Coloana sonora The Great Gatsby

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
p3trutzz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 187
Joined: 15 Dec 2013, 01:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Keep calm and blame it on the lag.
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Location: Harsova
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times
Contact:

23 Dec 2013, 16:30

O mica descriere a filmului :


Este o drama de dragoste in regia lui Buz Luhrmann.Scenariul a fost scris de Craig Pearce si Scott Fitzgerald. Prezinta povestea unui barbat bogat si misterios pe nume Gatsby care organizeaza cele mai frumoase petreceri.Chiar daca este barfit de toata lumea Gatsby ii invita pe toti la petrecrile sale pentru a le arata ca nu ii pasa de toate zvonurile care apar despre el. Actiunea filmului se petrece in perioada anilor ’20, iar filmul este inspirat din cartea scrisa de Francisc Scott Fitzgerald. Desi are foarte multi bani Gatsby nu si-a intalnit inca sufletul pereche. El o cunoaste pe Daisy o tanara foarte frumoasa insa superficiala care considera casnicia ca fiind doar o formalitate. Gatsby ar face orice pentru a o cuceri insa Daisy nu apreciaza iubirea sa , iar finalul va fi unul tragic.
Marele Gatsby urmăreşte povestea scriitorului în devenire Nick Carraway, care pleacă la New York în primăvara anului 1922, o epocă a decăderii valorilor, a jazzului, a regilor contrabandei şi a înfloririi bursei. În căutarea visului american, Nick ajunge să locuiască vizavi de petrecăreţul milionar misterios Jay Gatsby şi dincolo de golf de verişoara lui, Daisy, şi de soţul ei afemeiat, cu sânge albastru, Tom Buchanan. Nick intră în lumea celor bogaţi, a iluziilor, iubirilor şi decepţiilor lor. Nick, ca un observator al lumii noi în care a pătruns, scrie o poveste despre dragostea neîmplinită, visuri nemuritoare şi tragedie şi pune o oglindă în faţa lumii noastre moderne şi a greutăţilor sale.

Coloana sonora a filmului :

http://www.youtube.com/watch?v=F7CVDKkf ... 7CVDKkff4c

Pentru cei care l-ati vazut, ce parerea aveti despre film?

Parerea mea e ca e filmul anului 2013.
RoyalServer
User avatar
claudiu25
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3282
Joined: 18 Dec 2010, 22:43
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: nu detin
SteamID: nu am
Has thanked: 98 times
Been thanked: 420 times
Contact:

23 Dec 2013, 16:33

Un film excelent, l-am vazut cu mare placere si sincer sa fiu... daca mi-l mai pui de 20 de ori in fata, de 20 de ori ma mai uit la el.
Leo DiCaprio a jucat de milioane, sincer sa fiu, dupa parerea mea o sa primeasca si el in sfarsit oscarul pentru rolul lui Gatsby.

Coloana sonora e minunata, in special mi-a ramas in minte melodia de la una dintre petrecerile lui Gatsby, mai exact will.i.am - bang bang.
Aşa cum pot renunţa la fumat pentru că nu fumez,
Nu pot să renunţ la scris pentru că nu am talent.


- Marin Sorescu
User avatar
p3trutzz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 187
Joined: 15 Dec 2013, 01:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Keep calm and blame it on the lag.
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Location: Harsova
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times
Contact:

23 Dec 2013, 16:35

Eu am in pc toate filmele cu Leo DiCaprio si joaca prea bine in toate rolurile. The Great Gatsby mi-a placut enorm de mult si m-as uita la el zi de zi.


Pentru cei care nu au vazut filmul, incercati-l, nu o sa va para rau ;)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information