Configurare PC, pe bucati.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
S1L3NC3
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 311
Joined: 04 Jun 2011, 00:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: localhost
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Club - 1 warn scos
Location: Oradea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

20 Jun 2011, 09:46

Insfarsit unul desteptat la cap ( nu spun asta pentru ca-i administrator sau altele)
Image
RoyalServer
User avatar
sRL#
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 40
Joined: 26 Feb 2010, 11:37
Detinator Steam: Da
Been thanked: 2 times

20 Jun 2011, 14:11

Deci in bugetul asta iesi mai bine daca-ti faci o configuratie amd + ca o astfel iti permite sa treci la procesoarele Bulldozer care trebuie sa apara ,pe cand la configuratia lui IsTI37 poti trece pe i5 ,maxim i7...Cu i7 n-ai ce face la jocuri ,il folosesti la editari video ,cate altele..Sunt unele jocuri care nici nu recunosc quad-uri...Iar carcasa aia e cotet pentru gaini ,n-are airflow deloc bun ,ceva mai bun ar fi http://www.emag.ro/carcase/carcasa-nox- ... gra--pNX-2 .Un hdd mai rapid decat acel seagate ar fi un samsung http://www.emag.ro/hard_disk-uri/hdd-sa ... --pHD322GJ si niste memorii mai bune cu radiator http://www.emag.ro/memorii/kit-memorie- ... M1333HC9DC .
Last edited by IsTI37 on 20 Jun 2011, 16:13, edited 3 times in total.
Reason: Cel mai bun amd e egal cu un Core i3 la jocuri si de unde stii ca vor avea slot am3 bulldozerele?
In sport cu doua maini ma-nchin ,in numele tatalui ,fiului ,sibutrAMIN.
User avatar
S1L3NC3
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 311
Joined: 04 Jun 2011, 00:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: localhost
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Club - 1 warn scos
Location: Oradea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

20 Jun 2011, 14:31

Din cate stiu eu cel mai bun procesor e facut de intel i7 990x si nu sandy. Ma abtineti-va astia voi care habar nu aveti ce-i un PC, ca numai prostii vorbiti.

Ce-s alea ? ce marci sunt alea ma :)) elite ... ai auzit de kingmax de kingston de ocz de corsair ? Placutele alea RAM nu fac 2banii in plus sunt 100% sigur ca merg in 1333 numai in oc.

In legatura cu hardul ala nu-i hard ala-i FDD :)) 16MB cache, nu ai auzit de 64 ? nici de sata3 ? Da de solid state drive ai auzit ? Nici de ala asai ? Nu mai sunt la moda HDD-urile de mult.

Cei carcasa aia ?, subwoofer-ul ? :))
Image
User avatar
sRL#
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 40
Joined: 26 Feb 2010, 11:37
Detinator Steam: Da
Been thanked: 2 times

20 Jun 2011, 19:40

Prietene ,din postu' asta reiese ca-l cam pupi pe IsTI37 ,ai spus ca e buna configuratia lui ,eu am avut carcasa aia si pot spune ca-i foarte proasta .Iar despre rami ,i-am recomandat ceva sa intre in pretul lui si sunt mai buni decat cei recomandati de IsTI37 ,iar la faza cu overclock la rami gresesti din nou.Cele mai rapide hdd sunt cele de la samsung ,pot spune asta din proprie experienta.Ia zi tu domnu' Atotstiutor ,ce SSD ii recomanzi tu in pretu' asta ? Bineinteles ca i7 sunt cele mai bune procesoare ,de unde ti-ai dat tu seama ca am zis contrariul ? Doar ca n-are ce face cu un i7 pentru jocuri ,un i5 are aceleasi performante cand vine vorba (doar) de jocuri.Iar o platforma cu un am3+ e de viitor ,fiindca Bulldozerele au slot am3 (am citit pe niste forumuri straine ,cand gasesc linkul' revin cu edit ,poti citi si aici http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_AM3 ).Si eu zic la fel ca procesoarele de la intel sunt mai bune ,mai rapide,temperaturi mai bune decat cele de la amd ,dar pentru astfel de buget i-as recomanda altceva..
Last edited by IsTI37 on 20 Jun 2011, 20:08, edited 1 time in total.
Reason: http://en.wikipedia.org/wiki/Bulldozer_(processor) Socket: AM3+
In sport cu doua maini ma-nchin ,in numele tatalui ,fiului ,sibutrAMIN.
User avatar
S1L3NC3
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 311
Joined: 04 Jun 2011, 00:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: localhost
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Club - 1 warn scos
Location: Oradea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

20 Jun 2011, 19:51

Nici nu-l cunosc, ma pupi tu :), acolo jos la spate :). WD sunt cele mi-a bune abtine-te ca numai prostii vorbestii. Documentea-za te si cand ajungi la nivelul meu, avem ce discuta.
Da de am3+ ai auzit ? Nu mai vb fara tine
Cei de la amd fac cele mai proaste procesoare, mult mai slabe ca viteza si compatibilitate fata de intel.
Ultimul reply.
Salut :).
Last edited by IsTI37 on 20 Jun 2011, 20:04, edited 2 times in total.
Reason: Merg bine amdurile, in special Phenom X6 1090T in sus, dar au probleme cu jocurile. In loc de un amd athlon x2 isi poate lua un pentium care are cache lvl3 de aceea e mai bun intel. (e mai ieftin)
Image
User avatar
sRL#
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 40
Joined: 26 Feb 2010, 11:37
Detinator Steam: Da
Been thanked: 2 times

20 Jun 2011, 19:59

Nu prea esti tu cap de creta...Nici macar n-ai citit ce scria in linkul de pe wikipedia.Du-te cu bugetul asta pe un forum specializat si vei vedea ca toti iti vor recomanda Amd...Nu te mai certa cu romana...Eu vin cu argumente ,tu vii cu prostii ... Daca eu am avut cateva din componentele recomandate si pot spune ca se poate mai bine in aceeasi bani ,tu contrazici doar de dragu' de a posta..Stima :)
In sport cu doua maini ma-nchin ,in numele tatalui ,fiului ,sibutrAMIN.
User avatar
fLrrr
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 948
Joined: 31 Jul 2009, 15:25
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu joc.
Detinator server CS: Nu
SteamID: dr0zp0r
Location: Botosani
Has thanked: 180 times
Been thanked: 103 times
Contact:

20 Jun 2011, 22:56

Ba S1L3NC3,nu te crezi cam atotstiitor?Da de aia ai auzit?Da de aia?Mai da-o dracu de treaba.Esti tu tipul care stie tot.
Oricine stie ca Intel-ul bate grav AMD-ul.Se zice ca abia Bulldozerul o sa reuseasca sa depaseaza i7.Dar poate nu avem bani de dat pe astfel de tehnologie.
S1L3NC3 wrote:Insfarsit unul desteptat la cap ( nu spun asta pentru ca-i administrator sau altele)
Deci restul suntem prosti?
Cum dracu sa-i zici ca HDD-urile sunt demodate?Na ba,esti miliardar ,cumpara tu SSD la sute de milioane.HDD-urile sunt accesibile,nicidecum demodate.
Vedem ca stii multe,dar incearca sa nu ne tratezi de sus.
Contact: [email protected]
Image
"Stiati ca?" - Aplicatie Android
http://flor1n.me
User avatar
S1L3NC3
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 311
Joined: 04 Jun 2011, 00:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: localhost
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Club - 1 warn scos
Location: Oradea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

20 Jun 2011, 23:46

Scuze, daca m-am exprimat gresit nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Am exagerat, ssd-urile se folosesc in general pentru windows C:/ iar hdd-ul pentru jocurii si restu.
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot], Semrush [Bot] and 353 guests