Convert to 720p/1080p

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

alexanderrrrr
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1192
Joined: 09 Sep 2015, 23:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Fuck cs, let s play HS!
Detinator server CS: Fuck cs
Fond eXtream: 0
Contact:

14 Jul 2016, 18:39

dar am si eu o nedumerire ce mi-a venit pe moment. astia de convertesc filme vechi de prin 2000 la 1080 p cum fac? uitati va pe filelist, si chiar se vad ok pentru 1080.
RoyalServer
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

14 Jul 2016, 18:42

alexanderrrrr wrote:dar am si eu o nedumerire ce mi-a venit pe moment. astia de convertesc filme vechi de prin 2000 la 1080 p cum fac? uitati va pe filelist, si chiar se vad ok pentru 1080.
Conversia se face dintr-o sursa bluray, la fel ca la filmele noi, nimic special.
Bluray-urile sunt facute de studio-uri.
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

14 Jul 2016, 18:51

alexanderrrrr wrote:dar am si eu o nedumerire ce mi-a venit pe moment. astia de convertesc filme vechi de prin 2000 la 1080 p cum fac? uitati va pe filelist, si chiar se vad ok pentru 1080.
daca vorbesti de filme clasice, in general variantele originale sunt pe film, iar pe film calitatea este "infinita" cum ar veni, atata timp cat nu este deteriorat filmul. Chiar daca la televiziune sau pe net calitatea era mult mai proasta, la cinema tot era "HD"

trebuie doar sa il re-digitalizeze cu tehnologie noua, variantele noi sunt difuzate HD la TV sau pe DVD / bluray si de acolo fac rost si astia cu torrentele


la unele filme se mai face si remastering, cum s-a facut de ex pentru serialul "Pistruiatul", dar din nou asta necesita mult efort, ore de lucru, nu se poate face de catre un program, si calitatea de fapt nu e mult mai buna doar ca nu e deranjant la ochi, nu e pixelat, dar daca dai zoom oricum nu vezi nimic
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information