Creatina sau proteine

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

malessandrox
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 05 Jan 2013, 15:53
Detinator Steam: Da
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

16 Jan 2013, 21:24

numai culturisti aici ******** ****'n satana
mare e gradina Domnului .............
RoyalServer 2
m.alex
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 239
Joined: 15 Sep 2012, 22:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 27 times
Been thanked: 14 times
Contact:

16 Jan 2013, 21:30

GYUKY wrote:Care crezi ca este sansa sa obtii un raspuns corect si care sa te lamureasca aici pe forum ? Nici macar 5% din acest forum nu au vazut cum arata o sala de forta. Go http://forum.getfit.ro/forum.php and read !
GYUKY wrote:Esti indicat sa iei mingea sa o alergi toata ziua, plimbari cu bicicleta, orice gen de miscare si mancare SANATOASA, voi copii din ziua de azi vreti de la 14 ani sa aratati ca brad pitt si sa faceti patratele pentru a pune poza pe facebook sa va bage redusele alea mintale de 13 ani care isi pierd viata pe facebook in seama.
Pe langa cele zise de GYUKY adaug si eu ceva..

N-avem de unde sa stim ce proteine sa iei tu. Proteinele nu le iei ca-ti recomanda X sau Y ca au auzit ei ca-s cele mai bune. Sa iei proteine trebuie sa-ti stii alimentatia aproximativa pe luna pe care iei proteinele.. deoarece daca depasesti 1.5/2g proteina pe kg, e degeaba.. ca si cum ai arunca banii degeaba.

Tu stii daca ai nevoie de carbo sau nu, cata arginina, proteina din zer.. creatina..

Singurul lucru pe care ti-l pot recomanda, este explode, luat cu 30 minute inainte de antrenament.. ce-ti ofera energia necesara + contine ceva creatina.


Majoritatea celor ce au postat aici habar n-au tipurile de creatina ce exista, si rolul lor.. si dau sfaturi ce sa iei tu, mari culturisti.
User avatar
Ozone
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 626
Joined: 06 Dec 2008, 14:45
Detinator Steam: Da
CS Status: Play hard , or go home !
Detinator server CS: Nu!
Location: Mioveni / Arges
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

16 Jan 2013, 23:14

Ca sa fiu On in primu rand, Poti lua proteine la orice varsta. Sunt proteine oamenilor. Se gasesc in carne in lactate, fie ca sunt sub forma de praf(din zer, soia, oua, lapte) sau forma solida(carne) TOT PROTEINA E.Proteina pudra are avantajul ca se absoarbe mai repede si de aceea se ia dupa antrenament. Oricum suplimentele sunt 5% din fizicul unui culturist. Sa nu sa gandeasca niciunu ca daca ia proteine o luna pui muschi. Nu vei pune mare lucru sau deloc, fara MULTA MANCARE SI ODIHNA.
In legatura cu ce zicea unu mai sus. Cat sa fii de idiot sa zici ca te desumflii?Poate te referi ca scade densitatea musculara. Da scade deorare daca muschiul nu mai este supus la efort se micsoreaza, dar odata ce se revine la efort muschiul revine la forma initiala(marimea). ODATA FACUT MUSCHIUL ACESTA NU SCADE NU FACE NIMIC, doar se micsoreaza densitatea lui, doar ca el poate revenii la aceeasi marime.
Cum sa zici ca sala ocupa timp? Cand poti face sala foarte bine 3 zile pe saptamana un antrenament calumea neffind mai lung de 45 minute? Sala este o investitie pe termen lung. Toti copii care se apuca cred ca dupa 3 luni sunt arnolzi in miniatura. De unde. in 3 luni deabia se obisnuieste corpu. Depinde si de genetic aici. Se poate ca unul intr-un an poate sa creasca cat altu in 2-3-4. fiecare cu geneticu lui. DAr pentru a arata bine nu-ti trebuie genetic, doar dedicatie. NU cola fast food si sa te dai mare ca faci sala.
Proteina, laptele praf tot un acelasi rahat:).
Si sa nu va apucati de sala daca nu aveti rabdare.
Sper ca te-am ajutat
Si inca ceva: creatina se gaseste in carnea de vita, dar in cantitati foarte mici. Creatina este cel mai bun supliment pentru masa(nu am testat), dar este necesar un volum de 3 l de apa bauti pe zi deoarece pot aparea dureri la rinichi.
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

16 Jan 2013, 23:20

Ozone wrote:Ca sa fiu On in primu rand, Poti lua proteine la orice varsta. Sunt proteine oamenilor. Se gasesc in carne in lactate, fie ca sunt sub forma de praf(din zer, soia, oua, lapte) sau forma solida(carne) TOT PROTEINA E.Proteina pudra are avantajul ca se absoarbe mai repede si de aceea se ia dupa antrenament. Oricum suplimentele sunt 5% din fizicul unui culturist. Sa nu sa gandeasca niciunu ca daca ia proteine o luna pui muschi. Nu vei pune mare lucru sau deloc, fara MULTA MANCARE SI ODIHNA.
In legatura cu ce zicea unu mai sus. Cat sa fii de idiot sa zici ca te desumflii?Poate te referi ca scade densitatea musculara. Da scade deorare daca muschiul nu mai este supus la efort se micsoreaza, dar odata ce se revine la efort muschiul revine la forma initiala(marimea). ODATA FACUT MUSCHIUL ACESTA NU SCADE NU FACE NIMIC, doar se micsoreaza densitatea lui, doar ca el poate revenii la aceeasi marime.
Cum sa zici ca sala ocupa timp? Cand poti face sala foarte bine 3 zile pe saptamana un antrenament calumea neffind mai lung de 45 minute? Sala este o investitie pe termen lung. Toti copii care se apuca cred ca dupa 3 luni sunt arnolzi in miniatura. De unde. in 3 luni deabia se obisnuieste corpu. Depinde si de genetic aici. Se poate ca unul intr-un an poate sa creasca cat altu in 2-3-4. fiecare cu geneticu lui. DAr pentru a arata bine nu-ti trebuie genetic, doar dedicatie. NU cola fast food si sa te dai mare ca faci sala.
Proteina, laptele praf tot un acelasi rahat:).
Si sa nu va apucati de sala daca nu aveti rabdare.
Sper ca te-am ajutat
Si inca ceva: creatina se gaseste in carnea de vita, dar in cantitati foarte mici. Creatina este cel mai bun supliment pentru masa(nu am testat), dar este necesar un volum de 3 l de apa bauti pe zi deoarece pot aparea dureri la rinichi.
Bine zis ^:)^ .
Aveți grijă cu creatină că puteți face pietre la rinichi (cunosc persoane care au făcut de la creatină). Și prafurile în exces dăunează ficatului!
Legat de genetic, cei mezomorfi sunt avantajați. Eu fiind ectomorf sunt dezavantajat pentru că trebuie să depun dublu sau triplu efort față de un mezomorf. Să nu mai zic de cei care sunt endomorfi...
User avatar
Ozone
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 626
Joined: 06 Dec 2008, 14:45
Detinator Steam: Da
CS Status: Play hard , or go home !
Detinator server CS: Nu!
Location: Mioveni / Arges
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

16 Jan 2013, 23:27

Da si cum zice cel de mai sus cu ficatul. Nu doar prafurile,ci CHIAR EFORTUL este primit de ficat. Prafurile in exces pot afecta ficatul, dar dupa un timp lung. Efortul este preluat de ficat de exemplu. De aceea culturistii dupa o anumita perioada de masa sau regim au o dieta de detoxifiere pentru a se ferii de orice risc.
Si inca ceva . Cei ce zic sa faca sala natural si se refera sa fie facuta sala fara suplimente habar nu aveti. Culturism natural inseamna fara steroizi. Suplimentele sunt suplimente. Iti suplimenteaza alimentatia. Si vitamina C e un supliment de exemplu.
mezzzu
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2235
Joined: 19 Dec 2010, 17:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Working...
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost manager FURIEN.EXTREAMCS.COM
Restrictie moderator
Has thanked: 85 times
Been thanked: 137 times

16 Jan 2013, 23:35

Acum doua zile am inceput si eu sala deoarece incep sa iau cam mult in greutate . Nu am de gand sa iau deocamdata proteine si creatina . Instructorul cat si un amic mi-au recomandat sa fac circuite(cate 3 serii de 10 la fiecare aparat) in primele 3 saptamani pentru a ma obisnui cu sala .Ce sa zic , sper sa dea roade si sa ma tin de treaba.

Dupa parerea mea daca esti mai slabut ar trebui sa iei creatina & proteine daca vrei sa se prinda ceva de tine repede , dar daca esti ca mine , mai bine incerci sa dai jos fara alte suplimente . Chiar instructorul mi-a zis ca totul tine de metabolismul fiecaruia si de regimul alimentar . Atata timp cat lucrezi de cel putin 3 ori pe zi cate 2 ore si respecti regimul alimentar , totul va da roade.
malessandrox
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 05 Jan 2013, 15:53
Detinator Steam: Da
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

17 Jan 2013, 03:29

mezzzu wrote:Acum doua zile am inceput si eu sala deoarece incep sa iau cam mult in greutate
pfff, ai inceput de 2 zile si deja se umfla muschii pe tine
ca idee, sa nu te faci dracu de ras, dupa minim 3 luni de sala(tras calumea nu pulareala) muschiul ajunge (la cald) sa creasca cu 1 cm :)
mezzzu
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2235
Joined: 19 Dec 2010, 17:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Working...
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost manager FURIEN.EXTREAMCS.COM
Restrictie moderator
Has thanked: 85 times
Been thanked: 137 times

17 Jan 2013, 07:32

malessandrox ;) daca nu stii sa citesti mai bine , te invat sa lecturezi . ma refeream la faptul ca incepeam sa ma ingras nu ca ma fac tun de muschi , dar na , ce sa cer si eu ?:)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 417 guests