Configurare router

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
RAMZiS @CS16
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 535
Joined: 26 Aug 2014, 19:13
Detinator Steam: Nu
CS Status: no
Detinator server CS: no
SteamID: no
Fond eXtream: 0
Location: est

12 Feb 2017, 13:05

Salut, am primit acum recent un router si habar n-am cum sa-l configurez. Am internet de la RDS de 100mbps. Ce as putea sa-i fac ? Are urmatoarele port-uri si urmatorul cablu
Image
Image
Router-ul e TP_LINK_B853B8
[(̅_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅_̅()ڪے~ ~ iarba verde
RoyalServer 2
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

12 Feb 2017, 13:25

Intri in router cu ip-ul 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 (unul din astea le bagi în browser). Pe urmă la user scri "admin" şi la pass tot "admin".
îţi apare un meniu şi găseşti prin stânga pe undeva opţiunea "Quick Setup" la RDS-RCS care acum e digi, ştiu că trebe să ai un cont de genul AB2131231... si o parolă dată de ei. Ei bine cel puţin la mine aşa este. Selectezi tipul de conexiune PPPoE/Russia PPPoe şi acolo la username bagi contul acela care îl ai tu AB21..sau cine ştie ce format ai şi parola dată de ei.Dai next Next şi setezi numele la wifi (dacă vrei) şi parola pentru wifi. Si cam atât ar trebui să fie toată treaba..
Edit: Am uitat să menţionez că în slotul albastru de la router bagi cablul principal(adică cel care are net-ul) pe urmă în unul dintre cele galbene rămase faci legătura router-pc. Poţi instala şi fără aşa ceva prin wireles, dacă ai un telefon mobil prin opţiunea WPS (WIFI PROTECTED SETUP) dar e mai complicat.
User avatar
RAMZiS @CS16
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 535
Joined: 26 Aug 2014, 19:13
Detinator Steam: Nu
CS Status: no
Detinator server CS: no
SteamID: no
Fond eXtream: 0
Location: est

12 Feb 2017, 13:50

Am rezolvat, multumesc frumos.
[(̅_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅_̅()ڪے~ ~ iarba verde
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information