Counter-Strike – Cum sa ajungi maestru

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
creat1ve
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 627
Joined: 22 Jul 2008, 21:59
Detinator Steam: Da
CS Status: Idle
Detinator server CS: NU
Location: Deva
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

07 Aug 2008, 06:13

ImageIn 2002 a vazut lumina zilei Counter-Strike 1.0 - acel mod de Half-Life creat de Gooseman si care a schimbat in anii ce urmeaza cum trebuie construit un FPS pentru multiplayer.
Totusi suntem in 2008 si ne apucam si noi cu mare intarziere sa facem un tips and tricks guide. Probabil multi va intrebati ce “noutati” ar putea prezenta un astfel de guide la 6 ani de la lansarea celui mai bun FPS pentru multiplayer din ultimii ani.
Ei bine luand in considerare miile de ore pe care le-am petrecut jucand CS, a experientei obtinute prin zeci de lanuri, concursuri online si diferite campionate as zice ca am dreptul (intr-o anumita masura) sa dau un sfat doua care poate va vor ajuta sa va imbunatatiti jocul. Va atentionez intrucat acest mic guide se adreseaza mai mult jucatorilor intermediari sau incepatori de CS si nu am nicidecum pretentia sa dau lectii unui jucator de divizia A.

Arma potrivita la momentul potrivit


Ce arma sa aleg ? Asta e una dintre marile intrebari care ne apare la inceputul unei runde. Fiecare are preferintele sale in aceasta privinta asa ca aici o sa incerc pe cat posibil sa fac un rezumat la fiecare arma rapid poate poate dau o mana de ajutor la careva ;]. Va rog sa notati ca nu am sa fac prezentarea absolute fiecarei arme intrucat consider ca cei mai multi jucatori se limiteaza la cele care urmeaza.

H&K USP Tactical – pistolul de inceput la counteri. Reculul ceva mai mare decat in cazul la Glock 18 (pistolul teroristilor pentru necunoscatori) insa acest lucru are ca urmare o precizie mult superioara pe distante medii fata de Glock. Silencerul este un accesoriu dragut insa nu recomand utilizarea lui intrucat un silencer in realitate (ca si in CS) scade viteza glontului la una subsonica (astfel se realizeaza reducerea sunetului) dar scazand viteza proiectilului scade si precizia. Per total este o arma buna si chiar il prefer Deser Eagle-ului.

Glock 18 – cum am mentionat mai devreme are un recul mai redus, un incarcator mai mare (20 fata de 12 la USP) si ca mod secundar Burst Fire (3 gloate trase la o apasare). O arma decenta in primele cateva ture insa ulterior cand jucatorii incep sa isi cumpere kevlaruri eficienta ii scade exponential forta redusa a glontului precum si calibrul (9mm ca si in cazul MP5-ului) il face extrem de inefficient.

Desert Eagle – probabil una dintre cele mai cunoscute arme din joc alaturi de AK, M4A1 si AWP/AWM. Avand cel mai mare calibru din joc in categoria din care face parte si o forta generata de glont mai mare decat si la restul SMG-urilor (ca exemplu un glont de DEagle dezvolta de 3 ori mai multa energie decat unul tras dintr-un MP5).
Marea lui problema, intr-o anumita masura si singura, e acea forta in exces de care dispune intrucat e relativ imprecis in cazul in care ne aflam in miscare.

H&K MP5 – cel mai bun SMG din joc PUNCT. Avand o rata de foc imensa, precizie extrem de buna si in cazul in care ne aflam in miscare si stoping power destul de ridicat alaturi de un pret extrem de mic merita cumparat in acea a 2-a tura care urmeaza dupa prima runda castigata desigur :>. Singurul minus e faptul ca unui inamic echipat cu kevlar dmg-ul care il face e relativ redus astfel incat straluceste cu adevarat doar in primele ture ale unui meci.

Colt M4A1 – avand glontul de calibru mai mic decat AK47, are de asemenea si damage mai mic decat cel din urma insa calibrul mai mic inseamna precizie destul de buna chiar si in cazul in care intram full-auto cu el fata de AK. Secondary-ul e util si multumita calibrului de 5.54mm NATO diferenta nu este imensa si nu se simte la fel de tare ca in cazul USP-ului.

Kalashnikov AK47 – avand ca mare avantaj cel mai mare glont din categoria rifle-urilor automate, beneficiaza de o precizie superba si la distante mari. Marele dezavantaj, ca si in cazul desert eagle-ului, e calibrul. Astfel in cazul in care ramanem blocati pe acel buton de atac sa nu fim suprinsi ca unele gloante vor nimeri si tavanul chiar daca crosshairul e bagat la picioarele inamicului ;)

AWP/Arctic Warfare Magnum – cea mai puternica arma din joc si probabil si una dintre cele mai detestate. Avand o precizie superba indiferent de distanta si avand si cea mai mare energie dezvoltata de un glont in joc (situat parca pe undeva pe la 5000 de Jouli) trece prin orice. Un inamic cu Kevlar moare dintr-un singur glont daca ii este nimerit capul, pieptul sau stomacul. Marele dezavantaj e evident close-combatul dar aici intervine arma secundara (aka acel pistol pe care l-ati ales pana la urma).

Strategie & map-awareness

Ca am trecut si de partea asta plictisitoare urmeaza de fapt acele tips and tricks ;) Primul lucru pe care vi-l recomand este sa va familiarizati cu fiecare arma si sa o alegeti in functie de stilul vostru de joc. Pentru cineva mai pasiv recomand cu caldura AWP-ul sau AK-ul alaturi de un Desert iar pentru cineva mai agresiv evindent ca recomand MP5-ul sau “fratiorul” mai mare M4A1 alaturi de un USP.
Spun acest lucru intrucat este probabil si cel mai important aspect al jocului. Cineva care stie mai bine cum se va comporta un DEagle intr-un rush are un avantaj imens fata de cel care abia se acomodeaza cu arma. Cineva care si-a impins reflexele la maxim cu AWM-ul va avea o reactie instantanee la un inamic aparut in fata si indiferent de arma aceluia va ajunge pe lista celor de mult omorati.

Personal la vremea respectiva ma antrenam cu boti pentru a-mi miscora timpul de reactie. Nimic nu era mai bun pentru acest lucru decat 9-10 POD Boti pe godlike modificati pe un awp-map. Viteza voastra de reactie va face diferenta dintre viata si moarte in joc. Urmatorul lucru important pe care il recomand este sa va dezvoltati acel map-awareness pe care majoritatea jucatoriilor medii din ziua de azi nu il au nici pana acuma.
Map-awareness se refera la atentia pe care o acordati acelui cerculet verde numit radar si nebagat de multi in seama. Cel mai bine va exemplific acest termen. Sunteti pe dust 2 si sunteti counter. Va aflati in X2 (sau B cum vreti voi) si cativa colegi au intrat in tunel. Ati vazut ca au intrat 2 si eventual le-ati retinut si nickname-ul. Acestia sunt omorati de 2 teroristi diferiti. Acuma stiti multumita radarului zona aproximativa in care au fost omorati, cine i-a omorat si va puteti forma o idee vaga asupra timpului necesar lor sa ajunga la pozitia voastra sau timpul necesar sa iasa pe mijloc sa va atace pozitia in X2. SAU locuri posibile in care s-au pus la campat.

Studiu de caz

Aceste lucruri aparent nesemnificative pot face foarte usor diferenta dintre o runda castigata si una pierduta. Atentia pe care o acordati detaliilor de genu va vor mari considerabil nivelul de joc.
Daca tot suntem in X2 pe Dust 2 si sunteti counter aveti mai multe optiuni. Stiti cu siguranta ca 2 teroristi au fost recent in zona tunelului (nu stiti cu siguranta unde) dar au trecut deja 10-15 secunde si nici unul inca nu a aparut in gura tunelului. Urmarile pot fi : 1 – s-au dus pe mijloc sau 2 – s-au dus in X1. Intervine iar map-awareness-ul. Observati ca un coleg a aruncat un flash, un smoke sau un HE si astfel pe radar a aparut acel patratel luminos deci va puteti forma o idee asupra pozitiei lui extrem de repede si anume ca e in X1 (sau bombsite A). Deci cei 2 teroristi pe care ii stiti sigur sunt in viata, nu au iesit inca in X2 prin tunel (poate campeaza) si nu s-au dus in X1 deci vor veni pe mijloc.
Pasul 1 este sa descarcati 1 incarcator in mod burst, daca sunteti chiar pe bombsite in X2, in peretele de langa tunel, cel aflat intre cele 2 grupuri de cutii spre marginea dinspre tunel. Acest lucru va trimite gloantele pe mijlocul intrarii in tunel pe partea teroristiilor sau daca trageti mai spre cealalta margine lucru care va trimite gloantele mai mult spre scarile aflat in tunel. Notati ca singurele arme care pot trece printr-un astfel de perete sunt rifle-urile si desert eagle-ul sau machine gun-ul. Restul pistoalelor si SMG-urilor au calibru prea mic pentru astfel de exercitii.
Pasul 2 este sa va pozitionati in spatele cutiei mari care se afla langa scaritele care v-ar conduce chiar in spatele x-ului in asa fel incat sa nu puteti fi observat nici de un inamic care intra pe poarta sau unul care se urca prin gaurica de deasupra x-ului.

Restul ramane la nivelul la care v-ati imbunatatit precizia cu arma cu care jucati.
Tot ceea ce ati vazut mai sus e lucru pentru 30-40 de secunde. Adaptati ceea ce ati citit mai sus pe fiecare harta si in functie de stilul vostru. Faptul ca stiti sau nu unde se afla inamicii si colegii vostrii fac diferenta dintre un jucator incepator care va fugi gramada la fraguri si eventual reuseste sa omoare un inamic sau un jucator care va trai pana la sfarsitul turei si se va bucura de acel loc 1 de care dispune.
Lucrul cel mai important pe care trebuie sa il notati este ca CS e un joc de echipa si nicidecum un joc individual. Cu siguranta un jucator bun ar fi in stare sa curete harta singur dar castigarea unui meci nu poate fi asigurata doar de acel jucator ci de o echipa care a exersat strategiile si care lucreaza bine impreuna.

Cateva technici folositoare

Urmeaza cateva mici sfaturi referitor la utilizarea la maxim a diferitelor arme din joc. In functie de arma de care dispuneti ganditi-va la ce variante de atac sau de aparare aveti. Daca aveti bani de un mp5 si un kevlar luati 1-2 FB (flash banguri) si mergeti la gramada peste oponenti (desigur recomand asta pe un server public doar ).
Invatati locurile in care se poate trage prin pereti si utilizatile la maxim intrucat acest lucru va poate tine departe de crosshairu inamicului si va poate lungi foarte usor durata de viata .
Referitor la flash-banguri am cateva mici sfaturi pe care vi le pot da daca tot am ajuns pe la acest subiect. Cel mai evident tip e faptul ca daca va intoarceti cu spatele la fb acesta nu va poate afecata la fel de tare sau cel putin reduce durata care sunteti orbit. Astfel in momentul in care atacati o pozitie aruncati flashul si intrati cu spatele acest lucru poate parea stupid insa de cele mai multe ori functioneaza :>.
De asemenea o tehnica pe care o vad utilizata este ca flashul este aruncat si cei mai multi au deja acest reflex de a se intoarce cu spatele dar in momentul in care flashul a fost aruncat, cel care l-a aruncat a si iesit la atac avand eventual o tinta doua care sunt cu spatele la el. Este orbit insa pana atunci are timp sa elimine acei adversari. Hmmm, acuma realizez ca v-am mai dat 2 exemple referitoare la utilizarea flashurilor.
Ca exercitiu pentru arme, ei bine e la fel ca si cu orice alt lucru in viata. Nu exista o cale usoara de a invata sa tragi bine ci pur si simplu odata cu trecerea timpului si odata cu exercitiu repetat devii mai bun. Nu exista nici un Graal al headshoturilor in CS ci pur si simplu antrenament si exercitiu.

Sursa : Jucaushii
Last edited by creat1ve on 07 Aug 2008, 06:22, edited 1 time in total.
RoyalServer
User avatar
Talida
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 683
Joined: 03 Jun 2008, 19:58
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Been thanked: 2 times

07 Aug 2008, 06:16

Puteai pune si sursa de unde ai copiat cuvant cu , cuvant adica asta ;)))
~
User avatar
creat1ve
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 627
Joined: 22 Jul 2008, 21:59
Detinator Steam: Da
CS Status: Idle
Detinator server CS: NU
Location: Deva
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

07 Aug 2008, 06:21

Am incercat .. dar nu stiu ce tot imi zicea... ! ceva de genu .. ! Sorry , but the html links is not aloowed :| .. ceva de genu ... nu stiu de ce .. !

EDIT : UPDATE
Last edited by creat1ve on 07 Aug 2008, 06:22, edited 1 time in total.
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

07 Aug 2008, 06:22

Sa iti explic si eu ! Daca esti but si nu stii cum se tine mana pe mouse normal ca nu stii sa tragi cu arma , poti citi 234325 de carti si tot but ramai ;) !
In Counter-Strike totul depinde de indemanare si de adversar ;) !
Image
User avatar
creat1ve
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 627
Joined: 22 Jul 2008, 21:59
Detinator Steam: Da
CS Status: Idle
Detinator server CS: NU
Location: Deva
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

07 Aug 2008, 06:23

Gyuky wrote:Sa iti explic si eu ! Daca esti but si nu stii cum se tine mana pe mouse normal ca nu stii sa tragi cu arma , poti citi 234325 de carti si tot but ramai ;) !
In Counter-Strike totul depinde de indemanare si de adversar ;) !
Ma rog.. poate celor incepatori le este de folos ! ..ADEVARAT CE ZICI SI U
User avatar
traznitu_cstrike
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 292
Joined: 17 Jun 2008, 22:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Ma plimb cu scara !
Reputatie: Utilizator restrictionat(traznituu)

07 Aug 2008, 13:11

gj pentru tut ; chiar daca multi stiau :)
Last edited by MasteR on 07 Aug 2008, 19:45, edited 2 times in total.
Reason: Numai folosi limbaj de chat ! Poti fi avertizat !
Image
Image
Contact ME :
[email protected]
[email protected]
Powered By Traznitu
User avatar
CrimsonSky
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 296
Joined: 04 May 2008, 04:38
Detinator Steam: Da
Location: Bucuresti
Has thanked: 96 times
Been thanked: 10 times

07 Aug 2008, 17:29

Nimic nou sub soare, totusi thanks :)
Image
Postez doar in stare de ebrietate.
HusKy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 187
Joined: 07 Aug 2008, 15:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: [RazY] Cont restrictionat !

07 Aug 2008, 17:31

da am citit nu ma fascineaza nimic
User avatar
Radu.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 789
Joined: 07 Jul 2007, 13:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Numai Revin Niciodata!
Reputatie: Fost moderator
Restrictie mesaje private!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

07 Aug 2008, 18:08

Am citit tot,mi-a placut :) ,oricum,ceva interesant :-? Eu stiam ca Colt-ul are Glontul mai mic,dar parca avea damagul mai mare decat Ak :-? ,nu stiu unde am citit... Oricum,stiam toate astea,insa mi-a placut sa le citesc :)
Image
Image
Image
User avatar
fenomen15
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 795
Joined: 20 Apr 2008, 07:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Pac Pac!!!Iam dat hed lu becali:))
Location: La x1 pe de_inferno cu awp
Has thanked: 41 times
Been thanked: 2 times

08 Aug 2008, 05:32

Iti zic io tot ceai zis acolo in 8 cuvinte:
Daca joci cu sunet atunci stii sai omor

Attention please
mDiImageFenomeenn;x

Image
Image
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Mail.RU [Bot] and 242 guests