Crezi in Dumnezeu?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
VLD00
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1941
Joined: 04 Aug 2013, 17:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: Kboom !
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost moderator
Fost manager DR
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

10 Apr 2018, 14:42

t3d wrote:
"fantome" care a disparut ca prin minune cand m-am uitat pe cer si multe altele lucruri pe care le voi tine minte toata viata
Ușor cu drogurile patroane.

Topicul asta e atât de irelevant, de ce? Simplu, fiecare va avea propria sa viziune asupra lui Dumnezeu și credeți-mă nimeni nu-și va schimba părerea doar pentru că aruncați voi niște cuvinte în acest topic.

Personal nu mă interesează dacă există sau nu, nu-s cretin, îmi dau seamă că ceva ne-a creat deoarece nu am fi apărut din senin însă nu e mai ușor să va trăiți viața și să va doară-n pl de restu?

Dacă există, să fie sănătos, dacă nu există, vom vedea la sfârșit.

Peste toate chestiuniile cu biserică,preoți,păcate etc, dacă-ți trăiești viața așa încât să-ți pese doar de tine și de cei dragi, care-i problema?

Nu trebuie să va duceți la biserică regulat, să va marturisti păcatele unui străin sau să va rugați blabla, nu astea definesc ce fel de persoane sunteți, dacă nu aveți inteligența să fiți indiferenți asupra acestor lucruri și simțiți nevoia de a fi manipulați și controlați, e alegerea voastră.

Pe scurt, cred, dar in felul meu.
Unul dintre raspunsurile corecte din acest topic si care ar trebui facut cu bold.
Ar fi misto daca ati veni cu niste subiecte ca lumea de dezbatut, nu vechea tema "crezi in Dumnezeu?". N-o sa se ajunga niciodata la vreo concluzie daca exista sau nu, unii cred, altii nu, fiecare cu opiniile lui care trebuie respectate. Daca aveti chef sa faceti un +1, asta e topicul potrivit.
Mai bine s-ar inchide acest subiect, nu o sa se schimbe nimic si e un topic care nu este absolut deloc folositor, ci mai mult, o sa se iveasca vreo cearta si o sa inceapa lumea cu diferite atacuri la adresa persoanelor care sunt pro/contra in Dumnezeu, mai devreme sau mai tarziu.
Ca sa fiu on topic, cred in ceva, dar nu neaparat in asa zis "Dumnezeu".
Inactiv o perioada nedeterminata
RoyalServer
User avatar
Massivescu
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1659
Joined: 05 Aug 2015, 00:57
Detinator Steam: Da
CS Status: dwaadw
Detinator server CS: dwadaw
SteamID: Massivescu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: dwaad
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

10 Apr 2018, 15:38

Mihalache VLAD wrote: Eu cred deoarece am avut anumite momente in viata pe care le tin minte si acum , am vazut anumite fenomene pe cer chiar si "fantome" care a disparut ca prin minune cand m-am uitat pe cer si multe altele lucruri pe care le voi tine minte toata viata
Ce-ai fumat? Da-mi si mie sa incerc.
Last edited by Adiq on 10 Apr 2018, 15:47, edited 1 time in total.
Reason: Warn pentru off-topic.
EMiNEM
User avatar
Addicted:-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 873
Joined: 09 Mar 2016, 09:31
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

10 Apr 2018, 21:10

Massivescu wrote:
Mihalache VLAD wrote: Eu cred deoarece am avut anumite momente in viata pe care le tin minte si acum , am vazut anumite fenomene pe cer chiar si "fantome" care a disparut ca prin minune cand m-am uitat pe cer si multe altele lucruri pe care le voi tine minte toata viata
Ce-ai fumat? Da-mi si mie sa incerc.
CE
muoooor, ajutor!!!

https://stirileprotv.ro/stiri/internati ... 3-ori.html

"Curb Your Enthusiasm music incoming" https://www.youtube.com/watch?v=Ag1o3koTLWM
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

10 Apr 2018, 23:31

Da, cred, nu am nimic de pierdut daca cred. Am un coleg care nu credea in Dumnezeu pana acum un an si a ajuns si el la concluzia ca exista, nu stiu ce a patit in aceasta perioada. Nu cred in toate prostiile spuse de preoti, dar asta nu inseamna ca nu cred deloc in Biblie sau Biserica.
Cum au spus si alte persoane, poate Dumnezeu este altceva si nu are nimic in comun cu omul. Si noi incercam sa cream roboti si inteligenta artificiala, iar daca reusim poate pentru ei noi suntem Dumnezeul lor, creatorul lor.
t3d
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1695
Joined: 16 Mar 2016, 11:22
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie moderator!
Restrictie mesaje private
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior : T3ED
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0

10 Apr 2018, 23:37

Dumnezeu descris de biserica si religie nu va exista vreodata, aceasta divinitate duce doar la supunere si la faptul de a impune frica asupra voastra. Invatati ca nu sunteti facuti din hartie, cineva v-a creat insa asta nu inseamna ca Iisus Hristos cel descris de religie e cel pe care il cautati, daca ar fi asa de usor, atunci toti s-ar supune o viata intreaga si ar avea un loc asigurat in rai, sa fim seriosi, nu tot ce zboara, se mananca.

Ceva divin exista, ceva ce este peste puterea noastra da, este acolo, dar nimeni nu stie care este cu adevarat povestea lui.

p,s nu spun ca numele de Iisus Hristos e ceva neinsemnat, doar ca biserica duce totul la un nivel extrem pentru a avea controlul.
Lista tranzactii extreamcs: | Afiseaza codul
LISTA TRANZACTII EXTREAMCS.COM:
anunturi/dau-105eur-paypal-transferbancar-moneygram-t346743.html
anunturi/dau-125-lei-paysafecard-paypal-t336275.html
anunturi/dau-100-lei-paysafe-19euro-paypal-t332637.html
anunturi/dau-lei-paysafecard-euro-paypal-t332553.html
anunturi/dau-lei-paysafecard-paypal-t332463.html
anunturi/lei-paysafecard-t332130-12.html
anunturi/vand-skins-t331811.html
anunturi/dau-paysafe-paypal-t331631.html
anunturi/dau-paysafecard-paypal-t330515.html
anunturi/caut-designer-photoshop-t327564.html
anunturi/cumpar-cont-lol-t316133.html
anunturi/vand-cont-lol-euw-gold-platin-gold-t339823.html
anunturi/dau-lei-psc-paypal-t341899.html
anunturi/vand-lei-paysafecard-anglia-eur-paypal-t342092.html
anunturi/dau-lei-psc-paypal-t342080.html
anunturi/vand-lei-paysafecard-paypal-t342454.html
anunturi/vand-addons-uri-t342421.html
post2624864.html#p2624864
anunturi/vand-cont-steam-iteme-t342799.html
anunturi/dau-100-lei-psc-paypal-t344372.html
anunturi/dau-lei-psf-eur-t354998.html
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

11 Apr 2018, 12:23

t3d wrote:Dumnezeu descris de biserica si religie nu va exista vreodata, aceasta divinitate duce doar la supunere si la faptul de a impune frica asupra voastra. Invatati ca nu sunteti facuti din hartie, cineva v-a creat insa asta nu inseamna ca Iisus Hristos cel descris de religie e cel pe care il cautati, daca ar fi asa de usor, atunci toti s-ar supune o viata intreaga si ar avea un loc asigurat in rai, sa fim seriosi, nu tot ce zboara, se mananca.

Ceva divin exista, ceva ce este peste puterea noastra da, este acolo, dar nimeni nu stie care este cu adevarat povestea lui.

p,s nu spun ca numele de Iisus Hristos e ceva neinsemnat, doar ca biserica duce totul la un nivel extrem pentru a avea controlul.
nu doar pentru control,si pentru bani
User avatar
xBourne
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1537
Joined: 26 Jan 2014, 13:21
Detinator Steam: Da
CS Status: CS GO
Detinator server CS: Da
SteamID: xBourne
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (doua saptamani)
Location: Iasi
Has thanked: 3 times
Contact:

14 Apr 2018, 13:56

REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

[regulia][/regulia]
User avatar
ericsp
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 284
Joined: 11 Jan 2015, 13:08
Detinator Steam: Da
SteamID: getmesomedonuts
Reputatie: Manager bhop.eXtreamCS.com
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

17 Apr 2018, 23:50

iLuSiOn wrote:
Mr.Dr.Sir.Go wrote:
Sorinel wrote: ai spus o vorba de m-am dat cu capul de tastatura
Iti dai seama ca doar un prost ar face una ca asta.

Fac pariu ca in viata ta ai citit doar o singura carte ..biblia ..scrisa in urma cu milioane de ani.
Spune tu de ce crezi in dumnezeu..dar nu pentru ca ai citit cartea ...din viata ta..spune-ne cand l-ai vazut ultima data...cand ai vorbit cu el ultima data..cand ti-a raspuns ultima data...ce face acum? e bine ..ii e cald ? ii e frig ? cand ti-a facut ultima minune? a inviat pe cineva in ultima vreme? Tot apa curge la robinetul tau? de ce nu ai vin la robinet ? cum arata cand l-ai vazut ultima data ? chel ? pletos? fumeaza?

Nu ai nici un raspuns ..pentru ca tu ne povestesti noua din biblie ..din auzite...nimic trait de tine..nimic vazut de tine...dar te bati cu pumnul in piept ca exista si ca , vai ..trebuie sa te credem pe cuvant ca tu te duci la biserica si ca te rogi pot mancare....ei uite eu nu ma rog ..si manc in fiecare zi ce doresc.

cand o sa vine unul si o sa vorbeasca de dumnezeu dar dupa anul 2000 ..adica ce a mai facut dumneze in ultima vreme ..mai vorbim..pana atunci tineti-va povestile pentru voi ca sunt vechi... chiar fff vechi ..si o dati in balari tot cu alea..
vrei sa spui dumnezeul CRESTIN.
unde mai e liberul arbitru daca s-ar implica el in vietile oamenilor. sa-ti dau un exemplu: e mai interesant sa te joci tu cu papusile si sa creezi o poveste sau sa te duci la un teatru de papusi sa vezi ce se inampla?
argumentul ateilor ca : IO NU CRED IN DUMNEZEU CA A FOST NEDREPT CU MINE sau IO NU CRED IN DUMNEZEU CA NU L-AM VAZUT e ilogic, invalid, luati-va un creier. credeti ca sunteti centrul universului si ca o sa va ajute doar pe voi?

+ nu inteleg de ce incercati sa convertiti lumea la credinta voastra sau la necredinta voastra. aveti niste argumente care dau cu minus, mai rau va faceti de ras.
lumea n-o sa fie mai buna daca sunt mai multi crestini cum nu o sa fie mai buna daca o sa fie mai multi atei.
Chris Duskblade wrote: eu n-am nici un idol,si nici nu ma intereseaza ce cred altii despre dumnezeu
nu am de ce sa cred daca nu vad,e ca si cum mi-ai spune sa mananc un :poop: ca o sa pot zbura
sa-ti zic ceva dar sa nu spui la nimeni: dumnezeul cu chip de om s-ar putea sa nu-l vezi, dar dumnezeul ca entitate s-ar putea sa-l vezi in fiecare zi si sa nu-ti dai seama. + entitatea s-ar putea sa n-aiba constiinta si sa fie doar energie.
Daca serverele noastre de CS:GO nu ar fi fost adverse, te-as fi propus pentru Nobel, sa mor de nu.

Premiu: Printre singurii oameni cu capul unde trebuie din topicul asta. Bravo tuturor, ne vedem la anul cand se mai decide unu' sa invie o tema dezbatuta si redezbatuta, o tema abordata de mai multe ori decat fura crestinii si dupa se roaga, de mai multe ori decat ateii spun "gata, gata, cred. salveaza-ma doamne" exact cand se imbolnavesc
BHOP.HOWL.RO | !WS !KNIFE !BATTLEPASS | 102.4 TICK | #1 IN ROMANIA
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1900
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 242 times
Contact:

18 Apr 2018, 12:50

^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

18 Apr 2018, 14:32

blackgate wrote:^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
Addicted:-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 873
Joined: 09 Mar 2016, 09:31
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

18 Apr 2018, 17:01

HecaTe wrote:
blackgate wrote:^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
??????????????? wtf rip brain si pe dinozauri tot dzeu tau i a creat? sau au pus evreii oase false in pamant pe timpul razboaielor?


https://www.youtube.com/watch?v=3rHXrA80NH4
Last edited by HecaTe on 18 Apr 2018, 18:58, edited 1 time in total.
Reason: tocmai te-ai ales cu o pauza consistenta de timp pentru jignirea unui membru al staff-ului. Daca nu poti argumenta in mod civilizat, iti recomand sa dai log-out frumos.
User avatar
LOLpgl
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1127
Joined: 16 Dec 2013, 21:01
Detinator Steam: Da
SteamID: ionutcruso
Location: Rm.Valcea
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

18 Apr 2018, 17:53

Addicted:- wrote:
HecaTe wrote:
blackgate wrote:^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
??????????????? wtf rip brain si pe dinozauri tot dzeu tau i a creat? sau au pus evreii oase false in pamant pe timpul razboaielor?


https://www.youtube.com/watch?v=3rHXrA80NH4
Cine spune ca nu au existat dinozaurii? :joy: Au fost niste animale cum sunt si cele de azi.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 374 guests