Configurare PC.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
CL3RIC
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 5
Joined: 12 Nov 2007, 22:40
Detinator Steam: Nu

15 Jan 2008, 23:17

Trebuie sa-mi iau si eu un PC nou si am exact 5200 RON (52 milioane) pentru asta. Din pacate NU am nici cea mai mica idee ce procesor sa iau, ce placa de baza, placa video... s.a.m.d.
Dati-mi si mie niste idei referitor la o configurare cat mai buna in banii astia(doar unitatea centrala, ca monitor am :) ). Si ca sa stiti cam la ce il folosesc eu .... aproape numai jocuri. Dar imi plac in special jocurile noi care folosesc mult din resursele PC-ului, gen NFS, Splinter Cell, etc.
Multumesc anticipat. :D
P.S. Pana acum am avut numai calc deja configurate asa ca imi cer scuze pentru lipsa de informatii tehnice in domeniu. :)
In excipiendo, reus fit actor
In aparare, paratul se transforma in reclamant!
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Jan 2008, 01:35

Nu merita sa investesti intr-un calculator pentru jocuri , iti iei o consola xbox360 sau ps3 si jocuri pentru el si un lcd LG bun (daca nu ai deja) si iti iei un laptop Dell de peste 3000 ron care suporta bine fpsurile ca cod4,crysis etc.. sau daca nu vrei sa ai ceva mobil si frumos cu care sa te lauzi iti zic componentele pentru un pc frumusel la un pret bun ...

Daca ai bani si vrei un PC deja configurat pentru jocuri , i-ati un desktop Dell XPS, duc crysis ul pe high fara probleme...

Totusi o configuratie buna ar fi :

Procesor Intel Core2 Duo E6850 3.0GHz cu Cooler Asus Silent-Square-Pro 900 lei
Placa de baza Asus Striker Extreme 900 lei
Placa video Asus GeForce 8800GTS 640MB DDR3 320-bit 1200 lei
Accelerator Ageia PhysX 500 lei

Pana aici ii cam 3000 lei , carcasa o poti alege tu , sursa sa fie cam de 900W ca te rupe la factura una de 1000W dar e recomandata... Sa nu uiti dvd-rw ul, memoria ddr2 , 2x2gb e de ajuns si mai vezi tu ce hardiskuri iei...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information