Comunitate gaming in 2021?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Hydr0
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 46
Joined: 16 Sep 2021, 14:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: inchis
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

16 Sep 2021, 15:46

Nici măcar! Singura soluție este să ne adunăm câțiva care mai suntem pasionați Intr o comunitate [ nici eu nu mai sunt puștan] și să deschidem servere diverse cu jucători " fiecare aduce ce poate"
RoyalServer
User avatar
Branzoiul
Membru nou
Membru nou
Posts: 2
Joined: 16 Sep 2021, 22:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Las Fierbinti
Fond eXtream: 0
Location: Las fierbinti
Discord: Made in Algeria

16 Sep 2021, 22:22

Recomand

Code: Select all

https://www.gazduire.ro/web-hosting 
total dai pe domeniu si webhosting 4 euro lunar PayPal. si firma are 16 ani experienta cea mai buna cu preturi ieftine si performanta ok.


Host cs16

Code: Select all

 https://takehost.biz/gazduire-cs16/
5 euro lunar performanta mai buna + au schimbat dedicatele cu ryzen.

MyBB cea mai buna platforma pentru forumuri in 2021
Acum sunt rip phpBB, xenforo ips, nu recomand nici una dintre astea mai ales ips 4 deoarce licenta este peste 200 de euro si cateva reporturi la forum si sa dus
MyBB are licenta gratuita si are teme moderne pe net ca ips
Nu mai sponsorizati IPS o porcarie de platforma recomand sa convertati din ips in MyBB cei care aveti forumuri fara licenta cea mai smechera platforma. MyBB o gramda de siteuri folosesc

Total 9 Euro PayPal lunar
Hydr0
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 46
Joined: 16 Sep 2021, 14:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: inchis
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

16 Sep 2021, 23:30

Rainq wrote:
16 Sep 2021, 20:05
Hydr0 wrote:
16 Sep 2021, 15:46
Nici măcar! Singura soluție este să ne adunăm câțiva care mai suntem pasionați Intr o comunitate [ nici eu nu mai sunt puștan] și să deschidem servere diverse cu jucători " fiecare aduce ce poate"
Mai bine renunți decât să stai cu frica că pierzi dns ul, îți deschizi tu și aia e
Tocmai ca eu am mers pe principiul asta in final dar era prea tarziu. Serverul meu dateaza din 2007 si dupa esecuri pe la diferite hosturi am decis sa mi fac unitatea mea de server dar din pacate dupa cum am spus e tarziu acum de fapt era cam tarziu de prin 2014 jucatori care joaca mod war3ft nu mai sunt deloc e mai mult o frustrare veche ce a ramas la mine de mai tin serverul sau o placere personala daca vrei sa i spui asa.
User avatar
Nanu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 222
Joined: 13 Aug 2016, 13:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( 4 luni )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 8 times
Been thanked: 13 times
Contact:

17 Sep 2021, 02:01

GENERALU' wrote:
10 Sep 2021, 14:46
Daca te gandesti serios de un proiect de la 0, sunt dispus sa colaboram.
Am un proiect in minte de care m-am apucat recent cu un prieten, daca esti interesat pm.
Image
User avatar
Florin
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3642
Joined: 03 Apr 2013, 17:24
Detinator Steam: Da
Reputatie: eXtream Mod
Fost Administrator
Nume anterior : florinxDD
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 57 times

17 Sep 2021, 15:45

Nu se mai merita, decat daca esti dispus sa investesti enorm. Ca sa-ti dau exemplul meu, dedicatul costa 2000 euro (fizic - one time), colocarea 230 euro lunar, licente la dedicat nu am nevoie ca folosesc open-source. Pentru forum, licenta este 120$ / 6 luni (e vorba de IPS, dar cu mai multe addon-uri pe langa Forums), webhostul nu are rost sa-l mai pun ca il mut pe alt dedicat propriu si n-am sa platesc. Domeniul se stie prea bine ca si gratis ai putea sa-ti iei, cand mai e oferta. Ok, in cazul meu dedicatul gaming e mai mult un moft si n-am de gand sa-l folosesc doar pentru comunitate, ci si pentru firma.
Ce zic eu, e vorba de dedicate ca in ziua de azi, majoritatea comunitatiilor cam au dedicate inchiriate (exemple; LeagueCS, DarkCS) pentru ca daca vrei ceva bun, dai un ban in plus. Daca te duci pe host shared (orice CS), oarecum in Romania pe langa TNI si GazduireJocuri nu prea ai de unde sa alegi (nu bag si firma mea ca sa nu zica lumea ca-mi fac reclama). Daca incepi cu un server, e super ok - hostul sa zici ca dai 30 euro pe ceva mai calumea, mai bagi inca macar 100 euro lunar in reclama la youtuberi si asa ai playeri (doar de GO vorbesc), daca vrei 1.6 e mult prea scump pentru un joc de mai bine de 20 de ani, cel putin 200 euro ai baga doar in boost-uri, nu mentionez host sau daca vrei sa faci alte concursuri. Daca mai vrei si server de TeamSpeak, ca na, majoritatea au si Discord, care e free si bun, dar pentru un server de TS te costa undeva la 15 euro din ce stiu, 64 sloturi ca n-ai nevoie de mai mult. Cheltuielile sunt mari pentru o singura persoana, indiferent de salar/alocatie etc.; din pasiune sa bagi 200-300 euro lunar ca sa ai ceva calumea e destul de mult, iar fara staff nu faci absolut nimic, faci reclama la server si n-ai staff, intra cineva cu un cod, ti-a golit serverul, la fel si daca ai boost.

In concluzie, singur nu se merita deloc si majoritatea care-ti zic ca au 'proiect in minte' si alte chestii, nu se merita sa te bagi in asa "parteneriat" ca o sa fie cu cearta si cel care are domeniu/webhost etc. pe nume, iese castigor mereu.


Pentru cel de mai sus care a zis ca MyBB e cel mai bun, da, e bun ca e open-source, dar nu compara niciodata ceva open-source cu o platforma premium, mai ales una care are update-uri constante si se ocupa de ea.
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 482
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

18 Sep 2021, 06:20

Florin wrote:
17 Sep 2021, 15:45
Nu se mai merita, decat daca esti dispus sa investesti enorm. Ca sa-ti dau exemplul meu, dedicatul costa 2000 euro (fizic - one time), colocarea 230 euro lunar, licente la dedicat nu am nevoie ca folosesc open-source. Pentru forum, licenta este 120$ / 6 luni (e vorba de IPS, dar cu mai multe addon-uri pe langa Forums), webhostul nu are rost sa-l mai pun ca il mut pe alt dedicat propriu si n-am sa platesc. Domeniul se stie prea bine ca si gratis ai putea sa-ti iei, cand mai e oferta. Ok, in cazul meu dedicatul gaming e mai mult un moft si n-am de gand sa-l folosesc doar pentru comunitate, ci si pentru firma.
Ce zic eu, e vorba de dedicate ca in ziua de azi, majoritatea comunitatiilor cam au dedicate inchiriate (exemple; LeagueCS, DarkCS) pentru ca daca vrei ceva bun, dai un ban in plus. Daca te duci pe host shared (orice CS), oarecum in Romania pe langa TNI si GazduireJocuri nu prea ai de unde sa alegi (nu bag si firma mea ca sa nu zica lumea ca-mi fac reclama). Daca incepi cu un server, e super ok - hostul sa zici ca dai 30 euro pe ceva mai calumea, mai bagi inca macar 100 euro lunar in reclama la youtuberi si asa ai playeri (doar de GO vorbesc), daca vrei 1.6 e mult prea scump pentru un joc de mai bine de 20 de ani, cel putin 200 euro ai baga doar in boost-uri, nu mentionez host sau daca vrei sa faci alte concursuri. Daca mai vrei si server de TeamSpeak, ca na, majoritatea au si Discord, care e free si bun, dar pentru un server de TS te costa undeva la 15 euro din ce stiu, 64 sloturi ca n-ai nevoie de mai mult. Cheltuielile sunt mari pentru o singura persoana, indiferent de salar/alocatie etc.; din pasiune sa bagi 200-300 euro lunar ca sa ai ceva calumea e destul de mult, iar fara staff nu faci absolut nimic, faci reclama la server si n-ai staff, intra cineva cu un cod, ti-a golit serverul, la fel si daca ai boost.

In concluzie, singur nu se merita deloc si majoritatea care-ti zic ca au 'proiect in minte' si alte chestii, nu se merita sa te bagi in asa "parteneriat" ca o sa fie cu cearta si cel care are domeniu/webhost etc. pe nume, iese castigor mereu.


Pentru cel de mai sus care a zis ca MyBB e cel mai bun, da, e bun ca e open-source, dar nu compara niciodata ceva open-source cu o platforma premium, mai ales una care are update-uri constante si se ocupa de ea.
Nu bagi "firma" ta dar zici de GJ si TNI iarta-ma.
Si daca dai colocare 230 lunar ai gresit data center-ul .
Cand spui dedicat 2000 euro te referi la calculator? Ca intram pe site-uri si cautam nu gasim un dedicat 2021 la 2000.
Asta cu "firma" multi deschideti pentru faima cam atata.
Hai sa vedem cu cat vinzi serviciile ca sa acoperi colocarea de "230" lunar. Din ce vad la firma care o pomenesti tacit este 5-6 euro un server, 12 euro.
Zi si la om specificatiile sa isi faca o idee, asa la 9000 de ron gasim si xeon de 1.8 Ghz nou nout cu 24 de nuclee, 32 gb ram .
Daca ai firma nu inseamna ca esti serios, uite dealer si shadow au deschis 2-3 firme si le-au inchis, acuma iar a deschis alta care are topic global, iar sunt reselleri, isr se inchid la anul in primavara. Conteaza vechimea clar iti da un plus de siguranta. Sunt alte comunitati cu 2-3 servere se tin full.
Last edited by d e a l e r - on 19 Sep 2021, 12:22, edited 1 time in total.
Reason: Warn pentru off-topic.
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
User avatar
Florin
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3642
Joined: 03 Apr 2013, 17:24
Detinator Steam: Da
Reputatie: eXtream Mod
Fost Administrator
Nume anterior : florinxDD
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 57 times

18 Sep 2021, 20:46

alistar wrote:
18 Sep 2021, 06:20
Florin wrote:
17 Sep 2021, 15:45
Nu se mai merita, decat daca esti dispus sa investesti enorm. Ca sa-ti dau exemplul meu, dedicatul costa 2000 euro (fizic - one time), colocarea 230 euro lunar, licente la dedicat nu am nevoie ca folosesc open-source. Pentru forum, licenta este 120$ / 6 luni (e vorba de IPS, dar cu mai multe addon-uri pe langa Forums), webhostul nu are rost sa-l mai pun ca il mut pe alt dedicat propriu si n-am sa platesc. Domeniul se stie prea bine ca si gratis ai putea sa-ti iei, cand mai e oferta. Ok, in cazul meu dedicatul gaming e mai mult un moft si n-am de gand sa-l folosesc doar pentru comunitate, ci si pentru firma.
Ce zic eu, e vorba de dedicate ca in ziua de azi, majoritatea comunitatiilor cam au dedicate inchiriate (exemple; LeagueCS, DarkCS) pentru ca daca vrei ceva bun, dai un ban in plus. Daca te duci pe host shared (orice CS), oarecum in Romania pe langa TNI si GazduireJocuri nu prea ai de unde sa alegi (nu bag si firma mea ca sa nu zica lumea ca-mi fac reclama). Daca incepi cu un server, e super ok - hostul sa zici ca dai 30 euro pe ceva mai calumea, mai bagi inca macar 100 euro lunar in reclama la youtuberi si asa ai playeri (doar de GO vorbesc), daca vrei 1.6 e mult prea scump pentru un joc de mai bine de 20 de ani, cel putin 200 euro ai baga doar in boost-uri, nu mentionez host sau daca vrei sa faci alte concursuri. Daca mai vrei si server de TeamSpeak, ca na, majoritatea au si Discord, care e free si bun, dar pentru un server de TS te costa undeva la 15 euro din ce stiu, 64 sloturi ca n-ai nevoie de mai mult. Cheltuielile sunt mari pentru o singura persoana, indiferent de salar/alocatie etc.; din pasiune sa bagi 200-300 euro lunar ca sa ai ceva calumea e destul de mult, iar fara staff nu faci absolut nimic, faci reclama la server si n-ai staff, intra cineva cu un cod, ti-a golit serverul, la fel si daca ai boost.

In concluzie, singur nu se merita deloc si majoritatea care-ti zic ca au 'proiect in minte' si alte chestii, nu se merita sa te bagi in asa "parteneriat" ca o sa fie cu cearta si cel care are domeniu/webhost etc. pe nume, iese castigor mereu.


Pentru cel de mai sus care a zis ca MyBB e cel mai bun, da, e bun ca e open-source, dar nu compara niciodata ceva open-source cu o platforma premium, mai ales una care are update-uri constante si se ocupa de ea.
Nu bagi "firma" ta dar zici de GJ si TNI iarta-ma.
Si daca dai colocare 230 lunar ai gresit data center-ul .
Cand spui dedicat 2000 euro te referi la calculator? Ca intram pe site-uri si cautam nu gasim un dedicat 2021 la 2000.
Asta cu "firma" multi deschideti pentru faima cam atata.
Hai sa vedem cu cat vinzi serviciile ca sa acoperi colocarea de "230" lunar. Din ce vad la firma care o pomenesti tacit este 5-6 euro un server, 12 euro.
Zi si la om specificatiile sa isi faca o idee, asa la 9000 de ron gasim si xeon de 1.8 Ghz nou nout cu 24 de nuclee, 32 gb ram .
Daca ai firma nu inseamna ca esti serios, uite dealer si shadow au deschis 2-3 firme si le-au inchis, acuma iar a deschis alta care are topic global, iar sunt reselleri, isr se inchid la anul in primavara. Conteaza vechimea clar iti da un plus de siguranta. Sunt alte comunitati cu 2-3 servere se tin full.
Daca tu crezi ca eu vorbesc de Xeon 1.8GHz e bine si asa. N-am de gand sa-ti zic acum ce dedicat e, pentru ca daca-ti zic, ma faci mincinos. Daca-ti cumperi din Romania, plateste frate cu miile de euro, ce vorbesc eu cu tot cu TVA e 2050-2100 euro. Si da, 230 euro pe colocare cu protectie si tot ce este nevoie. Premium, nu ultimul gunoi.
User avatar
d e a l e r -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2462
Joined: 13 Feb 2016, 16:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Connection lost
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fond eXtream: 0
Location: Mediaş, Sibiu, România
Discord: dealer1945
Has thanked: 33 times
Been thanked: 79 times
Contact:

18 Sep 2021, 23:24

alistar wrote:
18 Sep 2021, 06:20
Daca ai firma nu inseamna ca esti serios, uite dealer si shadow au deschis 2-3 firme si le-au inchis, acuma iar a deschis alta care are topic global, iar sunt reselleri, isr se inchid la anul in primavara. Conteaza vechimea clar iti da un plus de siguranta. Sunt alte comunitati cu 2-3 servere se tin full.
Ah shit, here we go again.

ON: După părerea mea se merită să faci o comunitate de gaming doar dacă ești dispus să investești în diferite servere. Nu știu dacă mai reușești să populezi un forum fără servere populate. Cel puțin în cazul meu așa a mers treaba. În decembrie când am deschis comunitatea și aveam un server CSGO Classy și unul de RESPAWN 32/32, comunitatea mergea brici, vizite, membrii noi, activitate. Din păcate în perioada asta calitatea boost-urilor a scăzut și se vede asta. Cel puțin în cazul comunității mele. Am încercat și cu diferite concursuri, care fie nu te ajută deloc, fie te ajută pe moment pentru că mulți vin doar să se înscrie și apoi pleacă de pe comunitate.
Concluzia? Poți face o comunitate însă trebuie să ai investiții solide în boost-uri și să nu ai pretenția să scoți cine știe ce bani din așa ceva.
User avatar
Wtf?
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 5
Joined: 18 Sep 2021, 04:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Interzis
Fond eXtream: 0
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

19 Sep 2021, 00:49

Code: Select all

Acum se deschide iar multe firme si comunitatii apar peste noapte.

Cum vine frigul bam 100 firme de hosting si 100 de forumuri apar peste noapte.
Si in topic global sau pe alte comunitatii cu vechime.

Nu este de mirare  astia cred cand vine valul 4 in Noiembrie fac mii de euro dupa urma hostinguriilor si castiigurilor din cs nu  toti au succes
Daca nu esti youtuber care faci un canal de gaming si abonatii de sustin.

Iar primvara si vara se inchid toate firmele de la mini-forumuri cu 3k-1k membrii stiu multe forumuri din astea care au dedicat propiu.
Un forum pe nume evils care avea 5k membrii si era reslller TNI fondatorul forumului.

Sa inchis in vara iar acum ca vine iarna se deschide din nou oameni au muncit din greu la postari de acolo si isi bat joc de munca lor nu merita sa mai faci nici un cont pe acel forum ba se deschide ba se inchide este o 

Comunitate de 7 ani si tot isi bat joc de oameni in fiecare an daca nu inchidea si redeschidea avea pana acum 30K membrii si popularitate mai mare.  

Am avut 2k posturi acolo si am pierdut tot nici ca mai fac un  cont pe acel forum never.

Nu mai bagati anotimpurile in seama daca ati deschis un proiect mare cu multi membrii care te sustine sau o mini-firma cu dedicat propiu ocupativa de acel proiect

indifernet ca este in Romania cald ca in Egipt sau rece ca in Antartica.

Nu se mai merita sa deschis nimic nici cand vine valul 4 bani aruncati degeaba. 

Sau investii bani pe fiverrr sau alte siteuri de freelancing.

Mai bine facetiva provizi si mai Cumparati Shaorma ca bate foamea in voi. 
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 482
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

19 Sep 2021, 12:31

d e a l e r - wrote:
18 Sep 2021, 23:24
alistar wrote:
18 Sep 2021, 06:20
Daca ai firma nu inseamna ca esti serios, uite dealer si shadow au deschis 2-3 firme si le-au inchis, acuma iar a deschis alta care are topic global, iar sunt reselleri, isr se inchid la anul in primavara. Conteaza vechimea clar iti da un plus de siguranta. Sunt alte comunitati cu 2-3 servere se tin full.
Ah shit, here we go again.

ON: După părerea mea se merită să faci o comunitate de gaming doar dacă ești dispus să investești în diferite servere. Nu știu dacă mai reușești să populezi un forum fără servere populate. Cel puțin în cazul meu așa a mers treaba. În decembrie când am deschis comunitatea și aveam un server CSGO Classy și unul de RESPAWN 32/32, comunitatea mergea brici, vizite, membrii noi, activitate. Din păcate în perioada asta calitatea boost-urilor a scăzut și se vede asta. Cel puțin în cazul comunității mele. Am încercat și cu diferite concursuri, care fie nu te ajută deloc, fie te ajută pe moment pentru că mulți vin doar să se înscrie și apoi pleacă de pe comunitate.
Concluzia? Poți face o comunitate însă trebuie să ai investiții solide în boost-uri și să nu ai pretenția să scoți cine știe ce bani din așa ceva.
Nu se merita sa deschizi mai ales sa nu cumperi de la softserver care te invata acuma sa bagi banii in boost cs 1.6 in 2021, bagi sute de euro si prima zi dupa ce intrerupi ai serverul gol. Sunt foarte multe persoane care iti dau sfatui proaste si vei pierde investiile, nu te lua dupa ele. Daca vrei sfaturi profesioniste ma poti intreba direct pe discord la in_soapta#0449 gratis ti le ofer.
Last edited by d e a l e r - on 19 Sep 2021, 12:54, edited 1 time in total.
Reason: Faci ce faci și tot cu mine îți cauți anturaje. Warn pentru off-topic.
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

28 Sep 2021, 20:16

Din punct de vedere al unui membru care s-a retras din „comunități gaming”, sunt de părere că este o pierdere de timp și de bani.

În primul rând, nu mai este ce a fost cândva. Acum mult timp erau doar câteva comunități de bază, îmi amintesc de laleagane, indungi, cs16, cs1 -- comunități care aveau oameni cu capul pe umeri și atrăgeau datorită seriozității și oamenilor care erau pe acel forum. Nu toți își permiteau domenii, webhost și servere. Deținătorii serverelor de jocuri erau atrași să stea în una din aceste comunități deoarece nu erau altele. În ziua de azi, 300 comunități deschise care se închid în 1 an (în cel mai bun caz). Servere deschise în prostie, boostate în prostie care se închid după o lună-două - ăsta fiind și motivul pentru care nu mai este boost de calitate.
În al doilea rând, nu mai sunt oameni atât de atrași de această „pasiune”. În ziua de azi copiii vor să fie traperi, youtuberi, influenceri, nu își mai pierd timpul pe forumuri să posteze și să fie în staff. Pentru noi a fost ceva nou, ceva interesant. Veneai de la școală și te puneai pe forum, discutai, postai chestii, copiii din ziua de azi nu mai au această atracție, nu mai au răbdarea să facă asta, mai degrabă se joacă csgo și se uită pe youtube.
În concluzie, oricât ai investii, în cele din urmă ajungi să pierzi timp și bani, oamenii atrași pentru forum sunt pe cale de dispariție. Singura șansă ar fi să deschizi un server de csgo dacă te pasionează asta, e o investiție mai mică și ai avea mereu jucători dacă te promovezi bine și dai dovadă de seriozitate.

Toate cele bune!
andreicpt
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 41
Joined: 11 Jan 2019, 23:32
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

30 Oct 2021, 11:27

GENERALU' wrote:
10 Sep 2021, 14:46
Daca te gandesti serios de un proiect de la 0, sunt dispus sa colaboram.
Salut
Lasa mi un pm daca mai esti valabil
Mersii
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Facebook [Bot], Jokic, Semrush [Bot] and 406 guests