ComputerGames s-a inchis, dupa 21 de ani de activitate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mr.Dr.Sir.Go
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 351
Joined: 20 Dec 2015, 14:02
Detinator Steam: Nu
CS Status: http://VandConturiNetflix.store/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Membru Club eXtreamCS (21 Feb - 21 Iun)
Schimbare nume (-4 luni)
Nick anterior: Paul112
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

24 Apr 2018, 17:34

Nu poti sa spui ca ai un Hobby ..dar nu il mai faci ca nu ai bani sau nu iasa bani din el...ala nu e hobby daca te asteti sa scoti bani din asa ceva.
Hobby e ceva ce il ai toata viata ...cu sau fara bani.
El a renuntat pentru ca in acest moment orice joc pe bani ..il gasesti si free( Hackerit) + ca in Romania foarte putini oameni isi cumpara jocuri originale...nu are rost sa ne comparam la aceasta categorie cu nimeni.
RoyalServer 2
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

25 Apr 2018, 11:33

Mr.Dr.Sir.Go wrote:Nu poti sa spui ca ai un Hobby ..dar nu il mai faci ca nu ai bani sau nu iasa bani din el...ala nu e hobby daca te asteti sa scoti bani din asa ceva.
Hobby e ceva ce il ai toata viata ...cu sau fara bani.
El a renuntat pentru ca in acest moment orice joc pe bani ..il gasesti si free( Hackerit) + ca in Romania foarte putini oameni isi cumpara jocuri originale...nu are rost sa ne comparam la aceasta categorie cu nimeni.
Ma uit la semnatura ta si la "hackerit" al tau si-mi dau seama din ce categorie faci parte, mai merge cu Sentry? Daca stii ce e:)))))
E vorba de jocuri multiplayer mai mult, nu ii pasa nimanui de campanii
Image
User avatar
Mr.Dr.Sir.Go
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 351
Joined: 20 Dec 2015, 14:02
Detinator Steam: Nu
CS Status: http://VandConturiNetflix.store/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Membru Club eXtreamCS (21 Feb - 21 Iun)
Schimbare nume (-4 luni)
Nick anterior: Paul112
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

25 Apr 2018, 12:42

# Kerosen. wrote: Ma uit la semnatura ta si la "hackerit" al tau si-mi dau seama din ce categorie faci parte, mai merge cu Sentry? Daca stii ce e:)))))
E vorba de jocuri multiplayer mai mult, nu ii pasa nimanui de campanii
De unde sti ca e semnatura mea ..si nu am fost platit sa pun aceasta semnatura? Crezi ca ma cunosti deja ..din doar o simpla semnatura?
:))))) esti Penibil cu P mare...habar nu ai ce inseamna hobby..plangi dupa un forum disparut de mult ca un copil care a aflat ca nu mai exista mos craciun.
Sunt prea ocupat sa fac nimic ..decat sa imi bat capul cu tine...un mare destept in viata.
Ca moderator pe un forum trebuie sa dai exemplu celorlalti ..nu sa ataci un user dupa o anumita semnatura. ..dar cand iti cumperi moderator ..ce mai conteaza..tu esti superman si intodeauna ai dreptate. Asta face un moderator cand nu intelege subiectul sau il deranjeaza pe el parerea altei persoane..ori ataca persoana ..ori duce subiectul la cos..simplu. Uni moderatori ai acestui forum sunt exemplul clar de comunism.

PS: Vezi ca imediat imi cumpar Administrator....esti primul pe care il execut ..radacina de nuc ce esti.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

25 Apr 2018, 12:44

a zis ca a fost un hobby cand l-a deschis, hobbyurile vin si pleaca, nu-ti inteleg atgumentele
User avatar
Mr.Dr.Sir.Go
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 351
Joined: 20 Dec 2015, 14:02
Detinator Steam: Nu
CS Status: http://VandConturiNetflix.store/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Membru Club eXtreamCS (21 Feb - 21 Iun)
Schimbare nume (-4 luni)
Nick anterior: Paul112
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

25 Apr 2018, 12:54

sound wrote:a zis ca a fost un hobby cand l-a deschis, hobbyurile vin si pleaca, nu-ti inteleg atgumentele
Hobby inseamna a face ceva in afara profesiunii..a face ceva placut tie in afara preocuparilor profesionale..Da?

Cand vi si spui ca nu mai faci asta ca nu iasa bani..inseamna ca nu a fost hobby..ai facuto din prima pentru bani..
Hooby-ul meu este sa ma duc sa joc footbal cu baieti in curtea scoli..nu mai faca asta ca nu iasa bani ?
Nu..o voi face in continuare ..cu toate ca nu iasa bani..pentru ca e hobby-ul meu .
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5138
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 4 times
Been thanked: 46 times

25 Apr 2018, 14:23

Mr.Dr.Sir.Go wrote:
sound wrote:a zis ca a fost un hobby cand l-a deschis, hobbyurile vin si pleaca, nu-ti inteleg atgumentele
Hobby inseamna a face ceva in afara profesiunii..a face ceva placut tie in afara preocuparilor profesionale..Da?

Cand vi si spui ca nu mai faci asta ca nu iasa bani..inseamna ca nu a fost hobby..ai facuto din prima pentru bani..
Hooby-ul meu este sa ma duc sa joc footbal cu baieti in curtea scoli..nu mai faca asta ca nu iasa bani ?
Nu..o voi face in continuare ..cu toate ca nu iasa bani..pentru ca e hobby-ul meu .
din acel hooby faci si bani, de exemplu cum este un scripter face pluginuri le posteaza dupa vede ca merge treaba si lumea il cauta sa cumpere, si daca dintr-o data lumea nu il mai cauta el invatat sa faca bani crezi ca ar mai si-ar pierde timpul la fel de mult sa le faca sa le dea moca?
User avatar
Mr.Dr.Sir.Go
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 351
Joined: 20 Dec 2015, 14:02
Detinator Steam: Nu
CS Status: http://VandConturiNetflix.store/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Membru Club eXtreamCS (21 Feb - 21 Iun)
Schimbare nume (-4 luni)
Nick anterior: Paul112
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

25 Apr 2018, 15:19

Sorinel wrote: din acel hooby faci si bani, de exemplu cum este un scripter face pluginuri le posteaza dupa vede ca merge treaba si lumea il cauta sa cumpere, si daca dintr-o data lumea nu il mai cauta el invatat sa faca bani crezi ca ar mai si-ar pierde timpul la fel de mult sa le faca sa le dea moca?
Asta inseamna ca nu a fost un hobby..daca nu il mai face ca nu mai iasa banul..un hobby il faci ca iti place tie ...ca poti scoate si un ban pe langa ok ..mai bine...dar cand nu mai scoti bani nu te opresti ..pentru ca este un hobby pentru tine ..nu o sursa de venit din care sa traiesti...

Exemplu:
Mie imi place sa ma urc pe munti ..e un hobby si il fac cand imi permite timpul....cineva imi ofera 1.000 euro sa ma urc pe un munte ...perfect pentru mine ..oricum faceam asta....dar dupa ce fac? ma opresc pentru ca nu imi mai da nimeni bani pentru asta?

Un hobby il faci ca iti place ... pe langa rutina de zi cu zi...daca iasa un ban ..si mai bine..dar nu poti spune ca nu il mai faci ca nu iasa banul.

Sunt o multime de forumuri , site-uri ..care rezista cu toate ca nimeni nu scoate bani din asta...o fac pentru ca e un hobby..le place lor ..si cand au inceput asta nu s-au gandit la bani...Ca nu ne plac noua site-urile sau forumurile alea..e alta problema..dar pentru ei e un hobby.
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

25 Apr 2018, 16:01

Mr.Dr.Sir.Go wrote:
Sorinel wrote: din acel hooby faci si bani, de exemplu cum este un scripter face pluginuri le posteaza dupa vede ca merge treaba si lumea il cauta sa cumpere, si daca dintr-o data lumea nu il mai cauta el invatat sa faca bani crezi ca ar mai si-ar pierde timpul la fel de mult sa le faca sa le dea moca?
Asta inseamna ca nu a fost un hobby..daca nu il mai face ca nu mai iasa banul..un hobby il faci ca iti place tie ...ca poti scoate si un ban pe langa ok ..mai bine...dar cand nu mai scoti bani nu te opresti ..pentru ca este un hobby pentru tine ..nu o sursa de venit din care sa traiesti...

Exemplu:
Mie imi place sa ma urc pe munti ..e un hobby si il fac cand imi permite timpul....cineva imi ofera 1.000 euro sa ma urc pe un munte ...perfect pentru mine ..oricum faceam asta....dar dupa ce fac? ma opresc pentru ca nu imi mai da nimeni bani pentru asta?

Un hobby il faci ca iti place ... pe langa rutina de zi cu zi...daca iasa un ban ..si mai bine..dar nu poti spune ca nu il mai faci ca nu iasa banul.

Sunt o multime de forumuri , site-uri ..care rezista cu toate ca nimeni nu scoate bani din asta...o fac pentru ca e un hobby..le place lor ..si cand au inceput asta nu s-au gandit la bani...Ca nu ne plac noua site-urile sau forumurile alea..e alta problema..dar pentru ei e un hobby.
Ba frate, un hobby nu este obligatoriu sa existe pe termen lung. Daca ti se ia sa faci asta, nu mai faci. Nu poti sa zici tu ca daca te opresti, inseamna ca nu a fost un hobby. Total gresit. Pentru omul asta, computergames a fost un hobby de 21 de ani. Gata, s-a saturat si a renuntat la el. Vine urmatorul.

Ai inteles acum?
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

25 Apr 2018, 16:51

Mr.Dr.Sir.Go wrote:
Sorinel wrote: din acel hooby faci si bani, de exemplu cum este un scripter face pluginuri le posteaza dupa vede ca merge treaba si lumea il cauta sa cumpere, si daca dintr-o data lumea nu il mai cauta el invatat sa faca bani crezi ca ar mai si-ar pierde timpul la fel de mult sa le faca sa le dea moca?
Asta inseamna ca nu a fost un hobby..daca nu il mai face ca nu mai iasa banul..un hobby il faci ca iti place tie ...ca poti scoate si un ban pe langa ok ..mai bine...dar cand nu mai scoti bani nu te opresti ..pentru ca este un hobby pentru tine ..nu o sursa de venit din care sa traiesti...

Exemplu:
Mie imi place sa ma urc pe munti ..e un hobby si il fac cand imi permite timpul....cineva imi ofera 1.000 euro sa ma urc pe un munte ...perfect pentru mine ..oricum faceam asta....dar dupa ce fac? ma opresc pentru ca nu imi mai da nimeni bani pentru asta?

Un hobby il faci ca iti place ... pe langa rutina de zi cu zi...daca iasa un ban ..si mai bine..dar nu poti spune ca nu il mai faci ca nu iasa banul.

Sunt o multime de forumuri , site-uri ..care rezista cu toate ca nimeni nu scoate bani din asta...o fac pentru ca e un hobby..le place lor ..si cand au inceput asta nu s-au gandit la bani...Ca nu ne plac noua site-urile sau forumurile alea..e alta problema..dar pentru ei e un hobby.
Hobby-urile sunt in general destul de costisitoare. Daca nu ajungi sa produci bani pentru ele de multe ori incetezi a mai face acel lucru pentru ca implica niste costuri mari. Iar legat de forum, daca forumul nu scotea bani nici sa se autosustina fara a scoate bani din buzunar nu era rentabil absolut de loc, pentru ca nu era un forum mic, la mijloc exista o firma, se vindeau niste servicii si firma platea niste taxe pe care nu le putea acoperea, sa nu mai vorbim de gazduirea web a site-ului si de plata domeniului. Lucrurile astea se aduna si devin o gaura mare in buget la un moment dat. Iar indiferent cat de mult iubesti acel hobby, daca nu exista un echilibru si nu e pseudo sustenabil nu poti sa il practiti la nesfarsit.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 432 guests