Creatina sau proteine

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

14 Jan 2013, 21:47

ZdrGn wrote:Ca sa nu deschid alt subiect, este indicat sa iei proteine la 14 ani?
Eu zic că nu. Corpul tău încă e în dezvoltare, recomandat e de la 16, 17 ani.
RoyalServer 2
Pok3r
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 77
Joined: 05 Jan 2013, 12:20
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma joc 77777
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Contact:

14 Jan 2013, 22:04

Nu ai gasit bine siteul, acest forum este 17+ ! Asa ca proasta alegere.
Creatina = Mentine apa in corp !
PopaGABRiEL
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1739
Joined: 06 Aug 2008, 22:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Location: Mioveni
Has thanked: 63 times
Been thanked: 65 times

14 Jan 2013, 22:10

Eu fac sala de 6 luni si cel mai mult depinde de geneticul si in ce fel aratati acum, de exemplu pentru un slabanog (ectomorf) ar fi necesar o alimentatie bogata in carbohidrati si proteina cu carbohidrati de asemenea, pentru o masa musculara mai mare, dezvoltata (odata cu masa musculara vine si grasima, dar nu o sa va puna mare problema daca va faceti antrenamentul regulat si cum trebuie), cat pentru un endomorf sau unul mai grasut, este de ajuns sa faca antrenamentul regulat, dieta, iar apoi dupa ce ajunge la o forma cat de cat bine, sa se gandeasca la masa musculara cu proteina pura (Advanced Gold Whey, WPI etc).

Cat despre creatina si proteine, ambele se pot lua, creatina se ia si inainte de antrenament, dar si dupa (creatina asta se ia inainte de antrenament se bea multa apa in timpul antrenamentului si pe parcursul zilei, creatina CELLTECH se serveste dupa antrenament, tot asa apa etc. Eu am folosit creatina de la dymatize, adevarul e ca te umfla si se vede diferenta, dar nu prea mi-a priit (faceam diaree de la ea, cum nici energizantul dinainte de antrenament gen N.O Xplode nu-mi prieste).

Cei care spuneti de natural, totul de aici e natural, creatina o ai in corp, doar ca e un adaos necesar pentru activitatea desfasurata in sala, proteina lafel, doar nu te apuci sa mananci 2 kg de carne de porc dupa antrenament ca sa iti iei proteina necesara, corpul o asimileaza mai repede in stare lichida, extras natural din zer, deci nu mai vorbiti aiurea. Tot ce nu e natural sunt steroizii care nu cred ca o sa va recomande nimeni sa-i luati inainte de 18-20 de ani pana cand corpul nu-si termina dezvoltarea completa.

Maine imi dau comanda de Gold sau GFX-8.

Pentru toti care pierdeti ore intregi la calculator degeaba, va spun sa va apucati de sala, nu conteaza ce varsta aveti, veti duce o viata sanatoasa, va veti gandi la ceea ce mancati si beti (o sa renuntati cu timpul la fast-food, sucuri, chips-uri si o sa mancati mancare "gatita" orez, piept de pui, in loc de o punga de chips-uri o sa va luati una de alune s.a.m.d).
User avatar
Lastride
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1044
Joined: 13 Jul 2010, 12:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Living
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: mafyotu19
Location: Valcea
Has thanked: 13 times
Been thanked: 23 times
Contact:

15 Jan 2013, 12:58

Si eu sunt slabut la inaltimea mea. Eu am luat o galeata de Mass forte creatin r de la redis .... iau de 6 zile si deja am pus 2 kg , la sala , desi am posibilitatea sa ma duc gratuit nu am fost din cauza timpului , oboselii .... vin de la liceu ajung acasa , mananc stau 1 ora la pc, invatat , cand sa mai ai timp , dar trag de o haltera si fac flotari zilnic 30-40 de minute si se vede sa stiti.

Bine...eu sunt format asa , adica am piept , patratele dar nu exagerat de "umflate".
Vreau sa-ti spun ca produsul de mai sus parca imi da si pofta de mancare , adica eu ma trezesc la 6:15 cam asa , ma spal , una alta si imi vine o foame de zic ca mananc tot frigideru(nu mai manca seara dupa 6-7 NIMIC). Eu nu mancam NIMIC dimineata si de asta nu am crescut , dar acum ca mananc incepe deja sa se vada si nici nu a trecut 1 saptamana. Acuma trebuie doar sa alerg ,flotari , abdomene sa nu se acopere patratelele cu "necuratu".

Bafta si trebuie AMBITIE si un impuls care consta intr-un supliment alimentar. Ai mai multe recomandari mai sus printre care si a mea.
ImageImage
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

*Atentie la cei care spun ca sunt EU si vor sa faca tranzactie.Mai multe cazuri am intalnit saptamana asta.Singurul meu id este: [email protected]
User avatar
Respect me
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3062
Joined: 31 Jan 2008, 07:30
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 207 times
Been thanked: 137 times

15 Jan 2013, 16:04

De ce vorbiti aiurea cu "faceti natural" etc ? Si creatina si proteinele sunt naturale , proteinele le gasesti si in mancare .. sau voi stati infometati , traiti doar cu apa ca sa fiti "naturali" ? Steroizii nu sunt naturali , in rest orice fel de baton stil energizant , creatina , proteine , aminoacizi sunt naturale.

^ nu imi sariti in cap va rog .
User avatar
DahaKa
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 510
Joined: 27 Aug 2007, 00:01
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 49 times
Been thanked: 9 times

15 Jan 2013, 16:40

Cand faci sala, prima oara o faci pe curat. Fara proteine, creatina, batoane, ozn-uri. Inveti sa faci exercitiile corect, asta conteaza 1/3. 1/3 conteaza odihna si 1/3 alimentatia. Daca vrei s-o arzi pe proteine, gandeste-te daca-ti permiti sa-ti iei in fiecare luna. Nu stiu ce mai abereaza unii prin forumuri sau sali de forta, dar daca lasi proteinele te desumfli grav. Daca lasi creatina la fel.(mai ales daca esti ectomorf) Chiar si daca lasi sala pe curat pentru mai mult de 2-3 luni incepi sa scazi. Acum depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa arati bine sau daca vrei sa ai forta. Pentru ca stiu ca ai impresia ca o fata se uda cand te vede cu patratele, dar probabil s-ar uda mai rau cand ar vedea ca esti in stare sa dai 2 pumni. Asa ca apuca-te de kickbox sau ceva. O sa mananci flotari pe paine, nu cresti in masa, dar devii mult mai "inchegat". Sala in sine este o prostie. Consuma mult timp, investesti bani si dupa ce te lasi n-ai ramas cu nimic. La kickbox macar ramai cu ceva.
Bineinteles, sala dupa 17-18 ani. Cresterea nu o afecteaza in mod special, dar incheieturile sunt sensibile in timpul cresterii. Daca ai sub varsta asta, apuca-te de un sport.
PS: Pentru kinderii care au de gand sa ma contrazica... Tot ce-am scris mai sus e testat pe mine.
@Hai noroc, GYUKY, mersi!
@Sa moara ala care mi-a interzis sa dau/primesc mesaje private ca ma simt ca-n pestera
Casual
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4000
Joined: 25 Mar 2009, 22:54
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Has thanked: 52 times
Been thanked: 655 times
Contact:

15 Jan 2013, 19:49

Bravo DahaKa, ai dreptate in legatura cu tot ce ai zis.

Sa mai adaug si eu ceva, multi banuiesc ca vreti sa aratati ca o anume persoana sau aveti in cap un tipar anume... pentru a arata perfect, asta necesita multe eforturi, atat materiale cat si fizice.
Pe langa faptul ca va trebui sa luati suplimente periodic, vor trebui si corect administrate, dar si cele mai potrivite la momentul potrivit, totul facandu-se cu cap.
2 la mana, va fi nevoie sa renuntati la multe din placerile culinare si mancand tot cu cap, iar aici s-ar putea dovedi si mai costisitor. Nu vreti sa stiti ce minunatii consuma culturistii..

Bine, pentru a arata decent sau chiar mai mult de atat, nu va fi nevoie de bataia asta de cap, in cazul in care aveti un genetic bun si ati mai facut si sport la viata voastra.
A da, cu multa ambitie si vointa, nimic nu este imposibil!
User avatar
Respect me
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3062
Joined: 31 Jan 2008, 07:30
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 207 times
Been thanked: 137 times

15 Jan 2013, 19:57

Casual wrote:Bravo DahaKa, ai dreptate in legatura cu tot ce ai zis.

Sa mai adaug si eu ceva, multi banuiesc ca vreti sa aratati ca o anume persoana sau aveti in cap un tipar anume... pentru a arata perfect, asta necesita multe eforturi, atat materiale cat si fizice.
Pe langa faptul ca va trebui sa luati suplimente periodic, vor trebui si corect administrate, dar si cele mai potrivite la momentul potrivit, totul facandu-se cu cap.
2 la mana, va fi nevoie sa renuntati la multe din placerile culinare si mancand tot cu cap, iar aici s-ar putea dovedi si mai costisitor. Nu vreti sa stiti ce minunatii consuma culturistii..

Bine, pentru a arata decent sau chiar mai mult de atat, nu va fi nevoie de bataia asta de cap, in cazul in care aveti un genetic bun si ati mai facut si sport la viata voastra.
A da, cu multa ambitie si vointa, nimic nu este imposibil!
Man , ce treaba are un culturist de perfomanta care face de zeci de ani cu omul care a intrebat intre ce sa aleaga , pentru ca este la inceput ? :| Este o aberatie asta...

are dreptate dahaka , insa eu de exemplu am un genetic bun , de la 15-16 ani fac sala si am facut si alte sporturi ( putin box si k1 , vara alerg aproape zi de zi , innot ) , m.am lasat 1 an de sala (am luat si proteine , si batoane , tot felul de ozn-uri ) si nu m.am desumflat deloc si vorbesc foarte serios . Am ramas la aceeasi masa musculara si aceeasi greutate ca si cu un an in urma :) si ce am facut ? m.am odihnit cat am putut si am avut grija in tot ceea ce mananc , totul sa fie sanatos , facut proaspat atunci pana mea tot felul de prostii de genul acesta si eu sunt multumit .

eu vreau doar sa arat bine , nu sa fiu so matahala sa intru pe lateral pe usa . intr.adevar la mma si alte sporturi prinzi o forta mare , insa masa nu . daca vrei ceva frumos si ai genetic bun fa ca mine . 1 an sala , 1 an box .. cresti in masa , dupa faci si forta in pumni / picioare ( box / k1 ) . Totul tine de genetic in primul rand , dupa de alimentatie , odihna si alte ozn-uri .

peace si nu va aruncati in capul meu :)>-
User avatar
headcs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 130
Joined: 20 Feb 2012, 18:36
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 1 time
Contact:

15 Jan 2013, 22:12

http://www.pronutrition.ro/produs.aspx? ... ID=0&bID=0 Ia ca sunt bune , lasa pe altii :-j stau in fata monitorului si vb. din propria mea experienta ,am facut fara 4 (si se vedea) , am luat 3 luni si se cunostea bine , si nu imi cadea pielea sau d`astea cum spun alti.. :) I-ale astea sunt bune si altele. dar nu toate!
# SuD.CS1.RO
- CoNNecT SuD.CS1.Ro -
Image
[ Server ON ] 2.02.2014
Image
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

15 Jan 2013, 23:55

proteine...
creatina te face ca un balon... te umfla apoi devi ca un sumo deala.
daca nu te ti de sala.
GoD-M
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 463
Joined: 13 Jan 2012, 12:01
Detinator Steam: Da
Location: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 24 times
Contact:

16 Jan 2013, 07:29

Cum a zis si GYUKY, multi de aici nu stiu nici macar cum arata o sala. asa ca recomand sa intri pe forumuri de genul:

http://www.topculturism.ro/dr.redis/
http://www.culturism.ro/forum/
http://forum.getfit.ro/


Eu cand nu stiu intreb pe aceste forumuri, primesc raspunsuri bune :), iar metodele lor m-au ajutat :)

SPOR !
User avatar
kingdwr
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2801
Joined: 23 Apr 2011, 23:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nick anterior: Cosmin, divaio
Has thanked: 72 times
Been thanked: 290 times

16 Jan 2013, 20:09

Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information