Nu credeti ca ar fi timpul ca Romania sa se inarmeze ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply

Sunteti de acord cu inarmarea Romaniei ?

Da
42
56%
Nu
33
44%
 
Total votes: 75
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

16 Feb 2015, 22:18

https://www.youtube.com/watch?v=K-l0f5qM66Y :)) se pare ca rusii in sfarsit au intrat in ucraina in mod oficial.

Armata romana dispune de 198.000 si putin de infanteristi+ alte forte,deci +nato ar trebuie sa se descurce
RoyalServer 2
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

16 Feb 2015, 22:37

Tara asta moare inaintea mea !
cs16cluj
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 72
Joined: 27 May 2011, 03:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: PlayGo.CsPro.Ro
SteamID: cs16cluj
Location: Cluj
Has thanked: 2 times
Contact:

16 Feb 2015, 23:46

ce sa te inarmezi bre =)) tu nu vezi ca 1 de ai lor face cat 5 ro la un loc (si daca vorbim de tehnologie navem nimic daca nu ne dau altii)!? =)) :meme restul e cancan ca doar depindem de altii oricum nu facem doar ce vrem noi ...nu ca am putea face nu stiu ce intr-un razboi ;))tara nimanui nu avem parcari nu avem wc-uri publice decente,drumuri si unii visati arsenal, arme , armata ,razboi, tehnologie aoleoooooooooooooooo :meme voi ganditi macar cand scrieti!?sigur nu ca altfel ati stii ca suntem fii ploii navem nimic poate niste munti,dealuri pozitie etc bla bla bla 7 topare,5 coase...))
Last edited by cs16cluj on 17 Feb 2015, 17:13, edited 1 time in total.
User avatar
RobinC
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 19 Oct 2014, 22:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: cat /etc/passwd
Fond eXtream: 0
Location: ~/work/
Contact:

17 Feb 2015, 03:24

Un lucru scurt de citit:
http://www.mae.ro/sites/default/files/f ... LANTIC.pdf Articolul 5
Romania este sub incidenta unui tratat serios si greu de incalcat, asta din diverse motive strategice. Nu cred ca ar pica bine SUA sa nu respecte un tratat initiat de ei si sa se decredibilizeze in fata restului aliatilor.

Problema cu Federatia Rusa este ca se simte incoltita si actioneaza ca sa-si protejeze interesele strategice mai mult decat pe cele economice din regiunea est europeana. Rusia nu a avut probleme cu Ucraina pana cand nu a fost clar ca statul ucrainean doreste un traseu vestic. Cred ca este un pic deplasat sa credem ca ursul rusesc accepta dogma uniunii chiar in coasta sa. In alta ordine de idei, nu e prima oara cand Federatia Rusa recurge la conflicte armate in zone ale granitei sale, pentru a le ingheta mai apoi. Transnistria(Rep. Moldova, actuala regiune autonoma) a avut aceiasi soarta, era clar ca Romania se deschide catre vest, iar Republica Moldova are sa o urmeze, deci Rusia avea nevoie de o zona tampon, o fasie pe care sa o controleze neoficial, dar care sa reprezinte o protectie impotriva vestului.

Daca aveti argumente cred ca ar fi mult mai frumos sa le explicati corect gramatical si intr-un limbaj cat de cat superior celui pe care il folositi pe cs.
User avatar
Mount~
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1688
Joined: 28 Feb 2013, 08:29
Detinator Steam: Da
CS Status: Învață să nu depinzi de nimeni.
Detinator server CS: în curând
SteamID: lichone1
Location: Bacău
Has thanked: 175 times
Been thanked: 54 times

17 Feb 2015, 13:46

IsTI37 wrote:Important e sa nu ajungem la razboi ca n-are nimeni chef de el. Chinezii nu se baga fara interese, Nord Coreeni trebuie sa se apere de Sud/SUA.

Inarmarea romaniei e o utopie oricum, ca Romania si Europa sa aiba o sansa fata de Rusia toti Carpatii (Romania + Slovacia) ar trebui umpluti cu peste 100 de interceptoare de ultima generatie, 10000 de rachete sol-aer, rachete antitanc sol-sol de mare distanta, chiar rachete orbitale si alte tehnologii pe care nu ni le putem permite. Iar daca s-ar incheia ceva acord pentru acest armament nimeni n-ar putea comenta la ordinele de afara, practic tara ar deveni un satelit. Iar de castigat nu castigam nimic, doar ne asiguram ca Rusia si Peninsula Araba nu poate ataca Europa cu arme nucleare, tancuri sau alte arme.

Foarte putini realizeaza importanta strategica a carpatilor din Slovacia si Romania. Practic din acesti munti se poate opri absolut orice atac (inclusiv nuclear) cu tehnologiile existente. Practic din Romania/Slovacia se poata ataca/apara intreaga Ucraina/Polonia si parti din Rusia la o precizie de 0.5-5m. Unitatile mobile nu au puterea pe care o pot avea interceptoarele si lansatoarele fixe ascunse in munti. Cand aud de forte terestre si prostii de genul imi vine sa rad, fara tancuri nu ai ce discuta in ziua de azi, noi n-avem bani de benzina/motorina, nu de tancuri, alternativa e desigur inarmarea muntilor cu sisteme moderne inteligente de aparare gen Star Wars.
Bă Isti mă uimesti..
cs16cluj
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 72
Joined: 27 May 2011, 03:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: PlayGo.CsPro.Ro
SteamID: cs16cluj
Location: Cluj
Has thanked: 2 times
Contact:

17 Feb 2015, 16:54

DVLM wrote:Nu am de gand sa lupt pentru aceasta tara de rahat. Ma declar inapt si aia e.
si
Laur eXtream:
"Sunt de aceeasi parere cu DVLM, ca nu am de gand sa lupt. Dar as face acest lucru din motiv ca nu am pentru ce sa lupt. E problema americanilor ca ei cauta probleme din cauza dolarului si a falimentului economiei lor, nu e problema mea."

cu respect cum naiba puteti gandii asa cum adica inapt sau nu e problema mea da problema cui e!?problema cui a fost in primul si al doilea razboi mondial!?ganditi-va ca daca bunicii si strabunicii nostrii nu mergeau in primul si al doilea razboi mondial si or fi fost si pe atunci vremuri grele nu numai acum, poate nici nu mai existam acum!cum naiba sa zici ca nu iti aperi tara!? indiferenet de motiv si pe vremuri sau dus si acum trebuie sa mergem !a ca nu as face rau nici eu nimanui ca asa am fost crescuti aia e foarte bine! dar omul se schimba la nevoie vezi video: frumos video Isti37 daca vedeam doar al doilea video ziceam ca il maninc pe rus cu tot cu arma =)) dar dupa ce am vazut si primul video hmm nu stiu ce as reusi sa ii fac =))
Last edited by cs16cluj on 17 Feb 2015, 23:11, edited 1 time in total.
Casz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 178
Joined: 02 Dec 2014, 22:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Feb 2015, 17:10

aici se fac cursurile pentru armata ? nu ma invatati si pe mine cum sa ezit asa forum :(?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information