Creste temperatura la laptop.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Syl
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2334
Joined: 30 Apr 2008, 22:48
Detinator Steam: Da
CS Status: -
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 82 times
Been thanked: 114 times

10 Jun 2011, 19:20

Necenzurat wrote:Am avut si eu problema asta, am luat si coolpad de 2 milioane si tot degeaba.

L-am dus la un Computer Shop si am cerut sa fie curatat de praf si pasta termo-conductoare de pe procesor reinnoita(sa ceri sa iti puna silver arctic ca e cea mai buna), pretul variaza de la 20 lei la 40 lei, depinde de laptop si cat de greu e de desfacut (suruburi, etc)

Avem probleme mari inainte, mi se incalzea si tastatura acum nu am stres, bine ca eu si il folosesc toata ziua.
Eu l-am curatat de praf si se misca putin mai bine... ( lafel al tin toata ziua )
Silver arctic e pasta ?
Laptopul este foarte usor de , desfacut
@ MajeStik da mine cu 20 C mai mult...
@ webing Eu l-am curatat acum 4-5 ore ... orcum cand fac rost de bani maduc cu el la un centru specializat.
Partea ce-a mai proasta e ca si pc-ul imi face lafel se incalzeste prea tare si se inchide. ( am sursa de 450 W da cred ca ai iau una de 750.)
Când ţi-e dor o să te doară
Dar tu să rămâi o fiară
Că-s hiene în jurul tău gata să sară


Image
»
RoyalServer
User avatar
Necenzurat
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1011
Joined: 28 Dec 2010, 12:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv.
Reputatie: Fost moderator
0.6/3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 55 times
Contact:

10 Jun 2011, 19:30

eXisTenZ 28 wrote:Scuze ca ma bag si eu peste topicu' asta, dar am si eu nevoie de ajutor. Eu am laptopu` de 3 ani si nu a fost desfacut niciodata, deci daca l-asi duce la un service IT ar trebui curatat de praf si reinnoita pasta aia de pe procesor :-?
Te duci si le spui la baietii de acolo ca vrei sa il curete de praf si sa inlocuiasca pasta de pe procesor sau le spui ca il ai de 3 ani si nu l-ai curatat niciodata si stiu ei ce sa faca.

Al meu are 2 ani, dupa ce l-am luat de la Computer Shop (unde fac si reparatii, curata, etc) era ca nou :)
Image World of Tanks Romania - Comunitatea tanchiştilor români - Ia-ţi tancul şi intră în luptă!
vLad-
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4819
Joined: 28 Mar 2009, 19:16
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: eXisTenZ 28
Has thanked: 376 times
Been thanked: 304 times

10 Jun 2011, 19:32

Necenzurat wrote:
eXisTenZ 28 wrote:Scuze ca ma bag si eu peste topicu' asta, dar am si eu nevoie de ajutor. Eu am laptopu` de 3 ani si nu a fost desfacut niciodata, deci daca l-asi duce la un service IT ar trebui curatat de praf si reinnoita pasta aia de pe procesor :-?
Te duci si le spui la baietii de acolo ca vrei sa il curete de praf si sa inlocuiasca pasta de pe procesor sau le spui ca il ai de 3 ani si nu l-ai curatat niciodata si stiu ei ce sa faca.

Al meu are 2 ani, dupa ce l-am luat de la Computer Shop (unde fac si reparatii, curata, etc) era ca nou :)
Cand fac rost de niste bani, o sa ma duc cu el :P
godplay_andrei
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 3
Joined: 10 Jun 2011, 19:17
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

10 Jun 2011, 19:32

Problema e doar de la elice, nu mai face fata, schimb-o, nu depaseste 50-60 de lei. :)
Connect Dr.Hardfrag.Ro [DEATHRUN] | ip : 193.84.64.192:27015

Forumul comunitatii mele - http://www.hardfrag.ro/forum :X
Image
User avatar
Syl
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2334
Joined: 30 Apr 2008, 22:48
Detinator Steam: Da
CS Status: -
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 82 times
Been thanked: 114 times

10 Jun 2011, 19:56

eXisTenZ 28 wrote:
Necenzurat wrote:
eXisTenZ 28 wrote:Scuze ca ma bag si eu peste topicu' asta, dar am si eu nevoie de ajutor. Eu am laptopu` de 3 ani si nu a fost desfacut niciodata, deci daca l-asi duce la un service IT ar trebui curatat de praf si reinnoita pasta aia de pe procesor :-?
Te duci si le spui la baietii de acolo ca vrei sa il curete de praf si sa inlocuiasca pasta de pe procesor sau le spui ca il ai de 3 ani si nu l-ai curatat niciodata si stiu ei ce sa faca.

Al meu are 2 ani, dupa ce l-am luat de la Computer Shop (unde fac si reparatii, curata, etc) era ca nou :)
Cand fac rost de niste bani, o sa ma duc cu el :P
Existenz dar al poti curata tu singurel foarte usor cu o pensula mica.
@ godplay_andrei O sa cumpar o masa de racire sa vad cum merge.
Când ţi-e dor o să te doară
Dar tu să rămâi o fiară
Că-s hiene în jurul tău gata să sară


Image
»
User avatar
SpikE.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2011, 17:56
Detinator Steam: Da
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times
Contact:

10 Jun 2011, 20:35

Te-as sfatui sa nu il mai tii aprins asa mult , sau sa nu mai folosesti programe/jocuri care consuma multe resurse .
Asa am patit eu , am zis ca deh.. n'are nimic , si dupa o perioada de timp s-a ars placa video.
Image
http://www.Muzica321.in - Muzica noua zi de zi.
User avatar
Syl
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2334
Joined: 30 Apr 2008, 22:48
Detinator Steam: Da
CS Status: -
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 82 times
Been thanked: 114 times

10 Jun 2011, 20:58

SpikE. wrote:Te-as sfatui sa nu il mai tii aprins asa mult , sau sa nu mai folosesti programe/jocuri care consuma multe resurse .
Asa am patit eu , am zis ca deh.. n'are nimic , si dupa o perioada de timp s-a ars placa video.
Asa este dar nu am ce face... pc-ul face lafel si pana nu al repar trebuie sa chinui laptopul.
Când ţi-e dor o să te doară
Dar tu să rămâi o fiară
Că-s hiene în jurul tău gata să sară


Image
»
roreff
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 08 May 2011, 00:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 26 times
Contact:

11 Jun 2011, 00:29

acelasi laptop il am si eu ..
si am probleme cu incalzirea . prea rapid ...
apropo , stii cumva cum il pot face daca nu mai sta clapa aia ? :))
mi-a calcat un prost pe ea la un revelion si nu mai tine , trebuie doar sprijinita
PLOIESTI.INDUNGI.RO ADMINE PE http://WWW.INDUNGI.RO - SECTIUNEA PLOIESTI
User avatar
sykku#
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 508
Joined: 31 Oct 2010, 01:41
Detinator Steam: Da
CS Status: retired..
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban 3 luni !
Ban 3 luni !
Location: 35°41′46″N, 51°25′22″E
Has thanked: 37 times
Been thanked: 53 times

11 Jun 2011, 01:05

aceeasi problema si la compaq presario cq61 ... i-am luat cooler si merge acum...


Mai am un acer emachines e525 , iar la el nu sunt probleme cu incalzitul.Desigur , primul ruleaza mult mai bine , dar se si incalzeste . Al II-lea e mai practic , mai pentru birou , facultate , filme in pat etc.
.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

11 Jun 2011, 01:30

syl wrote:daca ma joc nfs sau ra2 pica mai greu in 2-3 ore cam de 2 ori pe zii
Dar daca m-am logat in cabal nu ma joc 2 minute si , se inchide :|
Tocmai ti`ai dat singur raspunsul la problema. Cand rulezi aplicatii care solicita componentele, acestea se incing. Intr`un sistem desktop pentru gaming exista multe sisteme de racire si circulatia aerului este calculata astfel incat chiar si in full load sistemul sa nu atinga temperaturi care sa il destabilizeze. Iti dai seama ce se intampla intr`un spatiu restrans, cum este cazul unui laptop sau a unui notebook.

Cu banii care ii dai pe un laptop pe care poti rula cateva ore un joc, dupa care isi da duhul intr`un mare stil, poti sa iti faci un sistem desktop pentru gaming destul de decent.
syl wrote:* Scuzati greselile
Eu ti le scuz, dar se pare ca laptopul tau nu iti scuza greseala suprema care o fac multi: folosesc laptop`urile pentru gaming.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
MRBogdan
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1884
Joined: 24 Dec 2009, 14:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (5 mar)
Ban 3 luni !
Ban 2 luni !
Has thanked: 16 times
Been thanked: 102 times

11 Jun 2011, 10:04

vim wrote:
syl wrote:daca ma joc nfs sau ra2 pica mai greu in 2-3 ore cam de 2 ori pe zii
Dar daca m-am logat in cabal nu ma joc 2 minute si , se inchide :|
Tocmai ti`ai dat singur raspunsul la problema. Cand rulezi aplicatii care solicita componentele, acestea se incing. Intr`un sistem desktop pentru gaming exista multe sisteme de racire si circulatia aerului este calculata astfel incat chiar si in full load sistemul sa nu atinga temperaturi care sa il destabilizeze. Iti dai seama ce se intampla intr`un spatiu restrans, cum este cazul unui laptop sau a unui notebook.

Cu banii care ii dai pe un laptop pe care poti rula cateva ore un joc, dupa care isi da duhul intr`un mare stil, poti sa iti faci un sistem desktop pentru gaming destul de decent.
syl wrote:* Scuzati greselile
Eu ti le scuz, dar se pare ca laptopul tau nu iti scuza greseala suprema care o fac multi: folosesc laptop`urile pentru gaming.
Chiar nu există vreo soluție pentru răcire ?
Membru din: Dum Ian 27, 2008 5:37 pm
roreff
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 08 May 2011, 00:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 26 times
Contact:

11 Jun 2011, 10:10

roreff wrote:acelasi laptop il am si eu ..
si am probleme cu incalzirea . prea rapid ...
apropo , stii cumva cum il pot face daca nu mai sta clapa aia ? :))
mi-a calcat un prost pe ea la un revelion si nu mai tine , trebuie doar sprijinita
ce pot face sa repar clapa ? :-s
PLOIESTI.INDUNGI.RO ADMINE PE http://WWW.INDUNGI.RO - SECTIUNEA PLOIESTI
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information