificarea in prealabil a actiunii organului.
Am zis eu ceva de motiv sau ceva de genu , doar am explicat CA NU IEI AMENDA PENTRU CA NU AI BULETINU LA TINE CAND TE PLIMBI PE STRADA DAR TREBUIE SA TE LEGITIMEZI DACA TI SE CERE ASTA CU DATELE TALE PENTRU A PUTEA FI VERIFICAT..
Ba nu, legitimarea in fata organului este un act ce necesita justificare din partea acestuia. Daca nu iti da o justificare temeinica(citeste mai sus ca am dat eu cateva articole de lege) nu are voie sa te legitimeze si isi depaseste atributiile, deci comite un abuz.
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

20 Feb 2015, 13:15

Eu zic de amenda tu ma iei cu organu vietii in *** e chiar asa greu?!
NU IEI AMENDA DACA NU AI BULETINU LA TINE IN MOMENTU UNEI LEGITIMARI CU MOTIV , IEI AMENDA DOAR IN CAZUT IN CARE REFUZI LEGITIMAREA CORECTA SAU DAI DATE FALSE(CAZ PENAL)
Casz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 178
Joined: 02 Dec 2014, 22:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

20 Feb 2015, 13:16

TzaCaNeL wrote:Presupun ca sunt oameni pe aici care stiu anumite chestii esentiale din codul penal.

In seara asta s-a intamplat ca Politia MAI sa ma opreasca pe strada si sa-mi ceara buletinul. Nu mai spun ca ma luau la intrebari. Eram in alt cartier, era aproape ora 2 si au inceput: "Ca locuiti in acest cartier, ca de unde vin, ca de ce merg pe jos pana unde stau eu (am zis-o si eu serios, daca nu am permis). Si dupa mi-au cerut si buletinul. Am vrut sa ii zic ca nu-l am, dar dupa incepeau sa ma ia la intrebari, pana obtineau cateva informatii iar eu nu prea aveam chef de stat, oboseala nu ma mai tinea mult pe picioare. In fine. Treaba e ca dupa ce s-a intamplat asta (m-am intalnit ulterior cu o prietena si a zis ca si ei i-a cerut buletinul) mi-am dat seama ca eu nu trebuie sa ma legitimez pana cand organul nu se prezinta, ceea ce nu a facut.

Stiu ca am fost prost, dar nu aveam nici chef de ei. Treaba sta in felul urmator. Cand ma mai opreste noaptea pe strada, as vrea sa fiu pregatit, sa stiu niste chestii din codul penal si sa scap usor de ei si sa-i muiesc subtil. Nu vreau sa stau sa caut, il gasesti usor pe net, dar vreau fix chestia asta cu politia si cu opritul pe strada.
si eu am patit la fel...am plecat de la liceu ca nu aveam chef am stat in parc ceva timp si au venit si m-au luat la sectie :meme
dupa o ora am plecat acasa :troll
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Feb 2015, 13:19

Practic fiecare are nevoie de ceva activitate ca sa nu ii dea afara, puteti sa ii ajutati si voi cu un cnp ceva.

Poti sa intrebi politistii si jandarmii de ce te legitimeaza sau daca s-a intamplat ceva prin zona si ei vor raspunde ori ca Asiguram ordinea si linistea publica ori Da si astea sunt raspunsuri total acceptate pentru a va putea legitima dupa lege. Daca chiuliti de la scoala ori fugiti de la politisti si sperati ca nu va urmaresc 10 blocuri (daca n-aveti 14 ani) ori duceti-va in locuri unde ei nu merg fiindca au dreptul sa va duca la sectie, sa sune directorul scolii, sa ceara scaderea notei la purtare si chiar sa va amendeze parintii.
User avatar
RobinC
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 19 Oct 2014, 22:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: cat /etc/passwd
Fond eXtream: 0
Location: ~/work/
Contact:

20 Feb 2015, 13:22

#Vali wrote:Eu zic de amenda tu ma iei cu organu vietii in *** e chiar asa greu?!
NU IEI AMENDA DACA NU AI BULETINU LA TINE IN MOMENTU UNEI LEGITIMARI CU MOTIV , IEI AMENDA DOAR IN CAZUT IN CARE REFUZI LEGITIMAREA CORECTA SAU DAI DATE FALSE(CAZ PENAL)
Nu trebuie sa te enervezi, ce zic eu este ca nu esti obligat si este un abuz sa iei amenda pentru ca nu te legitimezi daca ei nu au un motiv temeinic.
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

20 Feb 2015, 15:45

Multumesc de raspunsuri.

N-am nimic cu ei, inteleg ca trebuie sa-si faca si ei o norma, nu vreau sa-i muiesc pentru asta, vreau sa-i muiesc pentru ca unii se dau prea smecheri si te iau la misto.
Image
Image
Image
TwO
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 752
Joined: 10 Jun 2011, 21:31
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 46 times
Been thanked: 31 times

20 Feb 2015, 15:57

RobinC wrote:
#Vali wrote:
GPaul wrote:
Retard esti tu, nu ei, ca-ti asigura protectia si au grija sa ajungi acasa intreg fara ca un dement sa-ti dea in cap sau sa te penetreze in anus.

Daca nu-si fac meseria le sariti in cap iar daca si-o fac tot nu procedeaza corect. E normal sa te opreasca si sa te legitimeze. Daca se intampla ceva in zona respectiva, la cei pe care i-au legitimat merg prima.

Pentru ca nu ai actul de identitate la tine se poate da amenda. Nu inteleg de ce vrei "sa-i muiesti subtil" atata timp cat nu ai facut nimic. Muitul asta subtil inseamna sa te legitimezi si in 3 minute ai scapat de ei si-ti vezi de drum, nimic mai mult. Oricum, e mai bine decat sa te duca la sectie si sa te trimita pana la "baie".
Nu ti se poate da amenda CA NU AI BULETINU la tine DOAR ca NU VREI SA TE LEGITIMEZI !

E o diferenta intre cele 2 situatii ,tu esti obligat sa te LEGITIMEZI cu sau fara buletin prin furnizarea de informatii precum nume,data nasterii, adresa si ce te m-ai intreaba ei,apoi ei te verifica prin statie si isi completeaza restul de informatii de care au nevoie
Gresit. Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, nu esti obligat sa te legitimezi fara justificarea in prealabil a actiunii organului.
Stai tu linistit ca nu te opreste ziua in amiaza mare in centru orasului sa te legitimeze, daca te plimbi noaptea pe la 3-4 pe strada in unele situatii prin zone dubioase e foarte bine ca te legitimeaza.
Nu mai veniti cu replici de 2 lei cum ca nu au voie, rumegati tampenia inainte de a o scrie
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

20 Feb 2015, 17:05

TzaCaNeL wrote:Presupun ca sunt oameni pe aici care stiu anumite chestii esentiale din codul penal.

In seara asta s-a intamplat ca Politia MAI sa ma opreasca pe strada si sa-mi ceara buletinul. Nu mai spun ca ma luau la intrebari. Eram in alt cartier, era aproape ora 2 si au inceput: "Ca locuiti in acest cartier, ca de unde vin, ca de ce merg pe jos pana unde stau eu (am zis-o si eu serios, daca nu am permis). Si dupa mi-au cerut si buletinul. Am vrut sa ii zic ca nu-l am, dar dupa incepeau sa ma ia la intrebari, pana obtineau cateva informatii iar eu nu prea aveam chef de stat, oboseala nu ma mai tinea mult pe picioare. In fine. Treaba e ca dupa ce s-a intamplat asta (m-am intalnit ulterior cu o prietena si a zis ca si ei i-a cerut buletinul) mi-am dat seama ca eu nu trebuie sa ma legitimez pana cand organul nu se prezinta, ceea ce nu a facut.

Stiu ca am fost prost, dar nu aveam nici chef de ei. Treaba sta in felul urmator. Cand ma mai opreste noaptea pe strada, as vrea sa fiu pregatit, sa stiu niste chestii din codul penal si sa scap usor de ei si sa-i muiesc subtil. Nu vreau sa stau sa caut, il gasesti usor pe net, dar vreau fix chestia asta cu politia si cu opritul pe strada.
Intr-o seara am zis sa ies pana in oras sa imi iau tigari si sa ma intorc inapoi acasa. Eram cu un prieten . Ne-am luat 2 pachete de tigari si le aveam in buzunar , buzunarul batand la ochi pentru ca era cam umflat. Loganul de politie franeaza brusc in strada ca vezi doamne sa isi faca datoria. Ne opreste si spune : Ce cautati la ora asta pe strada ? La care eu zic: Mie ora 22:00 mi se pare cam devreme . El ne intreaba : buletinele ? zic nu le avem . Ca daca tin buletinul la mine si il pierd pe urma ma puneti sa va platesc amenda ca sunt prost si nu stiu sa am grija de propriul buletin. Pe urmase uita putin la noi si ma intreaba : Ce detineti in buzunare ? zic tigari . Ce fel de tigari ? Tigari domne tigari Kent 8 scurt ca alea lungi sunt prea lungi :)) intrun final au plecat.

Dar faza e ca am ramas prost pentru ca ei isi vedeau de drumul lor si dintr-o data au franat brusc .

Toata smecheria e sa ii atingi , dar sa ii atingi decent ! Asa cum am facut eu cu buletinul.

Si care mai face figuri ca ce cauti la ora asta pe strada sau nu stiu ce puteti sa raspundeti : Numai e Ceausescu ;)
User avatar
akatonkuuut
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 09 Nov 2014, 12:54
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Location: Noua Moscova

20 Feb 2015, 17:06

b00T wrote:
TzaCaNeL wrote:Presupun ca sunt oameni pe aici care stiu anumite chestii esentiale din codul penal.

In seara asta s-a intamplat ca Politia MAI sa ma opreasca pe strada si sa-mi ceara buletinul. Nu mai spun ca ma luau la intrebari. Eram in alt cartier, era aproape ora 2 si au inceput: "Ca locuiti in acest cartier, ca de unde vin, ca de ce merg pe jos pana unde stau eu (am zis-o si eu serios, daca nu am permis). Si dupa mi-au cerut si buletinul. Am vrut sa ii zic ca nu-l am, dar dupa incepeau sa ma ia la intrebari, pana obtineau cateva informatii iar eu nu prea aveam chef de stat, oboseala nu ma mai tinea mult pe picioare. In fine. Treaba e ca dupa ce s-a intamplat asta (m-am intalnit ulterior cu o prietena si a zis ca si ei i-a cerut buletinul) mi-am dat seama ca eu nu trebuie sa ma legitimez pana cand organul nu se prezinta, ceea ce nu a facut.

Stiu ca am fost prost, dar nu aveam nici chef de ei. Treaba sta in felul urmator. Cand ma mai opreste noaptea pe strada, as vrea sa fiu pregatit, sa stiu niste chestii din codul penal si sa scap usor de ei si sa-i muiesc subtil. Nu vreau sa stau sa caut, il gasesti usor pe net, dar vreau fix chestia asta cu politia si cu opritul pe strada.
Intr-o seara am zis sa ies pana in oras sa imi iau tigari si sa ma intorc inapoi acasa. Eram cu un prieten . Ne-am luat 2 pachete de tigari si le aveam in buzunar , buzunarul batand la ochi pentru ca era cam umflat. Loganul de politie franeaza brusc in strada ca vezi doamne sa isi faca datoria. Ne opreste si spune : Ce cautati la ora asta pe strada ? La care eu zic: Mie ora 22:00 mi se pare cam devreme . El ne intreaba : buletinele ? zic nu le avem . Ca daca tin buletinul la mine si il pierd pe urma ma puneti sa va platesc amenda ca sunt prost si nu stiu sa am grija de propriul buletin. Pe urmase uita putin la noi si ma intreaba : Ce detineti in buzunare ? zic tigari . Ce fel de tigari ? Tigari domne tigari Kent 8 scurt ca alea lungi sunt prea lungi :)) intrun final au plecat.

Dar faza e ca am ramas prost pentru ca ei isi vedeau de drumul lor si dintr-o data au franat brusc .

Toata smecheria e sa ii atingi , dar sa ii atingi decent ! Asa cum am facut eu cu buletinul.

Si care mai face figuri ca ce cauti la ora asta pe strada sau nu stiu ce puteti sa raspundeti : Numai e Ceausescu ;)
Puteai sa le spui ca te plictisesti acasa sau au treaba ai tai si i-ai lasat singuri. :)))
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

20 Feb 2015, 17:10

akatonkuuut wrote:
b00T wrote:
TzaCaNeL wrote:Presupun ca sunt oameni pe aici care stiu anumite chestii esentiale din codul penal.

In seara asta s-a intamplat ca Politia MAI sa ma opreasca pe strada si sa-mi ceara buletinul. Nu mai spun ca ma luau la intrebari. Eram in alt cartier, era aproape ora 2 si au inceput: "Ca locuiti in acest cartier, ca de unde vin, ca de ce merg pe jos pana unde stau eu (am zis-o si eu serios, daca nu am permis). Si dupa mi-au cerut si buletinul. Am vrut sa ii zic ca nu-l am, dar dupa incepeau sa ma ia la intrebari, pana obtineau cateva informatii iar eu nu prea aveam chef de stat, oboseala nu ma mai tinea mult pe picioare. In fine. Treaba e ca dupa ce s-a intamplat asta (m-am intalnit ulterior cu o prietena si a zis ca si ei i-a cerut buletinul) mi-am dat seama ca eu nu trebuie sa ma legitimez pana cand organul nu se prezinta, ceea ce nu a facut.

Stiu ca am fost prost, dar nu aveam nici chef de ei. Treaba sta in felul urmator. Cand ma mai opreste noaptea pe strada, as vrea sa fiu pregatit, sa stiu niste chestii din codul penal si sa scap usor de ei si sa-i muiesc subtil. Nu vreau sa stau sa caut, il gasesti usor pe net, dar vreau fix chestia asta cu politia si cu opritul pe strada.
Intr-o seara am zis sa ies pana in oras sa imi iau tigari si sa ma intorc inapoi acasa. Eram cu un prieten . Ne-am luat 2 pachete de tigari si le aveam in buzunar , buzunarul batand la ochi pentru ca era cam umflat. Loganul de politie franeaza brusc in strada ca vezi doamne sa isi faca datoria. Ne opreste si spune : Ce cautati la ora asta pe strada ? La care eu zic: Mie ora 22:00 mi se pare cam devreme . El ne intreaba : buletinele ? zic nu le avem . Ca daca tin buletinul la mine si il pierd pe urma ma puneti sa va platesc amenda ca sunt prost si nu stiu sa am grija de propriul buletin. Pe urmase uita putin la noi si ma intreaba : Ce detineti in buzunare ? zic tigari . Ce fel de tigari ? Tigari domne tigari Kent 8 scurt ca alea lungi sunt prea lungi :)) intrun final au plecat.

Dar faza e ca am ramas prost pentru ca ei isi vedeau de drumul lor si dintr-o data au franat brusc .

Toata smecheria e sa ii atingi , dar sa ii atingi decent ! Asa cum am facut eu cu buletinul.

Si care mai face figuri ca ce cauti la ora asta pe strada sau nu stiu ce puteti sa raspundeti : Numai e Ceausescu ;)
Puteai sa le spui ca te plictisesti acasa sau au treaba ai tai si i-ai lasat singuri. :)))
Da le spui si asa dar mie unul nu imi place sa dau prea multe detalii . Scurt si la obiect. Ca si politia cand te ia la sectie nu iti da prea multe detalii . Ti-a dat un glont in freza iti mai baga un picior pe carca sa te inghesuie pe bancheta si la sectie te infasoara in covor si te ia la omor . Ca nah se vede vanataia daca nu te baga intr-o mocheta :)
HuNmAn
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 309
Joined: 24 Jan 2009, 00:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Location: Undeva Pe Marte
Has thanked: 70 times
Been thanked: 6 times

20 Feb 2015, 19:47

De ce cautati mereu tot felu de prostioare prin care sa fiti mai smecheri sau sa pareti mai destepti? Cand un polist iti cere sa te legitimezi tu trebuie sa ii dai buletinul s.a. In cazul in care nu-l ai, numele si data nasterii sunt suficiente, deoarece te cauta ei in baza de date.

Haideti sa nu mai fim asa, sa incercam sa ne respectam unii pe altii si sa fim mai buni.

P.S: Daca respecti indicatiile politistului nu pierzi atata timp cat ai pierde daca te-ai tiganii cu el
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information