componente laptop

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
shut.theart
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 10 Aug 2012, 13:04
Detinator Steam: Da
Has thanked: 52 times
Been thanked: 20 times
Contact:

12 Jan 2014, 13:57

Salut extream! Am un laptop cu urmatoarele:
- Placa video: Intel HD Graphic 1,7 GB
- 6GB RAM
- Procesor Intel Pentium 2.2 GHZ

ce as putea schimba la el ca sa mearga jocurile ce v-or urma.. GTA 5 , COD Ghost , NFS Rivals , BF 4 , etc..?

RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4051
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Jan 2014, 14:11

Nu poti schimba nimic, laptopurile nu sunt facute pentru jocuri.
Cumpara-ti un pc special pentru jocuri care sa aiba o placa video dedicata de minim 500-600 lei.
User avatar
Sadic
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 17 Nov 2012, 21:56
Detinator Steam: Da
CS Status: hardestly!
Detinator server CS: Da
SteamID: sadic_pgl
Location: in the middle
Has thanked: 64 times
Been thanked: 105 times

12 Jan 2014, 14:12

Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata, deci nu poti face upgrade la placa video decat daca schimbi toata placa de baza (ceea ce nu prea e convenabil). Deci, laptop-ul tau nu va functiona in jocurile ce vor urma in nici un caz, mai bine vinde laptop-ul, mai adauga o suma de bani si ia-ti un nou pc (unitate). Succes!
Citeşte-te pe tine însuţi!

YM!: [email protected] / Steam: sadic_pgl
User avatar
MyLo
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 13 Aug 2011, 03:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Destinul lucreaza prin amanunte.
Reputatie: Fost moderator
Location: Arad
Has thanked: 117 times
Been thanked: 120 times

12 Jan 2014, 14:16

Sadic wrote:Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata, deci nu poti face upgrade la placa video decat daca schimbi toata placa de baza (ceea ce nu prea e convenabil). Deci, laptop-ul tau nu va functiona in jocurile ce vor urma in nici un caz, mai bine vinde laptop-ul, mai adauga o suma de bani si ia-ti un nou pc (unitate). Succes!
Deci mor de ras =))) , "Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata" :))) scuzama dar nu m-am putut abtine :)) , cum sa nu poata pune o placa video dedicata intr-un leptop daca are placa video (Intel HD ) inegrata in procesor ?! :)) ... daca nu stii nu mai vorbi :)) ....
User avatar
VladX
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 06 May 2012, 19:22
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 131 times
Been thanked: 142 times

12 Jan 2014, 14:24

MyLo wrote:
Sadic wrote:Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata, deci nu poti face upgrade la placa video decat daca schimbi toata placa de baza (ceea ce nu prea e convenabil). Deci, laptop-ul tau nu va functiona in jocurile ce vor urma in nici un caz, mai bine vinde laptop-ul, mai adauga o suma de bani si ia-ti un nou pc (unitate). Succes!
Deci mor de ras =))) , "Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata" :))) scuzama dar nu m-am putut abtine :)) , cum sa nu poata pune o placa video dedicata intr-un leptop daca are placa video (Intel HD ) inegrata in procesor ?! :)) ... daca nu stii nu mai vorbi :)) ....
Daca nu stii nu mai vorbi.
Din ce stiu eu GPU-ul la laptopuri e pe placa de baza.Placi video dedicate pentru laptopuri nu exista(cel putin in Ro).Ai vazut tu undeva placi video dedicate pentru laptopuri?Daca da,lasa-mi si mie un link.

@shut.theart,fa ce ti-a recomandat Isti si Sadic.
Image
User avatar
MyLo
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 13 Aug 2011, 03:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Destinul lucreaza prin amanunte.
Reputatie: Fost moderator
Location: Arad
Has thanked: 117 times
Been thanked: 120 times

12 Jan 2014, 14:31

VladX wrote:
MyLo wrote:
Sadic wrote:Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata, deci nu poti face upgrade la placa video decat daca schimbi toata placa de baza (ceea ce nu prea e convenabil). Deci, laptop-ul tau nu va functiona in jocurile ce vor urma in nici un caz, mai bine vinde laptop-ul, mai adauga o suma de bani si ia-ti un nou pc (unitate). Succes!
Deci mor de ras =))) , "Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata" :))) scuzama dar nu m-am putut abtine :)) , cum sa nu poata pune o placa video dedicata intr-un leptop daca are placa video (Intel HD ) inegrata in procesor ?! :)) ... daca nu stii nu mai vorbi :)) ....
Daca nu stii nu mai vorbi.
Din ce stiu eu GPU-ul la laptopuri e pe placa de baza.Placi video dedicate pentru laptopuri nu exista(cel putin in Ro).Ai vazut tu undeva placi video dedicate pentru laptopuri?Daca da,lasa-mi si mie un link.

@shut.theart,fa ce ti-a recomandat Isti si Sadic.
Deci , exista placile de baza cu soclu 1150 care au procesoarele de tip i de la Intel ( ex. i3 , i5 , i7 ) aceste procesoare au incorporate in ele placi video numite "Intel HD Graphics" iar pe langa asta alte leptopuri ( aproape toate mai nou ) vin si cu placi video dedicate numite "GeForce 710M" s.a.m.d. .... acuma nu mai rad si de tine ca am putin obraz dar documentativa intai sa postati ceva .... :-h
User avatar
VladX
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 06 May 2012, 19:22
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 131 times
Been thanked: 142 times

12 Jan 2014, 14:45

MyLo wrote:
VladX wrote:
MyLo wrote:
Deci mor de ras =))) , "Placile video intel hd sunt integrate deci nu poti adauga o placa video dedicata" :))) scuzama dar nu m-am putut abtine :)) , cum sa nu poata pune o placa video dedicata intr-un leptop daca are placa video (Intel HD ) inegrata in procesor ?! :)) ... daca nu stii nu mai vorbi :)) ....
Daca nu stii nu mai vorbi.
Din ce stiu eu GPU-ul la laptopuri e pe placa de baza.Placi video dedicate pentru laptopuri nu exista(cel putin in Ro).Ai vazut tu undeva placi video dedicate pentru laptopuri?Daca da,lasa-mi si mie un link.

@shut.theart,fa ce ti-a recomandat Isti si Sadic.
Deci , exista placile de baza cu soclu 1150 care au procesoarele de tip i de la Intel ( ex. i3 , i5 , i7 ) aceste procesoare au incorporate in ele placi video numite "Intel HD Graphics" iar pe langa asta alte leptopuri ( aproape toate mai nou ) vin si cu placi video dedicate numite "GeForce 710M" s.a.m.d. .... acuma nu mai rad si de tine ca am putin obraz dar documentativa intai sa postati ceva .... :-h
Placile video dedicate pentru laptopuri sunt lipite de placa de baza ceea ce inseamna ca nu le poti schimba.
Image
User avatar
MyLo
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 13 Aug 2011, 03:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Destinul lucreaza prin amanunte.
Reputatie: Fost moderator
Location: Arad
Has thanked: 117 times
Been thanked: 120 times

12 Jan 2014, 14:48

VladX wrote:
MyLo wrote:
VladX wrote: Daca nu stii nu mai vorbi.
Din ce stiu eu GPU-ul la laptopuri e pe placa de baza.Placi video dedicate pentru laptopuri nu exista(cel putin in Ro).Ai vazut tu undeva placi video dedicate pentru laptopuri?Daca da,lasa-mi si mie un link.

@shut.theart,fa ce ti-a recomandat Isti si Sadic.
Deci , exista placile de baza cu soclu 1150 care au procesoarele de tip i de la Intel ( ex. i3 , i5 , i7 ) aceste procesoare au incorporate in ele placi video numite "Intel HD Graphics" iar pe langa asta alte leptopuri ( aproape toate mai nou ) vin si cu placi video dedicate numite "GeForce 710M" s.a.m.d. .... acuma nu mai rad si de tine ca am putin obraz dar documentativa intai sa postati ceva .... :-h
Placile video dedicate pentru laptopuri sunt lipite de placa de baza ceea ce inseamna ca nu le poti schimba.
Bine :)) cum spui tu nu ma mai contrazic aici ca nu are rost :)) ... cand iesi de la scoala te rog sa treci pe la un magazin specializat de calculatoare si intreaba : " Se poate schimba placa dedicata dintr-un laptop?" sa vezi ce iti spune :)) cius.
User avatar
Sadic
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 17 Nov 2012, 21:56
Detinator Steam: Da
CS Status: hardestly!
Detinator server CS: Da
SteamID: sadic_pgl
Location: in the middle
Has thanked: 64 times
Been thanked: 105 times

12 Jan 2014, 14:51

MyLo wrote:
VladX wrote:
MyLo wrote:
Deci , exista placile de baza cu soclu 1150 care au procesoarele de tip i de la Intel ( ex. i3 , i5 , i7 ) aceste procesoare au incorporate in ele placi video numite "Intel HD Graphics" iar pe langa asta alte leptopuri ( aproape toate mai nou ) vin si cu placi video dedicate numite "GeForce 710M" s.a.m.d. .... acuma nu mai rad si de tine ca am putin obraz dar documentativa intai sa postati ceva .... :-h
Placile video dedicate pentru laptopuri sunt lipite de placa de baza ceea ce inseamna ca nu le poti schimba.
Bine :)) cum spui tu nu ma mai contrazic aici ca nu are rost :)) ... cand iesi de la scoala te rog sa treci pe la un magazin specializat de calculatoare si intreaba : " Se poate schimba placa dedicata dintr-un laptop?" sa vezi ce iti spune :)) cius.
Te mai auzi ce zici? aici e vorba de placa video integrata nu dedicata, e o diferenta de la cer la pamant, nu mai interveni in topic-uri in care nu-ti poti insusi corect cunostintele.
Citeşte-te pe tine însuţi!

YM!: [email protected] / Steam: sadic_pgl
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4051
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Jan 2014, 15:20

@MyLo - ma ocup de calculatoare de aproape 8 ani, nu poti pune o placa video dedicata intr-un laptop care nu are deja una. Adica doar in foarte putine puteai si asa, nu gasesti niciunde placi video dedicate pentru laptop-uri sau daca gasesti deja iti cumperi un alt laptop din banii aia. In toate laptop-urile noi sub 1500 de euro placa video e doar un cip lipit de placa de baza care se poate schimba in service daca e defect cu multa munca dar nu se poate face upgrade.

Totusi la cum scrii probabil nu ai mai mult de 14 ani.
+ ai scris undeva ca e integrat in procesor, la laptop-urile mai vechi cipul video Intel nu e integrat in procesor ci e pe placa de baza.
User avatar
MyLo
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 13 Aug 2011, 03:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Destinul lucreaza prin amanunte.
Reputatie: Fost moderator
Location: Arad
Has thanked: 117 times
Been thanked: 120 times

12 Jan 2014, 15:35

IsTI37 wrote:@MyLo - ma ocup de calculatoare de aproape 8 ani, nu poti pune o placa video dedicata intr-un laptop care nu are deja una. Adica doar in foarte putine puteai si asa, nu gasesti niciunde placi video dedicate pentru laptop-uri sau daca gasesti deja iti cumperi un alt laptop din banii aia. In toate laptop-urile noi sub 1500 de euro placa video e doar un cip lipit de placa de baza care se poate schimba in service daca e defect cu multa munca dar nu se poate face upgrade.

Totusi la cum scrii probabil nu ai mai mult de 14 ani.
+ ai scris undeva ca e integrat in procesor, la laptop-urile mai vechi cipul video Intel nu e integrat in procesor ci e pe placa de baza.
Am 21 ani si stiu si eu cu ce se mananca calculatoarele a.k.a. laptopuriile iar am specificat modelele mai noi de laptopuri i3 , i5 , i7 .... aceste procesoare vin in ele cu o placa video incoroprata "Intel HD Graphics" !

Exemplu: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel ... 20ghz-box/ => Grafica integrata HD 2500 ! Salut !
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4051
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Jan 2014, 16:08

MyLo wrote:
IsTI37 wrote:@MyLo - ma ocup de calculatoare de aproape 8 ani, nu poti pune o placa video dedicata intr-un laptop care nu are deja una. Adica doar in foarte putine puteai si asa, nu gasesti niciunde placi video dedicate pentru laptop-uri sau daca gasesti deja iti cumperi un alt laptop din banii aia. In toate laptop-urile noi sub 1500 de euro placa video e doar un cip lipit de placa de baza care se poate schimba in service daca e defect cu multa munca dar nu se poate face upgrade.

Totusi la cum scrii probabil nu ai mai mult de 14 ani.
+ ai scris undeva ca e integrat in procesor, la laptop-urile mai vechi cipul video Intel nu e integrat in procesor ci e pe placa de baza.
Am 21 ani si stiu si eu cu ce se mananca calculatoarele a.k.a. laptopuriile iar am specificat modelele mai noi de laptopuri i3 , i5 , i7 .... aceste procesoare vin in ele cu o placa video incoroprata "Intel HD Graphics" !

Exemplu: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel ... 20ghz-box/ => Grafica integrata HD 2500 ! Salut !
Indiferent ca e integrat sau nu, nu poti face upgrade la placa video. In cazul in care e integrat s-ar putea sa poata schimba procesorul laptop-ului intr-unul mai bun, dar trebuie sa plateasca un om de la un service si sa faca comanda si deja e prea scump fiindca procesoarele grafice intel oricum nu sunt bune la nimic legat de jocuri.
Nu inteleg de ce te legi la laptop-uri de procesoare de pc-uri, nu au nimic deaface, sunt cu totul altfel facute, alt soclu, putere mult mai mica fata de echivalentele lor de desktop, placile de baza de laptop sunt custom made pentru fiecare model si afli mult mai greu ce procesoare sunt compatibile.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information