Codul penal

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

20 Feb 2015, 03:00

Presupun ca sunt oameni pe aici care stiu anumite chestii esentiale din codul penal.

In seara asta s-a intamplat ca Politia MAI sa ma opreasca pe strada si sa-mi ceara buletinul. Nu mai spun ca ma luau la intrebari. Eram in alt cartier, era aproape ora 2 si au inceput: "Ca locuiti in acest cartier, ca de unde vin, ca de ce merg pe jos pana unde stau eu (am zis-o si eu serios, daca nu am permis). Si dupa mi-au cerut si buletinul. Am vrut sa ii zic ca nu-l am, dar dupa incepeau sa ma ia la intrebari, pana obtineau cateva informatii iar eu nu prea aveam chef de stat, oboseala nu ma mai tinea mult pe picioare. In fine. Treaba e ca dupa ce s-a intamplat asta (m-am intalnit ulterior cu o prietena si a zis ca si ei i-a cerut buletinul) mi-am dat seama ca eu nu trebuie sa ma legitimez pana cand organul nu se prezinta, ceea ce nu a facut.

Stiu ca am fost prost, dar nu aveam nici chef de ei. Treaba sta in felul urmator. Cand ma mai opreste noaptea pe strada, as vrea sa fiu pregatit, sa stiu niste chestii din codul penal si sa scap usor de ei si sa-i muiesc subtil. Nu vreau sa stau sa caut, il gasesti usor pe net, dar vreau fix chestia asta cu politia si cu opritul pe strada.
Image
Image
Image
RoyalServer
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

20 Feb 2015, 03:11

Si eu m-am dus sa ma urinez intr-un tufis si politia a venit sa-mi ceara datele. Retarzi. Da-i incolo.
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
User avatar
GPaul
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1931
Joined: 21 Mar 2009, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv. Studiu intens.
Detinator server CS: - House M.D -
SteamID: - House M.D -
Reputatie: Nume anterior: djxpaulz
Fost super moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 174 times
Contact:

20 Feb 2015, 03:30

DVLM wrote:Si eu m-am dus sa ma urinez intr-un tufis si politia a venit sa-mi ceara datele. Retarzi. Da-i incolo.
Retard esti tu, nu ei, ca-ti asigura protectia si au grija sa ajungi acasa intreg fara ca un dement sa-ti dea in cap sau sa te penetreze in anus.

Daca nu-si fac meseria le sariti in cap iar daca si-o fac tot nu procedeaza corect. E normal sa te opreasca si sa te legitimeze. Daca se intampla ceva in zona respectiva, la cei pe care i-au legitimat merg prima.

Pentru ca nu ai actul de identitate la tine se poate da amenda. Nu inteleg de ce vrei "sa-i muiesti subtil" atata timp cat nu ai facut nimic. Muitul asta subtil inseamna sa te legitimezi si in 3 minute ai scapat de ei si-ti vezi de drum, nimic mai mult. Oricum, e mai bine decat sa te duca la sectie si sa te trimita pana la "baie".
Image
Image
User avatar
akatonkuuut
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 09 Nov 2014, 12:54
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Location: Noua Moscova

20 Feb 2015, 09:24

Tu pe ei nu poti sa-i m****i subtil nici cum, ei pe tine din orice pozitie.
Da-le datele si vezi-ti de drum.
User avatar
Edi.
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 5392
Joined: 08 Jul 2009, 08:38
Detinator Steam: Da
SteamID: Hozzakwaz
Reputatie: Nume anterior: Eddy ;X
eXtream Mod
Fost Intermediar
Location: Botoşani / Iaşi
Has thanked: 109 times
Been thanked: 247 times
Contact:

20 Feb 2015, 09:29

Din cate stiu eu Tzaca, doar is fac un fel de activitate si opresc persoane random, zic si cred asta deaorece am fost si eu cu niste baietii opriti si am dat datele, si am zis: nu am facut nimic de cat am stat aici si am vorbit ca baietii si mi-a raspus: Stiu, dar trebuie sa facem si noi niste activitate, stim ca nu ati facut ceva rau.
Image
User avatar
Alyn^H3k3r
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 94
Joined: 26 Nov 2013, 18:17
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Da
Location: Galati
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

20 Feb 2015, 09:38

akatonkuuut wrote:Tu pe ei nu poti sa-i m****i subtil nici cum, ei pe tine din orice pozitie.
Da-le datele si vezi-ti de drum.
Foarte adevarat.
Ajut la modificarea/creearea de addons-uri/pluginuri CS1.6 de orice mod, ajutorul meu nu consta in nimic, o fac din pura placere!

ContacT:
Skype: novuslink.h3k3r
Messenger: novuslink.h3k3r
E-mail: [email protected]

User avatar
Blinky1337
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 25 Aug 2014, 22:13
Detinator Steam: Da
CS Status: i̶n̶t̶e̶r̶e̶s̶a̶n̶t̶
Fond eXtream: 0
Location: D:/

20 Feb 2015, 10:33

Fa-i tu arogante la un jandram care-ti cere buletinu' de genu' "Tu mi-l arati primu" si o sa fie milos, te scutura de matreata.
User avatar
RobinC
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 19 Oct 2014, 22:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: cat /etc/passwd
Fond eXtream: 0
Location: ~/work/
Contact:

20 Feb 2015, 11:02

Un raspuns concret:
Legea 61/1991
Art. 1. - Pentru asigurarea climatului de ordine si liniste publica necesar desfasurarii normale a activitatii economice si social-culturale si promovarea unor relatii civilizate in viata cotidiana, cetatenii sunt obligati sa aiba un comportament civic, moral si responsabil, in spiritul legilor tarii si al normelor de convietuire sociala.

Art. 2. - (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava, urmatoarele fapte:

alin. 31) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;
Prin urmare, ai putea invoca legea 61/1991, respectiv alin 31. care precizeaza clar ca stabiirea identitatii se face doar la cererea justificata a autaritatii competente. Tradus, daca nu are motiv ii invoci articolul si pleci fara sa le zici nimic. Problema este neclaritatea alin 31, care nu cuprinde o interpretare a termenului "justificat". Totusi, hai sa mergem la legea 218/2002 (privind org. si functionarea Politiei Romane) care precizeaza:

CAPITOLUL V
Drepturi si obligatii

Art. 31.
(1) In realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul este investit cu exercitiul autoritatii publice si are urmatoarele drepturi si obligatii principale:

a) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;

b) sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii; in cazurile nerespectarii dispozitiilor date de politist, acesta este indreptatit sa foloseasca forta; verificarea situatiei acestor categorii de persoane si luarea masurilor legale, dupa caz, se realizeaza in cel mult 24 de ore, ca masura administrativa;
c) sa invite la sediul politiei persoanele a caror prezenta este necesara pentru indeplinirea atributiilor politiei, prin aducerea la cunostinta, in scris, a scopului si motivului invitatiei;
Deci, in principiu, daca stii ca esti curat le invoci prima lege si le ceri o expicatie privind motivul legitimarii. Daca nu au si iti servesc abureli ai dreptul sa pleci.
PS: Pentru baietii de mai sus, e si normal bre ca daca inchideti ochii la toate incalcarile de lege si abuzurile pe care le fac domnii politisti acestia sa se simta intangibili si sa creada ca puterea lor include si abuzarea drepturilor cetateanului. Va mai mirati dupa aia de ce va bat pe la sectii nevinovati.
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

20 Feb 2015, 12:11

GPaul wrote:
DVLM wrote:Si eu m-am dus sa ma urinez intr-un tufis si politia a venit sa-mi ceara datele. Retarzi. Da-i incolo.
Retard esti tu, nu ei, ca-ti asigura protectia si au grija sa ajungi acasa intreg fara ca un dement sa-ti dea in cap sau sa te penetreze in anus.

Daca nu-si fac meseria le sariti in cap iar daca si-o fac tot nu procedeaza corect. E normal sa te opreasca si sa te legitimeze. Daca se intampla ceva in zona respectiva, la cei pe care i-au legitimat merg prima.

Pentru ca nu ai actul de identitate la tine se poate da amenda. Nu inteleg de ce vrei "sa-i muiesti subtil" atata timp cat nu ai facut nimic. Muitul asta subtil inseamna sa te legitimezi si in 3 minute ai scapat de ei si-ti vezi de drum, nimic mai mult. Oricum, e mai bine decat sa te duca la sectie si sa te trimita pana la "baie".
Nu ti se poate da amenda CA NU AI BULETINU la tine DOAR ca NU VREI SA TE LEGITIMEZI !

E o diferenta intre cele 2 situatii ,tu esti obligat sa te LEGITIMEZI cu sau fara buletin prin furnizarea de informatii precum nume,data nasterii, adresa si ce te m-ai intreaba ei,apoi ei te verifica prin statie si isi completeaza restul de informatii de care au nevoie
Last edited by VegaS on 20 Feb 2015, 13:06, edited 1 time in total.
Reason: Ba da iei, 20-100 lei.
User avatar
RobinC
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 19 Oct 2014, 22:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: cat /etc/passwd
Fond eXtream: 0
Location: ~/work/
Contact:

20 Feb 2015, 12:33

#Vali wrote:
GPaul wrote:
DVLM wrote:Si eu m-am dus sa ma urinez intr-un tufis si politia a venit sa-mi ceara datele. Retarzi. Da-i incolo.
Retard esti tu, nu ei, ca-ti asigura protectia si au grija sa ajungi acasa intreg fara ca un dement sa-ti dea in cap sau sa te penetreze in anus.

Daca nu-si fac meseria le sariti in cap iar daca si-o fac tot nu procedeaza corect. E normal sa te opreasca si sa te legitimeze. Daca se intampla ceva in zona respectiva, la cei pe care i-au legitimat merg prima.

Pentru ca nu ai actul de identitate la tine se poate da amenda. Nu inteleg de ce vrei "sa-i muiesti subtil" atata timp cat nu ai facut nimic. Muitul asta subtil inseamna sa te legitimezi si in 3 minute ai scapat de ei si-ti vezi de drum, nimic mai mult. Oricum, e mai bine decat sa te duca la sectie si sa te trimita pana la "baie".
Nu ti se poate da amenda CA NU AI BULETINU la tine DOAR ca NU VREI SA TE LEGITIMEZI !

E o diferenta intre cele 2 situatii ,tu esti obligat sa te LEGITIMEZI cu sau fara buletin prin furnizarea de informatii precum nume,data nasterii, adresa si ce te m-ai intreaba ei,apoi ei te verifica prin statie si isi completeaza restul de informatii de care au nevoie
Gresit. Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, nu esti obligat sa te legitimezi fara justificarea in prealabil a actiunii organului.
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

20 Feb 2015, 12:44

Vezi ca nu suntem in lets be cops :P sa te imbraci in politai cand ai chef si cu girofar.
Nu prea ai ce sa le zici... stiu ca e o lege prin care chiar daca nu dai buletinul si nici carnetul ii spui numele+cnp, repeti lega te verifica si pa.
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

20 Feb 2015, 13:10

RobinC wrote:
#Vali wrote:
GPaul wrote:
Retard esti tu, nu ei, ca-ti asigura protectia si au grija sa ajungi acasa intreg fara ca un dement sa-ti dea in cap sau sa te penetreze in anus.

Daca nu-si fac meseria le sariti in cap iar daca si-o fac tot nu procedeaza corect. E normal sa te opreasca si sa te legitimeze. Daca se intampla ceva in zona respectiva, la cei pe care i-au legitimat merg prima.

Pentru ca nu ai actul de identitate la tine se poate da amenda. Nu inteleg de ce vrei "sa-i muiesti subtil" atata timp cat nu ai facut nimic. Muitul asta subtil inseamna sa te legitimezi si in 3 minute ai scapat de ei si-ti vezi de drum, nimic mai mult. Oricum, e mai bine decat sa te duca la sectie si sa te trimita pana la "baie".
Nu ti se poate da amenda CA NU AI BULETINU la tine DOAR ca NU VREI SA TE LEGITIMEZI !

E o diferenta intre cele 2 situatii ,tu esti obligat sa te LEGITIMEZI cu sau fara buletin prin furnizarea de informatii precum nume,data nasterii, adresa si ce te m-ai intreaba ei,apoi ei te verifica prin statie si isi completeaza restul de informatii de care au nevoie
Gresit. Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, nu esti obligat sa te legitimezi fara justificarea in prealabil a actiunii organului.
Am zis eu ceva de motiv sau ceva de genu , doar am explicat CA NU IEI AMENDA PENTRU CA NU AI BULETINU LA TINE CAND TE PLIMBI PE STRADA DAR TREBUIE SA TE LEGITIMEZI DACA TI SE CERE ASTA CU DATELE TALE PENTRU A PUTEA FI VERIFICAT..
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information